Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Gyros készítése
A házi gyros készítése (magyarosan írva: gírosz) manapság egyre többekben merül fel, ahogy ez a görög étel (illetve törtök vagy arab testvérei, a döner és a shawarma) az elmúlt húsz évben a mindennapos étkezési kultúránk részévé vált.
A gyros készítésének legegyszerűbb módja, ha az ember megvesz egy zacskó fűszerkeveréket, megsüti a húst és tálalja. De ha igazán eredeti ízekre vágysz, ráadásul a saját és szeretteid egészségére is figyelsz (értsd: kerülöd az ízfokozót és barátait), akkor egyszerűen elkészítheted te magad is a legfinomabb gyrost otthon. Mégpedig elejétől a végéig, vagyis a fűszerkeveréktől egészen a pitáig.
A gyros készítésének ezeket a legfontosabb lépéseit mutatom itt be, minden pontnál további linkekkel, segítséggel. Ha gyors és egyszerű megoldást keresel és már ma egy jó gyrost ennél otthon, akkor a linkre kattintva gyros recept található.
Gyros készítése: gyros fűszerkeverék
Az igazi gyros lelke a minél eredetibb gyros fűszerkeverék. Ez határozza meg azokat az ízeket és illatokat, amikről már messziről kiszúrjuk: itt bizony gyos készül. Gyros fűszerkeveréket viszonylag egyszerű beszerezni, szinte minden közepes vagy nagyobb élelmiszerüzlet árul ilyet előre csomagolva. Ezek megoldást jelenthetnek akkor, ha még csak barátkozol a gyros készítésével, vagy tényleg nagyon gyorsan kell valami finom ételt összeütnöd.
Én mégis azt mondom, ha kicsit is szeretsz főzni és odafigyelsz az egészségedre, akkor kerüld ezeket a változatokat. A teljes ízhatás ezeknél nem igazi fűszerekkel, hanem ízfokozóval érik el, ami nem igazán az a fajta alapanyag, amire a szervezetednek szüksége van. Tartósítószer, csomósodásgátló és egyéb nyalánkságok teszik még bizotsabbá, hogy ha ezt a megoldást választod, akkor 60 éves korod után bérletet válthatsz az egészségügy különböző szolgáltatásaira…
Gyros fűszerkeverék házilag nagyon egyszerűen készíthető, ráadásul semmi olyan fűszer nem kell hozzá, ami ne lenne megtalálható a háztartások többségében, vagy beszerezhető a sarki boltban. Kattints a bekezdés elején a linkre a receptért és próbáld ki te is, tényleg 5 perc az egész!
Gyros készítése: milyen húsból süsd?
Gyrost olyan húsból készítesz, amilyenből szeretnél. De tényleg. Ha eredeti, görög gyrost akarsz készíteni, akkor itt egy tipp. A görögök leggyakrabban sertéshúst(!) használnak, vagy csirkét. Ezen kívül lehet még borjúból, de tetszés szerint akár pl. pulykahúsból is.
Itt megtévesztő az lehet, hogy amit mi gyrosként ismerünk, azt általában a török vagy arab étkezdékben szolgálják fel. Az pedig érthető, hogy azokon a helyeken vallási okokból nincs sertéshús, és különben sem görög ételt eszel. Erről a témáról részletesebben a gyros eredete című cikkemben olvashatsz a linkre kattintva.
Ahhoz, hogy igazán ízletes gyrost kapj, zsíros húsból kell sütnöd. Ez lehet, hogy megrögzött egészségmániásoknak rossz hír, de egyvalamiben biztos lehetsz. A már említett étkezdékben nagyrészt olyan húsnak látszó tárgyakat pakolnak a sütőre és később a szendvicsedbe, amire talán otthon rá sem néznél. A hús zsírtartalmának növelésére profi megoldás a sovány hús és hozzáadott zsír használata, pl. sertészsír, libazsír, kacsazsír. Erről lejjebb, a hús sütésénél olvashatsz konkrét tippeket.
Gyros készítése: a hús sütése
A gyros otthoni készítésekor talán a hús sütése a legnehezebb feladat, legalábbis ha egészen autentikus gyrost szeretnél.
Hiszen az utcai gyros sütők függőlegesen halmozott, lassan forgatott és oldalról órákon át hevített hústornyait nem tudod otthon előállítani. Az igazi gyros utánozhatatlan íze ugyanis itt alakul ki: a fűszerek és a zsiradék lassan, órák alatt járják át és puhítják meg a sokszor több tíz kilónyi mennyiségű húst. Az pedig belátható, ha nincs egy gyros sütőd és nem halmozol fel egyszerre ennyi húst, nem teljesen imitálható otthon az eredeti íz.
De persze ez félig tréfa, hiszen utcán éppen az utcai fíling miatt szeretünk enni, az otthoni főzésnek és étkezésnek is megvan a maga bája.
- Egyszerűen vágd csíkokra a húst, fűszerezd be és süsd meg serpenyőben. Ez értelemszerűen inkább gyorsan sülő húsoknál alkalmazható megoldás, pl. csirkénél vagy sertésszűznél, és nem les teljesen olyan a hús, mint az utcai gyrosnál.
- Sütőben sütés. Ez tovább tart, de az eredmény sokkal jobban hasonlít az eredetire. Szeletekben sütöd a húst lassabban, és csak utólag vágod fel csíkokra. Ennek módszerét házi körülmények között tökéletesre fejlesztettem, a linkre kattintva, gyros hús elkészítése című cikkemben olvashatsz róla részletesebben.
A majdnem tökéletes gyros hús sütésére otthon két megoldás van:
Gyros készítése: gyros öntet
Az eredeti görög gyrosban az öntet nem más, mint a joghurtos-fokhagymás uborka saláta, a tzatziki (receptért kattints a linkre).
Az igazi tzatziki készítése talán egy kicsit macerás lehet. Görög joghurtot nem mindenhol kapni, és akár abból, akár a sima változatból készíted, egy éjszakán át kell lecsöpögtetni, hogy minden nedvességet kiszoríts belőle.
Az eredményért megéri ez a plusz munka, de ha sietsz vagy nincs kedved hozzá ezt elhagyhatod. Az eredmény attól még finom lesz, egy kicsit vizesebb joghurtos uborkasaláta, mint a görög tzatziki.
Ha nincs kedved uborkát tenni bele, vagy új ízekre vágysz, akkor bármilyen joghurtos-fokhagymás öntettel kísérletezhetsz, tetszés szerint fűszerezve.
Gyros készítése: a gyros tálalása és egyéb hozzávalók
Tulajdonképpen összeállt a gyrosunk. A görögök csakúgy, ahogy az itthoni utcai étkezdékben találkozhatunk vele, pita kenyérben (receptért kattints a linkre) vagy tányéron tálalják.
A húson és a tzatzikin túl szeletelt paradicsomot és hagymát vagy lila hagymát tálalnak hozzá. Akár pitában, akár tányérban szolgálják fel, Görögországban a gyros szinte elhagyhatatlan kísérője még a sült krumpli.
Eddig az általános és eredeti görög gyros verziókról. Mint minden ételnél, itt is az igazi élményt az adja, ha kikísérletezed a számodra legízletesebb fajtát. Amint látod, rengeteg dologgal játszhatsz: a fűszerezéssel, a hússal, a hús sütésével, az öntettel és köretekkel, de még a felszolgálás módjával is. Szerintem a legjobb megoldás, ha egyszer elkészíted az eredeti változatot, aztán megpróbálod a saját vagy a családod ízlése szerint megváltoztatni. Jó kísérletezést, jó étvágyat hozzá!
További olvasnivaló a gyrosról
Ha az ételek eredete, története is érdekel, vagy legalább egyszer elgondolkoztál már azon, hogy vajon miért hívjuk görög szóval gyrosnak a török étkezdékben felszolgált ételeket, akkor a gyros eredete című cikkemben felfedem, hogy mennyire görög vagy török ez az étel, és hogy a magyar elnevezés hogyan és miért alakult ki.
egyszerű csirkés gyros receptet a linkre kattintva találsz.
„De tényleg. Ha eredeti, görög gyrost akarsz készíteni, akkor itt egy tipp. A görögök leggyakrabban sertéshúst(!) használnak, vagy csirkét. Ezen kívül lehet még borjúból, de tetszés szerint akár pl. pulykahúsból is.”
Hát ez nem teljesen igaz. Az igaz, hogy valóban sertéshúsból készül az eredeti gyros, de az nem igaz, hogy az autentikus gyros a sertésen kívül másodsorban csirkéből készül!
Pont, hogy a sertésen kívül, a borjú, a bárány és a kecske az eredeti recept. Az más kérdés, hogy – a külföldi turistáknak köszönhetően – elterjedté vált a csirke- és pulykahúsból készült változat is. De az NEM az eredeti!
A sütős verziót készítettem el. Tarjából készítettem. Vendégeknek nagyon ízlett. Azt mondták: ez tényleg olyan, mint az igazi, isteni
Köszi a receptet!
Nagyon örülök neki!!
Rendkívül jó recept. Én a sütős változatot csináltam. Nagyon baba lett. Köszi a megosztást!
Nagyon örülök, hogy ízlett, szívesen!