Falafel, csicseriborsó fasírt

Szerző: Arab receptekIzraeli receptekReceptek

Magyar neve:

Falafel, csicseriborsó fasírt

Eredeti neve:

Falafel, فلافل

Származás:

Közel-kelet, Izrael, Egyiptom

Mennyiség:

40 darab

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

9 óra 00 perc

Főzési / sütési idő:

Összesen:

Falafel, csicseriborsó fasírt hozzávalók:

  • 400 g száraz csicseriborsó
  • 100 g (kb. egy fej) hagyma
  • 3 teáskanál aprított petrezselyem
  • 3 teáskanál aprított koriander
  • 1-1,5 teáskanál őrölt paprika (ízlés szerint csípős vagy csemege)
  • 6 gerezd fokhagyma
  • 1,5 tk. római kömény
  • Só ízlés szerint (2-3 tk. ajánlott)
  • 10 ek. liszt
  • 1,5 tk. sütőpor

A falafel (vagy csicseriborsó fasírt) az egyik legismertebb közel-keleti étel. Itthon is gyakran találkozunk vele, ha más nem szinte minden giroszosnál, török- vagy arab étkezdében.

A falafel lényegében teljesen húsmentes csicseriborsó fasírt. Kiváló fehérjeforrás, ráadásul ha jól van elkészítve, akkor rendkívül ízletes, a Közel-Kelet minden ízét magában hordozó csemege. (A felhasználási lehetőségeiről lásd a recept alatt lévő részt.)

Mégis talán méltánytalanul kevésszer fogyasztjuk itthon, vagy legalábbis giroszosnál én legritkább esetben látok falafelt rendelni. Persze ez lehet amolyan tyúk-tojás probléma is. A falafel ugyan sokáig eláll, mégis frissen az igazi. De mivel kevesen eszik itthon, ezért a legritkább esetben lehet az utcai árusoknál igazán friss falafelt kapni, ami aztán lehet az oka annak, hogy nem szívesen kéri az ember, stb.

De lényeg a lényeg, a friss, saját ízlés szerint elkészített otthoni falafel tökéletes csemege, mindenképpen próbáld ki, ha nyitott vagy a közel-keleti ízekre!

Falafel recept

  1. A falafel elkészítése a csicseriborsó előkészítésével kezdődik. Ehhez áztasd be a csicseriborsókat egy éjszakára hideg vízbe. Figyelj arra, hogy jó bőven lepje el a víz, mert igencsak megduzzadnak.
  2. Ha legalább egy éjszakát áztak, akkor szűrd le őket. Egy tálban keverd össze a leszűrt, nyers csicseriborsót, a nagyobb darabokra vágott hagymát, fokhagymát, petrezselymet, korianderlevelet, a sót, a pirospaprikát és a római köményt.

    Megjegyzés a só mennyiségével kapcsolatban: az ételekhez szükséges sómennyiség a legegyénibb dolog. Függ a só minőségétől, a kanál méretétől és az ízlésedtől. Az eredeti recept ehhez a mennyiséghez 1,5 tk. sót ír. Ez számomra rendkívül sótlan, ezért 2-3 tk. sót javaslok, de inkább kóstold meg előtte, utána sózni lehet, elvenni belőle már nem.

  3. Falafel készítése: hozzávalók egy tálban

  4. Egy aprítógépben, mixerben vágd össze az összes hozzávalót, de nem kell, hogy pürés legyen.

    Attól függ, milyen géped van, ez a lépés lehet, hogy sokáig tart. Nekem egy viszonylag kicsi, botmixerhez járó aprítóedényem van, itt 8-10 adagban tudtam felaprítani a teljes mennyiséget.

  5. Falafel recept: hozzávalók felaprítva

  6. Add hozzá a sütőport és a lisztet, és jól keverd el. A masszának össze kell állnia, és formázhatónak kell lennie (azon ne aggódj, ha a kezedben könnyen szétesik, attól még jó lesz).
  7. Falafel recept: hozzávalók liszttel elkeverve

  8. Egy edényben pihentesd kb. egy órát a hűtőben.
  9. Vizes kézzel formázz diónyi golyókat a falafel masszából. Közepesen forró, de bő olajban 4-6 perc alatt süsd ki, egyszerre 8-10 darabonként. Érdemes az elején egy darabot sütni, hogy megnézd, nem esik-e szét. Ha mégis szétesne, akkor adj hozzá még egy kis lisztet.

    Mivel a csicseriborsó lényegében nyersen (csak áztatva) került bele, ezért ne legyen túl forró az olaj, hogy átsüljön rendesen.

Falafel tálalása, felhasználása

A falafel egy rendkívül változatos étel. Lehet fogyasztani szendvicsként pitában, vendégvárónak szószokkal (tahini, joghurt javasolt), főételként, előételként, uzsonnára, gyerekeknek tízóraira stb.

Leggyakrabban itthon és eredeti hazájában is az utcán, pitába csomagolva találkozhatunk vele. Ilyenkor, vagy főételként felszolgálva friss zöldségek (paradicsom, paprika, hagyma, uborka), citromlé, tahini, joghurt illenek hozzá.

Tökéletes vegetáriánus vagy vegán étel – a nyugati világban valószínűleg többek között a vegetáriánus életmód iránti fogékonyság növekedésének köszönhetően is lett ilyen népszerű.

De mint már annyiszor írtam, aki húst is eszik sem rossz, ha talál valóban ízletes, tápláló húsmentes fogásokat, amikkel néha ki tudja váltani a hús fogyasztását. És a falafel éppen ilyen – tökéletes megoldás akár eszel húst, akár vegetáriánus, vagy éppen vegán életmódot élsz.

Jó étvágyat!

Falafel
Falafel

Recept forrása: Epicourious.

Recept keresés