Carbonara spagetti

Szerző: Olasz receptekReceptek
Carbonara spagetti

Magyar neve:

Carbonara spagetti

Eredeti neve:

Spaghetti alla carbonara

Származás:

Olaszország

Hány adag?

4 személyre

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

          00 perc

Főzési / sütési idő:

Összesen:

Carbonara spagetti hozzávalók:

  • 200 g tokaszalonna
  • 100 g Pecorino sajt (vagy Parmezán)
  • 4 tojássárgája
  • 1 egész tojás
  • 350 g spagetti
  • Bors

A carbonara spagetti receptjével kapcsolatban van egy jó hírem és egy rossz. A rossz az, hogy amit Olaszországon kívül általában ezen a néven szolgálnak föl – spagetti tejszínes, sonkás szósszal -, annak igazából semmi köze sincs az eredetihez. A jó hírem viszont, hogy ez a recept most az eredeti verziót mutatja be. Vagyis egyszerű, könnyen elkészíthető carbonara spagettit egyenesen Olaszországból!

És mi az a hozzávaló, ami nincs az eredeti receptben? Talán meglepő így elsőre, de a tejszín!

Az eredeti carbonara spagetti elkészítésekor a nyers tojás és az ízletes Pecorino sajt állnak össze sűrű, krémes szósszá a kifőtt tészta saját hője által. Ezért nem kell bele sem tejszín, sem más folyadék. Sonka helyett az olaszok jófajta, húsos toka- vagy hasaalja szalonnát használnak.

Carbonara spagetti recept

Megjegyzés a hozzávalókkal kapcsolatban: ez itt az eredeti carbonara recept, amihez az olaszok tokaszalonnát és Pecorino sajtot használnak (Róma környéki recept – Róma környéki sajt). Ezeket nem feltétlenül könnyű itthon beszerezni. Szalonnát illetően bármilyen, jó minőségű, lehetőleg nem vákuumcsomagolt (azaz felvizezett) szalonnát, esetleg sonkát használj. Ami a sajtot illeti, a legjobb helyettesítő a Parmezán (vagy parmezán jellegű sajtok). Tudom, hogy ez nem olcsó, de 100 g nem több 400-500 Ft-nál, és ez 4 személynek elegendő. Hidd el, megéri!

Figyelem! Mivel az eredeti carbonara spagetti nyers tojást tartalmaz, ezért csak nagyon friss, ellenőrzött forrásból származó tojást használj hozzá!

  1. Vágd fel kb. egy cm-es kockákra a tokaszalonnát. Ha nem kapsz ilyet, tulajdonképpen bármilyen húsos szalonna jó hozzá, de az olaszok általában tokaszalonnából („guanciale”) vagy a híres hasaalja szalonnájukból („pancetta”) készítik.
  2. Egy nagy serpenyőben, plusz zsiradék hozzáadása nélkül, alacsony lángon kezd el pirítani a szalonnát.
  3. Carbonara spagetti: kockára vágott tokaszalonna

    Kezdd el pirítani a szalonnát

  4. Tedd föl a vizet a spagettinek forrni. Amikor felforrt, tedd bele a tésztát és főzd meg. A szokásosnál kevesebb sóval ízesítsd, mert a szalonna elég sós magában is.
  5. Közben készítsd el a carbonara spagetti „szószt”. Ehhez először válassz szét négy tojást, csak a sárgájára lesz szükséged. Tedd bele egy nagy tálba, és adj hozzá egy ötödik tojást egészben, tehát a fehérjével együtt.
  6. Carbonara spagetti: tojások

    4 tojássárgája és egy egész tojás

  7. Add hozzá a reszelt Pecorino sajtot. Ha nem kapsz ilyet, akkor Parmezánt is használhatsz helyette, a lényeg hogy nagyon erős ízű, kemény sajt legyen, hiszen a szalonnán kívül tulajdonképpen ez az egyetlen ízesítő az ételben. Borsozd meg ízlés szerint.
  8. Carbonara spagetti: Pecorino sajt és bors

    Pecorino sajt és bors jön a tojáshoz

  9. A tojásokat és a reszelt sajtot egy kézi habverő segítségével keverd össze a tálban.
  10. Carbonara spagetti: tojásos-pecorinós szósz

    Tojásos-pecorinós szósz

  11. Közben figyelj a szalonnára. Akkor van kész, ha a zsírját kiengedte, és a széle ropogósra sült. Vedd ki a serpenyőből, és egy külön tányéron hagyd kihűlni.
  12. Carbonara spagetti: pirított tokaszalonna

    Pirított tokaszalonna

  13. Ha már langyos a szalonna, add hozzá a tojásos keverékhez. Azért kell kihűteni, mert a forró szalonna rántottát csinálna a finom, sűrű szósz helyett.
  14. Carbonara spagetti: tojás, pecorino, szalonna

    Add a szalonnát a tojásos keverékhez

  15. Ha a tészta megfőtt, gyorsan kell dolgoznod. A carbonara spagetti szósza úgy jön létre, hogy a tojásos-sajtos keverék a tészta hőjétől sűrű, krémes állagot kap. Szűrd le a spagettit, és forgasd bele a tojásos keverékbe, hogy mindenhol felvegye a szószt. Ha nagyon sűrű lenne, a főzővízből adhatsz hozzá, de arra figyelj, hogy az legfeljebb kézmeleg legyen, különben rántotta lesz a végeredmény.

Carbonara spagetti tálalása

Ezzel a recepttel 25 perc alatt kész a tökéletes carbonara spagetti, amiben a szalonna és a pecorino sajt intenzív ízei markáns szósszá állnak össze. Azonnal, melegen fogyaszd, hiszen éppen a nyers tojások miatt sem hidegen nem az igazi, sem tárolni nem érdemes. Elég nagy energiatartalmú, nehéz étel, ezért a hűvös őszi-téli napok igazán tökéletes, szívet melengető fogása.

Ez a mennyiség 4 embernek előételként elegendő, ha főételként fogyasztod akkor 2-3 felnőtt lakik jól vele.

Jó étvágyat!

Carbonara spagetti

Recept forrása: GialloZafferano

Címkék

41 hozzászólás

  1. Szilágyi Sándor szerint:

    A hagyományos carbonara hozzávalói: spaghettoni (vastag spagetti), guanciale (érlelt húsos tokaszalonna) és az érlelt Pecorino juhsajt — sok egyéb olasz kézműves finomsággal egyetemben — beszerezhető a Buono.hu kis boltjában (Teréz körút 9). Rendkívül kedvesek, segítőkészek.
    Balázs receptje mellett Botos Claudiáét SB ajánlanám (lényegében ugyanaz), továbbá Carluccio mester videóját: https://www.youtube.com/watch?v=3AAdKl1UYZs. A Mester a receptet is közölte (https://www.antonio-carluccio.com/Spaghetti_alla_Carbonara), de szerintem ebben van egy elírás: 200 g spaghettonihoz 25 g szalonnát ír elő; szerintem a duplája kell hozzá.
    Hajrá!

  2. Ida Maria szerint:

    Köszönöm,én eddig besamel mártással készitettem, de ez biztosan jobb lesz.

  3. kat szerint:

    Jól „kigyúrt” receptek! K.

  4. Feri szerint:

    Szia, Balázs,

    Mit csinálsz a kisült zsírral? Az, gondolom, nem megy bele a szószba?

  5. Réka szerint:

    Szuper íz, szuper recept! Örülök, hogy rátaláltam! 🙂

  6. Mariann szerint:

    Szia Balázs!
    Nagyon örülök az eredeti carbonare receptnek. Voltam Olaszországban, ott ettem ès nagyon ízlett. Most itthon kipróbáltam a te receptedet, nagyon finom. Most ismètelten voltam Olaszországban ès hoztam pecorino sajtot ès szalonnát.
    Köszi a receptet!
    Üdvözlettel: Mariann

  7. Ági szerint:

    Szia Balázs!

    Kaptam Olaszországból egy darab nagyon finom, füstölt, nyers sonkát. Úgy emlékeztem, hogy olvastam Nálad egy receptet, amihez pont ilyen sonka kell. Tudnál segíteni, most nem találom. Ha jól emlékszem egy spagettis recept volt.

    Köszönöm: Ági

  8. Zabagép szerint:

    Megyek szép sorban a receptjeiden, ahogy az eddigiek, úgy ez a recept is telitalálat.
    Köszönöm!

  9. Anikó szerint:

    Kedves Balázs!
    Ma jött az e-mail ajánló erről az isteni finom tésztáról. Pedig én tegnap megcsináltam! 🙂

  10. Zizikék szerint:

    Ez nagyon jól néz ki Balázs! Gratulálok!
    Csak úgy magamtól próbáltam hasonlót csinálni, amit aztán megszerettem. Ezután ehhez igazítom a receptemet.

  11. Csikicsuki szerint:

    Nagyon kirááály lett! Csak a fokhagyma nekem hiányzik!

    • 🙂 Örülök neki. Tegyél bele nyugodtan! 🙂

      • Lívia szerint:

        Szia, azt szeretném kérdezni, hogy nem lehetne csinálni a receptekhez egy nyomtatási verziót, hogy magát a receptet ki lehessen nyomtatni? Így tetszetősebb és könnyebb lenne. 🙂

  12. Suskovics Éva szerint:

    Igazi pastasciutta recepted nincs véletlenül? Előre is köszönöm!

    • A pastasciutta tulajdonképpen nagyjából az „olasz tészta” megfelelője az olaszoknál, ebbe minden beletartozik, ami tészta és kifőzik aztán valamilyen szószt adnak hozzá. (Amúgy a szó eredete: pasta asciutta = száraz tészta).

      Nézz szét az olasz tészta recepteknél, de érdekes lehet az eredeti bolognai szósz vagy pesto recept is.

      Ha a tészta készítésére gondolsz, tésztát én még nem készítettem itthon, de nagyjából 10 dkg liszthez számolj egy tojást, és tulajdonképpen ennyi.

  13. klem szerint:

    Gratulálok! Végre,valaki a carbonara receptet írta le és nem azt a tejszínes micsodát. Még szerencse, hogy engem nem tudtak letéríteni a helyes útról és mindig így csináltam 🙂 – majdnem. Pancettát Horvátországban lehet kapni legközelebb, onnan szoktam néhány darabkát bespájzolni, pecorinót sajnos sehol, csak Olaszországban kapni, különösen a kiváló rómait vagy toszkánt. Ennek ott is dupla az ára, mint a többi juhsajtnak. Egy hónapja ez 13-15 € volt.
    A főzésben annyi a különbség, hogy én pancettát sütögetem, pár csepp oliván, csendesen, közben felteszem főni a spagettit inkább a spaghettonit, a tónit jobban kedvelem. De csak 5 percig főzöm, aztán átteszem a már megpirult szalonnára, a serpenyőbe és felöntöm annyi főzővízzel, hogy éppen ellepje. Pár perc után el fog tűnni és helyette már csak egy kis máz marad a tésztán. Egy merőkanállal hozzáöntök a keverőüstben várakozó 2 egész + 2 sárgája tojáshoz és a sajthoz és összekeverem. Mind a kettőt alaposan összeborsozom frissen őrölt színes borssal – na még egy kicsit! Közben eltűnt a víz, lekapcsolok mindent, várom, hogy hűljön és akkor öntöm rá a tál tartalmát. Igazad van, nehogy rántottás tészta legyen, hanem sűrű máz, – nyami. A tetejére mehet a többi sajt.
    Abban is tökéletesen igazad van, hogy ennek az egyszerű ételnek a zamatát a minőségi alapanyagok természetes íze adja, a kicsit vastagabb tészta, a bacon, aminek semmi köze az itthon kapható szalonnás vízhez és a pecorino, ami valami nagyon olasz. Aki egyszer megkóstolja Balázs receptje szerint, soha nem kér többet „magyaros carbonarát”.

  14. Ticcsi szerint:

    Tudtommal a tokaszalonna nem füstölt, a sonka és a szalonna az, nem baj?

    • Nem, az a legjobb hozzá – mármint az eredeti verzióhoz. Az eredeti olasz carbonara is guanciale szalonnát használ, ami tulajdonképpen tokaszalonna, és általában nem füstölt.

      De természetesen füstölt húsos szalonnából sem lesz rossz. 🙂

  15. ballamiki szerint:

    Már másodszor készítettem el, piszok jó, de tényleg nagyon oda kell figyelni a sóra 🙂 Kifejezetten kerestem ezt a receptet, mert olasz szakácsok által készített carbonarat sokat ettem külföldön, s onnan tudtam, h amit mi itthon tejszínesen, sonkával készítünk, az egy másik, de nem eredeti olasz változat. Köszönöm a technikát, s a receptet, mert magamtól nem így akartam készíteni, s az csak rántottás spagetti lett volna.

  16. Pásztor Lajos szerint:

    Na és hol van a muszaka? (én ugyanis arra kattintottam)

  17. Sarka szerint:

    ….fokhagyma sincs benne 🙁 ? 🙂 Nagyon jó kis receptek!

  18. Teszter szerint:

    Ez a recept is profi, gratula! Kérlek szépen, nem lehetne lassan elkanyarodni orosz konyha irányba?:)

  19. Zoltan szerint:

    Fantasztikus lett, azt hiszem ezentul kb. kethetente rendszeresen el fogom kesziteni.
    Koszonjuk!


Recept keresés