Falafel, csicseriborsó fasírt

Szerző: Arab receptekIzraeli receptekReceptek

Magyar neve:

Falafel, csicseriborsó fasírt

Eredeti neve:

Falafel, فلافل

Származás:

Közel-kelet, Izrael, Egyiptom

Mennyiség:

40 darab

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

9 óra 00 perc

Főzési / sütési idő:

Összesen:

Falafel, csicseriborsó fasírt hozzávalók:

  • 400 g száraz csicseriborsó
  • 100 g (kb. egy fej) hagyma
  • 3 teáskanál aprított petrezselyem
  • 3 teáskanál aprított koriander
  • 1-1,5 teáskanál őrölt paprika (ízlés szerint csípős vagy csemege)
  • 6 gerezd fokhagyma
  • 1,5 tk. római kömény
  • Só ízlés szerint (2-3 tk. ajánlott)
  • 10 ek. liszt
  • 1,5 tk. sütőpor

A falafel (vagy csicseriborsó fasírt) az egyik legismertebb közel-keleti étel. Itthon is gyakran találkozunk vele, ha más nem szinte minden giroszosnál, török- vagy arab étkezdében.

A falafel lényegében teljesen húsmentes csicseriborsó fasírt. Kiváló fehérjeforrás, ráadásul ha jól van elkészítve, akkor rendkívül ízletes, a Közel-Kelet minden ízét magában hordozó csemege. (A felhasználási lehetőségeiről lásd a recept alatt lévő részt.)

Mégis talán méltánytalanul kevésszer fogyasztjuk itthon, vagy legalábbis giroszosnál én legritkább esetben látok falafelt rendelni. Persze ez lehet amolyan tyúk-tojás probléma is. A falafel ugyan sokáig eláll, mégis frissen az igazi. De mivel kevesen eszik itthon, ezért a legritkább esetben lehet az utcai árusoknál igazán friss falafelt kapni, ami aztán lehet az oka annak, hogy nem szívesen kéri az ember, stb.

De lényeg a lényeg, a friss, saját ízlés szerint elkészített otthoni falafel tökéletes csemege, mindenképpen próbáld ki, ha nyitott vagy a közel-keleti ízekre!

Falafel recept

  1. A falafel elkészítése a csicseriborsó előkészítésével kezdődik. Ehhez áztasd be a csicseriborsókat egy éjszakára hideg vízbe. Figyelj arra, hogy jó bőven lepje el a víz, mert igencsak megduzzadnak.
  2. Ha legalább egy éjszakát áztak, akkor szűrd le őket. Egy tálban keverd össze a leszűrt, nyers csicseriborsót, a nagyobb darabokra vágott hagymát, fokhagymát, petrezselymet, korianderlevelet, a sót, a pirospaprikát és a római köményt.

    Megjegyzés a só mennyiségével kapcsolatban: az ételekhez szükséges sómennyiség a legegyénibb dolog. Függ a só minőségétől, a kanál méretétől és az ízlésedtől. Az eredeti recept ehhez a mennyiséghez 1,5 tk. sót ír. Ez számomra rendkívül sótlan, ezért 2-3 tk. sót javaslok, de inkább kóstold meg előtte, utána sózni lehet, elvenni belőle már nem.

  3. Falafel készítése: hozzávalók egy tálban

  4. Egy aprítógépben, mixerben vágd össze az összes hozzávalót, de nem kell, hogy pürés legyen.

    Attól függ, milyen géped van, ez a lépés lehet, hogy sokáig tart. Nekem egy viszonylag kicsi, botmixerhez járó aprítóedényem van, itt 8-10 adagban tudtam felaprítani a teljes mennyiséget.

  5. Falafel recept: hozzávalók felaprítva

  6. Add hozzá a sütőport és a lisztet, és jól keverd el. A masszának össze kell állnia, és formázhatónak kell lennie (azon ne aggódj, ha a kezedben könnyen szétesik, attól még jó lesz).
  7. Falafel recept: hozzávalók liszttel elkeverve

  8. Egy edényben pihentesd kb. egy órát a hűtőben.
  9. Vizes kézzel formázz diónyi golyókat a falafel masszából. Közepesen forró, de bő olajban 4-6 perc alatt süsd ki, egyszerre 8-10 darabonként. Érdemes az elején egy darabot sütni, hogy megnézd, nem esik-e szét. Ha mégis szétesne, akkor adj hozzá még egy kis lisztet.

    Mivel a csicseriborsó lényegében nyersen (csak áztatva) került bele, ezért ne legyen túl forró az olaj, hogy átsüljön rendesen.

Falafel tálalása, felhasználása

A falafel egy rendkívül változatos étel. Lehet fogyasztani szendvicsként pitában, vendégvárónak szószokkal (tahini, joghurt javasolt), főételként, előételként, uzsonnára, gyerekeknek tízóraira stb.

Leggyakrabban itthon és eredeti hazájában is az utcán, pitába csomagolva találkozhatunk vele. Ilyenkor, vagy főételként felszolgálva friss zöldségek (paradicsom, paprika, hagyma, uborka), citromlé, tahini, joghurt illenek hozzá.

Tökéletes vegetáriánus vagy vegán étel – a nyugati világban valószínűleg többek között a vegetáriánus életmód iránti fogékonyság növekedésének köszönhetően is lett ilyen népszerű.

De mint már annyiszor írtam, aki húst is eszik sem rossz, ha talál valóban ízletes, tápláló húsmentes fogásokat, amikkel néha ki tudja váltani a hús fogyasztását. És a falafel éppen ilyen – tökéletes megoldás akár eszel húst, akár vegetáriánus, vagy éppen vegán életmódot élsz.

Jó étvágyat!

Falafel
Falafel

Recept forrása: Epicourious.

24 hozzászólás

  1. Erzsébet szerint:

    Szia Balázs! Köszönöm a receptet, holnap megcsinálom már áztatom a bórsót! Szép napot!

  2. Miklós szerint:

    Készíthető-e konzerv csicseriborsóból? Az már eleve puha, nem kell egy napot várni az áztatás miatt.Üdv.Miklós

  3. Házi Zsuzsanna szerint:

    Kedves Balázs!
    A tanácsodat szeretném kérni a falafellel kapcsolatban. A gondom az, hogy a lányom tej-, glutén-, tojás- és élesztő intoleranciában szenved, ezért nagyon át kell gondolnom, hogy milyen ételeket készíthetek. A falafel tökéletes választás lenne, ha a búzalisztet valamilyen más liszttel kiválthatnám. Szóba jöhet a rizs-, a zab-, a köles- vagy például a pohánka liszt, vagyis bármi (kivéve a mandulát) ami lisztként használható a gluténos gabonák helyett. Mit tanácsolsz? Mivel helyettesíthetem a lisztet? Válaszodat előre is nagyon szépen köszöm!

    Üdvözlettel: Házi Zsuzsanna

    • Kedves Zsuzsa!

      Gluténérzékenység esetén mindenképpen konzultálj dietetikussal vagy szakemberrel, én legfeljebb a véleményemet tudom leírni, ez semmiképp sem tanács.

      Szerintem bármilyen gluténmentes lisztkeverék jó lehet, egy angol nyelvű blogon például zablisztet olvastam erre az esetre. Érdemes kipróbálni többféle gluténmentes lisztet, és akkor látni fogjátok, hgy melyikből a legfinomabb.

      • Tóth Kornélia szerint:

        Azt szeretném megkérdezni, a bő olajban való kisütés helyett lehet-e használni Airfryer készüléket? (Ebben az esetben csak vékonyan megkenném folyékony kókuszzsírral)
        Vajon átsül/megpuhul úgy is a csicseriborsó?
        Köszönöm szépen a választ előre is.

  4. Orsi szerint:

    Szia Balázs! Kérdésem az lenne, hogy nem elírás a 10 evőkanál liszt? Hasonló receptekben 1-2 kanállal írnak és amiatt is szeretném készíteni, hogy minél kevesebb lisztet fogyasszunk. Előre is köszi!

  5. Ágnes szerint:

    Kedves Balázs!

    Mostanában kezdtem a vegan étrendet, de tovà bbi szigorìtásokkal. Mivel a hagyományos liszteket se használhatom. Kérdésem, rìzs vagy kukorica liszttel vajon összeállna a falafel? Nagyon tetszik az oldala, remélelhetőleg megkönnyíti ezt a nehéznek látszó fe!adatot.Köszönöm ha válaszol. Üdvözlettel : Ágnes

    • Örülök Ágnes, hogy tetszik az oldal! 🙂

      Erre sajnos nem tudok mit mondani, nem próbáltam. Én Csicseriborsó liszttel próbálnám először, ha a búzalisztet helyettesíteni szereteném.

  6. Anna szerint:

    Szia Balázs!Nagyon jók a receptjeid Egy kis segítség a falafel elkészítéséhez:a beáztatott csicseriborsót az arabok darálni szokták (bármilyen húsdaráló jó) hozzáteszik a vöröshagymát és azt is ledarálják vele együtt. 2 perc az egész. Remélem segítettem egy kicsit.

  7. Berek Patrícia szerint:

    Kedves Balázs, ritkán írok ilyet, de ez az oldal egyszerűen csúcs szuper. Nagyon jók a receptek! Gratulálok!

  8. gyula szerint:

    Meg lehetne próbálni sütőpor nélkül. Kicsit sűrűbb lesz, viszont nem esik szét.
    Azért egykis darálthússal finomabb. Persze ha valaki vegán az más.
    Ugyancsak jobban összeáll ha mikróban, már megformázva, pár percig elősütjük. Amíg keményedni kezd.
    Utóbbi a grízgombócra is érvényes. Sütőporral !

  9. Hunyadi Jánosné szerint:

    Sziasztok!
    Ma,ebédre készítettem el a fasírtot.Nagyon finom lett, mindenki szívesen evett belőle.
    Köszi a receptet,máskor is el fogom készíteni.

  10. Papp Eszter szerint:

    Tisztelt Cím!
    Kipróbáltam a csicseriborsó fasírtot, valamiért olajban sütés közben minden alkalommal szétmállott.Raktam hozzá még lisztet,akkor is.Végül sütőben sütöttem meg,de ott sem lett az igazi.Nem értem miért.A massza inkább pépes állagú lett,mint darabos és én megfőzzük a csicseriborsót.Ez lehet az oka?
    Előre is köszönöm a vàlaszt.

  11. Vanda szerint:

    Kedves Balázs!

    Tegnap próbáltam ki ezt a receptet és azt kell mondjam, isteni finom lett! 😀

    Igyekszem áttérni a vegán életstílusra, ezzel együtt alapjaiban megreformálni az eddigi konyhai tudásom, új ízeket, fűszereket kipróbálni, és ez nem mindig egyszerű. Viszont ezzel a csicseriborsó fasírttal újabb kedvencet jegyezhetek fel, szóval nagyon boldog vagyok! Lencsefőzelékkel tuti kombó. 🙂

    Mivel nekem csak turmix gépen van itthon, és nem a legerősebb minőségű, így kicsit meggyűlt a bajom az aprítással, inkább pépesebb végeredményt kaptam, de ez semmi problémát nem okozott, tutin ősszeállt a massza, könnyű volt formázni és szépen kisült.

    Ezer hála a receptért és a vegán részlegért! 🙂 Alig várom, hogy mást is kipróbáljak.

  12. Anita szerint:

    Szia Balázs!

    Rengeteg recepted után most ehhez támadt kedvünk.
    Elkészült, ízre bejön, viszont kicsit kételkedtem az eredményben, hogy vajon tényleg ilyennek kell-e lennie?
    A csicseriborsó nálam 1,5 napot ázott, nem bíztam a véletlenre, mivel nem tudtam mennyire kell megpuhulnia az áztatást követően. Mikor én ezt 1,5 nap után meguntam, a recept szerint haladtam tovább. A massza valóban nem állt össze magától, de kézzel ügyesen lehetett formázni, és sülés közben sem esett szét. Viszont kisülve kicsit olyan ropogós lett. Teljes mértékben ehető, de úgy emlékszem valaha, amikor falafelt ettem, az nem volt ennyire ropogós. Elképzelhető, hogy ha előfőzöm a csicseriborsót, akkor jobban járok? Vagy mégiscsak daráljam kisebb darabokra. Vagy ilyennek kell lennie? Nem tudtam eldönteni.
    Annyit még hozzátennék, hogy nekem ebből a 400 gramm csicseriborsóból rengeteg lett, így úgy döntöttem, hogy mielőtt a lisztet és a sütőport beleteszem, a felét elraktam a fagyasztóba egy későbbi időpontra. Szerinted felhasználható lesz ez még egy hónap múlva?

    • Szia Anita!

      Örülök, hogy ízlett. Szerintem ez nagyrészt ízlés kérdése is, ahogy neked ízlik a falafel, úgy készítsd, nincs egy „tuti” változat. Szóval ha te puhábban szereted, akkor próbáld meg előfőzve, vagy esetleg kicsit kevésbé forró olajban sütve.

      A mélyhűtőben szerintem tökéletes lesz, eláll.


Recept keresés