Pizzatészta tárolása

Szerző: Vegyes
Pizza tészta megkelve

Az elkészített de nem felhasznált pizzatészta tárolása akár egy héten keresztül is megoldható hűtőben, vagy hónapokig mélyhűtőben, ha ezt a néhány egyszerű szabályt betartod.

Nincs is jobb egy házi pizzatésztából késztett házi pizzánál. De a mennyiséget nem mindig tudod kiszámolni. Ilyenkor gyakran marad a tésztából, amit jó lenne legközelebb felhasználni. Ráadásul ahogy a pizzatészta receptben javaslom, a tésztának kifejezetten jót tesz, ha áll néhány napot.

Vagyis ha pizzát készítesz, a pizzatészta tárolása mindenképp felmerül. Szerencsére ez egyáltalán nem nehéz, íme a tippek, amiket mindenképp trats be! A cikk alján pedig egy tipp igazán profiknak.

Pizzatészta tárolása: 6 egyszerű tipp

  1. A tésztát a hűtőben egy kiolajozott kelesztőtálban tárold, lefedve.
  2. Ha elkészítetted a pizzatésztát (90 perc kelesztés után), amit nem használsz fel mennyiséget, azt azonnal tedd a hűtőbe, hogy ne keljen tovább a konyha melegében.
  3. Felhasználás előtt vedd ki legalább 4 órával korábban a pizzatésztát a hűtőből, és meleg helyen hagyd szobahőmérsékletűre melegedni. A hideg pizzatészta nem formázható könnyen, nem lesz jó.
  4. Hűtőben így a pizzatészta akár egy hétig is tárolható.
  5. Mélyhűtőben a pizzatészta tárolása akár fél évig is lehetséges. Ilyenkor egy műanyag fóliába csomagold a tésztát, úgy tedd el.
  6. A mélyhűtőben tárolt pizzatésztát felhasználás előtt 24 órával tedd át a hűtőbe, hogy teljesen kiolvadjon. 4 órával a felhasználás előtt tedd szobahőmérsékletű helyre.

Ezután dolgozz vele ugyanúgy, mint a friss pizzatésztával. Vágd pizzányi darabokra a tésztát (280 g pizzatészta egy normál pizzához, 140 g pizzatészta egy kis pizzához). Formálj belőle golyókat, és lisztezett felületen, a tetejüket liszttel megszórva, letakarva pihentesd 15 percig.

Pizzateszta formazas elott

Ez után a pont után jön a pizzatészta formázása, amiről a linkre kattintva olvashatsz bővebben.

Pizzatészta tárolása – tipp profiknak

A pizzatészta a tárolás során egy kicsit változik. A tapasztalat az, hogy 2 nap után sokkal nedvesebb lesz, kevésbé formázható, illetve 3-4 nap után egy vékony de kemény réteg alakul ki a tetején.

Egyik sem jelenti azt, hogy baja lenne a tésztának, de nehezebben kezelhető és kevésbé lesz szép a pizza.

Ha két napnál tobvább állt a pizza, akkor ezért az aláábi tippem van, hogy tökéletesen kezelhető és formázható legyen:

  • Miután szobahőmérsékletre melegedett, szórj 1-2 evőkanál lisztet fél kg lisztből készült tésztára, és gyúrd át újra 1-2 perc alatt, mintha csak dagasztanád.
  • Ha szükséges, adagolj még hozzá lisztet, hogy olyan legyen, amilyen a tökéletes pizzatészta: nem ragad a műanyag kelesztőtál falához, de tapintásra kissé nedves, és ha pár másodpercnél tovább fogod, a kezedhez hozzáragad.
  • Tedd vissza a tálba, és lefedve hagyd kelni 30 percet.
  • Mérd ki a pizzányi darabokat. 280 g pizzatészta egy normál pizzához, 140 g pizzatészta egy kis pizzához.
  • Olajozd be jól a kezed, és úgy formálj belőle golyókat.
  • Lisztezett felületen, a tetejüket liszttel megszórva, letakarva pihentesd 15 percig a pizzatészta golyókat.

Ez után a pont után jön a pizzatészta formázása, amiről a linkre kattintva olvashatsz bővebben.

Címkék

Recept keresés