Rizstej készítése házilag – natúr, édes és mandulás rizstej recept

Szerző: AlapreceptekMexikói receptekReceptek
Házi rizstej

Magyar neve:

Rizstej

Eredeti neve:

Horchata

Származás:

Mexikó

Hány adag?

5 személyre

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

8 óra 00 perc

Főzési / sütési idő:

          00 perc

Összesen:

Rizstej hozzávalók:

  • 1 pohár rizs
  • 1 rúd fahéj (kb. 8 cm-es)
  • 2,5 pohár forró víz
  • 1/3 pohár cukor
  • 1 csomag vaníliás cukor vagy fél teáskanál vanília
  • 2 pohár hideg víz

A rizstej készítése házilag egyáltalán nem bonyolult. A eredmény egy üdítő és tovább ízesíthető ital, ami nyáron lehűtve kitűnő frissítő. Ebben a receptben a mexikói változatot, az horchatát [ejtsd: orcsátá] mutatom be, ami édes és fahéjjal van ízesítve. De a cukor és a fahéj el is hagyható, akkor az eredmény natúr rizstej, ami önmagában is fogyasztható, vagy más fűszerekkel, természetes édesítő anyagokkal is ízesíthető. Az egyéni ízesítéstől függetlenül a leírt lépéseket követve egy éjszaka alatt megoldható a rizstej készítése házilag.

A rizstejnek természetesen csak a nevében van tej, magában az italban nincs – bár akár azzal is felönthető. Natúr vagy ízesített változatban ezért laktózmentes vagy vegán étrenden élőknek is tökéletes ital, ami küllemében nagyon, ízében kicsit hasonlít a tejre. A rizstej készítése ezért sokak számára üdítő megoldás lehet tej helyettesítő italként. Az általam bemutatott rizstejről tudni kell, hogy mivel fehér rizsből készül, ezért nem sok tápanyag van benne, fehérje és kalciumforrásként a tehéntejjel ellentétben egyáltalán nem szolgál. Részben vagy egészben barna rizsből is készíthető, így a tápanyagtartalma növelhető.

Rizstej készítése házilag

  1. A rizst öntsd egy nagyobb befőttes üvegbe, kancsóba, vagy bármilyen zárható edénybe. Öntsd fel a forró vízzel, add hozzá a fahéjrudat, és letakarva hagyd állni egy éjszakán át (8 óra). A fahéjrúd el is hagyható, ha natúr rizstejet akarsz.
  2. Rizstej készítése házilag

    Öntsd fel a rizst forró vízzel

  3. Másnap, amikorra a rizs megszívta magát a vízzel, vedd ki a fahéjrudat, és öntsd a rizst és a vizet egy turmixgépbe, és nagyon alaposan, jó néhány percig mixeld össze.
  4. Egy nagyon vékony lyukú szűrőn, szitán vagy muszlin kendőn szűrd át alaposan a keveréket. Nyomkodd ki, hogy minden nedvesség lecsepegjen, és csak a száraz rizsmaradék maradjon a szűrőben.
  5. Rizstej készítése házilag

    Vékony lyukú szűrőn szűrd át

  6. A folyadékot – ami tulajdonképpen már maga a natúr rizstej – ízesítsd a cukorral, vaníliás cukorral vagy vaníliával ízlés szerint (ha valaki édesebben szereti, akár az itt megadott mennyiség háromszorosát is beleteheti, vagy el is hagyhatja), és öntsd fel a 2 pohár hideg vízzel.
  7. Érdemes hűtőben hűteni még néhány órát, mert akkorra az ízek is jobban összeállnak, és a rizstej hidegen az igazi.

Ebből a mennyiségből kb. 1 liter házi rizstej készítése oldható meg.

Mandulás rizstej készítése

A mexikói változatot, az édes horchatát gyakran fogyasztják mandulás ízesítéssel, tulajdonképpen mandulatejjel. Ehhez a kiindulás a fenti, fahéjjal és cukorral készített recept, amit mandulatejjel kell felönteni. A mandulatej készítését ide kattintva olvashatod. A tökéletes ízhatáshoz nagyjából a két receptben megadott mennyiségeket használd, tehát kb. 1 liter rizstej 7 dl mandulatejjel felöntve.

Ezen kívül az édes és fahéjas rizstejet – tulajdonképpen a mexikói horchatát – akár mandulásan, akár a nélkül ízesítheted még kávéval is. Ízlés szerint egy liter rizstejhez egy-három erős eszpresszót adj, és kitűnő kávés frissítő italt kapsz.

Házi rizstej

Forrás: Forks Fingers Chopsticks

Hozzávalók

Címkék

69 hozzászólás

  1. Steve szerint:

    Szamit a rizs fajtaja? van itthon par elofozott zacskos instant rizs azzal nem sikerult. Kemeny maradt a szem es semennyire nem lehetett hasznalni.

  2. Fecus szerint:

    Megcsináltam a rizstejet. Egyetlen gondom, hogy miképpen lehet megmelegíteni? Ha megpróbálom rögtön összekapja az aljára és odasül mire jó lenne a hőmérséklet. Hogy csináltok belőle forró kakaót?

  3. Molnár Éva szerint:

    Meddig tárolható?

  4. Moncsi szerint:

    Kedves Balázs!

    Mivel tisztítókúrán vagyok, kerestem egy gyorsan elkészíthető rizstej receptet. Eddig a főzött változatot készítettem, de azzal túl sok volt a munka, és egyáltalán nem ízlett kávéba (főzni jó, mert sűrű).
    Szóval kipróbáltam a te receptedet. Köszönöm, hogy megosztottad! Nagyon ízlik, és ami külön jó, hogy egyszerűen elkészíthető. A maradék nyers rizsből rizskochot csináltam, az is finom lett. Arra ügyelni kell a rizstejnél, hogy fel kell rázni fogyasztás előtt (én üvegben tárolom), mert hamar leülepszik. A fahéj különleges ízt adott a tejnek, kiváló kávéba. Legközelebb több fahéjrudat teszek bele, hogy intenzívebb legyen az íze. Ki fogom próbálni a többi receptedet is, mert láttam, hogy van sok jó paleós (is).

    • Kedves Moncsi!

      Nagyon örülök, hogy ízlett, és köszönöm, hogy megosztottad. 🙂

      Itt is találszmég néhány paleos receptet, ezek is az enyémek: http://kemenytojas.com/receptek/paleo-rakott-brokkoli/

    • Henriett szerint:

      Kedves Balázs!
      Én is megcsináltam a rizstejet.
      Egy bögre Jazmine rizs + ugyanazzal a bögrével 2,5 bögre forró víz. 1 napig pihent. Turmixgép és szűrő, de nekem egy fikarcnyi rizs nem maradt 😀 A trumix lehetett erős, mit ronthattam el?
      Ez is jó rizstej így, hogy benne maradt a rizs? Olvastam a tejesdoboz hátoldalén, hogy kb 14% rizs a többi víz. Ezek szerint több vizet is lehet beletenni?

      Nagyon köszönöm! 🙂

  5. Reni szerint:

    Sziasztok, ezt találtam az egyik oldalon:

    A rizsital a növényi italok leggyakoribb formája, állaga krémesebb, mint a valódi tejé.
    Bár a főzéssel a vitaminok egy része elvész ugyan, de az ásványi anyagok, és az aminosavak nem!
    A rizs proteinje az egyik legjobb hypoallergén fehérjeforrás, amit számos étel készítéséhez használnak a világ minden táján. Azért tartják a rizs proteinjét teljes értékűnek, mert mind a 9 esszenciális aminosavat tartalmazza. Ezekből épülnek fel a fehérjék.
    Ezen kívül tartalmaznak még nem esszenciális aminosavakat, valamint sok E- és B-vitamint, kalciumot, vasat, fehérjét, keményítőt, rostot, szerves sót.
    A rizsitalnak kitűnő az emészthetősége, tehát amellett, hogy nagyon ízletes, még egészséges is.

  6. Marianna szerint:

    Szia!

    Azt szeretném kérdezni, hogy a rizst csak simán tegyem az üvegbe áztatni vagy előtte mossam meg? Csak mert nem tudom van-e rajta valami szennyeződés, vagy ha megmosom akkor már nem lesz jó?

  7. Hencsi szerint:

    Próbálom megcsinálni ezt a fajtát, és meglepően tapasztaltam, hogy mennyi kukac jön ki a rízsből forró víz hatására.

  8. Kinga szerint:

    Szia!

    Én is megcsináltam a rizstejet, pontosan követtem a leírtakat, viszont azt tapasztaltam, hogy az áztatás alatt nem puhult meg a teljes rizs mennyiség,hanem csak a teteje, pedig mielőtt lezártam volna az üveget átforgattam a szemeket, hogy az alját is érje a forró víz. Hagytam állni több mint 8 órát, és a turmixolásnál véltem felfedezni higy valóban nem puhult meg a teljes adag…ez normális? Vagy még ezt az egyszerű receptet is sikerült elrontanom?

  9. Radha szerint:

    Azt nem értem, hogy a turmixolás után hogy maradnak rizsszemek. Dosa batter-t szoktam készíteni ami áztatott rizs, urad dal, fenugreek seeds, aztán turmixolás kis vízzel. Egy teljesen egynemű, sűrű massza lesz – ennek ilyennek kell lennie, ugye nem ital. A lényeg, hogy ennél a rizs (meg minden egyéb) turmixolás következtében egynemű lesz, a rizstej készítése során is ugyanerre számítok. Ne gondolkodjak csak próbáljam ki? 🙂

    • Az sem rossz megközelítés, hogy csak próbáld ki… 🙂

      De viccet félretéve, ez kicsit a turmixgéptől is függ, nekem mindig át kell szűrnöm, ahogy a képen is láthatod.

  10. Renáta szerint:

    Sziasztok! azt szeretném kérdezni hátha tud valaki segíteni, a cukor helyett valamilyen más édesítőt keresnék, mert a kisfiam a bolti rizstejen alszik el,
    és nem szeretném a fogait tönkre vágni. tejfehérje allergiás.. még csak 2 éves.
    előre is köszi.

    • Kriszti szerint:

      Sziasztok!
      Elkészítettem 1 adag rizstejet. Nekem alig maradt 2-3 evőkanálnyi törmelék, szűrés után. Elég sűrű a tej, pedig betartottam az arányokat és 2 percet ment kb. a turmix.
      Mennyi szokott maradni?

    • Likkilee szerint:

      Szia 🙂 nemtudom,el e olvasod még, de egy másik oldalon láttam,hogy datolyát turmixoltak bele ,mivel az magában is nagyon édes 🙂 természetes édesítő

  11. Kata szerint:

    Én is elkészítettem annyi különbséggel, hogy kb. 2 evőkanálnyi szezámmagot megőröltem (kávédarálón), és amikor kihült a leforrázott rízs, hozzákevertem, úgy hagytam állni. Mivel a szezámmag sok kálciumot tartalmaz, a rízstejben is van kálcium. Legközelebb cukor helyett mézet használok.

    • Jó ötlet! 🙂

    • Renáta szerint:

      Sziasztok!

      Kipróbáltam a rizstej készítését és felmerült kérdésem(kis probléma):)
      Miután összeturmixoltam,az átlátszó lén kívül maradt sűrű rész is,gondoltam kól felkeverem.Sűrű harisnyán átszitáltam.
      Tejberizsnek feltettem,de összeállt mint a csiriz bele a lábasba és nem tudtam megfőzni.Ki kellett önteni.
      Ezek szerint a turmixolás után csak a vizes lét tartsam meg,vagy normális,hogy leülepszik az aljára és mindig fel kell keverni.
      Ha így jó,akkor nem értem,miért nem lehetett főzni.Dobozos változatával sikerült.
      Köszönöm előre,ha van ötlet:9

  12. Elvira szerint:

    Köszönöm a receptet, zseniális!!! Nem gondoltam volna, hogy ilyen egyszerű elkészíteni. Finom, és az sem elhanyagolható, mennyit spórolhatsz ezzel a bolti rizstejekhez képest. Sokszor ráadásul azokban is több az adalékanyag, mint a természetes hozzávaló. A rizs maradékából én rizspudingot csináltam, kicsit főztem még némi vízzel, vaníliás cukorral és a végén adtam hozzá egy kis mézet. Az is isteni lett, próbáljátok ki 🙂

  13. Szendrei Edit szerint:

    Kedves Balázs!

    Nem vagyok érintett szerencsére, mégis el fogom készíteni a rizstejet, különösen azért, mert sokkal többet ér, mint a dobozos tej, amit rendszeresen fogyasztok pl. reggel a müzlivel. Csak a jó ég tudja, hogy mit (vagy mit nem) tartalmaz, forralták, hűtötték, csűrték-csavarták – akár a többi készen kapható élelmiszert.
    Viszont más gondom van az egészségemmel: alulműködik a pajzsmirigyem, gondot okoz a túlsúly, ezért keresem mindenhol a diétás, természetes alapanyagokból készült ételek leírását – így találtam meg a blogodat. Alacsony energiatartalmú recept ötleteket szívesen vennék, azaz javaslatokat arra, hogy hol keressem.

    Üdvözlettel: Edit

  14. Tibi szerint:

    Sziasztok, engem az érdekelne, hogy tehéntej és mindennemű tejtermék elhagyása mellett honnan tudom biztosítani szervezetem számára a kalcium utánpótlást (ha nem szeretnék tablettázni)?

      • Tibi szerint:

        Nagyon szépen köszönöm – kaptam egyik ismerősömtől is egy jó tippet – megosztom, hátha valaki kipróbálná:
        15 dkg darált dió
        15 dkg mazsola
        ezeket egy napra be kell áztatni annyi vízbe, ami éppen ellepi a keveréket
        másnap hozzákeverni:
        25 dkg darált mákot
        mézet és fahéjat – ízlés szerint (aki szereti az édességet, az ne sajnálja ki belőle, a fahéjból két-három mokkáskanállal nyugodtan megbolondíthatjuk)

    • Erika szerint:

      Szia Tibi!
      Kevesen tudják, de a mákban, a szezám- és amarantmagban sokkal több
      kálcium található, mint a tejtermékekben. Ami szerintem, nem egészséges!!

    • kalcium szerint:

      megnyugtatlak hogy a kalcium potlasat tejbol sem tudod megoldani, csak mondom.

    • Timi szerint:

      Kedves Tibi! A szezámmag és a mák kintűnő Ca-források, szakemberek szerint még jobbak is a tehéntejnél és a tejtermékeknél, mert emésztésüknem von el Ca-ot a csontoktól. Tehát ha acsontritkulást akarod megelőzni és vegán étrendre váltasz éppen (vagy valamelyik tej-allergiában szemvedsz), akkor fogyasz bőséggel mákos ételeket és szezámagot bármihez. (Pici sóval szárazon teflon-serpenyőben megpirítva és margarinos vagy olivás kenyérre szórva fantasztikusan finom. Ha fokozni akarod az élvezetet, tégy hozzá lenmagot és szotyit is, esetleg tökmagot . )

    • Avi szerint:

      a bolti rizstej és sója tej kálciummal és vitaminnal dúsított (ezért az ára is ) , és minimális cukrot tartalmaznak vagy egyáltalán nincs bennünk (én ilyet veszek ). Ez mellett rengeteg zöldség, magvak fogyasztása . Sajnos nekem mind két lányom tej allergiás (laktoz és tejfehérje ) . Jó dolog elkészíteni házilag a dolgokat csak sajnos tartós betegségnél nem tartalmazza a megfelelő vitaminokat . 😉

      • Avi, a vitaminokat te is tudod pótolni akár a risztejbe, akár külön. Ráadásul érdemes megnézni, hogy a bolti termékekben mennyi vitamin is van valójában, és milyen formában (mennyire hasznosítható a szervezet számára).

        • Avi szerint:

          Jó lenne , van rá ötlet hogyan ? A lányok 4 és 7 évesek .

          • Avi szerint:

            Már mint a rizstejbe gondoltam 🙂 nem külön (azt tudom de nincs kedvükre )

  15. Jutka szerint:

    Kedves Balázs!
    Köszi a receptet, mindenképp megcsinálom! Még a laktózosság előtt, nagyon szerettem a tejeskávét, kipróbálom a házi rizstejjel. A boltban kaphatók árban nagyon húzósak, így meg tényleg fillérekért mi is ihatunk tejet.
    Azt szeretném megkérdezni, hogy én natúrban készíteném, a végén akkor is ugye kell bele a 2 pohár hideg víz ? Legalábbis az arányok (1 l ) alapján gondolom. Ezt a natúr risztejet főzésnél, sütésnél is felhasználhatom?
    Köszi előre is

    • Kedves Jutka!

      Nagyon szívesen. 🙂 A végén a víz tulajdonképpen ízlés kérdése, ki mennyire hígítva szereti. Kóstold meg víz nélkül, és akkor látod, hogy kell-e még bele. Szerintem igen, de tényleg ízlés kérdése, és ha nincs benne semmilyen édesítő, akkor lehet, hogy jobb ha egy kicsit sűrűbb.

      Főzésnél a rizstejet fel lehet használni bármihez, amibe tejet tennél. Természetesen ne várd tőle pontosan azt az ízt, mint a tehéntejtől – de ha jól értem te ehhez már hozzászoktál 🙂

      Sűrítésre viszont nem igazán használnám, pl. főzelék esetében biztosan nem sűrít úgy, mint a tej, bár bevallom ezt még sosem próbáltam, nálam a rizstej ital kategória 🙂

  16. Mia szerint:

    Szia,
    azt szeretném kérdezni, hogy a nyári nagy melegben ha kint hagyom éjszakára állni a rizstejet, nem romlik meg?:) vagy rakjam inkább hűtőbe? Nálunk pl éjszaka is 28 fok van a konyhában ilyenkor..
    Előre is köszi a választ!

    • Szia!

      Szerintem inkább tedd be a hűtőbe – ilyenkor elég könnyen romlik minden, ez meg ugye teljesen tartósítószer nélkül készül 🙂

  17. Réka szerint:

    Szia Balázs és Judit,

    Jolanda Horchata maradék receptje alapján a rizstej készítéséből hátramaradt rizsből kekszet csináltam:
    1 tojás, 15 g kókuszliszt, cukor (eritritolt használtam), fahéj, csipet szódabikarbóna és a tetejére szórtam egy kis kókuszt.
    180 fokos sütőben kb. 15-20 perc alatt elkészül és isteni illata lesz. Érdekes és ízletes ropogtatnivaló! 😉

    Üdv.:
    Réka

  18. Dóri szerint:

    Sziasztok!
    Köszönöm ezt a receptet, kipróbáltam a rizstejet ugyan fahéjrúd nélkül, de nagyon jól sikerült. nem ízesítettem be, de szerintem így is jó 🙂

  19. Kàlmi szerint:

    Màra készült el a mű!
    Remek tej alternatíva, aminek roppant mód örülök laktóz érzékenyként!!!

    Gondoltam iszom egy finom kakaót… ami hidegen még szinte teljesen megegyezik az „eredeti”-vel… viszont beraktam mikróba, hogy forró csoki legyen…
    Hàt meglepetés ért rendesen, mivel màr kész pudingot vettem ki!

    Ennek egyrészről örülök, mert màr tudom hogy készíthetek pudingot a legegyszerűbben 🙂
    Màsrészről viszont valaki elmagyaràzhatnà hogy miért történt ez!

  20. Mérleg szerint:

    Nekem csak annyi a kérdésem hogy jól trtelmeztem e a recept leirását,miszerint a rizst nyersen fozetlenül kell leáztatni,turmixolni?

  21. Gyöngyike szerint:

    Sziasztok, azt szeretném megkérdezni, hogy a rizstej is fogyokurás? Köszi a választ, most szeretném kiprobálni az almás-fahéjas vizet, minnél édesebb az alma annál jobb?

    • Szia Gyöngyike!

      A rizsnek elég magas a szénhidrát tartalma, nem kifejezetten fogyókúrás étel szerintem. Különösen cukorral nem, ahogy itt a receptben van.

      Az almás-fahéjas víz esetén nekem édes almából jobban ízlett.

    • Timi szerint:

      Gyöngyike, a tehéntej és tejtermékek nagyon nem fogyókúrás termékek, mert gátolják a zsír-mobilitást (ezt nem én mondom, hanem szakértők). Az a véleményem, hogy ha legalább felében barnarizsből készíted és nem cukrozod meg, hanem monduk xilittel vagy stíviával édesíted, esetleg mézzel, akkor olyan tejpótló és megfelelő táőpanyagtartalmú italt kaphatsz, amit nyugodtan fogyaszthatsz a reggeli müzlidhez, kásádhoz, vagy kávédhoz, nem fogja a fogyásodat rossz irányba befolyásolni. Igaz, hogy a rizsek magas a szénhidráttartalma, de szénhidrátra szükségünk van, az a szervezet üzemagnyaga. Az nem mindegy, hogy milyen fajtát és mikor fogyasztasz. A barnarizs finomítatlan, lassan felszívódó szénhidrát,a gabonák királynője, gondolom áztatáskor kioldódik belőle a tápanyagok javarésze is. Ha reggel ilyesmit fogyasztasz gyümölcsökkel, az cak segíti a fogyit. Sok sikert hozzá!

  22. Anna szerint:

    Megcsináltam… Határozottan nem rossz , de hidegen valószínűleg már tényleg tuti lesz 🙂
    Olyasmi íze van, mintha picit még nyers fahéjas tejberizst felvizeztem volna 🙂
    Picit lisztes a cucc, pedig igen apró lyukú szűrővel szűrtem – én arra gyanakszom, hogy talán túl sokáig volt a turmixgépben… Bekapcsoltam, és ott is hagytam egy darabig, had verje 🙂 De ettől eltekintve tényleg finom, várom, hogy lehűljön, aztán megkóstoltatom a párommal is, kíváncsi leszek a reakciójára, ő ugyanis a sima tejet sem szereti… 🙂
    Annyi kérdésem lenne csak, hogy kávéba vajon jó lehet? 🙂

  23. Judit szerint:

    Kedves Balázs!

    Mára virradóra sikerült elkészítenem. Én úgy csináltam, hogy az egy pohár rizs alatt 2dl értettem (nem tudom helyese, de nem vagyok egy nagy szakács mester, ez logikusnak tűnt). Barna rizsből készítettem, szűrőn passzíroztam át, majd kézzel is kinyomkodtam a rizspépet (elég jól össze turmixoltam botmixerrel), minden csepp számít. Tettem bele 2 nagy kanál nyírfacukrot meg rá 3dl víz, így lett 7dl pontosan. Nekem natúron is bejön, édesítés nélkül fahéjasan, de a barátom édesen szívesebben fogyasztja. Elégedett vagyok a művel, köszönöm a receptet:)
    Holnap finom rizstejjel készítem a reggeli zabpelyhes müzlim. Tervezem a mandula tejet is elkészíteni, illetve kókusztejet is szeretnék. Apropó a megmaradt rizspépből nem lehetne vmit kreálni? Én meghagytam és éppen kiszárítom, amolyan rizs lisztnek lehet jó lesz, majd megpróbálom kézi őrlővel porrá zúzni és felhasználni, nem szívesen dobnám ki.

    • bmintbalazs szerint:

      Szia Judit!

      Örülök, hogy finom lett, jó étvágyat a müzlihez 🙂
      A maradék rizzsel én őszintén szólva nem foglalkoztam, nálunk megy a komposztba és majd a jövő évi termést gazdagítja – így végül is nem megy kárba. Rizsliszt nem rossz ötlet, szerintem próbáld ki, írd meg hogy sikerült! Esetleg valami szószba sűrítőanyagnak vagy pl. fasírtba tudnám még elképzelni, bár szerintem egy ilyen rizstej után abban már nem sok tápanyag van…

      • Judit szerint:

        Igen, igazad lehet hogy már nincs is benne tápanyag. Erre nem is gondoltam. Egyébként 2, 3 napra is elég lett, de leült az aljára még elég sok „por”, bár ha felkevertem rendben volt. Csináltam belőle házi kakaóit is egy pohárral, teljesen jó ízű, bár nekem bejönnek a reform ízek:) Tejet nem is iszok, és nem is használok.

        • bmintbalazs szerint:

          Az üledék az alján természetes, csak ma már el vagyunk szokva a természetes tápláléktól. Homogénezett, szűrt a tej, az italok amit veszünk, ezért nem látunk benne semmit, és meglepő ha van. Mondjuk ebben a házi rizstejben akkor csökkenthető a „por”, ha minél sűrűbb szűrőt, vagy esetleg finom szövésű anyagot használsz. De nagyon örülök, hogy ízlett, kakaóval még nem próbáltuk, ez jó ötlet!

  24. Alexandra szerint:

    Én már csináltam hát…nem valami finom de nem is rossz hanem olyan közepes


Recept keresés