Vajas fűszerkeverék (makhani masala)

Szerző: AlapreceptekÁzsiai receptekIndiai receptek
Indiai vajas fűszerkeverék makhani masala

Magyar neve:

Vajas fűszerkeverék

Eredeti neve:

Makhani masala (angol), मखानी मसाला (hindi)

Származás:

India, Pándzsáb

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

          00 perc

Főzési / sütési idő:

Összesen:

Vajas fűszerkeverék hozzávalók:

  • 3 dkg ghí (vagy vaj)
  • 2 ek. olívaolaj
  • 2 rúd fahéj
  • 4 db zöld kardamom
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 1 ek. reszelt gyömbér
  • 1 tk. őrölt fahéj
  • 1 ek. szárított görögszéna
  • 1 tk. őrölt csili (vagy részben pirospaprika)
  • 1/2 tk. só
  • 1,5 liter passzírozott paradicsom
  • Fél liter forró víz
  • Friss zöld csili ízlés szerint

Ez az indiai masala (fűszerkeverék) egyfajta sűrű, paradicsomos szósz, rendkívül kellemes és telt, indiai ízesítéssel. A makhani szó azt jelenti, hogy vajas, vajjal készült.

A makhani masala, vagy vajas fűszerkeverék sokféle indiai ételhez felhasználható, én a klasszikus vajas csirkéhez (murgh makhani) készítettem. De ezen kívül vegetáriánusok számára is ezerféle felhasználása létezik: lencsét (dal makhani), karfiolt (gobi makhani), panírt (indiai sajt – paneer makhani) lehet benne főzni. A hatás minden esetben garantáltan mind a tíz ujjukat megnyaló vendégek lesznek!

Makhani masala recept

Ez a mennyiség nagyjából 1 kg csirkehúshoz vagy kb. 350 g lencséhez elegendő.

  1. Egy lábasban forrósítsd fel a vajat és az olajat. Tedd bele a fahéj rudat és a zöld kardamomot, és pirítsd kb. 1 percig. Én előtte egy mozsárban párszor rácsaptam a kardamomra, hadd engedje ki az ízeket!

    Vaj helyett igazából ghít, tisztított vajat illene használni, de természetesen vegán ételhez (ha zöldséget főzöl később benne) használhatsz kizárólag olajat is. Ha viszont vajat használsz, akkor figyelj rá, nehogy megégjen!

  2. Vajas fűszerkeverék

    Forrósítsd fel az olajat és a vajat

  3. Vágd apróra a fokhagymát (vagy nyomd át, esetleg reszeld le), és a gyömbért is reszeld le. (A fokhagyma és gyömbér mennyisége reszelve kb. azonos legyen.) Tedd a lábasba, és pirítsd ezeket is kb. egy percig.
  4. Öntsd hozzá a másfél liter passzírozott paradicsomot, adj hozzá 1 teáskanál őrölt fahéjat, 1 evőkanál szárított görögszénát, 1 teáskanál őrölt csilit, a felaprított friss csilit és fél teáskanál sót.

    Vajas fűszerkeverék

    Add hozzá a passzírozott paradicsomot és a fűszereket

    Természetesen az indiai receptek csiliporral és friss csilivel készülnek, így rendkívül csípősek lesznek. Ha nem szereted a csípőset, vagy a családban nem mindenki bírja, akkor – ahogy én is tettem – a csiliport nyugodtan helyettesítheted őrölt pirospaprikával, és a friss csilit elhagyhatod.

  5. Öntsd fel fél liter forró vízzel, és fedő alatt takaréklángon főzd 45-50 percig.

Ezt a vajas fűszerkeveréket önmagában nem szokták fogyasztani, de szinte bármi megfőzhető benne, és további fűszerezéssel (vagy akár a nélkül) kiváló indiai ízek érhetők el. A receptekhez tejszínt és vajat szoktak még adni, így érhető el az igazán telt, vajas íz (kivéve a vegán verzióban).

Ha kedvet kaptál hozzá, nézd meg az én indiai vajas csirke receptemet, ami egy klasszikus, makhani masala felhasználásával készített étel.

De szinte bármilyen zöldség megfőzhető benne, és ha olajból készíted akkor akár vegán receptekhez is felhasználható.

Indiai vajas fűszerkeverék makhani masala

Forrás: ecurry.com és playfulcooking.com.

Címkék

6 hozzászólás

  1. Fekete Katalin szerint:

    A férjem Pakisztáni és szakács. Ezeket a finom ízeket naponta élvezem. Szeretem a receptjeid. Köszönöm a sok érdekes recepted. Édesség gyanánt ismered a ladut vagy a halvát kóstold meg. Tisztelettel Kati

  2. Györgyi szerint:

    Szia Balázs,

    Paszírozott paradicsom helyett lehet konzerv paradicsompürét adni?

  3. mercike szerint:

    ez az étel nem vegan meglatasom szerint vagy van olyan vaj es margarin ami allati eredetü összetevoket nem tartalmaz?
    termeszetesen az osszes receptre igaz ez ami ezen az oldalon talalhato, es vajjal margarinnal keszul

    wikipedia

    Házi margarin gyártása: Recept: 1. Vegyünk 20 gramm szobahőmérsékleten is szilárd, növényi zsírt! A legismertebb növényi zsírok, például kókuszzsír és a pálmazsír, már sok bio- és natura boltban nálunk is megvásárolhatóak. 2. Adjunk hozzá 3 evőkanálnyi, azaz 30 gramm növényi olajat (bármilyen elérhető repce, oliva vagy napraforgóolaj használható). A keveréket jeges vízbe állított tálban egyre gyorsuló mozdulatokkal keverjük egybe, míg eléri a lágy, margarinhoz hasonló állagot. 3. Vegyük ki az edényt a hideg vízből, és adjunk hozzá 2 teáskanál TEJET,? valamint 2 teáskanál nyers vagy pasztőrözött TOJASSAGAJAT. ? Keverjük, amíg margarint nem kapunk! 4. Ezután sóval, citromlével és egyéb zöldfűszerekkel ízlés szerint fűszerezhetjük a margarint.


Recept keresés