Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Pavlova torta
Magyar neve: | Pavlova torta |
Eredeti neve: | Pavlova (Pavlova cake) |
Származás: | Új-Zéland |
Hány adag? | 12 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 3 óra 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Pavlova torta hozzávalók:
- 8 tojás fehérje
- 500 g (fél kg) cukor
- 600 ml zsíros habtejszín
- 1 ek. kukoricaliszt
- 2 tk. ecet
- 1 tk. rózsavíz (elhagyható)
- 150-200 g bogyós gyümölcs ízlés és szezon szerint (pl. málna, ribizli, eper) vagy 1 db gránátalma vagy 3 db kivi
- Csipetnyi só
A pavlova torta tulajdonképpen maga az édes bűnbeesés: tömény cukor (illetve jó cukros habcsók), tejszínhab és gyümölcs. De ez egy igazi ünnepi étel, így ne a kalória- vagy a cukortartalmát nézd, hanem hogy FINOM!
Az ellentétek vonzzák egymást, különösen igaz ez a desszertekre. A Pavlova torta ugyanazért finom, amiért pl. a tiramisu is: az ellentétes ízek és élmények teszik ellenállhatatlanná. A habcsók alap ropogós (igazi habcsók-szerű) külseje és mályva- vagy pillecukorszerű, puha belseje; A tökmény cukor alap, a cukor nélkül felvert tejszín, és a savanykás gyümölcs. Mind-mind olyan ellentét, amitől ebbe a sütibe mindenki beleszeret, aki egyszer is kóstolta. (Megjegyzés: én utálom a habcsókot és a mályvacukrot is magában, de a Pavlova torta az, aminek nem tudok ellenállni!).
Pavlova torta recept
Ez a pavlova torta recept Nigella Lawson általam már sokszor idézett, Hogyan váljunk házi istennőkké című könyvéből való. Csak nagyon keveset módosítottam rajta, lényegében az eredeti recept úgy tökéletes, ahogy van.
- Először is melegítsd be a sütőt 180 fokra, nem kell légkeverésre.
- Verd fel a tojásfehérjéket egy kevés sóval, amíg egészen kemény habot nem kapsz.
- Add hozzá a cukrot, kisebb, 1-2 evőkanálnyi adagokban, és verd tovább. Ez eltart kb. 10 percig, és nem kell meglepődni: ez a kevés tojáshab felveszi ezt a rengeteg cukrot!
Add hozzá a kukoricalisztet és az ecetet, valamint a rózsavizet, és keverd el ezekkel is. Sűrű, ragadós krémet fogsz kapni, habcsók alapot.
Megjegyzés: a rózsavíz elhagyható, az eredeti pavlovában nincs is benne. De alig észrevehető, és nagyon jól áll neki, így én mindig teszek bele. Rózsavíz keleti ételeket árusító üzletekben kapható.
- A tortához szükséged lesz egy sütőpapírra, aminek a közepére rajzolj egy 20-22 cm-es kört, pl. egy tortaforma segítségével. Én 23 cm-es tortaformát használtam. Tedd a sütőpapírt egy tepsibe, és a négy szélét ragaszd a tepsihez egy-egy csipetnyi tojáshabbal.
- Halmozd a tojáshabot a kör közepére, és egy lapát segítségével formázz belőle tortaformát. Amennyire lehet, simítsd el az oldalát és a tetejét laposra – de nem kell nagyon aggódni, a pavlova torta szinte biztosan összetörik a sütőben, és éppenhogy a tökéletlenségétől lesz egyébként a végén olyan szép.
- Tedd be a sütőbe, és vedd le a hőfokot azonnal 150 fokra. Süsd a habcsók alapot 1 és 3/4 órán keresztül (105 percig).
- Ha kész, akkor ne vedd ki, hanem hagyd a sütőben kihűlni, ez legalább 2-3 óra. A sütő ajtaját résnyire kinyithatod.
- Amikor kihűlt, itt az ideje feldíszíteni a pavlova tortát! Ehhez tegyél a pavlova alapra egy nagy tányért, amin majd tálalni fogof. Fordítsd át úgy, hogy a tányéron legyen a habcsók alap, és a tetején a sütőpapír. Ekkor a sütőpapírt könnyű lehúzni, és a torta máris díszítésre kész.
- Verd fel a habtejszínt (ha hideg a habtejszín és a tál is, amiben vered, akkor könnyebb felverni). A tejszínhabot oszlasd el egy lapát segítségével a torta tetején – itt igazán nem kell tökéletesnek lenni.
Végül szórd rá vagy rendezd el rajta nagyvonalúan a gyümölcsöket.
A gyümölcsök mennyisége tényleg ízlés kérdése – én 150 g ribizlit tettem a tortára, és a szelet fényképre még ment pluszban kb. 10 szem. De ha jobban szereted 200-300 g gyümölcsöt is elbír, akár vegyesen is.
Eper, kiwi (lásd a torta eredeténél kissé lejjebb) vagy gránátalma az „eredetinek” tekinthető gyümölcs, de bármilyen friss bogyós gyümölcssel, pl. ribizlivel, málnával, áfonyával is tökéletes.
A pavlova torta habár törékeny és kényes desszert, mégis egy hosszú, éles késsel könnyen szeletelhető, szépen tálalható.
Meddig áll el a pavlova torta?
Igazából a pavlova torta az a sütemény, amit jobb minél hamarabb elfogyasztani. A tejszínhab könnyen összeesik, a habcsók megszívja magát a tejszín és a gyümölcsök nedvességével. Baja nem lesz, de az élvezeti értéke már nem lesz az igazi, szóval lehetőleg fogyasztás előtt készítsd el, és 12 óránál tovább ne tárold, akkor is hűtőben.
Viszont a jó hír: a babramunka, a habcsók alap elkészítése előrehozható. Maga a kisütött habcsók ugyanis egy zárható dobozban eláll akár napokig is. Sőt, én pl este sütöttem, és otthagytam kihűlni reggelig a sütőben.
A pavlova torta eredete – avagy hogyan lesz egy nyári süti egyszerre karácsonyi is?
A Wikipedia angol nyelvű oldala alapján a pavlova tortát az 1920-as években alkották meg Anna Pavlova táncosnő tiszteletére, új-zélandi és ausztrál turnéját követően. A források szerint a torta eredete Új-Zélandhoz köthető, így egyike annak a kevés ételnek, amelyekkel az 5. kontinens hozzájárult a világ kulináris gazdagságához.
Nem is kell az új-zélandiakat félteni, egy 2007-es kampányában egy helyi biztosítótársaság nagyjából az alábbi szöveggel (és közben egy pavlova torta képével) reklámozta szolgáltatását:
„Nézzünk szembe vele: úgyis mindenki ellopja a cuccaidat, akkor jobb, ha biztosítást kötsz rájuk” – utalva ezzel a pavlova tortán kívül még jó néhány, a reklámban bemutatott új-zélandi eredetű dologra, amit más nemzetek is a sajátjuknak tartanak (a pavlova tortát az ausztrálok).
Persze ezért van az, hogy az eredeti pavlova tortára rákerülhet a kivi – mint igazán új-zélandi gyümölcs, és innen ered a számunkra elsőre ellentmondásosnak tűnő megállapítás: a pavlova torta egyszerre karácsonyi és nyári sütemény.
Pavlova torta és az ésszerű háziasszony
Rengeteg recept van, ami tojássárgájáért kiált. Az ember ilyenkor a konyhában gyakran gondolkodik el azon, vajon mit csinálhat a megmaradt fehérjével?
Hát itt a remek alkalom: a fel nem használt tojásfehérjéből süss pavlova tortát! Ráadásul a fehérje egy műanyag zacskóban a mélyhűtőben sokáig eláll, így még csak arra sincs szükség, hogy a házi majonézzel együtt mindig pavlova kerüljön az asztalra (bár szó ami szó, mindkettő tökéletes része a karácsonyi menünek).