Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Spárgakrémleves
Magyar neve: | Spárgakrémleves |
Eredeti neve: | Cream of asparagus soup (angol) Crème d'asperges (francia) |
Hány adag? | 4 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Spárgakrémleves hozzávalók:
- 1 kg friss spárga
- 2 közepes fej hagyma
- 5 dl zöldség alaplé vagy csirke alaplé
- 4,5 dkg vaj
- 1 dl tejszín
- 1/2 tk só
- 1/8 tk. fehérbors
A spárgakrémleves a friss spárga elkészítésének egyik közkedvelt módja. És habár különböző variációk léteznek (lásd pl. a recept alatt), ma már nálunk is inkább a nemzetközileg elterjedt változat közkedvelt, amit ebben a receptben is bemutatok.
A spárgakrémleves készülhet fehér vagy zöld spárgából, a végeredmény lényegében csak a színében lesz különböző. A spárgakrémleves elkészítésének azonban van két titka, amelyet mindenképpen érdemes betartani, hogy a legízletesebb, legfinomabb tavaszi krémlevest tálalhasd!
Spárgakrémleves recept
- Tisztítsd meg a spárgát, vágd 2-3 cm-es darabokra, és néhány szebb hajtást tegyél félre a díszítéshez, és vágd őket ketté hosszában. A spárga tisztítását részletesebben egy másik cikkemben olvashatod, a linkre kattintva.
- Aprítsd fel a 2 közepes fej hagymát.
- Lassú-közepes tűzön párold a hagymát 4-5 percig 4 dkg vajon. Egyáltalán nem szabad, hogy megbarnuljon a hagyma, csak puhuljon.
- Add a hagymához a spárgadarabokat, kivéve a félretett néhány szebb hajtást. 5 percig közepes lángon párold.
- Öntsd fel 3 dl zöldség alaplével, és főzd 25 percig fedő alatt, lassú tűzön, amíg a spárga teljesen puha nem lesz.
- Turmixold le vagy pürésítsd botmixerrel a levest.
- Öntsd vissza a lábasba, adj hozzá 1 dl tejszínt, és ízlés szerint további alaplével öntsd fel, a kívánt sűrűség eléréséig. Én 2 dl-t adtam hozzá, vagyis összesen 5 dl alaplé ment a levesbe, ez egy kellemes, sem nem túl sűrű, sem nem túl híg krémleves állagot eredményezett.
- Végül ízesítsd sóval és fehérborssal, és egyszer forrald be. Én 1/2 tk. sót és 1/8 tk. fehérborsot adtam hozzá.
- Legvégül díszítésképp a félretett spárga hajtásokat hosszában vágd ketté, és fél dkg vajban lassú-közepes lángon puhítsd meg 2 perc alatt roppanósra.
- A spárgakrémlevest mélytányérban vagy tálkákban tálald, és a félretett spárga hajtásokkal díszítsd. Fogyasztható hidegen és melegen is.
A tökéletes spárgakrémleves első titka, hogy igazi vajat használj! A margarin nem vaj, az olaj meg végképp nem az, egyiktől sem lesz meg az a különleges, egyszerre friss és egyszerre krémes íze, ami miatt a spárgakrémlevest annyira szeretjük!
A tökéletes spárgakrémleves másik titka, hogy használj alaplét. Nagyon sok recept csak vizet ír, de akkor szintén nem kapod meg a várt ízeket. Én zöldség alaplével készítettem, a receptjét a linkre kattintva találod. Az íze így is tökéletes, szerintem éppen jobb is lesz attól, hogy csak zöldségek vannak benne, ráadásul így ez egy vegetáriánus krémleves. Sokan csirke alaplével készítik, úgy is nagyon finom.
Van, aki ilyenkor szereti még egy sűrű szűrőn átpasszírozni, hogy minden fás résztől megszabaduljon. Én nem látom ezt szükségesnek, ha rendesen megtisztítottad a spárgát az elején.
A fehérborsnak itt csak esztétikai jelentősége van, nem lesznek fekete pöttyök a spárgakrémlevesben. De nyugodtan használhatsz fekete borsot is!
Ez természetesen csak díszítést szolgál, ez a lépés akár teljesen elhagyható.
Megjegyzés: a képen a fehér spárgából készített krémlevest zöld spárgával díszítettem. Természetesen ez csak a felvétel kedvéért került bele, és normál esetben a leveshez felhasznált spárgákat használhatod díszítéshez.
Ezen kívül a spárgakrémleves díszíthető, kiegészíthető még pl. krutonnal, de van, ahol tejfölt, vagy a nálunk szinte egyáltalán nem kapható, francia creme fraiche-t tesznek bele.
Horváth Ilona spárgakrémlevese
Csak érdekességképp, mennyit változott a világ néhány évtized alatt. A talán legismertebb, 1950-es évekből származó magyar szakácskönyvben Horváth Ilona még a spárga megmaradt főzővizéből, vajas rántással besűrítve készíti a spárgakrémlevest. Vagyis spárga, mint növény lényegében egyáltalán nincs benne.
A spárga ízét ennek a változatnak nem kétlem, azonban nagyon érdekes lenne ma már egy ilyen verziót receptként „eladni”, vagy akár tálalni.
Jó étvágyat!
A recept alapjául Epicurious spárgakrémleves receptje szolgált.
Köszönök minden leirást amit küld. Ki szoktam probálni és jók.
Üdvözlettel: Heintz Bálintné
Nagyon örülök neki!
Én főleg az unokáimnak szoktam krémleveseket főzni. Az előttem szóló hölgy Nánási Abigél írja ,hogy ott burgonyával sűrítik. Én is ettem már olyan krémlevest, de meg sem közelíti azt ami csak abból a zöldségből készül amiről a nevét kapta. Ha brokkoli akkor csak az, ha spárga akkor spárga, mert a krumpli az krumplileves.Még ha van benne spárga akkor is. Horvát Ilonához hozzáfűzve, régen spórolásból használták fel bizonyos dolgok főzővizét. Így a burgonyáét is amiből drága nagymamám isteni levest főzött.Vékony rántást készített, apró kockára vágott hagymát ,fokhagymát tett bele, 1-2 babérlevelet, felöntötte a krumplilével meg még vízzel,1 zöldpaprika 1csokor petrezselyem, majd nokedlit főzött bele.Azért hagyott néhány szem krumplit is benne. Én hiába próbálom soha nem sikerül olyan finomra, mint a nagymamámé volt. Bocs a hosszú hozzászólásért. Szeretem a receptjeidet és ki is próbálom a legtöbbet. További sikeres munkát kívánok.
Üdv Kissné Kata
Kedves Balázs!
Nagyon élvezem a recepteket, sokat ki is próbáltam már. A spárgakrémleves az egyik kedvencem. Jómagam is zöldségalaplével készítem, kevés vajas petrezselymes rántással sűrítem, amit viszont tejszínnel engedek fel.
Viszont! itt szeretném megvédeni Horváth Ilonka receptjét is, hiszen annak idején, mikor ezek a receptek készültek, messze nem állt a mai szinten a magyar gasztronómiai kultúra! Ezzel szemben lányok, asszonyok ezrei tanultak meg főzni az Ő szakácskönyvéből,- én pl. a Nagymamám „Horvátilonkájából”, amit persze gazdagon „megtűzdelt” saját bejegyzésekkel.
Kívánok további sikereket munkájához, továbbra is hűséges követője: Üdvözlettel: Simonics Antalné (dr. Cseterky) Mária
Örülök, hogy tetszenek a receptek Mária, köszönöm szépen! Semmi baj nincs Horváth Ilona receptjeivel, nem is annak szántam, csak érdekességképp jegyeztem meg. A mai napig nagyon sok ételt sokkal jobban leír az a könyv, mint internetes szakáskönyvek. 😉
Kedves Balázs,
engedd meg hogy pár észrevételt tegyek a recepthez.
Mi több éve élünk Németországban, azon a részén ahol a spárgát termelik. Úgy is nevezik ezt a területet hogy: „Spargelland”.
A spárga fogyasztására itt kaptunk rá és a tisztítástól a főzésig az itteniek tanítottak meg rá. Több magyar vagy onnan származó receptben olvasom, hogy 20-25 percig kell főzni. Erre semmi szükség. A spárga 10-12 perc alatt puhára fő, vastagságától függően. A levesbe igen kevés hagyma kerül,vagy egyáltalán semennyi. Viszont sűrítésnek krumplit használnak. A többi fantázia szokás és ízlés kérdése.
A Horváth Ilona féle levest pedig itt a mai napig főzik 🙂
Nem néztem utána minden „csatolt” résznek a receptben, egy dolgot szeretnék még leírni. Ha nem levesnek főzzük, hanem önmagában készítjük el a spárgát szósszal, sonkával, stb., akkor a főzővízbe mindenképp rakjunk sót és cukrot. Ezzel elvesszük a kesernyés mellékízét a spárgának.
U.I. A receptjeit nagyon élvezem, többet ki is próbáltam és működnek :-).
További sok sikert kívánok a munkájához.
Üdvözlettel Abigél Nánási
Köszönöm Abigél, nagyon örülök, hogy tetszik, amit csinálok! 🙂