Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Lencsesaláta francia ízekkel
Magyar neve: | Lencsesaláta |
Származás: | Franciaország |
Hány adag? | 12 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Lencsesaláta hozzávalók:
- 500 g lencse
- 2-3 db sárgarépa (kb. 250 g)
- 2 közepes fej hagyma (kb. 150 g) a salátába + 1 kisebb fej a lencse főzővizébe
- 1 édesgyökér gumó (elhagyható)
- 1 gerezd fokhagyma
- 3-4 ág friss kakukkfű (esetleg 1/2 teáskanál szárított)
- 2-3 babérlevél
- 15 evőkanál extra szűz olívaolaj a vinaigrette-be + 3 evőkanál a zöldségekhez
- 5 evőkanál jó minőségű borecet
- 1 teáskanál (dijoni) mustár
- 1 szál újhagyma a vinaigrette-hez (vagy egy kisebb fej mogyoróhagyma, esetleg vöröshagyma)
- Só
- Bors
Ez az egyszerű lencsesaláta ismét egy kiváló példája annak, milyen sokszínű fogást lehet készíteni kizárólag zöldségekből. A magyar ízléstől elsőre ugyan nagyon eltérő, mégis hihetetlenül finom ízvilágot varázsol az asztalunkra egy meglehetősen egyszerű alapanyagból, a lencséből.
Bevallom, a lencse számomra – mint gondolom majdnem mindenkinek Magyarországon – nagyjából egyfajta ízt jelent: némi füstölt hússal főzött főzeléket, tejföllel és ecettel enyhén savanyítva. És bár imádom a hagyományos lencsefőzeléket is, ez a lencsesaláta egy teljesen új világot nyitott meg azt illetően, hogy mit lehet ebből a nagyszerű hüvelyesből kihozni.
Lencsesaláta recept
- Mosd meg, tisztítsd meg a lencsét. Tedd fel főni hideg vízben egy lábasban a kakukkfűvel, 1 kisebb fej hagymával, a babérlevéllel és a fokhagymával. Kb. 8-10 cm-re lepje el a víz.
- Ha felforrt, akkor sózd meg (kb. 1 – másfél teáskanál só kell hozzá), és takaréklángon főzd 20-25 percig, amíg a lencse megpuhul.
- Közben készítsd el a zöldségeket. A répát, a hagymát és az édesgyökér gumót vágd apró kockákra – kb. fél centisekre. Egy serpenyőben 3 evőkanál olívaolajon, közepes lángon pirítsd át őket. Kb. 5 percig pirítsd, amíg a hagyma puha lesz, de a répa még harapható.
- A lencsesaláta öntete a klasszikus francia vinaigrette mártás lesz. Ehhez egy edénybe öntsd bele az olívaolajat és az ecetet, add hozzá a mustárt és a nagyon apróra vágott újhagymát. Egy habverő vagy egy botmixer segítségével készíts belőle homogén mártást.
- Ha a lencse puha (lehetőleg ne főzd túl!), akkor szűrd le, és öntsd egy nagyobb tálba. Add hozzá az enyhén pirított zöldségeket és öntsd rá a vinaigrette mártást. Laza mozdulatokkal keverd el, hogy a zöldségek összekeveredjenek, és az öntet is átjárja a lencsesalátát.
Lencsesaláta tálalása
Ezt a lencsesalátát akár melegen, azonnal, akár hidegen is tálalhatod. Kiváló előételként, sült húsok köreteként, vagy könnyebb étkezésekre egyfajta mártogatós salátaként. A képen én egy kevés olívaolajban megpirított pita kenyérrel tálaltam – nagyon finom volt!
Habár mindenféle „tekintélyelvű tálalási előírást” felrúg, de hidegen tarhonyával ettük. Az apró golyók nagyon jól mentek a lencséhez, és így a lencsesalátából egyszerre egyfajta tésztasaláta is lett.
A receptben elég nagy mennyiséget adtam meg, ennek a fele is tökéletesen elég akár 4-6 személynek is. De ha marad, hűtőben 2-3 napig eláll.
A recept eredete és háttere
Ez a lencsesaláta recept nem egy klasszikus, eredeti francia recept. Részben az én alkotásom – francia ízekkel és stílusban, illetve nagyrészt David Lebovitz Puy-i lencsesaláta receptje alapján készült.
A recept a Gyömbér blogtól érkezett felkérés alapján, a Fő az egészség! mozgalomban való részvétel jegyében született – ezúton is még egyszer köszönöm a felkérést Csabának. A mozgalom célja a minél kevésbé feldolgozott, adalékanyagoktól mentes ételek népszerűsítése egy-egy recept révén. Az adalékanyagok hiányával nincs baj, a képernyőre vetett bitekkel én is keményen küzdök ellenük, de bevallom sokat gondolkodtam, mivel tudnám a minél kevésbé feldolgozott ételeket népszerűsíteni. Mert a túlfőzésnek sem vagyok híve, de azért a „nyerskosztos” diéta távol áll tőlem.
Így esett a választásom erre a kiváló lencsesalátára, ahol a lencse persze meg van főzve (próbálja meg valaki nyersen megenni), de a recept alapjaiban a frissességről, a könnyebb zöldség- és fűszeraromákról szól. Remélem ízlik minden olvasónak, és a Gyömbér blog szerkesztőinek is. 🙂
A stafétát ezúton adom tovább három olyan blognak, akiket szeretek, követek, és tudom, hogy jót fognak alkotni, mert általában is természetközelien főznek. Ők a szeretetrehangoltan, a Műkedvelő hedonista és a Gyereketető. Biztos vagyok benne, hogy mindenki örömére, tökéletes recepteket fognak publikálni!
Jó étvágyat!