Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Rántott hús
Magyar neve: | Rántott hús |
Hány adag? | 4 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Rántott hús hozzávalók:
- 50 dkg hártyázott sertéskaraj
- 8 dkg liszt
- 2 tojás
- 10 dkg zsemlemorzsa
- Só
- Bors
- Olaj vagy zsír a sütéshez
A rántott hús rengeteg konyhában a kedvenc ételek közé tartozik világszerte, és nem véletlenül közkedvelt fogás nálunk is. De milyen az igazán finom rántott hús? Hogyan kell otthon elkészíteni?
Itt most egy nagyon finom rántott hús receptet adok meg neked karajból, ami talán Magyarországon a legnépszerűbb alapanyag ehhez az ételhez. Többféle rántott hús receptet a linkre kattintva találsz, ezen kívül további tippekért olvasd el a jó rántott hús titka című cikkemet.
Rántott hús recept
- A rántott hús elkészítéséhez első lépésben készítsd elő a húst. Vágd kb. 1 cm-es szeletekre, hártyázd, és tisztítsd meg mindenféle íntól vagy zsíros résztől.
- Klopfold a húsokat egyenletes, 4-5 mm-es vastagságúra. Fűszerezd a szeleteket mindkét oldalukon sóval és borssal.
- Készülj elő a panírozáshoz. Egy-egy tányérba tedd a lisztet és a zsemlemorzsát, valamint egy külön mélytányérban verd fel a tojást egy kevés sóval. Legyen egy negyedik, üres tányér az elkészült szeleteknek.
- Hagyományosan panírozd a hússzeleteket, először lisztbe, aztán tojásba, végül zsemlemorzsába mártva.
- A sütéshez egy serpenyőben melegítsd elő a bő zsiradékot 170-180 fokra. Párszor megfordítva, összesen 3-4 percig süsd. Ha aranybarna a bunda, a hús is átsült.
A hús a klopfolástól lesz extra puha és porhanyós, így ezt a lépést semmiképp se hagyd ki!
Extra tipp: a rántott húsnak nagyon jól áll egy csipetnyi őrölt szerecsendió.
Tipp: A rántott hús esetében nem jó, ha a panír vastag. Ezért rázd le a lisztet, csöpögtesd le a tojást, majd végül a zsemlemorzsát is rázd le panírozás közben.
A zsiradék 2-3 cm mély legyen. A lényeg, hogy „ússzanak” benne a hússzeletek, ne érjenek a serpenyő aljához.
Megjegyzés a panír hozzávalóival kapcsolatban
A panír mennyisége nem pontosan kiszámítható. Az itt megadott mennyiségek (liszt, tojás, zsemlemorzsa) inkább csak tájékoztató jellegűek.
Készülj úgy, hogy mindhárom panír alapanyagból legyen otthon több, és a panírozás után ezek egy részét ki is kell majd dobni.
Milyen húsból készül a rántott hús?
Az, hogy a legjobb rántott hús milyen húsból készül, részben ízlés kérdése.
Talán „igazinak” – főleg a magyar konyhában – a sertéskarajt tekinthetjük, de manapság egyre népszerűbb a csirkemell vagy a sertéscomb is. A nemzetközi konyhában klasszikus alapanyag a borjúhús is – lásd például az eredeti bécsi szelet esetében -, de ez itthon kevésbé népszerű.
Első körben javaslom, hogy mindenképp karajból (is) készíts otthon rántott húst, ahogy ebben a receptben írom. Ez fogja megadni azt az élményt, amit szerintem a magyarok többsége rántott húsként ismer és vár az étkezőasztalnál. És nem csak az ízek, de az állag tekintetében is.
Tulajdonképpen mindegyik húsféléből másféle lesz a végeredmény, tehát bár mindig rántott húsról beszélünk, majdhogynem külön-külön ételként kezelhetjük ezeket, hol az egyiket, hol a másikat elkészítve.
A legfontosabb a hússal kapcsolatban
A lényeg: jól klopfolható, jó minőségű, sovány húsból készítsd! A végeredmény nem lesz finom (kifejezetten rágós és kellemetlen lesz), ha zsíros vagy inas részek vannak a húson. Ezért még a karajt is érdemes klopfolás és panírozás előtt lehártyázni.
Az én extra tippem, hogy próbáld ki szűzpecsenyéből is. Ez nem a szokványos rántott hús, de hihetetlenül puha és omlós lesz, nagyon hasonló a borjúhoz.
Miben süsd ki a húst?
A jó rántott hús bő forró zsiradékban sül. Bár egészen finom verzió készíthető ma már forrólevegős-fritőzben is, ez azért nem lesz olyan, amit igazán elvárunk egy tökéletes bécsi szelettől.
Magyarországon talán a legnépszerűbb a napraforgóolaj használata. Talán hagyományosabb, és néha méltatlanul hanyagolt forma viszont a zsírban sütés. Próbáld ki egyszer disznózsírban sütve is!
Ami talán mindennél fontosabb, hogy „tiszta” legyen a zsiradék, amiben sütöd a rántott húst. Vagyis időnként szűrd át a hideg zsiradékot egy finom szűrőn, hogy kiszűrd belőle a korábbi sütésekkor ott maradt panírmaradékot.
Meglepő módon a rántott hús egy gyors étel
Klopfolás, panírozás, sütés – talán nem meglepő, ha nem az az első gondolatunk, hogy a rántott hús egy könnyen vagy gyorsan elkészíthető étel.
Amikor azonban ehhez a recepthez készültem elő, és nézegettem a fotóimnak a készítési időpontját, meglepődve vettem észre, hogy egyáltalán nem tartott sok ideig az elkészítése.
Mindössze 35 perccel azután, hogy nekikezdtem és kitettem a hússzeleteket a vágódeszkára, már tálaltam is a szuperfinom rántott húst. És ebben benne volt a klopfolás, a panírozás, a sütés, sőt még az is, hogy néha-néha megálltam fotózni az elkészítési lépéseket.
Tehát a rántott hús persze nem az az összecsapok valamit a hűtőből 5 perc alatt étel, de akár 30-40 perc alatt bármelyik este vagy délben a nulláról kezdve is elkészíthető. És nincs jobb egy friss, saját készítésű rántott szeletnél – lepd meg vele magad és a családod néha akár csak egy egyszerű hétköznapon is!
Jó étvágyat!
Sütőben sütve sokkal egészségesebb, és egyszerűbb is, szerintem!
(Talán még finomabb is.)
Anyósom gyakran csinált, vakarónak hívta.
Kedves Balázs! Írod, hogy a panír anyagok egy részét a végén ki kell dobni. Őseimtől tanultak alapján a megmaradt tojás és prézli keverékéből némi só és bors hozzáadásával KITÜNŐ pogácsa készíthető. Még kissé lágy, de összenyomva egybemaradó állapotú keverékből kis gombóckákat készítünk, kilapítjuk és megsütjük. Gyerekkoromban ez sokkal jobban ízlett mint a rántott hús. Ha nem ismered, próbáld ki. Különlegesség képpen belekeverve akár keményebb reszelt (füstölt) sajtot is elvisel.
Helló!
„Készülj úgy, hogy mindhárom panír alapanyagból legyen otthon több, és a panírozás után ezek egy részét ki is kell majd dobni.”
Meg maradt panírozás hozzávalóit nem kell kidobni.
Összeöntve kis borssal sóval ugyan úgy kisütve mint a húst finom köret lehet belőle.