Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Imam bayildi
Magyar neve: | Imam bayildi |
Eredeti neve: | İmambayıldı |
Származás: | Törökország |
Hány adag? | 4 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Imam bayildi hozzávalók:
- 4 közepes padlizsán, kb. 1,3 kg
- 3 közepes fej hagyma, kb. 430 g
- 3 db zöldpaprika (TV paprika), kb. 350 g
- 3 paradicsom, kb. 625 g
- 6 gerezd fokhagyma
- Fél csokor petrezselyem
- 3 ek. olaj
- 1 tk. pirospaprika vagy őrölt csilipaprika
- 1 tk. só, 8 g
- Őrölt bors
- 1 tk. sűrített paradicsom, 14 g
- 120 ml víz
- 1 paradicsom vagy 4 koktélparadicsom a díszítéshez (elhagyható)
- Olaj a padlizsánok sütéséhez
Az imam bayildi egy nemzetközileg kevésbé ismert, mégis eredeti hazájában, Törökországban nagyon népszerű recept. Gyakorlatilag fokhagymás lecsóval töltött padlizsánról van szó. Az étel az egyszerűsége ellenére nagyon jól kombinálja az ízeket, és garantáltan mindenkinek ízleni fog, aki a padlizsánt szereti.
Az imam bayildit nemcsak nagyon egyszerű elkészíteni, de teljesen vegán, gluténmentes ételről van szó, tehát egészséges, és sok népszerű diétába beilleszthető.
Az imam bayildi kifejezés egyébként törökül azt jelenti, hogy elájult imám, imám, mint muszlim vallási vezető. Ez az elnevezés nagyon jól érthető, ha ránézünk a megsült padlizsánokra: mint egymás mellé fektetett emberek. Emiatt a padlizsánokat egyben kell hagyni, sőt még a szárukat is rajtuk hagyni az elkészítés során.
A képeken 3 padlizsán készült, de a mennyiségeket 4 főre adom meg. Az étel elkészítéséhez válassz olyan tűzálló tálat, amibe a kívánt mennyiségű padlizsán belefér.
Imam bayildi recept
- Első lépésben készítsd el a fokhagymás lecsót. Ehhez vágd fel félkarikákra a hagymát, kb. fél cm-es csíkokra a paprikát, kockákra a paradicsomot és apróra a fokhagymát, valamint aprítsd fel a petrezselymet.
- Az olívaolajban közepes lángon párold a hagymát kb. 8 percig, időnként megkeverve.
- Add hozzá a fokhagymát és a zöldpaprikát. Időnként átkeverve párold további 8 percig.
- Add hozzá a paradicsomot, valamint a sót, borsot és a pirospaprikát. Időnként kevergetve párold kb. 12 percig. A vége felé add hozzá a petrezselyem kb. 2/3-át.
- Amíg a lecsó készül, készítsd elő a padlizsánokat, valamint melegítsd elő a sütőt 190 fokra. A padlizsánokat hagyd egyben, a szárukat is hagyd meg, csak a héjukat vágd le csíkokban egy zöldséghámozó segítségével.
- Kb. 1 ujjnyi forró olajban egy serpenyőben nagy lángon süsd meg a padlizsánokat egészben, amíg szép barnák nem lesznek. Ez kb. 12 perc a hőfoktól és a padlizsánok méretétől függően. Közben folyamatosan forgasd őket, hogy minden oldaluk megsüljön. Legyél nagyon óvatos, az olaj nagyon forró. A megsült padlizsánokat szedd egy konyhai papírtörlőre.
- A paradicsomszószhoz egyszerűen keverd el a sűrített paradicsomot a forró vízben, és ízlés szerint sózd.
- Az imam bayildi összeállításához fektesd a padlizsánokat egymás mellé egy tűzálló tálra. Hosszában felül vágd be őket végig egy éles késsel. Egy kanál segítségével mélyítsd az így készült lyukat, hogy a padlizsánok megtölthetők legyenek. Ízlés szerint sózd őket.
- Tölts ízlés szerinti mennyiségű fokhagymás lecsót a padlizsánokba. Díszítsd egy szelet paradicsommal vagy egy koktélparadicsommal, és szórd meg kevés aprított petrezselyemmel.
- Öntsd a padlizsánok alá a paradicsomos szószt, és tedd be a sütőbe.
- 50 perc alatt süsd készre. Tálald forrón.
A zöldségek előkészítése
A zöldségek előkészítése kb. olyan, mint a mi lecsónk. Talán a hagyma más, amit az imam bayildi készítéséhez inkább csak félbe, majd karikákra vágnak, és nem apróra.
A fokhagymát lehet apróra vágni és átnyomni is, ez utóbbi talán sokkal egyszerűbb.
A paradicsomot lehet héjazni, viszont ennél a receptnél én ezt nem tettem meg, és egyáltalán nem volt zavaró vagy akár csak érezhető a héja.
Összességében elmondható, hogy a zöldséges keverék (vagyis lecsó) elkészítése teljes mértékben készülhet ízlés szerint. Ez igaz a zöldségek méretére is, de azt illetően is, hogy mennyire párolod meg őket. Készülhet egészen puhára és krémesre, de maradhatnak még részben haraphatók is.
Természetesen a zöldséges ragu mennyiségét nehéz pontosan kiszámolni. De ha megmarad valamennyi a padlizsánok töltése után, az sem baj, nagyon finom magában is.
Kisebb-nagyobb padlizsánok
Török receptekben az imam bayildit általában kisebb, vékonyabb padlizsánokból készítik, amiket nem mindenhol lehet egyszerűen beszerezni. A Magyarországon kapható átlagos padlizsánok ennél jóval nagyobbak.
Ez nem probléma, én a receptet a nem török padlizsánokhoz igazítottam. Kisebb padlizsánok esetén 2 darabot, míg átlagosak esetén egy darabot számolj egy főre.
Talán a legnagyobb különbség az lesz a padlizsánok méretétől függően, hogy egy kisebb padlizsán esetén arányaiban több a lecsó, míg nagyobbak esetén több a padlizsán húsa.
Olívaolaj vagy sima olaj
Mind a lecsós rész, mind a padlizsánok sütése elkészíthető normál olajban is. Azonban sokkal finomabb és egészségesebb lesz az imam bayildi, ha extra szűz olívaolajat használsz hozzá.
Én az egész padlizsánokat is extra szűz olívaolajban sütöttem, ami első ránézésre talán kicsit pazarlásnak tűnik. Viszont az olaj később leszűrhető, és bármilyen további sütéshez felhasználható.
Mi kerül a padlizsánok alá?
Ahány ház, annyiféle imam bayildi recept. Én itt egy nagyon egyszerű paradicsomszószos változatot adok meg (sűrített paradicsom + víz), de a padlizsánok alá nem feltétlenül ez kerül minden eredeti receptben.
Talán ez a sűrített paradicsomos-vizes szósz a leggyakoribb, legalábbis az online receptek alapján. De készíthető passzírozott paradicsommal vagy akár csak olívaolajjal is.
Sőt, Budapest talán legjobb török éttermében, a Türkizben például mindenféle szósz nélkül szolgálták fel ezt az ételt, és úgy is tökéletes volt.
Sütési idő
Az imam bayildi kapcsán érdemes a sütési időről is beszélni, vagyis ameddig az összeállított padlizsánok a forró sütőben vannak.
Egyrészt minden sütő különböző, másrészt a padlizsánok méretétől is függ, harmadrészt ez nagyon lehet ízlés kérdése is ennél a receptnél. Tehát az itt megadott 50 percet inkább csak afféle kiindulásnak tekintsd.
Az én tapasztalatom szerint ennyi idő alatt még közepes méretű padlizsánok is tökéletesen átsülnek, a húsuk ilyenkor kellemesen puha marad.
Viszont ha sültebben szereted a padlizsánokat, akkor nyugodtan hagyd a sütőben még 10-15 percig vagy akár még tovább is.
Jó étvágyat!
A recept a nefis imambayildi receptje alapján készült.