Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Rántotta
Magyar neve: | Rántotta |
Hány adag? | 1 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Rántotta hozzávalók:
- 3 tojás
- 1,5 teáskanál (kb. 8 g) zsír vagy olaj
- Só
A rántotta nem csak az egyik legegyszerűbben elkészíthető tojásétel, de nagyon tápláló, és nem véletlenül rendkívül népszerű szerte a világban.
Nincs is annál jobb, mint egy isteni krémes rántottával – legyen az sima, szalonnás, kolbászos, gombás vagy zöldséges – indítani a napot, és ezt a tápláló ételt szó szerint pár perc alatt összedobni reggelire.
De hogyan kell igazán finom rántottát készíteni? Mi a titka annak, hogy úgy sikerüljön, mint a legjobb hotelekben, és ne legyen se száraz, se folyós? Egyszóval, hogyan lesz tökéletes a rántotta?
Rántotta készítése
Itt most a rántotta „alapreceptet” mutatom be, ami csak tojást tartalmaz. Természetesen ez az étel nagyon sok variációban, nagyon sokféle további hozzávalóval felturbózható.
- A rántotta elkészítéséhez első lépésben üsd a tojásokat egy tálba vagy mélytányérba, sózd őket ízlés szerint, és verd fel.
- Melegíts fel egy serpenyőt közepes lángon, és tedd bele a zsiradékot.
- Öntsd bele a serpenyőbe a felvert tojásokat, és várj 10-15 másodpercig, amíg az alja kicsit megszilárdul.
- Néhány nagyobb mozdulattal keverd át a tojásokat. A lényeg, hogy az átsült részek felülre, míg a folyós tojás alulra kerüljön, hogy most az tudjon sülni.
- Ismételd ezt a mozdulatot, 10-15 másodpercet várva minden kevergetés között. Ne süljön túl a tojás sehol, szép sárga legyen, nem pedig barnás.
- Amikor a tojás majdnem elkészült, de még picit folyós, akkor vedd le a tűzről, és úgy kevergesd. Ezt addig folytasd, amíg a kívánt szilárdságot el nem éred.
- A rántotta elkészült. Tálald azonnal, fogyaszd melegen!
Nem kell túlverni vagy habosra verni a tojásokat. Az a fontos, hogy azt a pontot érd el, amikor a fehérje már egyáltalán nem látszik kisebb darabokban sem a sárgájában.
Ez az utolsó lépés biztosítja, hogy sosem lesz sem túlsült (száraz), sem túl folyós a rántotta. A serpenyőben mindig van elegendő hő ahhoz, hogy a kívánt állagot elérd, viszont mivel a tűz már nincs alatta, ezért sokkal finomabban, sokkal precízebben beállítható a kívánt végeredmény.
Hány tojásból készíts rántottát?
Ez részben függ a tojások méretétől, és attól, hogy mennyire éhes az, akinek készíted. Nagy általánosságban el lehet mondani, hogy egy személyre 3 tojással számolj.
Ugyanakkor ez egy jó kiindulópont lehet minden alkalommal: kisebb étvágyúaknak elég általában 2 tojás, de aki éhesebb, vagy nem eszik hozzá kenyeret, annak 4-5 tojással is számolhatsz.
Különböző ízesítések
Itt tényleg a rántotta alapreceptet adtam meg, amiben csak maga a tojás van. Ez is finom természetesen, de igazán attól ízletes a rántotta, hogy mindenféle finomságot adunk hozzá. Ráadásul ezek egytől-egyig különböző ízvilágot adnak, vagyis külön-külön receptként tekinthetünk rájuk.
Szalonna, kolbász, sonka, hagyma, gomba, zöldségek, reszelt sajt – szinte végtelen a lehetőség azt illetően, hogy mivel ízesítheted a rántottádat.
Milyen eszközök kellenek a rántotta készítéséhez?
Ahhoz, hogy tökéletes rántottát tudj készíteni, az alábbi eszközökre lesz szükséged:
- Egy serpenyőre, amiben a rántottát sütöd. Javasolt és sokkal könnyebb az elkészítés, ha tapadásmentes serpenyőt használsz. De ha van és tudod kezelni, akkor öntöttvas vagy szénacél serpenyőben tökéletes rántottát lehet sütni.
- Egy nagyobb tálra vagy mélytányérra, amibe a tojásokat ütöd, és felvered őket. Általában 4-5 tojásig egy mélytányér is elég, de ha ennél többet sütsz egyszerre, akkor érdemes egy tálat használni.
- Egy villára vagy habverőre, amivel felvered a tojásokat. Én villát használok még 10-12 tojás esetében is, de van, aki több tojás esetén már a habverőt szereti.
- Egy spatulára, amivel a rántottát kevergeted.
Fontos még, hogy a rántotta készítésekor minden ott legyen a kezed ügyében. A felvert és sózott tojások, a zsiradék, a serpenyő és a spatula mind legyen előkészítve, mielőtt nekilátsz a sütésnek.
Mitől lesz igazán krémes a rántotta?
Annak, hogy igazán krémes legyen ez a nagyszerű tojásétel, 5 titka van. Ezekről részletesen a krémes rántotta 5 titka című cikkben olvashatsz, itt összeszedtem a lényeget.
1. Megfelelő mennyiségű zsiradék használata
A pontos zsiradékmennyiség részben ízlés kérdése, de nagyjából egy-másfél teáskanállal (5-8 g) érdemes számolni 2-3 tojásonként. Elsőre akár talán soknak is tűnhet az a mennyiség, amibe a tojásokat beleöntjük, de gondolj csak a majonézre. Ennél egyetlen tojássárgája 1 dl olajat felvesz, és a krémességre igazán nem lehet panasz!
Nem krémesség kérdése, de az ízek tekintetében az sem mindegy, hogy milyen zsiradékot használsz. A legkevésbé javasolt a normál étolaj – nem csak totális omega 6 bomba (ami nem jó), de egyben íztelensége miatt semmit nem ad a rántottához. Tökéletes lehet ezzel szemben disznó-, kacsa- vagy libazsír, de szóba jöhet extra szűz olívaolaj is. Természetesen az egyik legjobb ízt a kiolvasztott szalonnazsír fogja adni, de ez már túlmutat egy egyszerű rántottán.
2. Nem szabad túlsütni
Erről írtam fent a receptben. Az igazi titok, hogy még azelőtt vedd le a tűzről, hogy teljesen elkészülne, és csak a serpenyőben lévő maradék hőt felhasználva állítsd be a kívánt állagot.
3. Tejtermék hozzáadása
Hagyományosan leginkább tejjel vagy tejszínnel dúsítják a rántottát, ezek is működnek. De szintén krémesebb lesz a végeredmény, ha például zsiradékként részben vagy egészben vajat használsz a sütéshez.
Ezen kívül talán elsőre kicsit meglepő módon bármilyen reszelt sajt hozzáadása – például akár az amúgy kemény Parmezán is – kifejezetten lágyítja, krémesíti a végeredményt.
4. Nem túl magas hőfok
Itt fontos megjegyezni, hogy finom és krémes rántotta készíthető akár alacsony, akár közepes hőfokon is. A lényeg az, hogy ne nagyon hirtelen süljön a tojás, ne legyen nagyon magas a sütési hőmérséklet.
Az én tapasztalatom szerint némi gyakorlattal a rántotta készítésének ideális hőmérséklete a közepes és magas között van, ez például indukciós főzőlap esetén 6-os 7-es fokozat a 10-ből.
5. Viszonylag gyakori kevergetés
Az teljesen ízlés vagy recept kérdése, hogy mekkora darabokat szeretnénk a rántottában. Itthon hagyományosan nagyobb darabokban szokott lenni a tojás – én is ilyen receptet adtam meg -, de még ettől is lehet krémes. Ehhez nem szabad folyamatosan kevergetni, de még így is legfeljebb 10-15 másodpercenként át kell kevernünk az egészet, ha valóban krémes állagot szeretnénk a végén.
Az angol változatban szinte „folyós” a végeredmény, egyáltalán nem állnak össze a tojásdarabok. Ennek egyik titka pedig a folyamatos kevergetés nagyon alacsony hőfokon.
Jó étvágyat!
Nincs hozzászólás