Gnocchi készítése

Szerző: AlapreceptekOlasz receptek
Gnocchi

Magyar neve:

Gnocchi

Eredeti neve:

Gnocchi di patate

Származás:

Olaszország

Hány adag?

4 személyre

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

          15 perc

Főzési / sütési idő:

Összesen:

Gnocchi hozzávalók:

  • 1 kg főzni való burgonya
  • kb. 30 dkg liszt
  • 1 tojás

A gnocchi [ejtsd: nyokki] tulajdonképpen egy olasz krumplis tészta. Magyarul nudli. De tényleg. Ha felnyitod a Horváth Ilona szakácskönyvet, és megnézed benne a szilvás gombóchoz vagy nudlihoz való tésztát, akkor szinte szóról szóra azt fogod találni, amit olasz szakácskönyvekben a gnocchi készítéséről.

De mivel ez egy nemzetközi ételeket bemutató blog, és mivel a gnocchit a mi krumplis tésztáinkkal ellentétben sósan és szószokkal szeretjük, ezért gondoltam, én is megcsinálom és közzé teszem.

Gnocchi készítése

Ha tudsz igazán könnyed és puha szilvás gombóchoz való tésztát készíteni, akkor ne is olvass tovább. Te már tudsz gnocchit is készíteni. Ha nem, akkor itt az igazi olasz gnocchi elkészítése:

  1. Főzd meg héjában a krumplit, erre 30 percet számolj. Fontos, hogy minél lisztesebb, főzni való kurmplit használj, mert különben nem fog sikerülni a tészta, vagy nem lesz könnyű.
  2. Gnocchi készítése: főzd meg héjában a krumplit

    Főzd meg héjában a krumplit

  3. Ha megfőtt, akkor szűrd le, és még melegen hámozd meg. Ezt úgy tudod égési sérülések nélkül megúszni, ha egy villát jó mélyen beleszúrsz, hogy megtartsa. Megfogod a krumplit az ügyetlenebbik kezedbe, és a másik kezedben egy kicsi de éles pengéjű késsel szépen körbe lehúzod a héját. A megpucolt krumplit nyomd át krumplinyomón egy munkapultra, amire előtte rászitáltad a lisztet és a sót.
  4. Gnocchi készitése: törd át a krumplit

    Törd át a krumplit

  5. Dolgozd össze a krumplit és a lisztet, finom mozdulatokkal és gyorsan. Ha elkezded gyúrni, nyomkodni, akkor ragadni fog, és egyre csak lisztet kell hozzáadni, amitől a tészta nem lesz lágy. Néhány másodperc az egész, utána add hozzá a tojást és azzal is dolgozd el. A képen láthatod, hogy egyáltalán nem kell teljesen sima tésztát kapni. Formázz belőle gombócot.
  6. Gnocchi készítése: finom mozdulatokkal dolgozd össze a hozzávalókat

    Finom mozdulatokkal dolgozd össze a hozzávalókat

  7. Oszd kisebb darabokra, az egy kiló krumpliból készült tésztát kb. 8-ra. Erősen lisztezett felületen sodorj ezekből hosszú rudakat. Kb. két cm átmérőjűek, vagyis kétujjnyi magasak legyenek. Itt is fontos, hogy finom mozdulkatokkal bánj a tésztával, és a munkapult eléggé lisztes legyen.
  8. Gnocchi készítése: sodorj a tésztából rudakat

    Sodorj a tésztából rudakat

  9. Egy éles késsel vágd fel 2-3 cm-es darabokra.
  10. Gnocchi készítése: vágd föl 2-3 cm-es darabokra

    Vágd föl 2-3 cm-es darabokra

  11. Ez után jön az egyetlen művelet, amit a magyar nudlival nem szoktunk csinálni. Az olaszok vagy egy villa hátsó oldalával (ahogy a képen látod), vagy kifejezetten erre használt, és a mi csigatészta készítőnkkel azonos, bordázott eszközzel kis vájatokat formáznak a gnocchiba.

    Egyszerűen görgesd végig a villád hátulján egy határozott mozdulattal. Néhány gnocchi után rájössz, hogy milyen erővel kell nyomni. Ennek az az értelme, hogy miután megfő és tálalod, ezekben a mélyedésekben jobban felszívja a szószt, ízletesebb lesz a tészta.

  12. Gnocchi készítése: mélyedések készítése egy villával

    Készítés mélyedéseket egy villával

  13. Ha kész vagy az összessel, pihentesd 15 percet. Addig tegyél fel vizet főni, amikor felforrt adj hozzá sót. Ebbe dobáld bele a gnocchicat. Amikor egy adag feljött a tetejére, szűrd le, és kész is van.

A gnocchi tálalása

Az olaszoknál a gnocchi úgynevezett primi piatti. Vagyis ahogy a tésztát, ezt is előételként eszik. De természetesen főételként is tökéletes, főleg ha elég ízletes szószt készítesz hozzá.

Ízlés szerint egy kis olvasztott vajban, esetleg zsályás vajban még megfürdetheted. Frissen, melegen tálald bármilyen olaszos tésztaöntettel. De ahogy az olasz konyha az egyszerűségéről híres, szósz nélkül, egy kis olívaolajjal meglocsolva, és némi parmezánnal megszórva is tökéletes. Ha szószosabban vagy ízesebben szereted, akkor akár egy egyszerű paradicsomszósz is megteszi, de én például az alsó képen tejszínes-erdei gombás mártást készítettem hozzá.

Jó étvágyat!

Gnocchi
Gnocchi erdei gombás szósszal

Hozzávalók

11 hozzászólás

  1. Erzsébet szerint:

    Köszönöm szépen! Ma csináltam először, gombás mártással, nagyon szuper lett!

  2. Vendég szerint:

    „egy villa hátsó oldalával (ahogy a képen látod)” A képen pont nem a hátsó oldalával mutatja. 😀
    Egyébként finom ez az étel, én is szeretem

  3. Novák Olinka szerint:

    kedves Balázs ,igen Horváth Ilona szakácskönyvével kezdtem a főzést….Csinálom is sokszor ezt a tésztát,flutának( zsiradékba kisütni) készítettem legtöbbször …
    De ez a gombás,tejszínes szósz nagyon megtetszett. De nálad nem találom…Köszönöm az ötlete…. Olinka

  4. Piroska szerint:

    Még könnyebb a hámozás, ha jeges vízben gyorsan hűtjük a héjában főtt krumplit. A még melegen áttört krumpli hűtése elengedhetetlen, mert kevesebb lisztet vesz fel, és csakis így kapunk kellően lágy tésztát.

  5. Judit szerint:

    A nudlitésztába mindig teszek 1-2 evőkanál búzadarát, és 1 csapott evőkanál zsírt.
    A krumplit nem muszáj hajában megfőzni, meghámozva, hasábra vágva megfőzve is ugyanolyan jó lesz a nudlitészta, próbáljátok ki!
    Fontos viszont a megtört burgonyát teljesen kihűteni, és csak akkor hozzátenni a lisztet, mert melegen sokkal több lisztet vesz fel, és kemény lesz a nudlitészta!
    A kihűlt krumplit összegyúrom a tojással, zsírral, kevés sóval, búzadarával, én reszelek bele egy kevés szerecsendiót is, és annyi lisztet teszek hozzá, hogy könnyű tésztát kapjak. Pihentetem kis ideig -20 perc-, és utána nyújtom, vágom, formázok belőle nudlit, vagy épp gnocchit.

  6. Elizeus Nikoletta szerint:

    Nagyon szepen koszonom ezt a receptet. A parom Olasz de le volt nyugozve. Nagyon jol sikerult elsore is.

  7. Lovas Anikó szerint:

    Ez jól hangzik, ma meg is főzöm!
    Egy észrevételem, és hozzászólásom lenne! 🙂
    A krumplit meghámozni égés nélkül úgy is lehet,
    ha miután leszűrted, vagy leöntötted a forró vizet róla, 2-3 szemet egy hideg vízzel töltött tálba teszel és onnan pucolod.
    Egyet kiveszel, egy forrót beleteszel!
    A hideg víz összehúzza a héját és könnyebb pucolni, valamint a forró krumpli sem égeti a kezed! 🙂

  8. Andrea Balogh szerint:

    Tuti


Recept keresés