Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Tonkatsu, japán rántott hús

Magyar neve: | Tonkatsu |
Eredeti neve: | Tonkatsu ( 豚カツ ) |
Származás: | Japán |
Mennyiség: | 6 darab |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Tonkatsu hozzávalók:
- 80 dkg sertéskaraj
- 80 g liszt
- 3 tojás
- 110 g panko morzsa
- Só
- Bors
- Olaj vagy zsír a sütéshez
A rántott hús annyira közkedvelt étel szerte a világban, hogy talán magyar szemmel elsőre kicsit meglepő módon, de ez Japán egyik nemzeti étele is. A tonkatsu (japánul 豚カツ, magyaros átírással tonkacu), vagyis japán rántott hús legalább annyira népszerű ugyanis a távol-keleti szigetországban, mint nálunk.
Ráadásul ne valami nagyon egzotikus vagy különleges receptre gondolj. Lényegében a mi rántott karajunkkal szinte azonos receptről van szó.
A legfontosabb különbség a hozzávalókat illetően, hogy zsemlemorzsa helyett panko morzsába forgatják. Ezen kívül a japán rántott húsnak a tálalása tér el lényegesen a nálunk megszokottól. Erről részletesebben a recept alatt olvashatsz.
Van azonban még egy szokatlan dolog a tonkatsuban, mégpedig hogy egészen vastagra hagyják a karajt. Viszont egy egyszerű trükknek köszönhetően ennek ellenére – vagy éppen ezért – valami eszméletlenül puha és omlós lesz a végeredmény. Olvass tovább, a receptből kiderül, hogy hogyan érheted ezt el!
Tonkatsu recept
- A tonkatsu elkészítéséhez első lépésben készítsd elő a húst. Hártyázd le és vágd kb. 2 cm-es (a szokásosnál vastagabb) szeletekre. 80 dkg karajból 6 szelet lesz, tehát egy szelet 13-14 dkg-os. Közepesen erős, erős mozdulatokkal klopfold ki fél cm-es vastagságúra úgy, hogy 2-3-szor klopfolod mindkét oldalán. Utána a kezeddel nyomkodd vissza kb. az eredeti vastagságára. Ezt követően sózd és borsozd.
- Készítsd elő a panírozáshoz szükséges hozzávalókat: egy tányérban a lisztet, másik tányérban a felvert és sózott tojásokat, harmadik tányérban pedig a panko morzsát. Készíts oda egy negyedik tányért, amibe a panírozott húsokat fogod tenni.
- Nedvesítsd be a pankot. Egy spriccelőel vagy a kezeddel permetezd meg egy kevés hideg vízzel. Ne legyen vizes, csak éppenhogy nedves.
- Panírozd be a karajszeleteket egyenként, ahogy egy hagyományos rántott hús esetében tennéd. Először mártsd lisztbe, hogy minden oldalán befedje, utána a tojásba ugyanígy. Végül hempergesd meg a panko morzsában. Az elkészült szeleteket tedd egy tányérra.
- A tonkatsu sütéséhez forrósíts fel zsiradékot egy serpenyőben. A szeleteket közepes lángon süsd, először az egyik, majd a másik oldalukon. Összesen kb. 5-6 perc alatt megsülnek. De ha sütés közben óvatosan lögybölöd a tetejükre a forró zsiradékot egy spatulával, akkor 4 perc alatt. Amikor szép aranybarna, akkor kész van.
- Az elkészült húsokat fogd meg két spatulával, hagyd őket lecsöpögni, majd szedd ki egy papírral bélelt tányérra vagy egy rácsra.
A tonkatsu „trükkje” ebben rejlik. Vagyis hogy a húst nagyon puhára klopfoljuk, majd kézzel visszanyomkodva egy vastag szeletet kapunk. Így akár 1-2 cm-es vastagságú is lehet a végeredmény, viszont hihetetlenül puha és omlós.
A só és bors mennyisége természetesen ízlés szerinti, azt azonban fontos megjegyezni, hogy mint minden húsétel, ez is elég sok sót felvesz.
Ezt a lépést természetesen kihagyhatod. De az eredeti tonkatsu esetében általában friss panko morzsát használnak, amit itthon nem tudsz beszerezni. Az enyhe nedvesítéssel tehát a száraz morzsa esetében azt imitáljuk, mintha friss lenne.
Extra tipp: érdemes 5-6 sütésenként a zsiradékot átszűrni, és amint a teljes mennyiség kész, levenni a serpenyőt még a tűzhelyről is. Így kevésbé fog megégni az olaj vagy a zsír.
Tonkatsu tálalása
Mivel a tonkatsu szinte olyan, mint a mi rántott karajunk – hozzávalókat illetően csak a morzsa helyett használt pankoban különbözik -, ezért leginkább a tálalásával lehet igazán autentikussá, japánná tenni. Néhány tipp ehhez:
- Japánban ezt az ételt leggyakrabban főtt rizzsel eszik. Ez nálunk is népszerű köret a rántott húshoz, úgyhogy bár eredetinek eredeti, de ettől még nem lesz különleges.
- A japán rántott húsnak kihagyhatatlan kísérője a Tonkatsu szósz. Ennek beszerzéséről néhány tipp lejjebb, de a linkre kattintva egy egyszerű házi recepetet osztok meg veled.
- A tonkatsut kb. 2 cm-es csíkokra vágva tálalják. Erre azért van szükség, mert ezt is – mint Japánban általában mindent – evőpálcikával eszik.
- Szintén köretként leggyakrabban még apróra vágott káposztát adnak hozzá. De felszolgálják rizs nélkül is, csak káposztával.
Nagyon népszerű rántott húsos szendvicsként (japánul katsu-sando) fogyasztva is.
Tonkatsu jelentése
A japán Tonkatsu szó jelentése is mérhetetlenül egyszerű. A ton (豚) sertést jelent, míg a katsu (カツ), ami a katsuretsu (カツレツ) rövidítése, az angol cutlet szó átírása, ami pedig szeletben sütött húst jelent (lásd: kotlett). Tehát a tonkatsu egyszerűen szó szerint is rántott sertésszelet jelent.
A tonkatsu kifejezetten sertéshúsból készül (a nevében a „ton” azt jelenti, hogy sertés), leggyakrabban karajból. Emellett még szűzpecsenyét lehet alapanyagként használni hozzá.
Mitől „különleges” a japán rántott hús?
Mint az a receptből látszik, lényegében egy rántott karajról van szó. Mégis, ha az ember az eredeti verziót fogyasztja, akkor teljesen más élményben lesz része, mint a magyar változat esetén. Nézzük, a mi rántott húsunkhoz képest miben tér el az eredeti tonkatsu:
- Zsemlemorzsa helyett a panírozás utolsó lépéseként pankoba forgatják. Ráadásul a panko Japánban általában friss darált-reszelt kenyeret jelent, vagyis sokkal kevésbé száraz, mint amit mi itthon pankoként meg tudunk venni. Javasolt nagyon enyhén vízzel megspriccelni a pankot, mielőtt bepanírozod a húsokat.
- A hús vastagabb – általában 1-2 cm körüli -, mint amit itthon a rántott hústól megszoktunk.
- Leggyakrabban karajból készítik, de a sertésszűz is lehetséges alpanyag. A japánok is rántanak más húsokat is, de azt már nem tonkatsunak nevezik.
- Csíkokra felvágva tálalják, hogy evőpálcikával fogyasztható legyen, és természetesen így is eszik.
- Szinte kötelező hozzá a tonkatsu szósz, ami magyarul nemes egyszerűséggel rántott hús szószt jelent.
- Tálaláskor a szósz mellett általában főtt rizst adnak hozzá (ez annyira nem tér el a mi felszolgálásunktól), valamint csíkokra vágott káposztát, illetve nagyon csípős japán mustárt (karasi, vagy angolosan átírva karashi).
Tonkatsu hozzávalók beszerzése Magyarországon
A tonkatsu hozzávalói között van néhány, amihez nem fogsz hozzájutni Magyarországon egy tipikus élelmiszerüzletben. Nézzük, mit tudsz ezekkel tenni.
- Panko, vagyis japán zsemlemorzsa. Ehhez a legkönnyebb itthon hozzájutni, ma már a legtöbb nagyobb üzlet árulja.
- Tonkatsu szósz. Ez már igazi különlegességnek számít, és csak ilyesmiket árusító üzletben fogod megtalálni. Én a Culinaris oldalán találtam ilyet, illetve egy egyszerű tonkatsu szósz recepetet a linkre kattintva találsz.
- Japán mustár. Na ez az igazi kihívás! A cikk írásakor semmilyen beszerezhetőséget nem találtam Magyarországon. Legközelebbi megoldásként csak a német Amazon oldalán láttam, ott is csak egyfélét.
Eredeti japán tonkatsu recept videóval: https://www.kurashiru.com/recipes/0da34803-80e6-4e2e-87be-ad4733688342
Jó étvágyat!
Engem is nagyon zavar a minduntalan fölugró „iratkozz fel!” fölszólítás — különösen hogy már közel egy éve föliratkoztam! Nem lehetne ezt kiiktatni ilyen esetekben?
A recept gyüjteményed egytől-egyig szuper!
Örömmel olvastam a tésztásat is!
Az oldal szuper dolgokat tartalmaz, de az állandóan felugró „iratkozz fel..” ablak iszonyú idegesítő, hát tuti nem leszek olvasója az oldalnak.
Örülök Erzsi, hogy tetszik amit az oldalon találsz. Sajnálom, ha a feliratkozó ablak nem tetszik.