Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Tatár bifsztek pácolás nélkül
Magyar neve: | Tatár bifsztek (tatár beefsteak, tatárbifsztek) |
Hány adag? | 8 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | 00 perc |
Összesen: |
Tatár bifsztek (tatár beefsteak, tatárbifsztek) hozzávalók:
- 500 g marhabélszín
- 2 tojássárgája
- 6 g só (kb. 1 tk.)
- 1 tk. bors
- Fél tk. pirospaprika
- 125 g reszelt vöröshagyma (kb. 1 közepes hagyma)
- 3-4 gerezd fokhagyma
- 80 g ketchup (kb. 4 evőkanál)
- 60 g mustár (kb. 3,5 evőkanál)
- 1 db babérlevél
- Vaj (tálaláshoz)
- Pirítós kenyér (tálaláshoz)
Tudom, amikor a tatár bifsztek elkészítését a hús pácolása nélkül mutatom be, akkor a szentségtörés bűnének határán táncolok sokak szemében. Vállalom. De ne aggódj, a receptben mutatok egy trükköt, amitől ez a tatár éppolyan finom lesz, mintha napokig pácolnád a húst! Ráadásul a pontos, grammra mért mennyiségeket is megadom a fűszerezéshez!
Éppen az a célom részben ezzel a tatár bifsztek recepttel, hogy megmutassam, nem kell mindig mindent elhinni – ez még a koyhában is így van. Érdemes kipróbálni új dolgokat, és az ember könnyen rájön, hogy amit „mindenki tud”, az nem feltétlenül igaz.
A tatár bifsztek ugyanis ebben a formájában például, ahogy ebben a receptben is bemutatom, igazából egy eléggé magyaros képződmény, szinte csak itthon ismert recept. Ahány ország, annyi verzió, és általában a modern receptekben nem pácolják a húst. Ráadásul szükség sincs rá, egy apró trükkel – lásd a receptben – éppolyan finom lesz a tatár bifsztek, mintha pácolnád.
Tatár bifsztek recept pácolás nélkül
- A tatár bifsztekhez legelső lépésben készítsd elő a húst. Tisztítsd meg a hártyáitól, és daráld le kétszer.
- Tedd a húst egy nagyobb tálba, add hozzá a nyers tojássárgáját, a reszelt hagymát, az átnyomott fokhagymát, a ketchupot, mustárt, sót, borsot és pirospaprikát. Keverd jó össze, amíg egynemű masszát nem kapsz.
- Tedd rá a babérlevelet, és takard le.
- És most jön az igazi titok: így, bekeverve tedd be a hűtőbe legalább egy éjszakára, de ha lehet egy napra. Részleteket erről még a recept alatt olvashatsz.
- Tálalás előtt dobd ki a babérlevelet, és kóstold meg a tatárt. Teljesen rendben van, ha ilyenkor még valami hiányzik belőle, és utólag fűszerezed a saját ízlésed szerint!
- Tálald a tatár bifszteket frissen készített pirítóssal és vajjal! Kínálj friss zöldségeket hozzá.
A linkre kattintva további tippeket olvashatsz a tatár bifsztek hús előkészítéséről, illetve hogy milyen húst használhatsz.
Tatár bifsztek fűszerezés megjegyzések
A tatár bifsztek recept tulajdonképpen egyszerű: lényegében csak a hozzávalókat kell összekeverni. A lényeg itt nem is annyira a receptben, hanem a fűszerezésben van. Tehát nagyon figyelj a hozzávalókra és a mennyiségekre.
Alapvetően itt is igaz, hogy elvenni nem lehet belőle, de hozzáadni igen. Viszont az is igaz, hogy a tatár bifsztek elég sok fűszert kíván, tehát ne félj az itt megadott mennyiségeket beletenni.
Néhány hasznos tipp a tatár bifsztek fűszerezéséhez:
- Sok bors kell bele. Ez így egyszerűen.
- Ha csípősen szereted, csípős pirospaprikát és/vagy csípős ketchupot használj (részben).
- Több ketchup édesíti és krémesíti a húst. Ez ízlés kérdése.
- Nagyon fontos az újrakóstolás és utánfűszerezés tálalás előtt.
- Amit itt a receptben megadtam, ez egy nagyon finom tatár bifsztek fűszerezés, de mindenkinek az ízlése más és más. Szóval merj nyugodtan változtatni rajta, és kóstolni, kóstolni, kóstolni.
Mivel a tatár bifsztek nyers hús és nyers tojássárgája, kérlek nagyon figyelj a higiéniai előírások különös betartására! Csak friss tojást és húst használj, azonnal tedd hűtőbe minden esetben, és csak akkor fogyaszd, ha nincs problémád a nyers ételekkel. A nyers ételek fogyasztása a saját felelősséged!
A megoldás a pácolás helyett
Ha egy éjszakára vagy egy napra hűtőbe teszed a már bekevert tatárt, akkor a hús nagyjából hasonlóan fog reagálni, mintha pácolnád. Sőt, talán még jobb is abból a szempontból, hogy egyrészt nem kerül bele feleslegesen olaj (ami a pácolással majdnem elkerülhetetlen), ráadásul a saját fűszerei pácolják a húst.
Az én tapasztalatom az, hogy 2 nap érlelés után lesz az igazi. Tehát bekeverem, egy nap után megkóstolom és utánfűszerezem, majd még egy napot pihentetem.