Mandulatej készítése

Szerző: AlapreceptekMexikói receptekReceptek
Mandulatej készítése

Magyar neve:

Mandulatej

Származás:

Mexikó

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

8 óra 00 perc

Főzési / sütési idő:

          00 perc

Összesen:

Mandulatej hozzávalók:

  • 1 pohár mandula, barna vékony héjával együtt (kb. 200 g)
  • 3 pohár víz

Mandulatej készítése több módon lehetséges. Ez a recept egy nagyon egyszerű megoldás ami a szükséges munkát illeti, de egy éjszakán át áztatni kell hozzá a mandulát. Egy másik, főzéssel készülő, babrásabb, de hamarabb fogyasztható mandulatej verziót találsz ide kattintva.

Mandulatej készítése

  1. Egy befőttes üvegben, kancsóban vagy letakarható edényben öntsd fel a mandulákat forró vízzel úgy, hogy teljesen ellepje őket. Hagyd egy éjszakán át állni, hogy kiázzanak az ízek. Fontos, hogy a mandulán a barna vékony héja rajta legyen, ebből (is) jönnek ki az ízek!
  2. Mandulatej készítése

    Áztasd forró vízbe a mandulát

  3. Másnap, amikor a mandulák megszívták magukat, öntsd le áztatóvizet. A 3 pohár hideg vízzel mixeld jó alaposan percekig, amíg egészen tejszerű állagot nem kapsz.
  4. Egy vékony lyukú szűrőn vagy muszlin kendőn szűrd át, amennyire lehet nyomkodd ki, hogy minden nedvességet megőrizz.
  5. Mandulatej készítése - szűrő

    Vékony lyukú szűrőn szűrd át

Mandulatej felhasználása

Az elkészült mandulatejet akár önmagában is fogyaszthatod, cukorral vagy fahéjjal ízesítve, esetleg vízzel felöntve hidegen kitűnő ital. Az itt megadott mennyiségek kb. 7 dl mandulatej készítéséhez elegendők.

Édes rizstejhez öntve mexikói horchatát (ejtsd: orcsátá) kapsz, ami nagyon finom, frissítő nyári ital, a receptjét itt olvashatod. A mandulatej más italok, pl. tehéntej vagy akár kávé ízesítésére is kiváló.

Mandulatej készítése

Kész mandulatej

Forrás: Fork Fingers Chopsticks.

Hozzávalók

Címkék

18 hozzászólás

  1. Zsoozsy szerint:

    Megcsináltam és wow! 😀 Mármint már közben is el voltam ámulva, meg utána is, meg azóta is (pár napja) azon gondolkozom, hogy nem is tudtam, hogy a mandula „emlős állat” :D, hogy teje van… 😀 Köszi a receptet, élmény volt! 🙂 El is fogyott azonnal, mert nem hittem el, hogy ez tényleg tej és jé, milyen íze van és jé, hogy lehetséges ez… 🙂 Kipróbáltam fahéjjal, cukorral, kakaóval is, szerintem hét deci biztos nem lett, sokkal kevesebb, tán szűk fél liter, pedig egy pohárnyi mandulából csináltam (tán nem préseltem ki eléggé?), de sebaj – nagy élmény volt, köszi! 🙂 Kár is, hogy elfogyott, de tán majd még máskor is megcsinálom, és akkor már majd a rizstejjel együtt… 🙂 Kicsit cécós, de szerintem abszolút megéri, mert számomra maga a csoda ez az átalakulás! 🙂

    Amúgy a maradék mandula meddig áll el lezárt befőttes üvegben? Csak mert annak még nem ugrottam neki, hogy mit is kezdjek vele (köszi a tippeket, talán…)

    • A mandula is emlős állat – ez tetszett 😀

      Nagyon örülök, hogy ízlett! 🙂

      A maradék mandulát én nem tartogatnám sokáig, bár nem próbáltam meddig áll el.

  2. Ancsa szerint:

    Megcsináltam. Nagyon finom lett. Tökéletes recept! 🙂

  3. Betty szerint:

    Szia !

    A rizstejet már régóta készítem és meg vagyunk elégedve vele, szeretném kipróbálni a mandula tejet is , de valahogy még mindig nem értem a receptet, mégpedig azt, hogy az áztatóvízzel mi történik. Azt ki kell dobni mert abba áznak ki a káros anyagok, vagy hozzá kell kavarni a turmixolt leszűrt mandulatejhez hiszen abba áztak bele az ízek ?

    Köszi előre is a választ !

    • Szia!

      Örülök, hogy ízlik a rizstej. A mandulatej áztatóvizét a recept szerint ki kell önteni, és friss vízzel turmixolni. De nyugodtan felhasználhatod az áztatóvizet – próbáld ki mindkét verzióban, és ahogy jobban ízlik használd azt! 🙂

  4. Kata szerint:

    A megmaradt mandula (vagy más mag) őrlemény felhasználása: krémsajt
    http://www.nosalty.hu/recept/erlelt-mandulasajt-fuszerekkel

  5. mici szerint:

    A mandula, mogyoró stb. áztatása az a blansírozás.
    A natúr magok nem egészségesek, így minden magot áztatni, blansírozni kell megfelelő ideig (minden magot más-más ideig), hogy a mérgező, vagy káros anyagok kiázzanak belőle, ezért öntjük le az átató vizet.
    A paleolit táplálkozás szerint így fogyasztott magok ehetők.
    Még a mákot is blansírozni kellene…
    SzendiG oldalán bővebben olvashattok.

    Ha nem mandulalisztet veszek, hanem mandulát, akkor csaj olyat, aminek csomagolásán ez fel is van tüntetve.

    • Kata szerint:

      Kedves mici,
      a blansírozás nem az áztatás, hanem rövid, pár perces hőkezelés, majd a zöldség, vagy más hirtelen lehűtése. Lehet blansírozni forró vízben vagy gőzben.

      Ettől függetlenül a magvakat valóban kell áztatni, nem csak azért, hogy kiázzanak belőle a számunkra mérgező anyagok, hanem hogy meginduljon a csírázási folymat, melynek során lebomlanak az enzimgátlók, és az összetett fehérjék és szénhidrátok egyszerű, könnyen felhasználható aminosavakká és cukrokká, ill. nem összetett szénhidrátokká alakulnak. Bizonyos lektinek is lebomlanak e folyamat alatt – sajnos a búzalektin, ismertebb nevén a glutén nem. Az egyes magvak áztatási ideje eltérő, a csíráztatós honlapokon fellelhető áztatási idők irányadók. Tehát a mag meg kell, hogy szívja magát, megindulnak benne a lebontó folyamatok, de a csíra még ne, vagy csak épphogy kezdjen felépülni. Szárazbabnál két egész napra is szükség lehet az egyébként gyakran alkalmazott egy éjszaka helyett. A mandula, ha jól emlékszem, egy nap.

      Áztatás mindig tiszta, bő vízben történik, pár óránként, de naponta min. kétszer leöntve, mag átmosva, új víz rá. Az áztatóvizet mindig kiöntjük, soha nem adjuk a kész ételhez.

  6. Zsike szerint:

    A mandulatej maradékából kenhető krémet csinálok a következőképpen:póréhagymát,petrezselymet apróra vágom,két kanál kókuszolajat,négy kanál olivaolajat,sót adok hozzá és az egészet jól összekeverem.Jó ha áll pár órát hogy összeérjen.Nekünk izlik!

  7. G. szerint:

    A leöntött áztatólével mit kell csinálni? Ha kidobjuk, akkor miért fontos, hogy „jól kiázzanak bele az ízek”? Ha viszont megtartjuk és a végén hozzáöntjük a kész mandultejhez, akkor miért nem inkább eleve ebben turmixoljuk meg a mandulákat, lé leöntés nélkül (esetleg 2 pohár vizet hozzáadva)?

  8. vladimir szerint:

    nyilvan ‘csinalok’ es nem ‘csinallok’…

  9. vladimir szerint:

    rendszeresen csinallok ilyet evek ota. tenyleg jo cucc. most mar csak arra adj egy jo tippet, hogy miutan elkeszitettem a mandulatejet – a nyerset, – mit tudok kezdeni a mandulaorlemennyel. (en jol kifacsarom vaszon sajtszuron keresztul, ugyhogy nem annyira lucskos.) peldaul valami sos cuccra gondoltam, amit el lehet ragcsalni. valamikor regen kaptam egy mandulaburger receptet, de elvesztettem egy koltozesben. valami jo otlet?

    • Nálunk a komposztba megy, de most egy kicsit rákerestem. Itt vannak jó ötletek, angolul. Pl. ilyen müzliszelet-féle megoldás banánnal, mogyoróvajjal, magokkal, szárított vörösáfonyával, ha vevő vagy ilyenre.

      • vladimir szerint:

        koszi a tippet! eppen most fejeztem be mind a negy receptet – juharfasziruppal es nelkule is. meg nem hult ki teljesen, de mar eheto. bar nem magyar konyhahoz illo az ize, valojaban tenyleg finom. maskor is meg fogom csinalni. a juharfaszirupos valtozat jobb, pedig tenyleg keves kell belole. ha valaki meg ki szeretne probalni, akkor ne darabos, hanem sima mogyorovajat hasznaljon… 🙂 rendszeresen fogom elkesziteni ezeket a recepteket. javaslom, probald ki oket. ha valami valtoztatast javasolsz, ne titkold el! 🙂


Recept keresés