Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Olasz rizottó készítése: az alaprecept
Magyar neve: | Rizottó |
Eredeti neve: | Risotto |
Származás: | Olaszország |
Hány adag? | 3 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Rizottó hozzávalók:
- 500 g rizottó rizs (pl. Arborio, Carnaroli, Vialone nano)
- kb. 1,5 liter csirke alaplé vagy zöldség alaplé
- 1 közepes fej hagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 3 evőkanál olívaolaj
- 1,5 dl száraz fehérbor
- 100 g vaj
- 75 g parmezán sajt
- Só
- Bors
Ugyan a különböző rizottók készítési módja kis mértékben eltérhet, de ez a rizottó alaprecept mégis jó sorvezetőül szolgál, bármilyent szeretnél is főzni. Ebben megmutatom, mi az igazi, krémes és fenséges olasz rizottó titka, mire kell figyelned hozzá és hogyan tudod elkészíteni. Konkrét rizottó recepteket a linkre kattintva találsz.
Ha még nem főztél rizottót, érdemes elolvasnod a másik bejegyzésemet is, amit a tökéletes rizottó titka címmel írtam.
Rizottó készítése, avagy az alaprecept
- Egy lábasban tedd fel a tűzre az alaplét. Ennek forrónak kell lennie addigra, amikor elkezded a rizst főzni. Csirke alaplével intenzívebb, teltebb ízű rizottót kapsz, zöldség alaplével vegetáriánus sőt akár vegán rizottót is készíthetsz.
- Vágd apróra a hagymát és a fokhagymát. A vaj felét olvaszd meg az olajban egy nagy, minél szélesebb lábasban, és add hozzá a hagymát. Lassú tűzön párold néhány percig. Nem szabad megpirulnia, csak üveges legyen. Add hozzá a fokhagymát és párold még fél percig.
- Add hozzá a rizst. Keverd el, hogy mindenhol befedje a zsiradék, és pirítsd közepes lángon 2-3 percig. Akkor jó, ha a rizsszemek széle már átlátszó, a közepük fehér.
- Öntsd föl a rizst a borral. Keverd meg egyszer, és hagyd elfőni a levét. Fontos, hogy a láng közben kb. közepesen erős legyen.
Most jön maga a főzés, aminél sajnos nem tudod megúszni, hogy majdnem folyamatosan mellette állj. Fontos, hogy közben az alaplét végig kis lángon, forráspont közelében tartsd, különben lehűti a rizst. A rizs alatt közepes lángot érdemes tartani. Ezt idővel ki tudod kísérletezni, az a lényeg, hogy a ráöntött leves forrásban maradjon, de éppen hogy csak gyöngyözzön.
Az alábbi lépéseket ismételd mindaddig, amíg a rizs el nem készül. A főzési idő általában 16-18 perc, ez mindig rajta van a rizs dobozán. Ezek a képek nem sikerültek a legjobban, kattints rájuk nagyobb mérethez.
- Egy-másfél merőkanálnyi forró alaplét önts a rizsre.
- Egy fakanállal keverd el a rizst, hogy mindenhol ellepje a folyadék. Nem kell folyamatosan keverni. Hagyd a rizst főni. Az igazi olasz rizottó lényege éppen ez, vagyis hogy apránként adjuk hozzá a főzőlevet, és hagyjuk elfőni. A lábasod méretétől és a tűz erejétől függően egy-másfél perc alatt elfövi a levét. Ekkor kezdd elölről a folyamatot, vagyis adj hozzá ismét alaplét stb.
- Miközben főzöd, az egyes felöntések között van időd arra, hogy lereszeld a parmezánt és fölvágd vagy előkészítsd, amit még a rizottóba teszel. Ez utóbbi lehet zöldség, hús, ehhez lásd majd később a külön rizottó recepteket.
- Kb. két perccel azelőtt, hogy a rizs kész lenne, add hozzá az ízesítőt (sáfrány, zöldség, gomba, máj, kolbász stb., ízlés szerint) – ez adja meg a rizottó karakterét. Keverd meg és adj hozzá még egy kevés alaplét. Fontos, hogy a végén krémes, szószban úszó rizsételt kapj, mintha egy nagyon sűrű rizsfőzelék lenne. Nézd meg az utolsó képet, ahol a tányérban van a rizottó. Itt jól láthatod, hogy a rizs jó adag sűrű szószban úszik.
- Amikor az utolsó adag alaplét is hozzáadtad, tedd bele a reszelt parmezánt, és keverd el ezzel is. Főzd még fél percig, majd vedd le a tűzről. A rizsnek az olaszok szerint ugyanúgy „al dente”, vagyis haraphatóra kell főnie, mint a tésztának. Akkor jó, ha van minimális rugalmassága és nem teljesen puha, szétfőtt. Tedd rá a tetejére a maradék vajat, és fedd be. Fedő alatt még hadd puhuljon két percig, amíg a vaj elolvad. Ha túl sok levet szívott be, akkor még nyugodtan felöntheted utána.
Rizottó tálalása
A rizottót melegen, azonnal tálald. Akkor jó, ha igazán krémes, sűrű szaftban úszik a rizs, és ezt idővel felszívja, melegítve már nem az igazi. Reszelt parmezánnal megszórva és egy kis olívaolajjal megöntözve az olasz rizottó csak még jobb lesz.
Az olaszoknál a rizottó előétel (primi piatti), mint a tészta. Tehát ők kisebb adagot esznek belőle, és utána jön még a főétel. Bár ebben az étkezési sorrendben azt gondolom, hogy az olaszok egyedülállóak, és ahogy más országokban – így Magyarországon is – a tésztát általában főételnek eszik, úgy a rizottó is tökéletes, önálló fogás akár egy vasárnapi ebéd esetében is. A fenti mennyiség kb. 3 adag főételnek vagy 6 adag előételnek megfelelő.
Az olasz konyhában is előfordul azonban, hogy a rizottó főétel, bár ilyenkor inkább köretként tálalják. A sáfránnyal ízesített milánói rizottót (risotto alla milanese) szokták főétel köreteként adni, pl. a közkedvelt és szintén tipikusan olasz húsételhez, a milánói Ossobucohoz (velős csontra merőlegesen vágott, borjúcsülökből készült ételkülönlegesség).
Rizottó receptek
Itt a rizottó alapreceptjét olvashattad, de az étel az igazi karakterét az általában egy-két fajta feltéttől nyeri el. Ez lehet csak zöldség, gomba, de akár hús is, pl. máj vagy kolbász. Itt a fantáziád is szárnyalhat, de az alábbiakban olvashatod azokat a recepteke, amiket már elkészítettem.
Csirkemájas rizottó recept
A csirkemájas rizottó egy klasszikus a húsos rizottók körében, és talán itthon is a legismertebb.
Vargányás rizottó recept
A vargányás rizottó éppen a karakteres íze miatt az egyik kedvencem. Ha szereted az egyik legintenzívebb ízű erdei gombát, akkor ezt ki kell próbálnod!