Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Pizzaszósz recept
Na most aki a pizzaszósz recept olvasásakor valami bonyolult, agyonfűszerezett és órákig főzött mártást vár, azt ki kell, hogy ábrándítsam. Ahogy már többször írtam, az olasz konyha és az olasz ételek nagyszerűsége éppen az egyszerűségükben rejlik, és ez különösen igaz a pizzára. Az igazi olasz pizza az egyik legegyszerűbb étel, mégis páratlanul finom. Nem kell túlbonyolítani, és máris olyan lesz, mint egy igazi olasz pizzériában.
Pizzaszósz recept
Az eredeti olasz pizzaszósz recept nemes egyszerűséggel az, hogy nincs recept. Olasz szakácskönyvekben, gasztro blogokban nem is nagyon találkozni külön olyannal, hogy pizzaszósz recept, hacsak nem az itt leírt tanácsokkal. Nem kell más a pizzára ugyanis, mint paradicsom. Sima, egyszerű, ma már itthon is szinte bármelyik boltban beszerezhető vagy otthon elkészíthető passzírozott paradicsom. Ez lehet
- „Passata di pomodoro” (konzerv passzírozott paradicsom). Ezt a feliratot (passata di pomodoro) keresd az üveg, konzerv vagy papírdoboz feliratán, és akkor biztosan jó lesz a pizzára. Bevallom, én ezt kedvelem leginkább, mert ez a legegyszerűbb megoldás.
- Konzerv paradicsom, egész vagy darabolt (magja ne legyen benne). Ezt kicsit turmixold szét, mielőtt a pizzára teszed.
- Friss (vagy konzervként eltett) házi passzírozott paradicsom. A paradicsomot a magjától és héjától szabadítsd meg, majd egy nagyobb lyukú szűrőn nyomd át, és főzd el a levét. Befőzve is elteheted, ide kattintva találsz egy jó receptet ehhez.
Sűrített paradicsomot ne használj a pizzához!
Ilyen egyszerű a pizzaszósz? De mitől lesz mégis olyan isteni egy olasz pizza?
Ez sok mindenen múlik, de a pizzaszósz tekintetében van még azért egy fontos dolog. A pizzatésztára a paradicsomszószon kívül ugyanis még extra szűz olívaolaj, só és oregánó is kerül, illetve darabokra tépkedett mozzarella. A magas nedvességtartalmú sajt, a karakteres ízű olívaolaj, a sűrű paradicsom, a só és az oregánó a sütőben állnak össze igazi szósszá, és ráadásul még a feltétek zamatát is átveszik. Ez sokkal jobb lesz bármilyen receptnél, ami további fűszereket vagy főzést javasolna. Ha ezt a pizzaszósz receptet követed, az otthon készített pizzád is mesés lesz!
Pizzaszósz recept – vagyis hogyan alakul ki mégis az az isteni szósz a pizzán
- Kend szét a megformázott pizzatésztán a paradicsomot körkörös mozdulatokkal. Egy 35 cm-es pizzára kb. 3-4 evőkanálnyi kell, tehát nem sok, különben elázik a tészta. A szélén hagyj 1-2 cm széles részt szabadon, ez lesz a pereme.
- Önts a pizzára egy-két evőkanál extra szűz olívaolajat.
- Sózd meg ízlés szerint. Ez el is hagyható, különösen erőteljesebb ízű feltéteknél, mint az olasz (pármai) sonka, vagy gorgonzola, kéksajt.
- Szórd meg szárított oregánóval (magyarul szurokfűvel) ízlés szerint, kb. egy kávéskanálnyi kell rá.
- Nyomkodd ki a kezeddel a vizet a mozzarellából amennyire tudod, majd rusztikus darabokra tépkedve oszlasd el a pizzán. Eredeti, „vízben” úszó mozzarellát használj. Egy 35 cm-es pizza kb. 110-150 g-ot vesz fel. Ez kicsit függ a mozzarella nedvességtartalmától, ha többet teszel rá eláztatod a tésztát. (A pizza mozzarella sajt egyetlen előnye, hogy nem vizes, ezért szinte bárhogy sütöd, nem áztatja el a pizzád. Viszont a szósz sem lesz vele az igazi, így nem javaslom – ez egyébként is egy amerikai találmány, az olaszok szerintem azt sem tudják, hogy micsoda.)
- Erre jönnek a feltétek, ízlés és fantázia szerint. Vannak persze klasszikus pizzák, amikhez mindenhol ugyanaz a feltét dukál, de itt tényleg szárnyalhat a fantáziád. Ha igazi olasz pizzát akarsz, akkor kevés, de jó minőségű feltétet tegyél rá, illetve pizzánként legfeljebb két-három különböző fajtát.
Az olasz pizzaszósz recept igazi titka tehát, hogy a sütőben, a feltétek alatt alakul ki maga a szósz. Ne feledd: passzírozott paradicsom, só, oregánó, extra szűz olívaolaj és mozzarella sajt. Mindössze ennyi az igazi olasz pizzaszósz recept.
Pizzaszósz recept – egyéni változatok
Lehet azért kísérletezni, hiszen ahány ház, annyi szokás. Elhagyhatod az oregánót, esetleg bazsalikommal helyettesítheted, egy kis reszelt vagy átnyomott fokhagyma is mehet rá. Ízlés szerint az olívaolajat belekeverhet a paradicsomba, vagy utólag öntheted a pizzára, akár még a szélére is. A lényeg persze nem változik. Ha olaszos pizzát akarsz, akkor a szószt ne akard előre megfőzni, csak hagyd, hogy a sütőben „készüljön el”.
Végül, ha már a feltétek is rákerültek a pizzára, csak a tökéletes sütése van hátra, amiről itt olvashatsz.
Tipp: a tökéletes olasz pizza készítésének 7 titkáról írt cikkemet a linkre kattintva találod.
Valahol olvastam, ugyancsak „eredeti olasz pizza készítése házilag” címszó alatt, hogy a formázott pizzatésztát be kell rakni kb. egy percre a sütőbe s csak azután megy rá a feltét. Ez miben segít avagy lényegtelen?
Én még sosem próbáltam így, valószínűleg olyan, mint a vakon sütés bizonyos süteményeknél (http://rantotthuswokban.bmintbalazs.com/vakon-sutes), talán kevésbé kell figyelni arra, hogy elázik a tészta.
Sajnos a nagymamám már jópár éve itthagyott minket és azóta senki nem rakja el a paszirozott paradicsomot üvegben, ezért elkezdtem keresni a boltok polcain. Sokáig nem jártam szerencsével. Már azon gondolkodtam, hogy kivel hozassak Olaszból ilyen spéci cuccot, amikor az egyik 4 betûs üzletlánc polcán megtalálatam a “Passata di pomodoro”-t. Ez volt az üvegre írva! Éppen akciós volt. Igaz nem konzerv formájában, hanem üvegben árulják. Hihetelen, hogy régen pizzakrémet használtam. 🙂 (Sajnos képet nem tudtam belinkelni, hogy más is lássa, hogy mit kell keresni az igazi pizzaszószhoz.)
Ma harmadszor sütöttem pizzát életemben ( így hatvanon túl) és ezt is a recepted szerint. Úgy érzem érdemtelenre száll a család dicsérete, mert ez téged illet. Köszönöm Neked. Ez igazán remek.
Nagyon örülök, hogy ilyen jól sikerült! Köszönöm, hogy leírtad, de a dicséret téged illet! 🙂
Isteni lett a tészta és a szósz is, amit a te recepted alapján készítettem! Eddig a bolti tubusos pizzakrémet preferáltam, de ezután csak ezzel a verzióval fogom készíteni.
Nagyon örülök neki Peti. hogy jó lett! 🙂 Köszönöm.
Szia! Gombás pizzát szeretnék készíteni, de nem tudom, hogy nyersen tegyem-e rá vagy előtte pároljam meg egy kicsit.
Köszönöm a Válaszodat.
Szia!
Én mindenképpen nyersen javaslom, 2-4 milliméteresre vágva.
Basszus 99%-ban ugyanígy csinálom a pizzát, csak a peremét is vékonyabbra hagyom. Annyi, hogy a tésztát nem fix mennyiségek alapján csinálom, hanem annyi vizet adok hozzá amíg jónak nem látom a tésztát.
Ez már az igazán profi hozzáállása!
én is igy csinalom,csak teszek a paradicsomszoszra bazsalikomot is picit(fele annyit ,mint oreganot).belefáradtam hogy MO-n nem tudják szinte sehol, hogy a QF-n milyen 4 sajt van, igy inkabb megcsinalom magamnak, sokkal finomabb 🙂
Örülök, hogy tetszik. A ngysajtos még nálam mis várat, hogy felkerüljön. 🙂
Szia! Így nagyon egyszerűnek tűnik a pizzasütés, legközelebb meg fogom próbálni. 2 kérdésem azért lenne: a szószt miért kell alulra, közvetlen a tésztára kenni? Én fordítva csinálom, először a feltéteket teszem, majd a szószt, mert félek, hogy nagyon megsülnek az alapanyagok, majd a sütés végefelé szórom rá a reszelt trappistát.
A másik kérdés: a tepsit mivel „kezeled”, mielőtt belerakod a tésztát? Kikened olívaolajjal’ vagy belisztezed?
Köszi!
Az eredeti pizza így készül: tészta, rá a szósz és a sajt, és arra a feltétek. Nem égnek meg a feltétek, próbáld ki nyugodtan. (Trappista helyett egyszer javaslom, hogy próbáld ki mozzarellával is.)
De természetesen tetszés szerint lehet más sorrendben is, ha úgy szereted!
Én pizzasütő lapot használok, ami tapadásmentes, és nem kell kezelni. De ha elég lisztes a tészta, akkor nem kell aggódni, nem fog leragadni.
Szia! Ma végre megcsináltam a pizzát! Pontosan követtem a receptedben leírtakat (fele tésztát olívaolajjal kikent dobozban eltettem pár nappal későbbre).Kerekre formáztam, és gáztepsibe tettem, amit kicsit azèrt beliszteztem. Saját készítésű paradicsomlevet tettem a tésztàra (jó sűrű, de ezentúl még sűrűbbre fogom főzni), valamint a többi hozzávalót, amit írtál. Felétnek gomba, szalonna, házi sonka, zöld paprika került rá. Hőlégkeveréses sütőm van, tehát még a sütést is úgy csináltam, ahogy írtad, percről-percre. A végeredmény fantasztikus lett, bár egy kis „szaft” volt a közepén, de nem volt zavaró, és tényleg nem égtek meg a feltétek! A férjem szerint az eddigiek közül a legjobban sikerült pizza, pedig jó néhány adagot megsütöttem már. 🙂 Ropogós, vékony, valóban olyan, mint egy pizzériában.
Ezentúl csak így fogom készíteni!
Köszönöm a receptet!
Szia!
Tegnap kipróbáltam és nagyon jó lett. Ma újra csinálom, a tésztát már meggyúrtam. Annyit módosítottam a tegnapi tapasztalatból, hogy 550 g lisztből csináltam, így már egyáltalán nem tapadt a kezemre.
Azt szeretném kérdezni, hogy van-e recepted a tejfölös alaphoz?
Köszönöm.
Ez a tuti!Köszönöm Balázs!
Kedves Balázs! Ez egy tökéletes recept! Annyira finom lett a pizza :))) és elsőre!!! Elmondom, én nem vacakoltam sokat, a kapcsos tortaforma sima és rácsos lapján sütöttem meg 2 db 24 cm-es pizzát. A másik két gombócot elraktam. Egyszerű gázsütőm van és tökéletesen ropogós lett. A sajtból viszont nagyon alaposan kinyomkodtam a lét. Szinte magától darabokra esett így a sajt. Nagyon köszönöm ezt a szuper receptet és hasznos tanácsokat. Üdvözöllek Bebi
Szuper Bebi, örülök hogy ennyire jó lett! 🙂 🙂
Köszi, hogy megosztottad velünk!
Már másodszor sütöm a te recepted szerint és nagyon finom.
Eddig is készítettünk pizzát, kipróbáltam jópár receptet, de alapvetően a hozzáállással volt a gond. Túl volt bonyolítva és bár finom volt és laktató, de köze nem volt egy rendes pizzához. Ez annyira spontán és egyszerű, hogy az ember nem is gondolná elsőre, hogy ez a megoldás, ettől lesz igazi, ettől lesz olaszos.
Az S betűs fenyőfás boltban szoktam venni üveges passzírozott paradicsomot, nem drága és meglepően finom paradicsom illata és íze van.
Ez az!
Ez az igazi pizza szósz! Megvallom, eddig nem alkalmaztam, de ezentúl biztosan, hogy a paradicsomra kerüljön olívaolaj. És a mozzarella kinyomkodásáról se tudtam. Itthon igazi pizzát egyszer ettem, a keresztapám lánya készítette, de ő Rómában él Még senki pizzatésztája nem ropogott úgy mint Itáliában, csak az övé.
🙂
Én mindig „elősütöm” a pizzatésztát, igy nem ég meg a feltét, mert már régebben megjártam, hogy a teteje megégett. Igy szoktam meg és nekem ez a járható út.