Tzatziki recept, caciki recept

Szerző: Görög receptekLegjobb receptekReceptekTörök receptek
Tzatziki - caciki: görög joghurtos uborkasaláta

Magyar neve:

Caciki, tzatziki

Eredeti neve:

τζατζίκι (görög), cacik (török)

Származás:

Görögország, Törökország

Hány adag?

8 személyre

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

8 óra 00 perc

Főzési / sütési idő:

          00 perc

Összesen:

Caciki, tzatziki hozzávalók:

  • 350 ml vagy 400 g natúr görög joghurt
  • 1 db kígyóuborka
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 evőkanál extra szűz olívaolaj
  • 2 teáskanál só

A tzatziki, vagy magyar írásmóddal caciki egy joghurtos-fokhagymás uborkasaláta, amit Görögországban és Törökországban előszeretettel fogyasztanak. Előételként, salátaként is kitűnő, és egyben az eredeti görög gyros kihagyhatatlan ízesítője.

Tzatziki recept

  1. Egy tál fölött, sűrű lyukú szűrőben vagy vászonkendőben hagyd a joghurtot lecsöpögni legalább 3 órán át, de még jobb egy egész éjszaka.
  2. A tzatzikihoz a legjobb görög joghurtot használni. Ez sokkal sűrűbb, magasabb zsírtartalmú, mint amit itthon vagy más országokban általában fogyasztunk. Ha nem találsz ilyet, akkor natúr joghurtot dúsíts kb. 10-15% zsíros tejszínnel.

    A tzatziki igazi titka az eleve sűrű, mégis lecsöpögtetett görög joghurt. Megmértem, és számomra is döbbenet volt, hogy a 3,5 dl joghurtból 1 dl víz csöpögött le 8 óra alatt.

    Figyelem! A görög joghurt nem azonos az itthon Danone Görög Joghurt márkanévvel forgalmazott, ízesített termékkel. A görög joghurt egy natúr, zsíros joghurt, amit a legnagyobb élelmiszer áruházakban, vagy különlegességeket árusító boltokban lehet kapni.

    Tzatziki készítése: joghurt csöpögtetése

    Csöpögtesd le a joghurtot

  3. Ha a joghurt lecsöpögött, állítsd össze a tzatzikit. Ehhez először hámozd meg az uborkát – én csak csíkban vágom le, kb. a héja felét. Vágd hosszában ketté, kapard ki a magját és reszeld le nagyobb lyukú reszelőn. Sózd be, és hagyd állni kb. fél órát, amíg kiereszti a levét.
  4. Nyomkodd ki erősen az uborkát, ha lehet minden vizet préselj ki belőle. Tedd egy tálba, add hozzá a lecsöpögtetett joghurtot, a zúzott fokhagymát és az olívaolajat. Egy kevés citromlével ízesítheted, én nem tettem bele. Keverd el, és kész is a tzatziki.

Akár azonnal fogyasztható, de ha néhány órát hűtőben hagyod állni, akkor az ízek jobban összeérnek. Nagyon finom előételnek, de salátának is tökéletes fűszeres húsokhoz. Lehet mártogatósként fogyasztani pl. pitával, de nélkülözhetetlen ízesítője a gyrosnak, aminek a receptjét hamarosan megosztom.

Tzatziki, caciki vagy cacik? Elnevezések és változatok

Ez az étel Görögországban és Törökországban egyaránt megtalálható. Az egyetlen különbség, hogy a török verzió kevésbé sűrű. Görög neve τζατζίκι, amit magyarul helyesen „caciki” formában írunk át, így is ejtjük. De sok más közel-keleti ételhez hasonlóan valamiért az angol átírás honosodott meg nálunk. Ezért inkább „tzatziki” formában találkozhatsz vele itthon, amúgy magunk között szólva a magyar helyesírás szerint helytelenül.

A törökök a saját előételüket „cacik”-nak hívják, így is ejtik. Mivel ők a latin abc betűit használják, ezért az átírással nincs semmi probléma.

A fentiek szerint tehát a cacik a török, kicsit hígabb és főként előételként fogyasztott verzió, míg a tzatziki vagy caciki pedig a sűrűbb, görög változat.

Nevezd vagy írd akárhogy, a tzatziki-caciki-cacik nagyon finom, frissítő saláta, előétel, mártogatós vagy akár szósz!

A közel-keleti ételek helyesírásával kapcsolatban a babaganus vagy baba ghanoush témájában írtam korábban egy elmélkedést, amit a linkre kattintva olvashatsz.

Jó étvágyat!

Tzatziki - caciki: görög joghurtos uborkasaláta

Recept forrása: Eva klasszikus görög tzatzikija. Forrás: Wikipedia.

Címkék

10 hozzászólás

  1. fogarasiné bereczki irma szerint:

    Üdvözlök mindenkit1
    Ha nem akarjátok fokhagymásan, helyette tehettek bele friss mentalevelet felaprózva, vagy bazsalikomot. Nagyon finom!

  2. Bori szerint:

    Én török barátnőm büféjében ismertem meg a gyrost, így a tzatzikit is.
    Ez utóbbi elengedhetetlen fűszere, a „náne”. Csak ennek híján, kényszerűségből raktak bele kaprot.

  3. Kovács Gábor szerint:

    Én úgy ismerem, hogy finomra vágott kaporral vagy menteával (esetleg mindkettővel) ízesítik, ízlés szerint…

  4. Magdakléna Tökölyi szerint:

    Nagyon jó receptek, mind elolvastam.Viszont nyári hőségben nem szeretek sokat tökölődni a konyhában. Így csinálom a DZAGIDZIT:
    Uborkát héjastól legyalulom, rá a szétnyomott-sózott fokhagymát, kis olívaolajat, fele tejföl-fele joghurt és kész, összekeverem. Csak azt sózzuk, ami épp a tányéron van. Jó étvágyat kívánok! Elkészítési idő: 6 perc!

  5. Kósi András szerint:

    A szerző török „cacik”-jához szeretnék hozzászólni! Nem értem, hogy amint írja a” törökök latin betűs írást használnak, így az átírással nincs semmiféle probléma! Azért akad: a török „c” betűt ugyanis magyar hangzással „dzs” nek ejtik!! Akkor valójában hogyan is kel ejteni az egyszerű „cacik” szót? A magyar „c” hangra „ts” átiratot használnak! Tehát akkor a cacik törökül ejtve .magyar füllel hallva: dzsadzsik!! Azt hiszem inkább főzök!! Bocs!!

    • katalin sallai szerint:

      csak annyit szeretnek hozza fuzni,hogy magyarorszagon regen a C betut TZ- vel irtak, ezt barmilyen regi konyvekben meg lehet nezni a konyvatarban . en is utana neztem anno mikor szuksegem volt ra.

    • Halmi András szerint:

      Tisztelt Hozzászólók. Olvasatomban a cikk ennem az ételnek az elkészítését adta közre, ami minden bizonnyal – konyhája válogatja – sokan másként ismernek, de legalább is vannak elkészítési variációk. De semmi esetre sem a kiejtés, leírás taglalásának volt a célja! Azt nem itt kell elintézni, az egy másik fórum. (Nem is beszélve Tisztelt hozzászólók rettenetes írás bakijaikról!) Tehát készítsük el a „Tzatziki recept” és utána egy nyelvi fórumon, oldalon beszéljük meg, ki hogyan raccsol.
      Jó étvágyat a Tzatziki-hez.

  6. Bonzo szerint:

    Ahány ház, annyiféle csipkebokor… 🙂

    A tzatziki recipéje, a’la Bonzo:

    Hozzávalók:
    -3 nagy kígyóubi
    -1/2 l natúr joghurt (tejtermékboltokban már sok helyen lehet kapni eredeti görög joghurtot, ami majdnem olyan sűrű mint a vaj)
    -4-5 gerezd fokhagyma
    -2 evőkanál olivaolaj
    -só
    -fehérbors
    -1 csomag tzatziki fűszerkeverék (ha éppen nincsen, nem nagy probléma, de finomabb lesz tőle)
    -delikát (ezt én tettem hozzá)

    A meghámozott uborkát apró lyukú sajtreszelőn lereszelem, alaposan kinyomom a levét, megsózom és félreteszem (azért az apró lyukún reszelem, mert így jobban ki lehet nyomni a levét)
    A kicsöpögtetett joghurtba beleteszek egy kevés delikátot, sót, fehérborsot, a tzatzikifűszert és simára keverem.
    A levet eresztett uborkát még egyszer alaposan kinyomom ráöntök 2 evőkanál olivaolajat, beleteszem a préselt fokhagymát és hozzáöntöm a joghurtot. Alaposan összekeverem és ízlés szerint utánasózom (óvatosan kell bánni vele, mert ha összeérik, jobban kijön a só). Ezután mehet be a hűtőbe egy fél napra.

    Tökéletesen illik mindenféle sülthöz, rakott ételekhez, reggelihez, vacsorához.

    Jó étvágyat kívánok

  7. bikmakk szerint:

    „Ellentéte” a bolgár (macedón) tarator: itt pont hogy nem görög joghurtot használnak, hanem ivójoghurtot (mostanában nálunk is lehet kapni Danon Keljföl néven, Bulgáriából importálják), amit Magyarországon a legkönyebben normál joghurt és víz 2:1 arányú keverékével lehet megoldani. A tejnél sűrűbb, a besamelnél folyósabb állag az ideális. Ezt a vizezett joghurtot kell tengeri sóval, kaporral, fokhagymával, citromlével és olívaolajjal elkeverni, majd a reszelt uborkára ráönteni. A kapor kötelező elem, anélkül nincs tarator. Bulgáriában levesnek készítik, híg-folyós állagúra és dióbelet is adnak hozzá (ezt én itthon hántolt-sózott napraforgóval oldom meg, mert a dióbelet kevésbé szeretem). Nyáron behűtik, ráadásul a levesestányérba helyezett jégkockára szedik rá. Nagyon jól hűsít. Macedóniában és Szerbiában inkább mártás sűrűségű, a tzatzikihez hasonlóan köretként, mártogatósként fogyasztott kence, és nincs benne dióbél. De mindenképpen finom.


Recept keresés