Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Konfitált kacsacomb sütőben
Magyar neve: | Konfitált kacsacomb sütőben |
Eredeti neve: | Cuisses de de canard confit au four |
Származás: | Franciaország |
Mennyiség: | 2 darab |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Konfitált kacsacomb sütőben hozzávalók:
- 6 db kacsacomb
- 920 g kacsazsír
- Só
- Őrölt feketebors
A konfitált kacsacomb, ez az eredetileg hagyományos francia étel egyre népszerűbb itthon is. Ami egykor a kacsacomb tartósításának módszere volt, mára otthon bármikor elkészíthető ínyencséggé változott. Nézzük, hogyan készül a konfitált kacsacomb sütőben.
A konfitálás végén a kacsacombok puhák, omlósak lesznek. A hús nem szárad ki, élvezet lesz minden egyes falatját fogyasztani. Ráadásul ebben a formában elkészítve a kacsacombok egészen sokáig elállnak, így előre is elkészíthetjük őket.
Miért sütőben?
A recept előtt egy gyors gondolat, hogy miért jöhet szóba a konfitált kacsacomb sütőben való elkészítése.
A kacsa konfitálása ugyanis hagyományosan tűzhelyen, nagyon alacsony lángon történik. A mai napig szinte mindegyik francia recept is ezt írja le. Mégis jó ötlet lehet ezt az ételt sütőben elkészíteni legalább két okból:
- Elképzelhető, hogy a tűzhelyeden nincsen annyira alacsony fokozat, ami a kacsa konfitálásához szükséges. Nálam például jelenleg ez a helyzet. Nagyon finom sült kacsacombot tudtam a gázon készíteni, de nem a hagyományos, konfitált változatot.
- A konfitálás egy időigényes folyamat. Sokszor egyszerűen jól jön, ha nem a tűzhelyt foglalja egy edény néhány órán keresztül, hanem betesszük a sütőbe, és közben mást is tudunk főzni.
Konfitált kacsacomb készítése sütőben
- A konfitált kacsacomb sütőben való elkészítéséhez először töröld szárazra a kacsacombokat. Sózd és borsozd őket mindkét oldalukon.
- Melegítsd elő a sütőt 120 fokra (nem szükséges légkeverés), és olvaszd fel szobahőmérsékletűre a kacsazsírt.
- Helyezd a kacsacombokat egy hőálló edénybe.
- Önts annyi kacsazsírt a combokra, ami teljesen befedi őket.
- Tedd az edényt a sütőbe lefedve. 4 órán keresztül „süsd” a combokat ezen az alacsony, 120 fokos hőmérsékleten.
- A konfitált kacsacombok sütőben elkészültek. Ebben a formában, a zsírban hagyva hűtőben egészen sokáig eltarthatók.
- Tálalás előtt vedd ki a combokat a zsírból, és felforrósított serpenyőben süsd pirosra mindkét oldalukat kb. 2-3 perc alatt. A comb kívül ropogós, belül puha és istenien omlós lesz.
- A sütéshez használt kacsazsírt szűrd le, és később további receptekben felhasználhatod.
A konfitált kacsacombok fűszerezéséről lásd a tippeket a recept alatt.
A kacsacombokat akár egymás mellé vagy egymásra is fektetheted, ahogy az edényedben jobban elférnek. A lényeg, hogy viszonylag szorosan legyenek, így kevesebb zsírra lesz szükség.
Kacsa konfitálása
A kacsa konfitálása eredetileg egy tartósítási eljárás. A zsírban, alacsony hőmérsékleten hőkezelt kacsacombok rendkívül puhák és omlósak maradnak. A zsírral teljesen befedve hűvös hőmérsékleten pedig nagyon sokáig elállnak.
A fűszerezés egyéni ízlés kérdése, az alap a só és a bors. Hagyományosan nagyon gyakran kerül a combok mellé a zsírba néhány gerezd fokhagyma, néhány darab babérlevél, pár szál friss kakukkfű.
Szintén szokás még a combokat sütés előtt 12-24 óráig sóban pácolni, majd a sót hideg vízzel lemosni. Ez hagyományosan a konfitálás része; sok vizet kivesz a combokból, így tovább elállnak. Az én tapasztalatom szerint viszont erre a modern konyhában már nincs szükség. Sokkal szárazabb és egy kicsit túl sós lesz tőle a konfitált kacsacomb, ráadásul a receptet ma már nem a hónapokon át való tartósítás, hanem az ízek miatt készítjük.
Jó étvágyat!
A recepthez felhasznált forrás: Mordu confit de canard.