Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Könnyű rántotta másképp
Magyar neve: | Könnyű rántotta, rántotta másképp |
Eredeti neve: | Scrambled eggs, Oeufs brouillés |
Származás: | Franciaország, USA, Anglia |
Hány adag? | 1 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Könnyű rántotta, rántotta másképp hozzávalók:
- 3 tojás
- 6 dkg vaj
- 50 ml (fél dl) tejszín
- Só
Hitted volna, hogy a rántotta a világban nagyon mást is jelenthet, másképp készül, mint a mi rántottánk? Mi az „ütős” – általában szalonnával és hagymával készített – rántottára gondolunk, de a világ más részein ez nem így van! Íme egy rövid leírás és recept képekkel, pontos hozzávaló mennyiségekkel!
Ha beírjuk a szótárba a rántotta szót, akkor angolul pl. scrambled eggs, franciául oeufs brouillés kifejezést kapjuk. És habár fordításnak ez megfelel, de meglepő módon nem ugyanazt az ételt értjük alatta.
A rántotta az angoloknak, amerikaiaknak, franciáknak, egy könnyű, már-már habszerű, lágy tojásételt jelent, szemben a mi magyaros rántottánkkal. Az én véleményem szerint ez is nagyon finom – azzal együtt, hogy ez tényleg egy külön étel -, de szólok előre, hogy nagyon más, mint a magyar ízlésnek megszokott rántotta! Ha nem szereted, vagy valaki nem szereti a lágy tojásételeket – pl. a lágy tojást, a folyós tükörtojást -, akkor nagy valószínűséggel ezt a fajta rántottát sem fogja szeretni.
De lássuk a receptet!
Habkönnyű angol/amerikai/francia a rántotta recept (rántotta másképp)
Ez a recept 3 tojásból készült rántottát mutat be, ami általában egy személyre számítandó. Ha több személyre készíted, arányosan növeld a mennyiségeket!
Fontos! Ennek a rántottának az igazi ízét a vaj és a tejszín adja meg. Itt ne használj növényi helyettesítőket – margarin, növényi tejszín stb. -, tejet vagy akár főzőtejszínt, mert nem lesz olyan!
- Egy tálba üsd bele a tojásokat, sózd őket ízlés szerint, és verd fel őket egy villával – eddig mintha csak magyaros rántottát készítenél.
- Vágd fel apró kockákra a hideg vajat, és add a tojásokhoz.
- Öntsd egy vastag fenekű lábasba vagy serpenyőbe a tojást és a vajat.
- Kezdd el nagy lángon melegíteni, folyamatosan kevergetve.
- Először a vaj fog elolvadni, aztán elkezd összeállni először nagyon apró darabokban a tojás. Ez kb. 3 perc, ekkor vedd le alacsony-közepesre a lángot.
- Folytasd a folyamatos kevergetést. Nagyon fontos, hogy állandóan kevergesd, és amikor leragadna a tojás (ami persze természetes, és cél), akkor azonnal keverd fel az edény aljáról.
- Így szépen lassan fog besűrűsödni, inkább kocsonyássá válni először, és nem áll össze úgy, mint amit a mi rántottánktól megszoktál. Amikor már egészen kocsonyás – ez kb. 5 perc -, akkor vedd le a tűzről és add hozzá a tejszínt. Keverd el.
- Tedd vissza az alacsony-közepes lángra, és folytasd a folyamatos keverést. Még kb. 3 percig kell sütni – ez részben attól is függ, hogy mennyire hígra szereted. Semmiképp se hagyd teljesen összeálni, ennek a rántottának éppen az a lényege, hogy lágy legyen!
- Tálald frissen, melegen!
Rántotta másképp: Mi a különbség?
Amíg a mi rántottánknak az ízét valamilyen „ütősebb” zsiradék adja – általában maga a zsír amiben sütjük, és/vagy szalonna, kolbász -, illetve a hagyma, ennek a rántottának az íze a vajból és a tejszínből származik. Ez nem is csoda, hiszen nagyjából a tojások súlyának a 2/3-a kerül bele vaj és tejszín formájában.
Ennek köszönhetően meglehetősen könnyű, már-már habszerű rántottáról van szó, ami ízében is teljesen különbözik a miénktől. De ez igaz az állagára is. Ne a nagy darabokban összeállt tojást várd, hanem inkább apró szemcsés, kocsonyás anyagot. Én magam csak „tojáskaviár” néven emlegetem – persze halíze egyáltalán nincs. 🙂
Ez a fajta rántotta ugyanúgy fogyasztható, mint a miénk. Tökéletes reggeli önmagában, kenyérrel, de illik hozzá sült kolbász, sajt, zöldségek, vagy akár füstölt lazac is. Szendvicsbe is kiválóan használható – az állaga miatt majdhogynem kenhető. Szóval próbáld ki, ha nyitott vagy az új ízekre, akkor remélem ízleni fog!
A képen Aldi Nürnbergi sültkolbásszal tálalva – nagyom finom kombináció!
És egy érdekesség: ez a rántotta recept azon kevesek közé tartozik, amik az elmúlt 130 évben semmit sem változtak. A mai napig pontosan azok az elkészítési arányok szerepelnek pl. Gordon Ramsay receptjében vagy ebben a francia rántotta receptben, mint amit Dobos C. József: Magyar-Franczia Szakácskönyében (1881-es kiadás) olvashatunk. Az egyetlen különbség inkább nyelvfejlődési érdekesség: a Dobos torta megalkotója ott még „friss tejfölt” ír hozzávalóként, de ez az az alapanyag, amit mi ma már tejszín néven ismerünk.
Jó étvágyat!