Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Paradicsomleves zellerszárral, cukor nélkül
Magyar neve: | Paradicsomleves zellerszárral |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Paradicsomleves zellerszárral hozzávalók:
- 700 g passzírozott paradicsom (1 üveg, 650 ml)
- 1 fej hagyma
- 2 szál zeller
- 3 db babérlevél
- 1 ek. olaj (vagy zsír)
- 1 ek. liszt
- 65 g rizs
- Só
- Bors
A paradicsomnak jól áll a zeller – ez nem kérdés. Ez a paradicsomleves zellerszárral készül, ami itthon talán kevésbé bevett, de a világ sok más részén a zellernek az inkább fogyasztott formája.
Tulajdonképpen egy teljesen fúziós ételről van szó, még ha egy egyszerű paradicsomlevesre kevésbé szokás ráaggatni ezt a túlhájpolt jelzőt.
Egyrészt az, hogy nincs benne cukor, sokkal inkább az olasz konyhára – vagy még helyesebben nem a közép-európaira – jellemző a paradicsomleves tekintetében, míg maga a zellerszár inkább egyfajta angolszász kísérője ennek az ételnek. Másrészt viszont a hagyományos magyar konyha hatásait megőrizve ezt a levest berántom, és itt a receptben rizzsel készítem.
Habár az ízek a magyar ízlésnek semmiképp sem hagyomáynosak – különösen az édesség hiánya lehet meglepő elsőre -, de mégis nagyon finom zamatokat hoz ki a paradicsomból ez a recept. Próbáld ki, nem fogsz csalódni! Ráadásul hiába nincs benne cukor, a tapasztalatok szerint még a gyerekek is nagyon szeretik ezt a paradicsomlevest!
Olajjal elkészítve teljesen vegán ételről van szó, míg zsírral készítve talán még inkább tükröződik benne a hagyományos magyar ízvilág, összetéveszthetetlen, nagyon érdekes zamatot adva ennek a levesnek.
Paradicsomleves zellerszárral recept
- Első lépésben tedd fel a passzírozott paradicsomot dupla mennyiségű vízzel (1300 ml) főni, hozzáadva egészben a megtisztított hagymát, kettévágva a megmosott zellerszárat és a babérlevelet. Sózd és borsozd ízlés szerint.
- Forrald fel és főzd fél órán keresztül alacsony lángon. Fél óra után vedd ki, és dobd ki a hagymát, zellerszárat és babérlevelet.
- Készítsd el a rántást. Az olajon vagy zsíron közepes lángon pirítsd meg a lisztet fél perc alatt, folyamatosan keverve. Öntsd fel fél üvegnyi (300-400 ml) hideg vízzel. Gyorsan dolgozva keverd jól el 10-15 másodpercig, majd úgy ahogy van öntsd bele a levesbe. Keverd el a rántást a levesben, forrald be.
- Mosd át a rizst néhányszor, és tedd bele a levesbe. Főzd 18 percig, gyakran kevergetve, amíg a rizs meg nem puhul.
- A paradicsomleves zellerszárral és rizzel elkészült. Ha túl sűrű, öntsd fel kevés vízzel. Ellenőrizd az ízét, ha szükséges, akkor sózd és borsozd.
Ha üveges passzírozott paradicsomot (passata di pomodoro) használsz, akkor egyszerűen öntsd bele a lábasba a tartalmát, és öntsd fel az üveget egyszer vízzel, kiöblítve a benne maradt paradicsomot, bele a lábasba. Majd még egyszer öntsd fel vízzel, és öntsd ezt is a lábasba.
Ez az idő arra kell, hogy a zöldségek íze belefőjön a levesbe, és a paradicsom is elveszítse nyerseségét, savasságát.
A rizst nem azért mossuk meg, mert piszkos lenne, hanem hogy a keményítőt lemossuk róla. Ebből következően ha nem mosod át, akkor sokkal jobban besűríti a levest, a rántás így részben vagy akár egészben elhagyható – bár ez utóbbi esetben az íze is hiányozni fog.
Paradicsomleves tálalása
Ahogy írtam, habár a megszokott magyar íznek elsőre hiányozhat a cukor, ez a leves mégis nagyon finom.
Melegen tálald, a rántás és rizs miatt ez a paradicsomleves nem annyira finom hidegen, bár nem elképzelhetetlen így sem a fogyasztása.
Hűtőben akár napokig is eltartható, és utána felmelegítve is nagyon finom. A rizs ilyenkor egyre inkább szét fog főni, illetve a leves besűrűsödni. Ilyenkor öntsd fel egy kevés vízzel, hogy megfelelő sűrűségű legyen.
Jó étvágyat!
Én nem rántom be mert a betütészta elég bele süritménynek.igy is finom
Van egy üveges baradicsom ami elég sürü és finom nyáron még italnak is fogyasztom
Zellerszár..z.levél ok.
Reszelek egy kis zellert picit megfuttatom és bele a levesbe.isteni.
Kedves Balázs!
Én egy csipetnyi fahéjjal szoktam még ízesíteni, mint minden paradicsomos ételt.
Meglágyítja és nem is érződik ki belőle.
Csodálkozom, hogy ezt írod. Édesanyám itt Nyárádköszvényesen mindig zellerlevéllel főzte a paradicsomlevest, cukor nélkül. Csak nem tett bele babérlevelet. Szintén rántással készítette. Tálaláshoz tejfölt használt. Betétnek rizset, keveset főzött hozzá, de volt úgy, hogy grízgaluskát főzött bele.
Én is csakis ezt a változatát szeretem.
Talán még annyit hozzáteszek, hogy a gyümölcsleveseket is zellerlevéllel ízesítette. Nagyon finom így az alma, de a meggyleves is, de az egresleves is. Persze, ezeket behabarta egy tojássárgával, kevés tejföllel, liszt nélkül.
Érdekes ezt hallani, köszönöm, hogy megírtad! Tapasztalatom szerint nem jellemző formája ez a paradicsomlevesnek Magyarországon! 🙂
A gyümölcsleves pedig kifejezetten érdekes, ki fogom próbálni!
Szia, Balázs!
Örülök, hogy válaszolsz a javaslatomra.
Amúgy még, kiegészítésként, én a rizset külön főzöm meg. Abban az edényben, amiben mosom, hagyok vizet, 2 ujjnyira lepje el, megkavarom, főzöm 1 percet, leveszem a tűzről, befedem, mire megvagyok a levessel, a rizs is meg van puhulva.
A zellerről, nemcsak szárat, de főkénf levelet teszek bele.
Üdvözlettel,
Én is hagymát és zellerlevelet teszek a paradicsomlevesbe, mert így szeretem. Ki fogom próbálni a zellerszárral is, mert azt is szeretem, ezért azt gondolom, hogy felaprított és nem fogom a levesből kidobni. Köszönöm az ötletet. Még annyi, hogy betétként szintén rizzsel szereti a család, de van, hogy zabszem, esetleg csillag alakú tészta kerül bele.
Szia, Balázs!
Örülök, hogy válaszolsz a javaslatomra.
Amúgy még, kiegészítésként, én a rizset külön főzöm meg. Abban az edényben, amiben mosom, hagyok vizet, 2 ujjnyira lepje el, megkavarom, főzöm 1 percet, leveszem a tűzről, befedem, mire megvagyok a levessel, a rizs is meg van puhulva.
A zellerről, nemcsak szárat, de főkénf levelet teszek bele. Ha friss, egészben, ha szárított, jól összemorzsolva.Egyébként szerintem, a babérlevél nincs mit keressen a paradicsomlevesben
Üdvözlettel,