Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Párolt káposzta, dinsztelt káposzta

Magyar neve: | Párolt káposzta |
Származás: | Csehország, Szlovákia, Németország, Magyarország |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Párolt káposzta hozzávalók:
- Egy 2,5 kg-os fej káposzta
- 1 közepes fej hagyma
- 2,5 ek. (5 dkg) zsír vagy olaj
- 15 g só
- 1/2 tk. őrölt bors
- 1 tk. őrölt kömény
- 1 dl víz
- 1 tk. cukor
- 4 tk. almaecet vagy 1 tk. ételecet
A párolt káposzta (vagy dinsztelt káposzta) nem csak nálunk kedvelt köret vagy tészta feltét, de a közép-európai országok szinte mindegyikében.
Aki rendelt már helyi ételt Csehországban, Szlovákiában vagy akár Bajorországban, az szinte biztos, hogy találkozott a nagyon népszerű párolt káposztával, amit szinte mindegyik országban nagyon hasonló módon készítenek el.
Ez a párolt káposzta recept Szlovákiából származik, de a számunkra is ismerős, finom ízeket találod benne. Akrár hús mellé, akár káposztás tésztához is kiváló.
Párolt káposzta recept
Tipp: a dinsztelt káposzta ízesítése függhet az ízlésedtől, illetve a káposzta méretétől. Én itt egy 2,5 kg-os káposztához adom meg a mennyiségeket, mérsékelt de már jól érezhető fűszerezéssel. Ízlésed szerint a fűszerek mennyiségét növelheted vagy csökkentheted.
- A párolt káposzta elkészítéséhez első lépésben aprítsd fel a hagymát, és vágd apró csíkokra a káposztát.
- Egy nagy lábasban forrósítsd fel a zsiradékot, és 5 perc alatt dinszteld meg a hagymát.
- Add hozzá a káposztát és a fűszereket (só, bors, kömény). Öntsd fel a vízzel.
- Lassú-közepes tűzön, fedő alatt párold meg a káposztát, néha megkeverve. Ez kb. 35-45 perc, attól is függ, hogy mekkorára vágtad és hogyan szereted a káposztát.
- Vedd le a fedőt, és néha megkeverve párold el az összes folyadékot. Ez kb. 15-20 perc.
- A legvégén add hozzá a cukrot és az ecetet. Keverd át egyszer, és a párolt káposzta elkészült.
Először vágd félbe majd negyedbe a káposztát, vágd ki a torzsáját. Utána egy éles késsel vágd kb. 1 cm-es csíkokra, a korábbi vágással párhuzamosan.
Kínáld sült húsok mellé vagy akár tésztához, de még magában is nagyon finom.
A párolt káposzta ízesítése háztartásonként, országonként is változhat kissé. Szokás még almát és/vagy szalonnát tenni bele, mindkettő még érdekesebb ízeket hoz ki ebből az ételből.
Jó étvágyat!
@Tátrai Mária: Tárkony ecetet házilag is tudsz készíteni: Egy üvegbe beleengedsz a piacon vásárolt, vagy éppen a kertben növő tárkonyból 1-2 ágat és ráöntöd az ecetet (én 10%-osat használok). 1-2 hét után már tárkonyecetként használható.
Ha piacon veszed és még marad a csomóból, akkor az ágakról leszedve a leveleket felvágod (nem túl apróra) és lefagyasztod vagy a leveleket vágatlanul hűvös helyen megszárítod. Voilá, van eceted, friss és szárított fűszered is.
Vigyázat: van kétféle tárkony fajta: francia és orosz. „Az orosz változat jóval igénytelenebb, de lényegesen kevesebb illóolajat tartalmaz a franciával szemben, így mára már szinte csak a francia tárkonyt találjuk az ültetvényekben.” (terebess.hu)
Én azért egy kicsit megdörzsölgetném, megszagolgatnám, mielőtt megveszem. Biztos, ami biztos.
Amikor nem volt itthon ecetem, tárkony ecettel ízesítettem. Annyira finom lett, hogy azóta is tárkonyosan készítem. Mivel nem lehet már kapni tárkony ecetet, így magát a fűszert szóróm rá a vége felé. Nagyon fincsi. 🙂