Pizza recept

Szerző: Olasz receptekReceptek
Margarita pizza

Magyar neve:

Pizza

Eredeti neve:

Pizza

Származás:

Olaszország

Hány adag?

4 személyre

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

2 óra 00 perc

Főzési / sütési idő:

Összesen:

Pizza hozzávalók:

  • 500 g liszt
  • 280 ml víz
  • 3+2+4 evőkanál extra szűz olívaolaj
  • 2,5 dkg élesztő
  • 1 kávéskanál cukor
  • 1+1/2 kávéskanál só
  • 8-12 evőkanál passzírozott paradicsom (passata di pomodoro)
  • 300 g friss mozzarella
  • szárított oregánó

Az eredeti olasz pizza recept tökéletes választás. Garantálom, hogy ha követed az éveken keresztül tesztelt és finomított pizza receptemet, akkor egy igazi olasz, vékonytésztás pizza élményével tudod elkápráztatni otthon is a családot!

Ha további pizza recepteket keresel, akkor kattints a linkre, nagyon sokfélét találsz itt! A tökéletes házi pizza elkészítésének titkát pedig megtalálod ebben a pizza receptben is, és lejjebb további linkeket mutatok, ahol te is igazi házi pizzakészítővé válhatsz!

Pizza recept

Ez a pizza recept 2 db 36 cm-es vagy 4 db 25 cm-es, vékonytésztás, olasz pizzához elegendő. Ez általában elég 4 személyre, főleg ha adsz hozzá egy kis salátát vagy desszertet. Nagyon éhes embereknél inkább 2-3 személyre számolj ezzel a mennyiséggel. 🙂

Egy igazi pizza recept az alábbi lépésekből áll (a linkre kattintva rögtön odajutsz): pizzatészta elkészítésetészta pihentetésepizza formázásapizzaszósz és feltétekpizza sütése.

    A pizzatészta elkészítése

  1. Egy edényben keverd össze a langyos víz felét (kb. 140 ml), 3 evőkanál extra szűz olívaolajat, egy kávéskanál cukrot és az élesztőt (2,5 dkg). Hagyd kb. 5 percig dolgozni, amíg az élesztő megemelkedik.
  2. Közben egy nagyobb tálba vagy kelesztő tálba szitáld össze a lisztet és egy kávéskanál sót. A közepében hagyj egy kis mélyedést, és ha feljött az élesztő, akkor öntsd bele az élesztős vizet.
  3. Keverd el a lisztet és a vizet, add hozzá a langyos víz másik felét (kb. 140 ml). Ha nagyjából összeállt, borítsd ki a munkapultra és kezdd el dagasztani. A pizzatésztát kenyérsütő gépbe is teheted – egyszerű dagasztóprogramra. Én kézzel szoktam csinálni, ez 10 perc intenzív munka, de egy kis mozgás nem árt. 🙂
  4. A nyers pizzatészta akkor jó, ha nem ragad a kezedre, de tapintásra enyhén nedves. A liszt minőségétől, de még a konyhád páratartalmától is függ, hogy fél kg liszthez pontosan mennyi víz kell. Ha túl száraznak tűnik (nem nedves a tapintása), akkor adj hozzá még egy kis vizet. Ha viszont ragad, akkor lisztet.
  5. Olasz pizzatészta

    A tökéletes pizza alapja egy szuper pizzatészta

    A tészta pihentetése

  6. Egy dagasztó tálat (vagy bármilyen nagy tálat) kenj ki kb. 2 evőkanál olívaolajjal, és tedd bele a tésztát. Takard le, és langyos helyen hagyd pihenni legalább másfél órát, amíg nagyon szépen fel nem jön.
  7. Pizza tészta megkelve

    Pizza tészta megkelve, kelesztőtálban

  8. Borítsd ki a munkapultra, dolgozd meg egy kicsit, nyomkodd ki belőle a levegőt, és a pizzatészta felhasználásra kész.

    Tipp: ha igazán jó pizzát akarsz készíteni, akkor előre dolgozol. A tésztát ebben az állapotában visszateszed a dagasztótálba, és hűtőben letakarva legalább 2 napig pihenteted. Talán furcsának hangzik, de tapasztalatom szerint a 4-5 napos pizzatészta a legjobb!

  9. A pizza formázása

  10. Vágd a tésztát annyi részre, ahány pizzát csinálsz. Ne feledd: fél kg liszt = 2 db nagy vagy 4 db kisebb pizza. Görgess belőlük tésztalabdákat, és enyhén lisztezett felületen, letakarva hagyd pihenni 5-10 percig.

    Közben készítsd elő a hozzávalókat, feltéteket, és kapcsold be a sütőd a lehető legmagasabb fokozatra.

  11. Ha valamit a legnehezebb megtanulni a házi pizza készítésében (szerintem), az a tészta formázása. Mártsd egy tányérnyi lisztbe (legyen nagyon lisztes a tészta mindkét oldala), és először a munkapulton körkörös mozdulatokkal, aztán a kezedben, mintha lángos lenne, formázd meg a pizzát.

    A néhány napig pihent tésztát sokkal könnyebb formázni, mint a frisset. Viszont ha hűtőben tároltad, akkor előtte hagyd szobahőmérsékletűre melegedni – ez egy fél nap.

    A linkre kattintva részletesebben olvashatod a pizza formázásáról írt tapasztalataimat.

  12. Pizza-keszites-4

    Forgasd el egy kicsit, és ismételd a széthúzását addig, amíg megfelelő méretű nem lesz a tészta.


    Pizza-keszites-3

    Két tenyeredet a téstán tartva, finoman húzd szét őket, így nyújtsd a tésztát.


    Pizza-keszites-2

    Forgasd el egy kicsit, és ismételd, amíg körbe nem érsz.


    Pizza-keszites-1

    Tartsd egyik tenyereddel, másik hüvelykujjaddal formázz peremet neki

    A pizzaszósz és a feltétek

    Az eredeti olasz pizzán nincs semmilyen „titkos” vagy órákig főzött pizzaszósz. Próbáld ki ezt, és meglátod, az ízek a sütőben valódi szósszá állnak össze, ami talán a legfinomabb pizzaszósz, amit eddig ettél!

  13. A megformázott pizzatésztát tedd egy pizzasütő lapra (vagy tepsire). Halmozd a közepére a passzírozott paradicsomot (olaszul passata di pomodoro – így találod dobozban vagy üvegben ma már minden szupermarketben), minél sűrűbb, annál jobb. Körkörös mozdulatokkal kend el a tésztán, a szélén kb. 1 cm-t kihagyva. Vékony paradicsomréteg kell, nem szabad elúsztatni.
  14. Locsold meg olívaolajjal, sózd ízlés szerint, és szórd meg szárított oregánóval. Morzsold szét rajta (vagy reszeld rá) a friss mozzarella sajtot.

    Én az alábbi mennyiségekkel dolgozom, ezt ízlés szerint változtathatod:

    Hozzávaló36 cm-es25 cm-es
    Paradicsom (passata)5-6 evőkanál3-4 evőkanál
    Olívaolaj2 evőkanál1 evőkanál
    1/4 kávéskanál1/8 kávéskanál (egy csipet)
    OregánóFél kávéskanálNegyed kávéskanál
    Mozzarella150 g100 g
  15. Pizza recept: a legegyszerűbb és legfinomabb olasz pizzaszósz - mozzarella, paradicsom, olívaolaj és oregánó

    A legegyszerűbb és legfinomabb olasz pizzaszósz – mozzarella, paradicsom, olívaolaj és oregánó

  16. Tedd rá a pizzára a tetszésed szerinti feltéteket. Az eredeti olasz pizza viszonylag kevés, de intenzív ízű és jó minőségű feltéttel készül – nem pakolják meg annyira mint mi. Én azt javaslom, hogy próbálj ki minél több variációt, és süsd azt, ami neked és a családodnak a legjobban bejön.

    A legkedveltebbek talán a sonkás pizza és a margarita pizza, de a feltéteknél tényleg csak a fantáziád szabhat határt. További pizza receptekért, ötletekért kattints a linkre!

  17. Sonkás pizza sütés előtt

    Sonkás pizza sütés előtt

    A pizza sütése

  18. Tedd be a pizzát a minél forróbb sütőbe. A legjobb, ha pizzasütő lapot használsz, de ha nincs akkor tepsi is jó. A sütési idő a sütőtől függ, a 36 cm-es 10-12 perc, a 25 cm-es 8-10 perc alatt sül meg. Én félidőben megfordítom a pizzát, és ha már enyhén barna a széle, a sajtos-paradicsomos szósz kellően bugyog és hólyagos a közepén, akkor veszem ki.

Tálald azonnal – a pizza frissen, ropogósan az igazi. A legtutibb, ha az asztal közepére teszed egy nagy tányérba, szeletekre vágod, és mindenki vehet belőle. Locsold meg egy kevés extra szűz olívaolajjal, vagy csípős olívaolajjal, ez az ízeket jobban kihozza, mint gondolnád! Tökéletes lesz!

További tippek otthoni pizza recepthez

Rengeteg cikket írtam már a házi pizzáról, nagyon sokat kísérleteztem vele, hogy (majdnem) olyan legyen, mintha egy igazi fatüzeléses kemencében készülne. Ha igazán szereted a pizzát és szeretnél te is tökéleteset csinálni, akkor az alábbi olvasmányokat ajánlom:

Jó étvágyat!

Sonkás pizzaMargarita pizza
Sonkás gombás lilahagymás pizza

Címkék

17 hozzászólás

  1. mari szerint:

    Szía,
    Nagyon finomnak hangzik a pizza receptek, Hamarosan kipróbálok némelyeket.
    Vanak finom receptjei, már próbáltam némelyeket.
    Szeretem olvasni a recepteket.
    Továbbra is sok szerencsét. Tisztelettel Mari.

  2. gollum szerint:

    Nekem nagyon ízlett. Igaz rendesen megpakoltam paradicsomszósszal és mozarellával, finom krémes lett. Köszönöm!

  3. Niki szerint:

    Szia!
    Ma elkészítettem a pizzát! Most mit mondjak? 😀 Nem akarom túlfényezni magam, de nagyon-nagyon finom lett! Köszönöm, hogy életem első, és talán a legfinomabb pizzáját eltudtam készíteni a Te segítségeddel. Számomra hasznos volt, hogy lépésről-lépésre pontosan leírtad, hogy mit hogyan kell csinálni. Egyedül a feltéteket változtattam meg, de azok már csak ízlés kérdése. 🙂 Még egyszer nagyon szépen köszönöm a receptet!

  4. Lili szerint:

    Kedves Balázs! Ez egy zseniálisan jó recept, köszönöm szépen! Ma ez volt a vacsorám, életemben ilyen jó pizzát még nem sütöttem, pedig már készítettem egy párat. A szósz is nagyon klassz úgy, ahogy leírtad. Biztos sok receptet ki fogok még próbálni az oldaladról.

  5. Viku szerint:

    szia!
    Mi holnap szeretnénk megsütni a pizzát, de már ma elkészítettünk a tésztát. Megjegyezném, nagyon jó állaga lett 🙂
    Recepted szerint újra is gyúrtuk kelés után és beraktuk a hűtőbe. A kérdésem az lenne, hogy sütés előtt mennyi idővel előbb érdemes kivenni a hűtőből és kell-e keleszteni egy kicsit?
    Válaszodat előre is köszönöm! 🙂

    • Remélem, még időben válaszolok. Én a hűtőből 5-6 órával korábban kiveszem, de csak azért, mert hidegen kevésbé dolgozható a tészta. Úgy sem lesz rossz, csak nehezebb vékonyra megformázni.

      • Viku szerint:

        Szia!

        Köszi a választ. 18:30-ra meg is ettük 🙂 Nagyon fincsi volt, mindenki elégedett volt vele 🙂 Kivettük a hűtőből, ugyan csak egy kis idővel előbb. Annyira megkelt a tészta reggelre, hogy a hűtőnkől is majdnem kimászott.

        Köszönjük szépen a receptet és a sütési tippeket is, szerintem még jó párszor el fogjuk készíteni.

        Üdv: Viki

  6. Bártfai Gyula szerint:

    Nincs is semmi gond a tésztával valóban nagyon finom ha jól elvan készítve.Azt is mondhatnám ,hogy tökéletes.Nem is a tészta a gond hanem a feltét.Az egy nagy nulla.Nem mondom hogy rossz,de ez annyira szegényes ,hogy még a magyar lángos is nagyságrendekkel jobb.Mikor Nápolyban voltunk rendeltünk ilyen eredeti pizzát ,de a pincér vissza vihette több mint a felét mert egyikünk sem volt elégedett .Ennyit az agyon dicsért eredeti pizzáról.Valójában imádom a pizzát de,csak azt amelyik bőségesen el van látva finomabbnál finomabb zaftos feltétekkel.Az hogy megkenik pürésített paradicsommal meg mozzarella sajttal az nekem nem jött be.

    • Ezt teljesen megértem Gyula, ez ízlés kérdése. Én azért tartom/tartottam fontosnak ezt a pizza receptet megosztani, mert ez az eredeti, az olasz pizza, amiből minden más kifejlődött.

      Tény, hogy a világ sok országában, pl. Magyarországon vagy akár az USA-ban is általában feltéttel nagyon megpakolva szeretik a pizzát.

  7. Maria Oszoli szerint:

    Szia!

    Elkészítettem a pizzatésztát a te recepted szerint, valami isteni volt! Imádtam.

    4 pizza lett, lefotóztam, és facebookra feltöltöttem. Másnap „kedvenc” olasz kollégám elkezd kritizálni hogy valami nem volt rendben a tésztával, milyen élesztőt használtál?? Mondom, normál friss élesztőt, erre ő mondja, hogy ők Olaszországban sörélesztővel csinálják, és azzal kell, és azzal az igazi.
    Azt hittem főbe lövöm magam, hogy elkezdi kritizálni…

    Nem érdekel, a te recepted tökéletes! 😀 😀

    • Szia! Nagyon köszi, és örülök, hogy ízlett. 🙂

      A kritikusokra sosem kell hallgatni, már csak azért sem, mert valószínűleg az olasz kollégád vagy az olasz nyelvvel, vagy a magyar nyelvvel nincs tisztában, de a kettőt együtt bizonyosan nem bírja. Olaszul ugyanis ‘lievito di birra’ – magyarul szó szerint sörélesztő – a legelterjedtebb neve annak, amit mi egyszerűen élesztőnek hívunk. Amúgy ez megkülönböztetés a másik „élesztő” típustól, ami a ‘lievito madre’ – magyarul szó szerint anyaélesző, azonban ez tulajdonképpen a kovász.

      Vagyis:
      Lievito di birra = élesztő – mesterséges kelesztőanyag.
      Lievito madre = kovász – természetes kelesztőanyag.

      Legközelebb vigyél egy pizzát a kollégáidnak! 😉

      Jó főzőcskézést!

  8. Ádám szerint:

    Szia! Mindjárt kipróbálom a recepted,és az a kérdésem,h hogy érted,h sütés közben félidőben megfordítod?

    • Főleg légkeveréses sütőnél a sütő belseje felől jön a forró levegő. 180 fokkal elfordítom, hogy ami eddig a sütő belső része felé nézett, az legyen kívül, és fordítva.


Recept keresés