Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Gulab jamun
Magyar neve: | Gulab jamun |
Eredeti neve: | Gulab Jamun |
Származás: | India |
Mennyiség: | 15 darab |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 2 óra 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Gulab jamun hozzávalók:
- A gulab jamun golyókhoz:
- 140 g tejpor
- 30 g liszt
- 1 evőkanál olaj a tésztába + 1 liter a sütéshez
- 1 csipet szódabikarbóna
- 1 csipet só
- 2 evőkanál joghurt
- A rózsavizes sziruphoz:
- 500 ml víz
- 350 g cukor
- 7 db zöld kardamom
- 1 teáskanál rózsavíz
A gulab jamun [ejtsd: guláb dzsámún; a jelentését lásd lejjebb] az indiai konyha egyik jellegzetes desszertje. De értsd, ahogy írom: ez egy indiai édesség. Vagyis semmiképp sem a mi európai ízlésvilágunknak megszokott ízekre, sőt részben állagra számíts.
Már a legfontosabb alapanyag is igencsak meglepő elsőre, hiszen a gulab jamun alapját a tejpor alkotja. Javaslom, hogy a hozzávalók között a zöld kardamomot és a rózsavizet is próbáld meg beszerezni, mert – legyünk őszinték – ennek az indiai édességnek az igazi ízét ez a két fűszer adja meg.
Gulab jamun recept
- Először is készítsd el a szirupot. Ehhez egy lábasban tedd fel főni a fél liter vizet és a 350 g cukrot. Add hozzá a kardamom magokat, amiket előtte egy kés hegyével bevágtál, hogy jobban kieresszék az aromájukat.
- Miután a cukor elolvadt, alacsony lángon, időnként kevergetve főzd kb. 25-30 percig, amíg besűrűsödik.
- Vedd le a szirupot a tűzről és hagyd kihűlni.
- Amikor már nem forró, keverd bele a rózsavizet. Ha esetleg hűlés közben kikristályosodna, akkor 1-2 evőkanál vízzel hígítsd.
- A gulab jamun golyók elkészítéséhez egy tálban keverd össze a tejport, a lisztet, a sót és a szódabikarbónát. Add hozzá az olajat és a joghurtot.
- A gulab jamun készítésekor ügyelj arra, hogy ne dolgozd túl a tésztát, épphogy csak összeálljon. Az állaga kissé ragadós lesz, de akkor jó, ha könnyű belőle sima felületű kis golyókat formázni.
Enyhén beolajozott kézzel formázz kisebb diónyi golyókat. A gulab jamunok nőnek még a sütés közben és a szirupban is. Nagyjából 15 db golyót kell kapnod a receptben megadott mennyiségből.
Az állagát tekintve fontos egyrészt, hogy ne dolgozd túl a tésztát, másrészt hogy viszonylag könnyen összeálljon, és ne legyen repedezett a golyók széle. Ha mégis az lenne, akkor tegyél még hozzá egy kevés joghurtot (1-2 teáskanál).
- Helyezd a golyókat egy tálra, és közben forrósítsd fel az olajat. Mivel a tejpor miatt ezek a golyók nagyon könnyen megégnek, ezért legalább 8-10 cm mély legyen az olaj, amiben sütni fogod őket.
- A gulab jamun sütését először teszteld egy golyóval. Ha ugyanis túl forró az olaj, akkor azonnal megég, de ha nem elég meleg, akkor lent marad a lábas alján, és akkor attól ég meg az alja. Akkor jó, ha azonnal elkezd „pezsegni”, és a gulab jamun gyorsan feljön az olaj felszínére. Mozgasd meg egy lyukas szedőkanállal, akkor biztosan nem ragad le.
- Amikor jó az olaj, akkor 4-6 golyót süss egyszerre. Nagyon gyorsan megvan, kb. 1 perc alatt szépen aranybarnára sül minden oldalán. Fontos, hogy közben folyamatosan forgasd a szedőkanállal.
- Ha kész egy adag, szedd azonnal a rózsavizes szirupba.
- Hagyd állni legalább két órát, de egy egész napig is maradhatnak a szirupban. Az igazi ízüket ugyanis a magukba szívott cukros létől nyerik, önmagában a golyók elég ízetlenek.
Gulab jamun tálalása
A gulab jamunt lehet hidegen vagy melegen is fogyasztani. De mindenképp javasolt legalább szobahőmérsékletűre felmelegíteni tálalás előtt, magában a szirupban.
Elég tömény desszert, 2-3 golyót számolhatsz egy adagra. Kis tálkákban, a sziruppal bőven meglocsolva tálald.
Pár szó a hozzávalókról
A gulab jamun Indiában eredetileg nem tejporból, hanem khoyából, a ricottához nagyon hasonlító, friss, sajtszerű tejtermékből készül. De természetesen ezt esélyünk sincs itthon beszerezni, ezért a nyugati világban a receptek tejport használnak.
Ahogy a recept elején írtam – és ahogy mindjárt az étel nevéből is kiderül -, még ha relatív egzotikumnak számítanak, a zöld kardamomot vagy a rózsavizet ne hagyd ki, ezek adják ugyanis meg az étel karakterét. Ázsiai boltokban könnyen beszerezhetők.
Ezen kívül a szirupba szokás még egy kevés sáfrányt is tenni, illetve ha kedved van hozzá, akkor a kész desszertet rózsaszirmokkal díszítheted.
Még egy rövid megjegyzés a hozzávalókról: ha lehet, valódi tejport, és ne növényi helyettesítőt használj!
A gulab jamun jelentése
A gulab szó jelentése hindi nyelven az, hogy rózsa. Ez természetesen a rózsavízre, az étel erőteljes rózsaaromájára utal
A jamun pedig egy lilás színű, ázsiai bogyós növény (latin neve: Syzygium cumini), amire ezek a kis golyócskák némiképp hasonlítanak. Erre a növényre magyar nyelven „rózsaalma” néven találtam hivatkozást egy magyar nyelvű Wikipedia cikkben, de bevallom, sosem találkoztam még vele, és a név eredeténél – a hasonlóság okán – több köze a recepthez sincs.
Jó étvágyat!
Recept forrása: veg recipes of india.
Kedves Balázs! Hónapok óta kapom és próbálom ki a receptjeit! Ez a „rózsaalma” is bizonyára ugyanolyan sikert arat majd a családomban,mint a többi étel!További sok sikert! Üdvözlettel:Gabriella
Köszönöm Gabriella!