Holstein szelet

Szerző: Német receptekReceptek
Eredeti Holstein szelet

Magyar neve:

Holstein szelet

Eredeti neve:

Schnitzel Holstein, Schnitzel a la Holstein

Származás:

Németország

Hány adag?

4 személyre

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

          00 perc

Főzési / sütési idő:

Összesen:

Holstein szelet hozzávalók:

  • 4 nagyobb vagy 8 kisebb szelet hús (sertéskaraj, sertéscomb vagy borjúszelet) - kb. 50-70 dkg
  • 4 db friss tojás a tükörtojáshoz
  • kb. 3 tojás a panírozáshoz
  • kb. 5-10 dkg liszt a panírozáshoz
  • kb. 5-10 dkg zsemlemorzsa a panírozáshoz
  • Kapribogyó ízlés szerint
  • Szardellafilé ízlés szerint
  • Bors
  • Szerecsendió
  • Olaj a sütéshez

A Holstein szelet valahol elvesztett egyet s mást a hozzávalói közül. Mármint az eredeti, amíg ideért Magyarországra.

Mert a Holstein szelet itthon is közkedvelt étel, és itthon is lényegében egy szelet kisütött hús tükörtojással, mint a világ többi részén. De eredeti hazájához képest azért van egy-két lényeges különbség. Nézd meg és próbáld ki az eredeti Holstein szeletet is, amit most itt megosztok veled, és ígérem, nem fogsz csalódni! (A magyaros Holstein szelet receptért kattints a linkre.)

Holstein szelet recept

Az eredeti és az itthon ismert Holstein szelet tulajdonképpen két lényeges dologban különbözik egymástól. Egyrészt az eredetinek lényegében rántott hús és nem natúr szelet az alapja. Másrészt a Holstein szelettel más országokban általában elválaszthatatlanul tálalnak valamilyen erősebb ízű hozzávalót, ami leggyakrabban kapribogyó és/vagy szardella. Ezzel talán a poént már le is lőttem, de nézzük azért az eredeti Holstein szelet elkészítésének módját!

  1. A Holstein szelethez először is szeleteld fel és tisztítsd meg a húst.

    Az eredeti Holstein szelet készülhet borjúhúsból, de gyakran készítik sertéshúsból is. Válassz soványabb combszeletet, vagy karajt.

  2. Enyhén klopfold ki a szeleteket. Nem kell túl vékonyra, kb. fél cm-esre.
  3. Kiklopfolt sertéskaraj

    A Holstein szelethez klopfold ki a húst

  4. Sózd és borsozd a hússzeleteket mindkét oldalukon, illetve ízesítsd egy kevés őrölt szerecsendióval.
  5. Fűszerezett sertéskaraj

    Fűszerezd a húst

  6. Az eredeti Holstein szelet úgy készül, mint a rántott hús, ehhez a hússzeleteket panírozni kell. Egy-egy tányérba önts lisztet, verj fel 3 tojást egy kis sóval, és egy harmadikba tegyél zsemlemorzsát. Forgasd először lisztbe, aztán tojásba, végül zsemlemorzsába a hússzeleteket.
  7. Sertéskaraj lisztbe forgatva

    Először forgasd lisztbe a húst


    Tojásba forgatott hússzelet

    Aztán tojásba


    Zsemlemorzsába forgatott hússzelet

    Végül zsemlemorzsába

  8. Egy serpenyőben forrósíts fel bő olajat vagy zsírt. Süsd ki benne közepes-nagy lángon a hússzeleteket, kb. 5-7 percig mindkét oldalukon, amíg szép barna nem lesz a bundájuk.
  9. Rántott szelet sütése bő olajban

    Süsd ki a húst bő olajban, mintha rántott húst sütnél

  10. Közben készítsd el a tükörtojásokat is. Ehhez egy tapadásmentes serpenyőt forrósíts fel, önts bele egy nagyon kevés olajat, és vedd vissza a lángot közepes alá. Üsd bele a tojásokat – tükörtojáshoz a lehető legfrissebb tojást használj. Süsd alacsony lángon 3-4 percig, amíg a fehérje teljesen megszilárdul, de a sárgája még folyós, szép tükröződő marad.
  11. Tükörtojás sütése

    A Holstein szelethez süsd ki a tükörtojást

  12. Végül vágd apróra a szardellafilét, kapribogyót. Kifejezetten jól áll ennek az ételnek az ecetes vagy erős ízű feltét a tojás mellett, így ezt ne hagyd ki! Ha ezeket nem kapsz vagy nem szereted, akkor használhatsz ecetes uborkát. A képen apróra vágott kapri termést látsz.
  13. A Holstein szeletet, éppen a tükörtojás miatt, csak tányérban tudod tálalni. Tedd ki minden tányérra a köretet, és a hús méretétől függően egy vagy két szeletet. Helyezd a hússzeletekre a tükörtojást, tedd a tojásra az apróra vágott kaprit és/vagy szardellafilét és kész is a Holstein szelet.
  14. Eredeti Holstein szelet

    Az eredeti Holstein szelet: rántott hússal, tükörtojással, kapribogyóval

Jó étvágyat!

Eredeti Holstein szelet

Felhasznált receptek és irodalom: Schnitzel Holstein Wikipedia, Wiener Schnitzel a la Holstein Emeril Lagasse, Holstein borjúszelet Anne Burrell.

9 hozzászólás

  1. Adrienn szerint:

    Érdeklődni szeretnék, hogy egy „eredeti” német receptben mit keres a kapribogyó és a szardellafilé?

  2. Nevemzso szerint:

    Kedves Balázs!
    Nagyon megfogott ez a recept, de mivel többször gondolkodtam azon, hogy a sertéskaraj vajon jó-e a kínai bundázási móddal. (kukorica keményítő,só, sütőpor, majd kukorica keményítő, sütőpor, só, hideg víz keverékébe mártva.) Vettem a bátorságot és úgy készítettem el. Azért, hogy legyen hozzá valami meglepő íz, a burgonyát és az apróra vágott csemegeuborkát zsályás vajon átpirítottam. Valami isteni lett! A hús kívül ropogott belül szaftos volt!
    Egyébként rendszeresen böngészem mindkét honlapodat. A gyros füszer keveréket, a chillisbabot, pizzát az ön receptjei alapján készítem. 🙂
    Üdvözlettel: Zso

  3. Linna szerint:

    Valamikor nagyon-nagyon régen 🙂 én úgy ismertem, hogy bélszínből készült. Emiatt imádtam. Igaz, a kaprit is meg a szardellát is szeretem, de az a régi bélszín…..

    Ha már itt vagyok, egy kérdés: mi a különbség a pite és a lepény között?

    • Bélszínből sem lehet rossz. 🙂

      Pite/lepény: Szerintem manapság nagyjából ugyanarra használjuk őket. De a különbséget szerintem az értelmező szótár jól megadja:

      Pite jelentése: Zsiradékkal gyúrt, töltelékkel ízesített sült tészta.
      Lepény: Kelt tésztából való lapos sütemény.

      Remélem, ez segített. 🙂

  4. Jenes Zoltánné szerint:

    Kedves Balázs!
    Éppen most jutottam hozzá egy tegnap még élő, hét hónapos borjú néhány alkatrészéhez (bélszín, hátszín, comb, rostélyos, máj, velőscsont, nyak). Már kezdem is a Holstein-szeletet csinálni.
    Mit kezdjek a többivel? Van néhány régi, bevált receptem, de mindig vevő vagyok új ötletekre. Pl. már nagyon régen csináltam Petőfi-rostélyost, Te hogyan csinálod?
    Üdv: Kató

  5. Beatrix szerint:

    Szia Balázs! Nekem nagyon praktikus (bár nem túl egészséges) vacsora szokott lenni a natúr csirke, vagy sertés valamiben bepácolva. Jártam olyan menzákra, ahol nagy vájlingban áztak a húsok a páclében, onnan kivéve, sütőlapon meggrillezték és kész is. tíz perces étel, és elvileg ha egy napon belül nem használod fel, akkor sem romlik meg. Kérdésem, hogy milyen ilyen pácléket ismersz, olaj, vagy tej az ideális (egészséges), milyen fűszereket lehet használni, hallal is lehet, szóval ilyesmit tudsz-e ajánlani. Köszönettel, Beatrix

    • Ezt olvasni is jól hangzik. 🙂 Meg amúgy szerintem ez még egészséges is – de hát ez vélemény kérdése.

      Pácolni szinte bármibe lehet, ami jól esik. Lehet nedves vagy száraz pác, olajjal vagy anélkül, de a húsok imádják a joghurtot is, és/vagy egy kevés citromlevet. Indulásnak tudom ajánlani a kereskedelemben kapható pác fűszerkeverékeket. Nézd meg, és amelyik nem tartalmaz mesterséges adalékanyagot és ízfokozót, az teljesen jó. Ezt érdemes kipróbálni, aztán a tartalomnál felsorolt fűszerekkel kísérletezni. A Kotányinak egészen jó keverékei vannak.

      Lehet, hogy nem ilyen választ vártál, de azért remélem segítettem egy kicsit. 🙂


Recept keresés