Juhtúrós sztrapacska

Szerző: ReceptekSzlovák receptek
Juhtúrós sztrapacska

A juhtúrós sztrapacska (vagy ahogy az eredeti, szlovák nevével itthon is gyakran nevezik, bryndzás haluska) igazi közép-európai étel. Egy energia és ízbomba, de valljuk be, nagyon finom, és nagyon szeretjük.

Ez a recept valóban Szlovákiából származik, és úgy van leírva, ahogy ott készítik. Bevallom, nekem először egy kicsit furcsa volt a juhtúrós „szósz” és a galuska aránya. Rendesen úsztak a sztrapacskák a tejfölös-juhtúróban, ami igencsak eltért az általam itthon korábban étteremben tapasztalttól.

Talán csak ízlés kérdése a magyarországi szegényes tálalás, talán valóban sóherség (értsd: a krumplis galuska lényegesen olcsóbb, mint a juhtúrós szósz). Mindenesetre érdemes kipróbálni az eredeti verziót is. Utána magad eldöntheted, hogy milyen arányban használod a sztrapacskát és a juhtúrós-tejfölös öntetet.

Juhtúrós sztrapacska recept

Magyar neve:

Juhtúrós sztrapacska

Eredeti neve:

Bryndzové halušky

Származás:

Szlovákia

Hány adag?

4 személyre

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

          00 perc

Főzési / sütési idő:

Összesen:

Juhtúrós sztrapacska hozzávalók:

  • 60 dkg krumpli
  • Rétesliszt amennyit felvesz (kb. 20-30 dkg)
  • 40 dkg tejföl
  • 40 dkg juhtúró (bryndza)
  • 2 evőkanál zsír
  • 40 dkg húsos szalonna

  1. Reszeld le vagy botmixerrel aprítsd össze a nyers krumplit.

    Őszintén, ez nem egyszerű folyamat. Először reszeltem, ez elég munkaigényes. Másodszor botmixerrel csináltam, ez könnyebb, bár jó néhány percig eltart így is, és a mixert is megizzasztja. Ilyenkor egy kevés vizet adj hozzá, úgy könnyebb.

    Ha reszeled, akkor burgonya reszelőt használj, különben nem fogod tudni könnyen kiszaggatni a sztrapacskát a végén.

  2. Adj hozzá annyi réteslisztet, amennyit felvesz. Ez a krumplitól függ, általában 60 dkg krumplihoz 20-30 dkg liszttel számolj. Olyan állagú tésztát kell kapnod, mintha hagyományos galuskát (nokedlit) készítenél.
  3. Adj a masszához sót ízlés szerint és keverd el.
  4. Szórj egy kevés lisztet a tetejére, hogy ne barnuljon meg a krumpli, amíg a víz felforr. Közben tegyél fel egy nagy lábasba vizet forrni, ebben fogod kifőzni a sztrapacskát.
  5. A szalonnát vágd össze apró csíkokra, és süsd ki jó ropogósra. Ha kész, vedd ki a zsírjából és tedd félre.
  6. Közben egy nagyobb serpenyőben olvaszd meg közepes lángon a juhtúrót a tejföllel és a zsírral. Ezt is tedd félre.
  7. Juhtúrós szósz készítése sztrapacskához

    Készítsd el a juhtúrós szószt a sztrapacskához

  8. Ha a főzővíz forr, sózd meg, én egy kis olajat is tettem bele. Szaggasd bele a sztrapacskákat, mintha nokedlit szaggatnál. Bármilyen, hagyományos nokedliszaggató tökéletesen megfelel erre a célra.
  9. Sztrapacska főzése

    Főzd ki a sztrapacskákat

  10. Ha feljött a tetejére a galuska, akkor kész. Egy konyhai szűrővel szed ki, és forgasd bele a már kész zsíros-tejfölös juhtúróba.
  11. A juhtúrós sztrapacskát a sült szalonnacsíkokkal, melegen tálald.
  12. Juhtúrós sztrapacska az eredeti recept szerint

    Juhtúrós sztrapacska az eredeti recept szerint

Megjegyzés a juhtúrós sztrapacska képekkel kapcsolatban

Ahogy a recept bevezetőjében írtam, a szósz-galuska arány számomra először meglepő volt. Ezért két verziót készítettem, és a barna tányérban a kevesebb szószos verziót láthatod, egyszerűen azért, mert jobban mutat fényképen. A serpenyőben készült fényképen láthatod az eredeti juhtúrós sztrapacska recept szerint arányt.

Ahogy írtam, mint minden receptnél, kezdd azzal, hogy kipróbálod az eredetit, aztán készítsd a saját ízlésed szerint!

Jó étvágyat!

Juhtúrós sztrapacska
Juhtúrós sztrapacska az eredeti recept szerint

A recept Nagy Anna kolléganőmtől és családjától származik.

Hozzávalók

Címkék

22 hozzászólás

  1. Kökény Veronika szerint:

    Az én egyik nagyanyám a felvidéken (Turzófalván / Turzófka) született, és egész másfajtát készített. Szinte szürkés világoskék volt az összkép színe, szerntem a vas reszelő miatt, meg pont amiatt, hogy hagyják állni a levegőt a lereszelt krumplin. Szósz nem volt, lehet, hogy össze volt keverve a juhrtúró a tejfellel, de egyáltalán nem nem tocsogósra, vagy szószszerűvé csinálva. Egy helyen ettem ehhez nagyon hasonlót a Mátrában, van Szentlászlón, vagy Imrén – meg is kérdeztem, hogy mitől ilyen, de elfelejtettem, de szerintem ez a levegőn hagyás volt a mondás (magam se nagyon tudom utánozni a nagyanyámét, és amíg élt elfelejtettem tőle megkérdezni) csak annyira volt összekverve, hogy rátapadjon a galuskákra. Valaki írta, hogy a Tátrában kell enni (brindzova haluski), ott is ettem, de az megint más volt; egyszer ettem többször nem, mert nem izlett. És Pesten a Szlovák kocsmában a Nyugatinál se (volt) a régi, amikor utoljára ott voltam. Egy-két más helyen ettem, néha finom volt, de nem az igazi…Hát tudom, hogy mindenkinek más az igazi 🙂

  2. Fazekas József szerint:

    Kissé svábosabb tájékon a savanyú káposztás megy. A savanyú káposztát kissé rövidebbre váni, majd köménymaggal megdinsztelni félbarnára. Erre kerül rá a kifőzött sztrapacska. Nem kell tovább cicomázni, isteni! Újra melegítéskor még jobb!
    Viszont akit érdekel javaslom (ez itt nem a reklám helye!) a Nógrád megyei Vanyarcon van sztrapacska fesztivál, idén szeptember 12.-én. Hangulatos kis falu, aranyos népviseletekkel, kóstolási lehetőségekkel. Érdemes felkeresni.

  3. Miklós szerint:

    Üdvözlök mindenkit!

    A leírtaktól eltérően vöröshagymát és dinsztelt savanyú káposztát is adok hozzá
    Úgy ismerem,hogy csírás galuska.

  4. Vargáné Dócs Valéria szerint:

    Az Alsó – Bodrogközben is hagyományos ételként ismerjük a sztrapacskát. A recept ugyanaz. Juhtúró helyett,sajnos elvétve kapható még 1-2 gazdánál,így szoktunk tehéntúrót is,de erről nem maradhat le a tejföl( csak a tetejére) és a sült szalonna töpörtyű.A túrós nagyon finom egy borjúpörkölthöz,bírkapörkölthöz is köretnek.Ezenkívül dinsztelt édeskáposztával,savanyúkáposztával is nagyon finom.Töpörtyűt ezeken is imádom. Ha marad másnapra, akkor egy edényben lepirítom. Így is isteni.

  5. Piroska szerint:

    Én felkockázott kenyérszalonnából „szalonnapörcöt” csinálok, (kevés zsírt leöntve) közvetlenül, még forró pörcre rakom a juhtúrót, a forró zsír és a frissen kifőzött krumplis nokedli olvasztja és hígítja fel mártás állagúra az ételt, amihez nem feltétlenül kell tejföl.
    Nem próbáltam még rétesliszttel készíteni a nokedlit, valóban nem kell a tésztába tojás?
    Eddig sima lisztből egy tojással keverve csináltam a nokedlit, egyszer tettem a tésztájába sót, ami kifőzéskor nokedli helyett tapétaragszót eredményezett. Azóta mellőzöm a sót, mert a szalonna és a juhtúró is elég sós.

  6. Écike szerint:

    Tetszik a recept , de én ezt a fajtát még soha nem csináltam. Sztrapacskának hívom azt is, amit én gyártok itthon. Még nem volt olyan, akinek ne ízlett volna. Megosztanám veletek:
    A krumpli liszt arány nagyjából ugyanaz, mint itt. Viszont én nagyon sok hagymát dinsztelek meg olajban és vele együtt babérlevelet is sütöm, hogy átvegye az ízét. Aztán pirospaprika , só, vegeta, esetleg őrölt fekete bors. A tésztát nem szaggattom, hanem egy kanállal rakom a forró vízbe. (úgy mintha nudli lenne, csak nagyobb kiadásban) Amikor azt kiveszem a vízből beleteszem ebbe a paprikás, hagymás fűszerezett alapba és ebben megforgatom. Tejfölt teszek a tetejére és nagyon finom! Próbáljátok ki, ha gondoljátok! 🙂

  7. JÓZSEF szerint:

    Sziasztok!
    Nálunk mindenki szereti! Én teszek rá dinsztelt hagymát vagy savanyított káposztát. Mikor mi van itthon!
    Érdemes lipróbálni!
    Jó étvágyat!

  8. Tünde szerint:

    Személy szerint én másfélszer ennyi juhtúrót használok, tejfölt pedig egyáltalán nem. A receptem hasonló.

  9. Beatrix szerint:

    Hajj, mióta keresek juhtúrót itt Angliában, sikertelenül, pedig nagyon szeretjük. Én a körözöttet, párom meg ezt.

    • Ferenc szerint:

      Kedves Beatrix, ha még aktuális – ami a juhtúró-keresést illeti -, van egy jó megoldás, amit én gyakran alkalmazok, ha juhtúrós haluskára van étvágyam és brindza – alias juhtúró – nincsen idehaza. Tehát: hagyni kell, hogy egy darab füstölt sajt picit öregedjen meg, vagyis jól megérjen, ekkor le kell reszelni apróbb lyukú reszelőn, majd pléhre tett sütőpapíron kiszárítani, ha megszáradt kb. 5%-nyi sóval elkeverni és jól záródó üvegbe tömni. Hűvös helyen tartandó, amikor kell kanállal kellő mennyiséget – nem 30-40 dekát, 8-10 dkg is elegendő ! – kiszedni és a meleg haluskára szórni, ha még tejföllel is meglocsolja, biztosan jobban csúszik. Természetesen a cca 1 cm nagyságúra szeletelt és megsütött szalonna is jár hozzá, ki kell próbálni, biztosan ízleni fog! Jó étvágyat!

    • csákvári lászló szerint:

      Kevés juhtúróval szoktam csinálni , ha juhtúróval készítem . Feta sajt és tehéntúró keverékével már isteni , a kőrözött ugyanúgy készíthető !

  10. Géza Sólyomvári szerint:

    „Csak” a szokásos színvonalú recepthez volt szerencsém. Élvezet olvasni, érzelmek ébrednek, elkészíthető és nem utolsó sorban érezhetően hiteles forrásból származik a recept. Ami kicsit fura volt nekem, hogy ez már szinte sztrapacskás tejfölös-juhtúró. Mi az autentikus recepttel Iglón (Spisská Nová Ves) ismerkedtünk meg, ott is szaftos volt az étek, de jóval kevesebb volt a tejföl-juhturó „körítés”.

    • Köszönöm. 🙂

      Érdekes kérdés a tejföl mennyisége – többen is írtátok. Bevallom, én még kevesebbet is tettem bele, és kevesebbet írtam a raceptbe, mint amennyit szlovákiai kolléganőmtől az ő receptjükben kaptam. Úgy látszik, ez nagyon változó tájegységenként, és akár háztartásonként is.

  11. Poiklo szerint:

    Én már akkor is ettem ilyen ételt, mikor még Szlovákia nem is létezett. Politikamentesen mondom, hogy ez egy felvidéki étel, bár a szlovák emberek is ették és szerették is. A receptet Rozsnyó körnékén kicsit még megspékelik azzal, hogy mikor kifőtt a galuska, forró zsíron kicsit még megpirítják ekkor még kis nedvesség is távozik a galuskából. Ettől könnyebben fogja felszívni a tejfölös juhtúrót. Mikor újramelegítik, vagy kihűl mire eljön az ebédidő akkor sütőben lehet újramelegíteni, mikor kicsit rá is süthető a felszínére a juhtúró. Egyébként a recept által írt 40 dkg tejföl rettenetesen sok, nem szabad úsznia a tejfölben. Ennyi sztrapacskához (ami a rendes neve felvidéken is) kevesebb mint a fele tejföl elég.

  12. Zabbagép szerint:

    Nem maradt ki véletlenül a tojás a tésztából?

  13. Vili szerint:

    Fent Tátrában kell megkostolni ott az igazi….

  14. Dóri szerint:

    Én húsdarálón darálom le az összevágott krumplit, így gyorsabban kész.
    Különben tényleg nagyon finom étel , és egyszerű.

  15. Mindkét változat nagyon ínycsiklandozó , itt jegyezném meg hogy a székelyeknél is van juhtúrós laska csak ott nem krumplis tésztából készül a laska , ugyanakkor volt már szerencsém kóstolni a sóher változatot egy párkányi étteremben , ahol éppen csak mutatóban volt rajta egy kevés túró az is fele-fele juhtúró keverve tehéntúróval , tejföl meg nyista , nagyot csalódtam hogy a szlovákok ilyen módon adják elő ezt a finom bindzove haluskit !


Recept keresés