Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Bolognai lasagne
Magyar neve: | Bolognai lasagne |
Eredeti neve: | Lasagne alla bolognese |
Származás: | Olaszország - Emilia-Romagna |
Hány adag? | 8 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 10 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Bolognai lasagne hozzávalók:
- Besamel mártás 1 l tejből
- Bolognai szósz 500 g húsból
- 200 g parmezán sajt
- 350 g lasagna tészta
Ez az eredeti bolognai lasagne (lasagne alla bolgnese) receptje, ami nagyon finom! Lasagne tésztából, eredeti bolognai szószból, parmezán sajtból és besamel mártásból áll. A hozzávalókról részletesebben olvashatsz a recept alatt – de most lássuk a lasagne elkészítését!
Bolognai lasagne recept
A receptben megadott mennyiség kb. 25×35 cm-es tepsihez elegendő. Ebből 8 fő számára készíthetsz nagyon finom bolognai lasagnét.
- Készítsd el a bolognai szószt. Ennek a főzése majdnem 3 órát vesz igénybe, tehát előre kell gondolkoznod. Akár hetekkel előre is megfőzheted, mélyhűtőben tárolható. A recept tetején megadott elkészítési időben sem a bolognai szósz, sem a besamel elkészítési ideje nincs benne.
- Készítsd el a besamel mártást.
- Reszeld le a sajtot.
- A bolognai lasagne összeállításához egy nagy, négyszögletes tepsiben rétegezd a hozzávalókat. Először vajazd ki a tepsit, aztán egy kevés bolognai szósszal kend ki az alját.
- Tegyél rá egy réteg tésztát. Rendezd úgy el, hogy befedje az egész tepsit. Valószínűleg nem fogod tudni egész lapokból kirakni, nyugodtan tördelj fél, negyed vagy még kisebb darabokat, és ezekkel rakd ki a formát. Nagyon ne fedjék egymást a tésztalapok, mert akkor nem biztos, hogy átfőnek.
- Kend be a tésztát besamellel. Fontos, hogy mindenhol fedje, mert különben nem puhul meg.
- Tegyél rá egy réteg húst, és ezt is kend el.
- Terítsd be egy jó adag reszelt sajttal.
- Folytasd a rétegezést. A tetejére besamellel elkevert bolognai mártás kerüljön, és ezt szórd meg dupla adag sajttal.
- Tedd be 180 fokra előmelegített tepsibe, és kb. 60 percig süsd. A bolognai lasagne akkor van kész, ha hullámosra fodrozódik a tészta, és szép barnás-piros ropogósra sül a sajt a tetején.
Bolognai lasagne tálalása
Ha kész, vedd ki a sütőből és pihentesd 10 percig. Négyszögletes adagokat vágj belőle, úgy tálald. Melegen, frissen a legjobb, de másnap sem utolsó. Nálunk tovább sosem áll el, annyira eteti magát.
Szerintem egyébként az eredeti bolognai lasagne annyira laktató, hogy önálló fogásként is megteszi. Mi szeretjük valamilyen friss salátával enni, akkor kevésbé telíti el az embert.
A blognai lasagnéhoz felhasznált alapanyagokról:
- A besamel mártás receptjét itt olvashatod. Hígabb besamelt használj, tehát csapott vagy éppen hogy púpozott evőkanál liszttel számolj.
- Az eredeti bolognai szósz receptjét itt olvashatod. 250 g sertés- és 250 g marhahússal számolj, ebből kb. 1 kg szósz lesz.
- Lasagne tésztából tojásos, jó minőségűt válassz, vagy ha van tésztakészítő géped, te magad is elkészítheted. Barilla és Gyermelyi tekintetében jó tapasztalatom van. Fontos, hogy ehhez a recepthez egyáltalán nem kell a tésztát előre megfőzni, tehát teljesen nyers állapotban tedd bele. A besamel és a bolognai szósz nedvességtartalma fogja megpuhítani (ezért kell hígabb besamel).
- Ebből a mennyiségből egy kb. 25×35 cm-es tepsiben 4 réteg tésztából álló bolognai lasagne-t tudsz kihozni. Ha először csinálod, akkor érdemes a hozzávalókat a rétegzés előtt legalább szemre kisebb adagokra osztanod, mert első ránézésre nagyon kevés kell a besamelből és a bolognai szószból egy-egy réteg közé, és nagyon sok a sajtból. 4 réteg tészta esetén 5 részre oszd a húst (az alsó réteg tészta alá is kerül belőle), 4 részre a besamelt és szintén 5 részre a sajtot (az utolsó réteg, vagyis a teteje dupla sajtos legyen, hogy szépen megpiruljon).
Eredeti parmezán sajttal lesz az igazi. Ha helyettesíted, akkor minél erősebb ízű és minél keményebb sajtot válassz (pl. a valamivel olcsóbb Grana Padano, esetleg Emmentáli).
Jó étvágyat!