Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Crêpe, eredeti francia palacsinta
Magyar neve: | Francia palacsinta |
Eredeti neve: | Crêpe |
Származás: | Franciaország |
Mennyiség: | 20 darab |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 1 óra 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Francia palacsinta hozzávalók:
- 330 g liszt
- 4 tojás (L-es)
- 800 ml tej
- 12 g cukor
- 1 g só (nagyobb csipet)
- 65 g vaj
- Olaj a sütéshez
Az eredeti francia palacsinta, vagy franciásan crêpe (ejtsd: krep – persze raccsolva 😁) szinte ugyanolyan, mint a mi palacsintánk. Két lényeges dologban különbözik csak, de ez adja a magyar ízlésnek különleges karakterét.
Nincs benne szódavíz (vagy víz), és olvasztott vajat tesznek a tésztájába. Amúgy franciásan, elegánsan, ízletesen. Nem pedig felvizeve, olajosan, magyarosan.
De egy kicsit tovább mennék! Itt most csak a francia palacsinta alapreceptet adom meg, vagyis hogyan készítsd el és süsd meg a palacsintákat. De az ízesítésben, a töltelékekben is lehet sokkal merészebbnek lenni, mint a kakaós-nutellás-lekváros szuperleegyszerűsített megoldás. Csak egy gyors tipp itt: a Crêpes au sucre et au citron, vagyis cukros-citromos palacsinta egyszerűen megcukrozott és citromlével csorgatott palacsinta, és istenien finom!
A francia palacsintát mindenképpen érdemes kipróbálni, mert az elkészítése pontosan ugyanaz, mint a magyar palacsintáé, és sokkal teltebb, sokkal teljesebb ízélményben lesz részed! Meg hát persze mindig érdemes nyitottnak lenni a világra!
Francia palacsinta recept, crêpe recept
A francia palacsinta készítése gyakorlatilag szinte mindenben megegyezik a mi hagyományos palacsinta receptünkkel, kivéve a hozzávalókat. Tehát ha tudsz palacsintát sütni, akkor ez sem fog rajtad kifogni.
- A francia palacsinta elkészítéséhez első lépésben tedd egy mélyebb tálba a lisztet, cukrot és sót, és hagyj egy mélyedést a közepén.
- Add hozzá a tojást és kb. 350 ml tejet.
- Egy robotgép segítségével keverd simára.
- Adj hozzá ismét kb. 350 ml tejet, és szintén keverd simára.
- Tedd be a hűtőbe letakarva legalább egy órára pihenni.
- Add hozzá az olvasztott vajas és a maradék tejet. Keverd el most már akár csak egy kanállal vagy spatulával.
- A francia palacsinta sütéséhez forrósíts fel közepes vagy magasabb lángon egy palacsintasütő, tapadásmentes serpenyőt.
- Olajozd be vékonyan, önts rá egy fél merőkanálnyi, nagyjából 80-90 ml palacsintatésztát. Forgasd körbe a serpenyőt, amíg a tészta teljesen elterül.
- Süsd nagyjából 2 percig az egyik oldalát. Akkor jó, amikor a széle könnyen elválik, és kezd kissé barnulni. Egy spatulával érdemes alánézni, hogy szép aranybarna legyen, ízlés szerint. Fordítsd meg a tésztát a spatulával, és süsd fél percig a másik oldalán is. Akár két palacsintasütőben is lehet egyszerre készíteni, úgy gyorsabban megvan.
- A francia palacsinta elkészült. Tedd egy tányérra, majd fogyaszd ízlés szerinti töltelékkel.
Francia palacsinta sütése
Maga a sütés tényleg teljesen ugyanúgy zajlik, mint a hagyományos magyar palacsinta esetében. Tehát ha tudsz palacsintát sütni, akkor tudsz crêpe-et is sütni.
Leírom itt azért a sütés lépéseit, és adok néhány tippet is arra az esetre, ha nincs még nagy gyakorlatod palacsintasütésben.
- Ha lehet, tapadásmentes palacsintasütőt használj, ami egy alacsony szélű serpenyő. Ebben lesz a legkönnyebb megfordítani a palacsintát.
- Legyen kéznél egy spatula a palacsinták megfordításához, és egy kisebb merőkanál a tészta méréséhez.
- Első lépésben forrósítsd fel teljesen a serpenyőt.
- Minden palacsinta előtt, de az első előtt is olajozd be a palacsintasütőt. Ennek a legjobb módszere szerintem, ha egy nagyobb adag olajat kiöntesz egy tálba, abból a serpenyőbe. A serpenyőben körbeforgatod, majd visszaöntöd a tálba. Ami benne marad a palacsintasütőben, az bőven elegendő. Tipp: Én kókuszolajat használok, véleményem szerint sokkal egészségesebb, mint a hagyományos étolaj.
- Kb. fél merőkanálnyi, 80-90 ml palacsintatésztát önts egyszerre a serpenyőbe. De a mennyiséget nem lehet pontosan megmondani, függ a palacsintasütő méretétől és attól is, hogy mennyire vastag tésztát szeretnél. Kísérletezd ki a neked megfelelő mennyiséget. Tipp: ha nincs gyakorlatod, akkor érdemesebb vastagabb palacsintákat sütni az elején, azokat könnyebb megfordítani.
- Miután beleöntötted a tésztát, gyors és határozott mozdulattal forgasd körbe a serpenyőt, amíg a tészta teljesen szét nem terül rajta, és a teljes vízszintes felületét befedi.
- A palacsintát valahol a közepes és a nagy láng között süsd. Ez tűzhely és tapasztalat kérdése, de relatív meleget kíván, és ez abban is segít, hogy ne órákig állj a tűzhely mellett.
- Az első oldala kb. 2 perc alatt sül meg. A sütés elején ne piszkáld. Egy idő után elkezd elválni és barnulni a széle, általában akkor jó. Érdemes egy spatulával óvatosan alányúlni, és megnézni, hogy kész van-e. Ha még teljesen sápadt, akkor sütni kell. Akkor jó, ha éppen elkezdett barnulni.
- Nyúlj alá a spatulával úgy, hogy legalább a tészta háromnegyedéig érjen, és egy határozott, de nem kapkodó mozdulattal fordítsd meg. Ha nem teljesen sikerül, nincs gond, kézzel minden gond nélkül meg lehet igazítani.
- A palacsinta második oldala sokkal gyorsabban sül, általában fél perc alatt kész.
- Borítsd a kész palacsintát egy tányérra.
- Folytasd a sütést addig, amíg a teljes mennyiség el nem készült.
- Egyszerre több lángon is lehet és érdemes is sütni a palacsintát nagyobb mennyiség esetén, mert így sokkal hamarabb elkészül. Ha összeadjuk, hogy egy palacsinta egy sütőben kb. 2,5 percig sül, akkor látható, hogy egyetlen serpenyőben pl. 20 palacsinta elkészítése majdnem egy óra lesz.
- A fel nem használt palacsintatészta 1-2 napig fedett edényben hűtőben eláll.
Miben különbözik a francia palacsinta a mi palacsintánktól?
A francia crêpe és a magyar palacsinta lényegében ugyanaz. Szinte minden országban megtalálható ez az étel Európában, és itt nem is tisztem belemenni abba, hogy melyik az eredetibb, honnan származik igazából.
Amiben a francia és a magyar változat különbözik, az a hozzávalókat illeti. A franciák, amolyan igazán franciásan szinte mindig olvasztott vajat tesznek a tésztába, és dúsan, csak tejjel készítik. Ezzel szemben Magyarországon az olcsósodott, olajjal és részben vízzel vagy szódavízzel készített változat az elterjedt manapság.
Javaslom, hogy kóstold meg a francia palacsintát! Hihetetlenül finom, telített ízű, kicsit dúsabb mint a hagyományos magyar változat. Látni fogod, hogy valójában semmi szükség a szódavizre, az véleményem szerint inkább takarékosságból terjedt el egy olyan korban, amikor 2 dl tej megfizetése vagy akár beszerzése a legtöbb magyar családnak problémát okozott. És személy szerint nagyon remélem, hogy nem abba az irányba megyünk, hogy a palacsinta készítésénél a magyar családok többségében néhány dl tej költsége miatt kelljen vizezni a tésztát!
Jó étvágyat!
A recepthez felhasznált forrás: The French Cooking Academy crêpe recept
Kedves Balázs! Én is nagyon meglepődtem, hogy gyönyörű hazánkat ilyen szinten degradàlja. „Olcsó, olajos, vizes” stb. Önnek pontosan tudnia kellene, hogy nem mostanában „vizezik” a magyar palacsinta tésztáját. Mi több, nem vizezik, hogy olcsóbb legyen, hogy kevesebb tej kelljen bele, úgy magyarosan, hanem!! Szódavizet kevernek bele kb felesben a tejjel, hogy könnyű, szellős legyen a „magyaros” palacsintatészta… és ezt a módszert nem mostanában a magyaros spórolás miatt tesszük, ugyanis a magyar palacsintatészta receptje legalább 100 éves, amibe szódavizet, vagy palackos szénsavas vizet teszünk….
„Nem pedig felvizeve, olajosan, magyarosan.” – erre nem tudom mi szükség volt. Minek odaszúrni az olvasóidnak? Minek becsmérelni őket? Ráadásul csúsztatva, hiszen a szódavíz az kell bele, szó sincs róla, hogy „felvizezve” lenne, épp ezért nem is lehet sima vizzel helyettesíteni, kell bele a szénsav. Kicsit nekem liberális nyafogásnak tűnik ez a mondatod. Ráadásul egy olyan konyhát szidsz, ami olyan csodálatos dolgokat hozott létre mint pl.: a te díjnyertes Sertéspörkölt recepted!
Igen, az olasz konyha talán jobb „íz/annak eléréséhez szükkséges erőfeszítés” arányszámmal rendelkezik, de épp a te receptjeidből tanultuk meg, hogy lehet, hogy egy átlagos magyar receptet kétszer olyan bonyolult elkészíteni mint egy olaszt, de háromszor olyan finom lehet! Nem beszélve a francia konyháról, ahol a bonyolultság tízszeres, de az íz, amit elérsz vele alig több mint az európai átlag… És az olaj használatába belekötni meg szintén kicsinyes nyafogásnak tűnik, gondolom ha kitörölnénk azokat a recepteket a honlapodról amikbe kell olaj akkor kb. a fele eltűnne…
De szidd csak nyugodtan a népet/országot aminek köszönheted hogy élsz, létezel. De ha nem tetszik, akkor vissza is fizetheted ennek a népnek mondjuk az oltások árát amit gyerekkorodban kaptál (tuberkolózis, himlő, akármi,..) ingyenesen a közösből, hogy életben maradj. Vagy az ingyenes oktatás árát, aminek köszönhetően tudsz írni-olvasni és így gyalázhatod a „magyaros” dolgokat…
Nagyot csalódtam benned. Remélem legalább elgondolkodsz egy kicsit…
Egy palacsintareceptből ilyen politikás nyavalygást ki tud csinálni? Na ki? Ez egy nem normális ország.
Egyébként ha evett volna Frországban palacsintát, -ami isteni finom volt- eszébe sem jutna itt szenvedni.
Köszönöm a receptet, legalább itthon is ki tudom próbálni.
Kedves Ilona! Ez egy nem normális ország? Ezt csak így kijelenti? Ön akkor kedves Ilona, nem Magyar állampolgár! A hazánk normális, viszont tényleg élnek páran benne, akik nem normálisak.
Ezt okvetlenül kipróbálom ! Bár biztos sokkal laktatóbb mint a magyar verzió.