Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Pita
Magyar neve: | Pita |
Mennyiség: | 12 darab |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 1 óra 30 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Pita hozzávalók:
- 400 g liszt
- 2 dkg élesztő
- 240 ml víz
- 1 teáskanál cukor
- 1 teáskanál só
A pita talán a legismertebb közel-keleti étel. A török étkezdékben és gyrososoknál ma már szó szerint minden sarkon találkozhatunk vele, és a gyors kezű árusok pillanatok alatt nagyszerű szendvicset varázsolnak belőle.
A pita ugyanakkor meglepően könnyen elkészíthető otthon is, és az eredmény szinte ugyanolyan, mintha egy igazi török étkezdében ennénk. Az egyetlen különbség a sütés. Ahogy a pizzánál, úgy a pitánál is a korlátot az otthoni sütő viszonylag alacsony hőfoka jelenti.
Pita recept
Pita receptet rengeteget találni az interneten. Ám ahogy minden hagyományos ételnél, itt is érdemes a minél egyszerűbb, minél kevésbé felturbózott változatnál maradni. Hogy miért? Pitát és hasonló lapos kenyeret több ezer éve fogyasztanak a közel-keleten. Nem valószínű, hogy az elmúlt évszázadokban liszten, vízen és élesztőn kívül bármi mást használtak volna. Én Saad Fayed pita receptjét választottam, ahol az egyszerűség jutalma a sütés végén tökéletes, jó értelemben vett „törökétkezdés” pita kenyér volt.
- Keverd el a cukrot kb. 1 dl langyos vízben, és morzsold bele az élesztőt. Várj 10 percet, amíg az élesztő életre kel.
Szitáld a lisztet és a sót egy nagy tálba, öntsd a közepébe az élesztőt. Kezdd el keverni egy villával vagy kanállal, és add hozzá a maradék vizet. Amikor nagyjából összeállt, borítsd ki a munkapultra és kezdd el dagasztani.
Én nem vagyok a kenyérsütő gépek híve, ezért minden kenyértésztát kézzel dagasztok. Így kb. 10 perc a folyamat, amíg kellően egyenletes, szép sima lesz. Kenyérsütő gépben is dagaszthatod, akkor a gép elvégzi helyetted a munka nehezét.
- A tésztát tedd egy jól kiolajozott tálba, forgasd meg hogy minden oldalról befedje az olaj. Fedd be és meleg helyen hagyd kelni legalább egy órát. Ha van időd, akkor nem árt neki, ha két-három órát pihen így. A végén a tészta kellemesen levegős lesz, és legalább a duplájára kel.
- Nyomkodd ki a levegőt a tésztából, és vágd 10-12 darabra, a receptben megadott mennyiségből ennyi pita készül. Formálj belőle a két tenyered között kis golyókat, és lisztezett felületen, letakarva hagyd őket pihenni még 10 percig. Közben ne felejtsd el a sütőt bekapcsolni a legmelegebb fokozatra (kb. 250 fok), hogy bemelegedjen mire a pitákat sütöd.
- A pita, mint minden kenyér nagyon forró sütőben lesz az igazi. Csavard fel a sütődet a legmelegebb fokozatra, és ha van légkeverésed, azt is kapcsold be. Szükséged lesz hozzá még egy sütőlapra (kő, pizzasütő lap, de egy lapos tepsi is megteszi), ezt tedd a sütő legaljára. Én nem is a rácsokra, hanem közvetlenül a sütő aljára tettem a pizzasütő lapot, úgy sütöttem a pitákat. Hagyd, hogy a sütőlap is teljesen átmelegedjen.
- A pitákat egy nyújtófa segítségével, jól lisztezett felületen nyújtsd ki. Szép kerek formákat kapsz, kb. 10-12 cm átmérőjű és fél cm magas köröket.
Dobd a kinyújtott pita tésztákat a sütőlapra, és süsd meg őket. A képen látható piták 4 percig sültek az egyik oldalukon, aztán megfordítottam őket és még 2 percet sültek a másik oldalon. Így ezt a halványbarna, néhol ropogós de még puha állagot kapták. Ha puhábban szereted, süsd rövidebb ideig.
Megjegyzés: ha felemerül benned a kérdés, hogy hogyan forgatod a 250 fokon sülő pitákat, legjobb válaszom erre a kezed. Ha elég gyors vagy, nem fog megégetni. Ha ez mégsem megy, akkor használj pl. egy grill csipeszt, az tökéletes erre.
A pita sütése
Pita fogyasztása és tárolása
Sütés után tedd a pitákat azonnal egy jól zárható dobozba, és akkor két-három napig frissek maradnak. Az eredeti cikk azt írja, hogy a kész pitákat akár fagyaszthatod is, ezt én nem próbáltam. Mivel bármilyen kenyér viszonylag jól fagyasztható, ez valószínűleg a pitával is működik, és így egyszerre nagyobb mennyiséget készítve könnyen tudsz a mélyhűtőben egy kis kenyér-vésztartalékot raktározni.
A pita egy tökéletes kenyér. Kívül kissé ropogós, belül puha. A belsejében a magas hőfokon sütés közben a gőztől egyfajta természetes zseb keletkezik, az utcai étkezdékben ezt szokták mindenféle húsokkal, salátákkal vagy pl. falafellel megtölteni. Könnyen készíthetsz otthon is gyrost, egyszerűen töltsd meg a pitát fűszeres sült hússal és zöldsalátával.
A másik jellemző mód, ahogy a közel-keleti országokban a pitát fogyasztják, hogy valamilyen mártogatós ételhez kanálként használják. Igazán eredeti ízeiben élvezhető például pitával mártogatva a humusz vagy a babaganus, két itthon is közkedvelt közel-keleti étel, amiknek a receptje hamarosan ide is felkerül.
Jó étvágyat!
Kedves Balázs!
Nagyon köszönöm a receptet!
Évek óta volt egy bevált recept, de ezt a pita receptet muszáj volt kipróbálni. Családnak nagyon ízlett. Ezentúl ezt a receptet fogom csinálni. Nagyon finom lett a kínai brokkolis csirke is. Lányomnak volt kérése a születésnapjára.
Nagyon szívesen Veronika, és örülök, hogy ilyen finom lett!!
Mivel nyár van, és nem akartam fűteni a sütővel, ezért a grillsütőben készítettem el a pitát az udvaron. Nem rácson, hanem lapon és rácsuktam a fedelet. Kb 3-4 perc oldalanként. Szépen megsül.
Nagyon jó tudni, köszönjük az infot! 🙂
Balázs!!!
Véletlenül találtam az oldalasra, de 62 évesen azt kell mondanom, van mit tanulnom tőled!!!! A Pizza tésztát úgy csináltam, ahogy írtad, minden klapp volt, az öregem el volt ájulva, azt mondta, na nem kell azért utazni, hogy egy jó Pizzát együnk. Valóban nagyon jó volt a tészta állaga, a sütés is jól sikerült, figyeltem arra amit írtál, min,ha csak rendelt Pizza jött volna a házhoz, de attól is 100x-ta jobb volt. Nagyon köszönöm neked, nagyon jók a receptjeid és az a ki nüansz, amit illene tudnunk, de nem tudunk, na ez az amit hálásan köszönök. Most a Gyrossal próbálkozom, az is nagy kedvenc, de nem gondoltam volna, hogy itthon is el lehet készíteni. No, ha túl vagyok rajta, jelentkezem Köszönöm a jó és velős recepteket!!!
Nagyon örülök neki Anikó, hogy ilyen finomakat tudtatok főzni a receptjeimmel! Nagyon köszönöm, hogy megírtad! 🙂
Szia Balázs! Volt egy régebbi pita receptem amit eddig csináltam, de nem mindegyik fújódott fel, ezért próbáltam helyette találni valami jobb receptet. Sikerült! 🙂 Köszönöm ezt a remek receptet, mostantól ezt fogom használni. Nagyon tetszik mindhárom blogod, és a hírleveleket is köszönöm, nagyszerű ötletek vannak benne. Jó egészséget kívánok az egész családodnak. Mostanában a blogjaid receptjeit fogom kipróbálni, és ahogy elnézem a választékot, el fog tartani egy ideig 😀
Nagyon örülök Éva, hogy ilyen jó lett! 🙂 Köszönöm szépen! Jó főzőcskézést! 😀
Jó sok idő eltelt, mióta feltetted a receptet, de csak most találtam rá. Az én sütőm elektromos, légkeveréses, de csak 240 oC-t tud. Ezért nem lesz lukas? Előre is köszönöm, ha tudsz válaszolni. Egyébként sok receptedet kipróbáltam, igazán köszönöm a fáradozásod.
h.ili
240 foknak már jónak kellene lennie, nézd meg hogy elég ideig kelesztetted-e.
Még nem próbáltam a pita készítése érdekelt most de ha meg sütöm akkor megírom hogy hogyan sikerült.
Köszi
Szia
Köszönöm. 🙂
Köszönöm ezt a remek receptet.Többször elkészítettem, unokáim kedvence!
Nagyon szívesen, örülök, hogy ízlik! 🙂
Helló Mr. Balázs.
Ezek a piták biztos felpúposodnak sütés közben ? Megkérdezem mielőtt kipróbálnám.
Ha elég forró a sütő, akkor igen.
Szia Balázs! Jó későn tanulmányozom ezt a receptet (a többi műalkotásoddal együtt), félálomban félhalkan merem csak kérdezni: ha a sütőmben nincs légkeverés, mekkora esély van rá, hogy nem üregesedik a belseje? Kapcsoljak grill-funkcióra? Ha rácson sütöm, lesz-e olyan csíkos, kettéhajtogatható, mint az eredeti görög, amit nem belül töltenek, csak felcsavarnak? Vagy a rács résein lefolyik..? Bocsánat a sok zs-kategóriás amatőr konyhatündér kérdésért, de létkérdés-görögvacsira készülök 🙂
Szia Henrietta!
Ha feltekerni akarod, akkor egy kicsit nyújtsd vékonyabbra, ezzel ennyit tudsz tenni. 🙂 Nem lesz nagyon lapos így sem, de a görög fajta amúgy sem lapos.
Köszönöm, tudósítok majd az eredményről 🙂
Köszönöm a receptet, szuper lett 🙂 !
Nagyon szívesen, örülök neki. És köszönöm, hogy megosztottad. 🙂
Szia Balázs, az arab kenyér is ugyanez a tészta? Én azt picit jobban kedvelem, nem kell a lukkal vacakolni, plusz kevésbé laktató.
Hm, melyik az az arab kenyér? 🙂
A recept tökéletes 🙂 De még annyit hozzátennék hogy az igazi pita-t nem nyújtófával „lapogatják” ki hanem a kezükkel. Igy sokkal magasabb belül puha kívül ropogós lesz. Sőt ! a forró kenyérre olajat tesznek így nem fog kiszáradni .. 🙂 Pontosabban megkenik vele a pita-t. Csak 1-2 tippet gondoltam ide biggyesztek 😀 Tapasztalat,és a párom „pita sütő mester” is 🙂
Szuper – nagyon köszi. 🙂
Szia!
Megkérdezhetem hogy mit értesz azon hogy „borítsd ki a munkapultra és kezdd el dagasztani.” ? Nem a tálban kell dagasztani amiben összekevertem elözzőleg?
Én kézzel szoktam dagasztani, munkapulton.
Ha robotgépet használsz dagasztófejjel, akkor természetesen lehet a tálban.
a pitákat kisodorva és nem gombòcban pihentetni jobb, és megforgatni teljesen fölosleges. 4perc míg felfùjòdik gömbölyűre, s akkor ki is kell kapni, ( mert ha kiszárad, reped, törik és kifolyik a töltelék.) Erre legjobb mòd ha a gáztepsit a lejtős szélével befelé teszed a sütőbe, így kivéve kicsùsztathatòk a piták az asztalra könnyen.
Nyugodtan fagyaszthatod,mert amikor kiolvad pont olyan puha lesz.
Szia,
Megcsináltam a recept szerint és nagyon finom lett. Köszönöm a receptet!
Juli
Örülök, hogy jó lett 🙂