Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Borscs (ukrán célkaleves)
Magyar neve: | Borscs |
Eredeti neve: | Борщ |
Származás: | Ukrajna |
Hány adag? | 8 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Borscs hozzávalók:
- 250 g fehérbab
- 2 db cékla (kb. 500 g)
- 600-800 g húscsont
- 2 db répa
- 1 db petrezselyem gyökér (fehérrépa)
- 2 db krumpli
- 1/2 kisebb vagy 1/4 nagyobb fej káposzta (kb. 75 dkg)
- 250 ml passzírozott paradicsom (passata), esetleg paradicsomlé
- 4 tk. (20 g) só
- 4 ek. almaecet vagy 1 ek. ételecet
- 1 gerezd fokhagyma
- 4-5 szál kapor
- Tejföl ízlés szerint
Vajon hogyan készül az igazi, eredeti borscs, a híres orosz-ukrán-lengyel céklaleves? Amiről néhány korosztály még az iskolában, oroszórán hallott, a fiatalabbak pedig már csak talán főzőműsorokban. De amit azt gondolom hozzám hasonlóan talán szerettél volna már te is egyszer megkóstolni!
Igen, egy Kelet-Európa-szerte ismert és közledvelt ételről van szó, a borscs megtalálható nem csak az ukrán, de az orosz vagy a lengyel konyhában is, és még további népek ételei között is.
A borscs maga egy sokféle zöldségből, általában valamilyen csonttal főzőtt, kissé savanyított leves, ami nagyon jól esik a hideg téli napokon, de természetesen akár nyáron is fogyaszthatjuk. A receptje ugyan régióról régióra de akár házról házra is változhat, de a jellegzetes színét adó cékla, a zöldségek és a kissé savanykás ízek – például tejföl, kapor vagy éppen ecet felhasználásával – minden borscs változatban megtalálhatók.
Ez a borscs recept egyik kedves olvasómtól, Zsuzsától származik, aki ukrán nagymamájától tanulta. Tehát íme egy igazi, eredeti ukrán borscs leves receptje. Én mindössze az ecetet adtam hozzá, ami szerintem kellett a megfelelően savanykás ízhez.
Borscs recept (ukrán céklaleves)
- Az eredeti borscs leves elkészítéséhez egy nagy lábasba tedd fel főni a babot, a meghámozott céklákat egészben és a csontot kb. 3 liter vízzel és a sóval.
- Ha felforrt, vedd takarékra a lángot, szedd le a habját. Kb. 70 percig főzd, amíg a bab már majdnem megpuhul.
- Ekkor tedd bele a répát, petrezselyem gyökeret és krumplit, szintén egészben, hámozva. Főzd újraforrástól számítva 25 percig.
- Szedd ki a csontot és a zöldségeket egy tányérra. Közben vágd vékony csíkokra a káposztát, és tedd a levesbe. Ha felforr, 10 percig főzd.
- Csíkozd fel a zöldségeket – répát, fehérrépát, céklát. Én a krumplit csak karikákra vágtam. A csontra nincs szükséged a levesbe – a húst pl. tormával azonban meg lehet enni róla, nagyon finom.
- Tedd vissza a felcsíkozott zöldségeket a levesbe, és öntsd fel a paradicsomlével. Ízesítsd az ecettel és az apróra vágott fokhagymával. Főzd még 10 percig.
- Legvégül add hozzá az apróra vágott kaprot, keverd át, és a borscs leves elkészült. Tejföllel, melegen tálald.
Én ennél a pontnál beletettem egy harmadik céklát is a színe miatt. Ezt nem írtam a hozzávalók között, és nem is csíkoztam fel később.
Ez így is egy hatalmas adag leves lesz, tökéletesen elég vagy még akár sok is 8 főre. Ha kevesebb embernek főzől, akkor nyugodtan használd az itt megadott mennyiségek felét.
Mivel céklával dolgozol, egy dologra készülj fel: minden piros lesz. Az embernek főzés közben is néha az az érzése, hogy vért készít, nem zöldséglevest. 🙂 De nem kell aggódni, a konyhai felszerelésről könnyen lemosható, csak a ruhára ne cseppenjen!
Jó étvágyat!
Hasonlóan főzöm én is a céklalevest, csak bab nélkül. Azonban mindig borsccsal savanyítom (korpalé), enélkül nem tudom miért lenne borscs a leves neve.
Nagyon gusztusos ránézésre. Az én családom biztos nagyon örülne neki. Én ugyanis az orosz céklalevest szoktam készíteni hús nélkül. Káposztával, sárgarépával, zellerrel, paradicsommal, cékával. Van, amikor hagymát és fokhagymát is teszek bele. Kevés citromlével savanyítom Tejföllel, kaporral, vagy zellerlapival tálalom.Egyik legfinomabb leves. És mivel a cékla a „super food” kategóriába tartozik, az is jó, hogy egész évben gyakran főzhetjük ezt a kimondottan egészséges levest.
Köszönöm ezt a receptet is. Legközelebb kellemes meglepetésnek szánom a családom számára.
Nagyon finom, sokféleképpen készül, én az orosz típusút szeretem készíteni, bab nélkül, de ezt is kipróbálom. Hosszú ideig laktam Moszkvában, ez a leves az egyik kedvencem. Marhahússal sem rossz. Azért a scsí és a szoljanka sem semmi. Nyammm.
Gratulálok, Balázs.
Köszönöm! 🙂
Húsosan már igen, de babosan még én sem ettem borscsot. De ha már vér, eszembe jutott a hagymásvér, a disznótorok elengedhetetlen étele. Hmmmm.
Nagyon egyetértek….
Egyszer valaki hívjon meg rá! Még nem merem kipróbálni. Mármint megfőzni, mivel nem tudom elképzelni az ízét. A káposzta meg a paradicsom ijesztő így együtt, mivel nem szeretem a paradicsomos káposztát. Mire hasonlít a borscs íze?
A paradicsomos káposzta főzelék már magában is fantasztikus, de sok helyen a töltött káposztát sem savanyú káposztába töltik, és azt is paradicsomosan készítik. A céklás zöldséglevestől meg nem kell félni!
Magyar pörkölt íze mire hasonlít? Egyszer ki kell próbálni, én sokszor főzök, csak én céklát reszelek, ecetet nem teszek, erre van citromsav, kell bele paprika vagy paprikakrém, sok fokhagyma. A levesbe használom marhahúst, nem csontot, lehet csirkehúst. Van még zöldborscs az is nagyon finom.
Leginkább a borscsra. 😀 Amúgy viccet félretéve finom, érdemes kipróbálni. Bár természetesen ahány vidék, ahány ház, annyiféle borscs recept.
Haat, egyik kedvenc levesem a borscs. Meglehetosen sokat jartam az oroszoknal es soha nem talalkoztam meg babbal a borscsban.
A hust kulon fozik es amikor az kesz van, az alaplevet ontik a ceklas zoldseglevesre, majd teszik bele a felkockazott hust.
Ha a ceklat egyutt fozod a csontos hussal, semmi szine nem marad. A fentibol hianyzik meg a paradicsom es a ceklat citromlevel locsoljak meg meg nyersen, azzal egyutt megy a levesbe.
Ez az orosz verzio, mondtak anno, hogy az ukranok maskepp csinaljak, de azt hangsulyoztak, hogy az ukran verzio inkabb hus nelkuli.
Orosz borscs nem ukrán borscs, ukrán borscsban van bab.
http://www.szekelyistvan.hu/Fozocske/receptek/zurek.php
Ebben a receptben a kvasz leírása van, és egy lengyel hajószakács mesélte, hogy a szakácsiskolában csak ezzel szabadott volt a barszczot (zsureket) savanyítani.
További népek: a román menyem elcsodálkozott, amikor az ukránul főzött borscsomat megkóstolta:
– De hisz ez román étel!
🙂