Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Kóla helyett: frissítő spanyol mandulatej (horchata)
Magyar neve: | Mandulatej |
Eredeti neve: | Spanyolul: Horchata de almendras |
Származás: | Spanyolország, Valencia |
Hány adag? | 15 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Mandulatej hozzávalók:
- 200 g mandula
- 3 l víz
- 1 rúd fahéj
- 300 g cukor
A mandulás horchata (ejtsd: orcsátá) egyfajta mandulatej, amit Spanyolországban általában nyáron, frissítőként fogyasztanak. Én télen csináltam, és most is nagyon jól esett. Talán még az ünnepi asztalra is kikerül – ha más nem szilveszterkor –, mert a gyerekek is imádják.
Spanyol mandulatej (horchata) recept
- Daráld le a mandulát a vékony, barna héjával együtt. Ha darált mandulát tudsz venni, az is jó, de figyelj rá, hogy a héjával együtt darálják le, ez apró barna maszatnak fog látszani az őrleményben. Tökéletes megoldás, talán éppen ehhez az horchata recepthez készült az Aldi 200 g-os kiszerelésű, héjjal együtt darált mandulája.
- Az horchata elkészítéséhez tedd a mandulaőrleményt és a fahéjrudat egy liter forró vízbe, és főzd egy-két percig. Elég csúnya kinézetű, habos valami lesz, nem kell tőle megijedni. Kis lángon főzd, különben könnyen kifut.
- Szűrd le a keveréket nagyon finom lyukú szűrőn. A cél az, hogy egyáltalán ne menjen át rajta semmi a mandulából, csak a folyadék maradjon meg.
Megjegyzés: a másik mandulatej receptemben írtak szerint azóta ezt a mandulatejet is kipróbáltam egy kicsit egyszerűbb módon. Eddig a pontig a recept ugyanaz, itt viszont hagyd a vízben állni a mandulát és a fahéjat egy éjszakán át hűtőben. Utána nem kell még egyszer felforralni, csak leszűrni, cukorral ízesíteni és kész.
Szedd ki a szűrőből a fahéjrudat és mosd le, arra még szükség lesz. A visszamaradt mandulaőrleményt kidobhatod.
Többen kérdeztétek, hogy mit lehet csinálni a mandulaőrleménnyel, ha nem akarod kidobni. Nagyon jó ötletet adott Jolanda, lásd lent a hozzászólások között a linkre kattintva. 🙂
A leszűrt folyadékhoz önts újabb egy liter forró vizet, tedd bele a fahéjrudat, és ismét forrald néhány percig.
- Szűrd le ismét a keveréket.
- A félkész mandulatejet ízesítsd a cukorral, és öntsd fel még kb. egy liter vízzel. Ha édesebben szereted, tehetsz bele több cukrot, egyes receptek ilyen mennyiséghez 1 kg(!) cukrot, vagyis az általam használt mennyiség háromszorosát írják! Az utolsó egy liter víz egyébként ízlés szerint elhagyható, úgy sokkal édesebb és mandulásabb ízű italt fogsz kapni.
- Az elkészült mandulatejet hűtsd egy éjszakán át hűtőben. Az horchata akkor jó, ha egészen hideg. Én a fahéjrudat is benne hagytam, ettől intenzívebb lett az íze.
Miért is jó a mandulatej (horchata) kóla helyett?
Sima cukorral és csapvízzel készítve negyedóra alatt remek italt kapsz, amiből kb. 200 Ft-ra jön ki egy liter.
Ha egészségmániás vagy, akkor használj hozzá szűrt vizet és fruktózt, így sem fog egy liter üdítő 300 Ft-nál többe kerülni.
És akkor most nézd meg, hogy mennyit fizettél legutóbb egy kétdecis vagy félliteres palackos üdítőért, és olvasd el az összetevők listájánál, hogy miket öntöttél vele a szervezetedbe.
A mandulás horchatával pedig nemcsak hihetetlenül finom, frissítő és különleges ízű italt tudsz otthonra varázsolni, de ráadásul garantáltan tartósítószer-, és adalékmentes. A környezetet is véded, hiszen nincs felesleges PET palack gyártás és szállítás. Ha ennyi előnye van, akkor miért is vennél kólát?
Mit jelent az, hogy horchata?
Az horchata (ejtsd: orcsátá) spanyol nyelvterületen elterjedt italok gyűjtőneve. A Spanyolországban legismertebb és nyáron gyakran fogyasztott fajta horchata egyébként nem mandulából, hanem egy itthon nem ismert növényből készül. Ennek neve spanyolul chufa, magyarul mandulafű vagy mandulapalka, de bevallom, ezzel a magyar szóval csak a cikk írása kapcsán találkoztam először. Ha Spanyolországban jársz, gyakran találkozhatsz vele úgy, hogy horchata de chufas.
A mandulatej szó így inkább csak az ebben a receptben megadott változatra igaz, mert a világ különböző részein az horchatát készítik még szezámmagból, rizsből vagy árpából – az horchata név is állítólag ez utóbbi latin nevéből (hordeum) származik.
Sziasztok!
A chufa magyar neve a tigrismogyoró….horgászok használják.
A héját ne daráljátok bele az elég kemény 🙂
Viszont én mindenképp leforráznám és levenném a barna hártyát! Bár nem magas a cianid tartalma, de nagy menyiségben mérgező!
Szia! Nem lenne egyszerűbb ha eleve már 2 vagy 3 l vízzel forraljuk fel a mandula őrleményt? Mi a különbség?
De, tulajdonképpen igen. Van egy másik, egyszerűbb mandulatej receptem is fönt, ott tulajdonképpen így készül: http://rantotthuswokban.bmintbalazs.com/mandulatej-keszitese
Én most csinálom, még a cukortalan verziónál tartok, és most ronda, és rossz ízű. Van remény? 😀
Remény mindig van. 🙂
Cukor vagy valamilyen édes íz nélkül sosem lesz igazán finom, az hozza ki az ízét. Ronda? Hát a mandulatejet nem a szépségéért isszuk 🙂 De azért ha leszűröd egy tejszerű folyadékot kapsz, az azért szerintem rendben van. 🙂
Kedves Balázs!
Elkészítettem ezt a finomságot, köszi a receptet! Másfél éve paleozom, így természetes volt, hogy nyírfacukrot tettem bele.
Egy kis megjegyzés: a visszamaradt mandulaőrleményt vétek kidobni. Tettem hozzá 3 tojást, fél sütőport, csipet sót, egy kis nyírfacukrot, kevés zablisztet és jó sok aszalt szilvát. Tepsibe, sütőpapírra terítettem, megszórtam kókuszreszelékkel és megsütöttem. Isteni „keksz” lett belőle.
Üdvözlettel: Jolanda
Köszönöm Jolanda! Tényleg jó ötlet, kérdezték már hogy mit lehet csinálni a megmaradt mandulával, mindjárt beteszem a bejegyzésbe ötletként!
Én darált kekszhez keverem és kókuszgolyót csinálok belőle. Nagyon jól feldobja az ízét!
Szia Jolanda!
A recept olvasása közben az járt a fejemben, mit is kéne a fennmaradó kiáztatott mandulából készíteni, mert hát azért csak drága jószág ez a mandula, hogy csak úgy kidobjuk. És lőn, a végére ki is derült, hogy vannak még, akik szintén ilyen takarékosan gondolkodnak. Köszönöm a szuper ötletet, nekem már nem kell ezen agyalnom!
Szia!
köszi a cikket jól hangzik ez az üdítő…
de egy kicsit azért engedd meg hogy elmosolyodjam 😀
a kólát fikázod miközben ehhez 1000g fehér cukrot ajánlasz????!!
MÉREG!!!
ajánlom figyelmedbe:
http://www.dietetika-eletmod.hu/stevia-edes-elet-elhizas-nelkul.html
Örülök, hogy tetszik. 300 g cukrot ajánlok 3 l-hez, a hozzávalóknál megtalálod, ez nagyjából ugyanaz a cukormennyiség, mint ami a kólában vagy általában a cukros üdítőkben van. Viszont nincs benne tartósítószer, adalékanyag, különböző savak + az egyéb előnyök amiről a cikkben írtam.
Természetesen a cukrot lehet fruktózzal, nyírfacukorral, steviával helyettesíteni, vagy akár kevésbé édesre készíteni, ízlés és igény szerint.