Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Kijevi csirke recept
Magyar neve: | Kijevi csirke |
Eredeti neve: | Котлета по-київськи |
Származás: | Ukrajna |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 2 óra 30 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Kijevi csirke hozzávalók:
- 2 db fél filézett csirkemell
- 50 g vaj
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál apróra vágott petrezselyemzöld
- 1 evőkanál apróra vágott friss tárkony
- 2 tojás
- Liszt
- Zsemlemorzsa
- Só
- Bors
- Szerecsendió
Valami számomra megmagyarázhatatlan okból a kijevi csirke Magyarországon szinte mindig sajttal töltve készül. Nem tudom, hogyan jöhetett a játékba a sajt, de a világ más pontjain, így akár Urkajnában vagy Oroszországban, ahonnan feltehetőleg a kijevi csirke származik, nincsen benne.
Az eredeti kijevi csirke minden valószínűség szerint csak vajjal volt töltve. Ehhez az utóbbi évtizedekben zöldfűszerek, mint pl. petrezserlyem, tárkony vagy kapor, és a fokhagyma jöttek hozzá. Ma a világ nagy részén így találkozunk vele, én is egy ilyen receptet mutatok be.
Kijevi csirke recept
Az elején fontos elmondani, hogy a kijevi csirke elkészítésében a legnehezebb feladat nem maga a recept. Ez akár két mondatban is elmondható lenne. Az igazi konyhatechnikai kihívás az, hogy a hő hatására folyóssá váló vajat oly módon zárd a csirkehús belsejébe, hogy az sütés közben ne folyjon ki. Ha nem is a legegyszerűbb, de bombabiztos megoldást mutatok erre részletesen, lépésről lépésre.
A receptben megadott mennyiségek két főre, két darab kijevi csirkéhez elegendőek.
Az első pont a fűszervaj elkészítése. Ahogy írtam, a legeredetibb változat csak vajat használ, mindenféle ízesítés nélkül. Ha van kedved próbáld ki, de szerintem és a New York Times újságírójának 1988-as szovjet útibeszámolója szerint az eredmény olyan ízetlen, hogy nem éri meg.
Hagyd, hogy a vaj szobahőmérsékletű, egészen könnyen kenhető legyen. A fűszervajhoz a zöldfűszereket vágd apróra, és a fokhagymát nyomd át fokhagymanyomón. Én tárkonyt és petrezselymet használtam, a legtöbb recept vagy ezt a kombinációt, vagy csak a petrezselymet, vagy a petrezselyem-kapor variációt említi.
Megjegyzés: Ha ragaszkodsz hozzá, hogy a kijevi csirke sajttal készül, akkor ennél a pontnál a vaj felét helyettesítsd reszelt sajttal.
Keverd el a vajat és a fűszereket. Vágj annyi zsebkendő méretű folpackdarabot, ahány húst sütsz, és terítsd le őket a munkapultra. Halmozd rá a vajat szintén annyi részre osztva, ahány húst készítesz. Tekerd fel a fóliát szorosra, hogy minél inkább henger alakot kapj. Ha utána megtekergeted a szélét, akkor szaloncukor jellegű alakzatot kapsz, ahogy a képen láthatod. Ez a cél, ezt lesz könnyű a csirkehúsba tölteni.
Tedd a vajakat a hűtőbe, és hűtsd legalább egy órát, mire teljesen megszilárdulnak.
Amikor a vaj elég hideg ahhoz, hogy megtartsa a formáját, készítsd elő a csirkehúst.
Ehhez nyisd szét a kifilézett csirkemellet. Hosszanti irányban vágd, de úgy, hogy ne vágd teljesen ketté. A végén maradjon kb 1 cm-es rész, és nyisd szét mint egy könyvet. Egy egészen jó videó bemutatja, hogyan kell a csirkemellet szétnyitni.
Tedd a csirkemelleket egyenként egy-egy réteg folpack közé, és óvatos mozdulatokkal klopfold ki őket. A cél az, hogy minden részénél egyenlő vastagságú hússzeletet kapj, ami sehol sem lyukad ki. Sózd és borsozd ízlés szerint, egy kis reszelt szerecsendió sem árt neki.
- Most jön az a feladat, amikor a hideg vajat egyenként kell a csirkemell szeletekbe csomagolni. Ehhez tedd a csirkemellet egy réteg folpackra. Helyezd rá az előzőleg kicsomagolt fűszervajat, középre és az egyik végére. A folpack segítségével tekerd fel a csirkemellet minél szorosabban a vajra. A tekerésnél félúton hajtsd rá a vajra a csirkemell két szélét. Így mire feltekered, egy hengerszerű alakzatot kapsz, ami szinte tökéletesen le van zárva minden oldalról.
- Most jön a panírozás. Aki elég vállalkozó, az rögtön nekieshet, de folpack nélkül ez a képződmény szerintem garantáltan azonnal szétesik. Erre a megoldás az, hogy tedd a folpackba tekert húst egy órára mélyhűtőbe. Ez elég arra, hogy a külseje átfagyjon, és megtartsa a formáját. Így aztán könnyen tudod panírozni. A klasszikus liszt-tojás-zsemlemorzsa kombinációban panírozd, mégpedig kétszer. Ez is azért van, hogy a sütésnél kemény, tartós bundája legyen. Különösen figyelj arra, hogy a panírozás minden fázisánál a hús minden részét, az utolsó kis négyzetmillimétert is befedje a liszt, a tojás és a morzsa is.
Sütés előtt javaslom, hogy ismét tedd be a mélyhűtőbe fél-egy órára. Így maga a panír is megkeményedik, és egyfajta kérget képez a hús körül az első pillanattól kezdve.
Bő, közepesen forró olajban süsd. Elég sok legyen ahhoz, hogy a húsok minél kevésbé érintkezzenek az edény aljával, ezzel is csökkentve annak az esélyét, hogy kifolyik a vaj. A sütési idő attól függ, hogy mennyire vastag maga a hús. Én 5-5 percig sütöttem olajban mindkét oldalát, és utána még 10 percre betettem egy öntöttvas serpenyőben 180 fokra előmelegített sütőbe.
Megéri ez a felhajtás? Avagy a türelmes szakács jutalma a kijevi csirkével
Hogy megéri-e ez a felhajtás? Fél napig mélyhűtőzgetni-panírozgatni egy darab csirkehúst? Ha szeretsz főzni igen.
Egyrészt ez csak leírva ilyen hosszú és bonyolult. Amíg a csirke a mélyhűtőben pihen, te bármi mást csinálhatsz.
Másrészt a végeredmény kívül ropogós, belül omlósan puhára sült csirkehús, amit jól átjárt a fokhagyma, a tárkony és a petrezselyem felejthetetlen ízkombinációja. Ráadásul ha sajt nélkül, az eredeti változatban készíted, akkor még egy meglepetéssel is szolgál a kijevi csirke. Amikor a forró, ropogós húst a tányéron először szúrod meg a villával vagy vágod szét a késsel, lávaszerűen folyik ki belőle az illatos, finom fűszeres vaj.
Legalább egyszer mindenkinek érdemes kipróbálni!
Jó étvágyat!
Kb. 40 éve találkoztam először a kijevi csirkemell recepttel. Ott csak szerecsendió és petrezselyem volt a vajba keverve. Bármikor készítettem mindig nagy sikere volt.
A sajtos változatról még nem is hallottam.
Nagyon szeretem a kijevi csirkét, ezért mindíg tartok a fagyasztóban kis „szaloncukrokat” leginkább fokhagymás- petrezselymes változatban. Megéri kicsivel többet készíteni, legközelebb csak elő kell venni.Lusta asszony konyhája A sajtos változatról még nem hallottam, de itt a ” folyósság” a lényeg! A sajt folyik forrón, de aztán tényleg rágógumi lesz belőle.
Spéktűkkel simán össze lehet tartani. Nem kell egy órával többet vacakolni.
Persze ha ez egy éjszaka közben, akkor mindegy.
Ó, hogy én ezt miért nem olvastam karácsony előtt? Nem torkollt volna idegbajoskodásba és nem lett volna katasztrofális melléfogás az ünnepi menü. A leírtak ismeretében valószínűleg nem várok a következő karácsonyig az újrapróbálkozással.
Kedves Balázs!
Úgy 30 éve volt szerencsém a valamikori SZU-ban kijevit enni. Ilyet, ilyen igazit! Mivel elég macerás a készítése, minden étteremben, ahol megfordultam, s szerepelt az étlapon, kijevit választottam. Minden alkalommal csalódtam. Nem rossz kaja az a sajttal töltött változat, csak nem értem, miért hívják kijevinek? A családom már megtiltotta, hogy kijevit rendeljek, mert csak csalódás a vége. A vendéggel szembeni korrektség nem azt kívánná, hogy ha ennyire eltérnek egy ismert recepttől, azt jelezzék az étlapon? A sajt/vaj kombót én nem ajánlom, egy rágógumi-szerű masszává áll össze a sütés folyamán. A kaprot pl. Litvániában használják, de ott amúgy is népszerű ez a növény. Köszönöm, hogy tisztázta ezt a kijevi-kérdést, s a jó receptet.
Szerintem elég csak felszúrni mint pl. a dagadót, aztán mehet is a töltés.
Nem elég felszúrni, mert akkor marad egy nyitott rész.
Kedves Balázs!
Elkerülendő a „sok” munkát ami egy ilyen étel elkészítésével jár ezért nagy mennyiségben készítettem el egyszerre a csirkemellet, amire szükségem volt azt megcsináltam frissen – tökéletes – és a maradékot adagonként lefagyasztottam, amikor kellett elővettem belőle, tökéletesen fagyasztható és fogyasztható volt.
Köszönöm a receptet, nem ez az első és nem is az utolsó amit megfőztem
Csak gratulálni tudok neked, végre tényleg az IGAZI recept az, amit megosztottál. Sajnos mindenhol a sajtos variáció az elterjedt, aminek nem sok köze van az eredetihez.
Köszönöm!
Én zsebet vágok a csirkemellbe és abba rakom a fűszervaj szeleteket, jöhet rá a bunda.
Kedves Balázs!
Nagyon szépen köszönöm a recepteket!
Nagyon szívesen!
Kedves Balázska !
Köszönöm a receptjeidet !
Nagyon aranyos vagy , hogy többet is küldtél nekem .
Nagyon szeretek sütni – főzni !
Szeretem hozzá adni a hozzá illő fűszereket !
Az ízek orgiáját igyekszem érvényesíteni az ételek
elkészítésénél .
Persze a fincsiségek tálalása sem mellékes a hozzá
illő italokkal , sütikkel .
A jövőben is szeretettel fogadom a receptjeidet , tanácsaidat !
Szeretettel üdvözöl : Emília . / Debrecenből . /
Nagyon szépen köszönöm! 🙂
Hol a videó, ahol megmutatod, hogy hogyan kell szétszedni a csirkemellet?!
Ott van a link a szövegben. De itt is megtalálod (kattints a linkre): https://www.youtube.com/watch?v=yqjfQP3Mp2k
Ha a köret is ennyi odafigyelést kap, akkor teljes a kép 🙂
tetszik