Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Burgonyakrémleves póréhagymával Parmentier módra
Magyar neve: | Burgonyakrémleves Parmentier módra |
Eredeti neve: | Potage Parmentier |
Származás: | Franciaország |
Hány adag? | 8 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Burgonyakrémleves Parmentier módra hozzávalók:
- 1 kg (6-7 db) krumpli
- 3 szál póréhagyma
- 18 dkg vaj
- 1/3 tk. őrölt bors
- kb. 2-2,5 tk. só
- Őrölt szerecsendió ízlés szerint
- 1,5 dl tejszín
Egy jó burgonyakrémleves a krumpli telt ízét vegyíti a felhasznált fűszerek és más zöldségek ízével. Kiváló téli vagy őszi étel, sokszor már az illatával képes felmelegíteni az ember lelkét egy hideg napon.
Antoine-Augustin Parmetntier XVIII. századi francia szakács volt, többek között neki tulajdonítják, hogy a krumplit megszerettette a franciákkal és Európával. Ezt a levest is az ő nevéhez kötik, én először a Cordon Bleu főzőiskola Burgonya receptkönyvében találkosztam vele, és habár ez már nem teljesen a könyvben szereplő változat, de rögtön családi kedvenc lett.
A Parmentier módra készített burgonyalevest lehet sima krumplilevesként, vagy krémlevesként fogyaztani – ehhez lásd az instrukciókat a receptben. Számomra mégis ez, a pürésített változat egy kevés tejszínnel jelenti azt az élményt, ami a legfagyosabb, legsötétebb téli napon is képes melegséget hozni az ember életébe. Javaslom, hogy próbáld ki egyszer ebben a verzióban, majd készítsd/ízesítsd a saját családod ízlése szerint, tejszínnel vagy anélkül, krémlevesként vagy normál levesként.
Burgonyakrémleves póréhagymával
- Tisztítsd meg a krumplit, vágd negyedbe és vékony szeletekre. A felhasználásig tedd hideg vízbe.
- A póréhagymának vágd le a végét és a zöld szárát. Ehhez a leveshez csak a fehér és a zsenge zöld szárát használd. Vágd félbe, majd vékony szeletekre.
Egy nagyobb lábasban a vajon párold meg a póréhagymát közepes lángon. Nem szabad megbarnulnia vagy színt kapnia, ezért viszonylag gyakran kell keverni.
Ez egy francia recept, így még ha soknak is tűnik, ezt a mennyiségű vajat – és vajat, nem margarint vagy egyéb pótlékot – igényli. Amikor ehhez a ponthoz jutsz már te magad is érteni fogod, csak a vajban párolódó póréhagymától mennyei illat fogja átjárni a konyhád.
- Add hozzá a krumplit, forgasd át, vedd nagyra a lángot és hagyd 1-2 percig a saját levében párolódni.
Öntsd föl kb. másfél liter vízzel, és fedő alatt főzd forrástól számítva 20 percig. A végén ízesítsd sóval, borssal, szerecsendióval.
Ezen a ponton a leves akár tálalható is, ha nem krémlevesként, hanem különleges burgonyalevesként szeretnéd fogyasztani. A burgonyakrémleveshez persze még hátra van egy-két lépés.
- Egy botmixer segítségével turmixold össze a levest, amíg homogén krémlevest nem kapsz.
- Add hozzá a tejszínt, szükség esetén ízesítsd, és forrald össze még egyszer, közben kevergetve hogy ne ragadjon le.
Parmentier burgonyakrémleves tálalása
Ez a fajta burgonyakrémleves csak az ízében különleges egy kicsit, tálalását tekintve semmiben sem különbözik hagyományos társaitól. Leveses tányérban vagy tálban forrón tálald, pirított kenyérkocka vagy szalonnakocka nagyon illik hozzá. A képen újhagyma karikákkal szórtam meg.
Parmentier vagy Vichyssoise?
Két igencsak franciás szó – mégis csupán finom burgonyakrémlevesről van szó. Ez a recept nem sokban különbözik a francia-amerikainak mondott, híres Vichyssoise [ejtsd: visisszoász] krémlevestől, amely vöröshagymával és csirke alaplével készül, így ízvilága a Parmentier burgonyakrémlevesnél kicsit teltebb, kevésbé letisztult. Ahogy feljebb írtam, ennél a receptnél is lehet és érdemes a saját ízlés szerint kísérletezni, így a határok két ilyen egymáshoz közeli recept között tulajdonképp könnyen el is mosódnak.
Jó étvágyat!