Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Francia hagymaleves

Magyar neve: | Francia hagymaleves |
Eredeti neve: | Soupe à l'oignon |
Származás: | Franciaország |
Hány adag? | 4 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Francia hagymaleves hozzávalók:
- 4-6 db hagyma (kb. 400-500 g)
- 1 ek. olaj
- 5 dkg vaj
- 1 ek. liszt
- 2 ág friss kakukkfű (vagy 1/4 tk. szárított) - elhagyható
- 2 dl száraz fehérbor vagy pezsgő
- 8 dl - 1 l csirke alaplé vagy borjú alaplé
- Só
- Bors
- Tetejére: 15-20 dkg fehérkenyér + 15-20 dkg erősebb ízű sajt, pl. Gruyére
A francia hagymaleves karakteres, hihetetlenül ízletes leves a maga egyszerűsége ellenére is. Tökéletes, könnyen és olcsón elkészíthető, melengető étel, amolyan gazdag leves. Egy esős őszi estén vagy egy fagyos téli napon nem is kívánhat az ember nála jobbat.
Ebben a levesben a hagyma kiválóan édeskés, karamellizált ízét remekül ellensúlyozza a fehérbor savassága, amit a csikre és/vagy borjú alaplé ízgazdagsága mennyei magasságokba emel. Nincs is talán jobb példa a hagyományos francia konyha magasztalására, minthogy egy olyan hétköznapi hozzávalóból, mint a vöröshagyma, ilyen kiváló és világszerte méltán híres fogást tudott kreálni.
Van ugyanakkor két „rossz” hírem azoknak, akiknek a francia hagymaleves az itthon általában étteremben kapható, tejszínes levest jelenti.
- A francia hagymalevesben nincs tejszín. Soha nem is volt, még mesziről sem látott. Sőt. A tejszín csak elrontaná azt a karakteres ízt, amit ettől a levestől amúgy elvárhatunk.
- Az ízét nem az ételízesítő, levespor vagy hasonló ipari kreálmányok adják. Ahogy tejszínt sem, ilyen dolgokat sem kíván látni, mégis tökéletes lesz!
Francia hagymaleves recept
- Vágd a hagymát kb. fél cm-es karikákra.
Egy lábasban olvaszd fel a vajat az olajon, és tedd bele a hagymát. Adj hozzá kb. 1 tk. sót, és lassú tűzön, fedő nélkül, időnként megkeverve párold 25 percig.
Készülj, mert már ekkor isteni illat fogja átjárni a konyhádat! A lassan karamellizálódó hagyma és vaj illata leírhatatlanul finom.
Ja, és kérem tessék komolyan venni! Ez francia étel, az evés és az étel szeretetéről szól. Vaj. Nem olaj (csak egy kevés, hogy ne égjen oda), nem margarin. Vaj. Tehéntejből készült, ízletes, finom, máshoz nem hasonlítható vaj.
- Amikor 25 perc után a hagyma már szépen megkaramellizálódott, adj hozzá egy evőkanál lisztet. Keverd el, tedd bele a kakukkfüvet, és hagyd pirulni közepes lángon a lisztet kb. 1-2 percig.
Öntsd fel a száraz fehérborral, és keverd meg, hogy a lábas aljára leragadt ízek is mind feloldódjanak. Hagyd 3-4 percig főni, amíg az alkohol elpárolódik, és a liszttől a hagymaleves besűrűsödik.
Még egy tévhitet szeretnék eloszlatni – a főzéshez használandó silány borról. Az igazság az, hogy minél jobb minőségű bort használsz, annál finomabb lesz a végén a francia hagymaleves. Sőt, akár pezsgő is használható, a képeken én pl. azzal öntöttem fel.
- Öntsd föl az alaplével, sózd ízlés és az alaplé sóssága szerint, illetve borsozd. Fedő alatt, lassú tűzön párold 20 percig.
- Az eredmény selymesen lágy, de mégis rendkívül karakteres ízű francia hagymaleves. Akár azonnal tálalhatod, vagy lásd még a tálalásnál írt tippeket.
Francia hagymaleves tálalása
Mivel ez egy egyszerű, a családoknál is gyakran az asztalra kerülő leves, nem muszáj bonyolítani. Ha kész, tányérba kiszedve azonnal fogyaszható. Az íze így is remek lesz, és biztos vagyok benne, hogy te is azt fogod tervezni, hogy mikor főzöl legközelebb!
Ha viszont van kedved megadni a módját, akkor pirított sajtos fehérkenyérrel még finomabb és még kiadósabb. Ezt is kétféleképpen lehet elkészíteni, bemutatom mind a kettőt.
- Ha van otthon hőálló edényed, és igazán szeretnéd megadni a módját, akkor szedd ki a hőálló tálakba a levest. Tányéronként 2 kisebb (pl. bagett) vagy 1 normál szelet kenyeret piríts meg. Aztán tedd a kenyérszeleteket a tálak tetejére, és jó bőven szórd meg reszelt sajttal. Tedd be sütőbe a grill alá, és néhány perc alatt süsd rá a sajtot.
- Ha nincs hőálló edényed, akkor ugyanúgy pirítsd meg a kenyereket, tedd egy tepsire őket, szórd meg sajttal és olvaszd meg a sajtot a grill alatt. Ha kész, akkor szedd tányérba a hagymalevest, és tedd rá a sajttal olvaszott kenyérszeleteket.
Bármelyik verziót is választod, az eredmény felejthetetlen és tökéletes lesz. A kenyér alja megszívja magát a leves ezernyi ízével, a teteje ropogós marad, ráadásul az ízletes olvadt sajt tökéletesen megy a hagymaleveshez. Mindenképp erősebb ízú sajtott válassz, legjobb a Guyére, de ha az nincs, akkor pl. Emmentáli vagy Cheddar is megteszi.
A francia hagymaleves változatai
A francia hagymalevest étteremben sok esetben a képen láthatónál, és a recepttől vártnál sötétebb színben szolgálják fel. Persze merem remélni, hogy ezt sem ételszínezék, sem mesterséges ételízesítő nem okozza, de ez most tulajdonképpen mindegy.
Ha kicsit sötétebbre szeretnéd, akkor egyrészt pirítsd tovább a hagymát – nagyon lassú tűzön akár egy órát is lehet. Másrészt a csirke alaplé helyett egészben vagy részben használj borjú alaplét. Ez nem csak a színét, de az ízét is teltebbé varázsolja. Harmadik megoldásként pedig használhatsz eleve a felére besűrített alaplét, amitől szintén sötétebb és ízletesebb lesz. Lehetséges még a hagymalevest vörösborral készíteni – ekkor a színe természetesen egész sötét lesz, és az íze is jobban különbözni fog a hagyományostól.
Akárhogy is készítsd és tálald, a francia hagymaleves hideg napokon biztosan a te és a családod kedvence lesz! Ez a mennyiség 4 személyre elegendő, de ne felejts el főfogást is készíteni!
Jó étvágyat!
Recept forrása (részben): Marmiton francia hagymaleves recept. A klasszikus francia hagymaleves kép forrása: Nikchick, Wikipedia.
A nyomtatásról: én úgy tudom kinyomtatni a recepteket, hogy kijelölöm az egész oldalt, majd a Word-ben myitok egy lapot és a „Paste” -et használva telepítem. Copy-Paste. Nekem sikerült eddig.
Kedves Balázs! Ez az egyik olyan étel, amit csakis a Te útmutatásod alapján készítek, és imádom, tökéletes! Van még néhány, és egyikben sem csalódtam még – pl a pizza, vagy a spanyolos paprikás krumpli, sőt, ha a Te módszered alapján próbálok ki valamit, másképp már többé nem is akarom! Nagyon szeretem a receptjeidet, más „dimenzióba” kerülnek tőle az ételek! A nemzeti étel-receptjeid pedig nagyon hűen követik a hagyományos, eredeti elkészítési módot.
Nagyon örülök neki Judit, és nagyon köszönöm a visszajelzésed!
Kedves Balázs!
Sokszor főzök hagymalevest. Az unokám kedvence. Ünnepekkor mindig ezt kéri. Egy kicsit másképpen csinálom, mert ezt a receptet még nem ismertem, de ki fogom próbálni. Én 2 póréhagyma és 2 hagyma keverékével csinálom. olajat egyáltalán nem teszek bele, mert a vajat nem akarom elrontani 🙂 . Nekem borból az egri leányka ízvilága jött be, de sajnos egyre ritkábban találok. Fűszer gyanánt csak fehér bors-ot szoktam bele tenni és alaplé híján tyúkhúsleves(Knorr) kockát 1 literre 3db-ot. A tálalásnál eddig a tányér aljára tettem a pirított kenyeret a lapka sajttal, de most majd így fogom csinálni, ahogy írtad. Nagyon köszönöm
Nagyon szívesen, és én is köszönöm! 🙂
Kedves Balázs!
Milyen főétel illik a francia hagymaleveshez? Köszönöm.
Lényegében bármi mehet hozzá, ízlés és kedv kérdése. 🙂 Nekem elsőre ez jutott eszembe: https://kemenytojas.com/receptek/parolt-marhaszelet-sutoben-hagymaval/
Ennyi jó vélemény után ma én is kipróbálom! Eddig is a kedvencek között volt, de ez sokkal jobbnak tűnik, mint amit eddig csináltam.
Nagyon szeretem a receptjeidet. Élvezettel olvasom és készítem el! Köszönet minden receptedért. 🙂
Én most készítettem először ezt a fajta hagymalevest.kimért olaszrizlinggel készítettem nagyon finom lett!
Nagyon örülök neki, hogy ízlett!
Nálunk is kedvelt a hagymaleves. A gyerekeknek úgy tálaljuk, hogy a zsömle tetejét levágjuk, belsejét kiszedjük, így kicsit grill alatt átpirítjuk, ebbe szedjük a levest (mintha cipóban lenne) tetejét reszelt sajttal, friss hagymaszárral, vagy sidlinggel megszórjuk.
Gratulálok a blogodhoz!
Kedves Balázs,
remek a recept, én is így készítem. Egy apró különbséggel: néhány csepp citromlét csepegtetek a végén bele. Nekem így lesz kerek az ízvilága, bár az eredetiben nem szerepel. (És néha – ha van otthon – egy kis reszelt parmezánnal is megbolondítom. Nem tesz rosszat neki…)
Igen, a citromlé az nagyon fel tud dobni bármit! Én is imádom! 🙂
Kedves Balázs!
Nagyon szeretem, ahogy mesélsz az ételek elkészítéséről. Nem egyszerű receptként, hanem művészeti jelenségként élem meg a leírásaidat, nagyon élvezem. A francia hagymalevest én fehér borssal szoktam készíteni és cipóban tálalom, sok sajttal a tetején.
Köszönöm szépen a recepteket!
Nagyon szépen köszönöm Csilla, és örülök, hogy tetszik amit csinálok! 🙂 Nagyon jól hangzik a verziód! 🙂
Imádom a hagymát, de nem tudom megenni ilyen nagy darabokban, csak turmixolva.(kivéve nyersen!) Úgy is nagyon finom!!!!! Nagyon szeretem a receptjeidet, semmi „csavar”, csak a finom ételek a maguk egyszerűségében! Köszönnöm!
Igen, turmixolni is lehet, akkor inkább krémleves jellegű! 🙂 Nagyon örülök, hogy tetszenek a receptjeim, én is köszönöm!
A tálalás második verzióját képtelen vagyok elolvasni egy átok hirdetés miatt, amit sehogysem tudok bezárni. Megköszönném, ha leírnád üzenetben. Különben csodás a leves. Szinte minden héten szerepel az „étlapon”.
Köszi areceptet!
Na azt én sem tudtam elolvasni a hirdetés miatt, de legalább rájöttem, hogy ez egy hiba volt a honlapban, javítottam, köszi hogy szóltál! 😀 Most már olvasható, de bemásolom ide:
„Ha nincs hőálló edényed, akkor ugyanúgy pirítsd meg a kenyereket, tedd egy tepsire őket, szórd meg sajttal és olvaszd meg a sajtot a grill alatt. Ha kész, akkor szedd tányérba a hagymalevest, és tedd rá a sajttal olvaszott kenyérszeleteket.”
Tényleg nem lehet kinyomtatni a receptet, vagy csak én vagyok vaksi? Sehol sem látom se a kis nyomtató-jelecskét, se a Print friendly linket. Ha nem lehet, kár. De megoldottam: kinyomtattam a franciát, és kézzel kiegészítettem az eltérésekkel.
Jó lenne, ha minden receptedet ki lehetne nyomtatni.
Amint legközelebb húslevest főzök, készül majd hagymaleves is.
Üdv,
A.
Külön nyomtató ikon nincs ehhez a hopnlaphoz Antónia.
Eszméletlen finom,többször csináltam a recepted alapján hatalmas siker!:)
Nagyon örülök neki! 🙂
Kedves Balázs,
nem szokásom megjegyzéseket fűzni blogokhoz, de most mégis muszáj: ez a leves tökéletes lett, a párom és én sem ettünk még ennyire zseniális francia hagymalevest — még éttermekben sem! Szóval ezer köszönet, biztosan körülnézek még az oldalon, hiszen valószínűsítem, a többi itt található receptben sem fogok csalódni.
Üdv,
Jev
Nagyon örülök Jev, hogy ilyen jó lett! 🙂 És köszönöm, hogy fűztél hozzá megjegyzést! 😉
Mindig visszatérek ehhez a recepthez mikor hagymalevesrôl van szó. Isteni és nem kell bele tejszín ☺
Még soha nem főztem hagymalevest, de ezután szivesen kipróbálom. Azt is hallottam. hogy piritott kenyér helyet levesgyönygyöt raknak bele.. Állitólag úgy is nagyon finom.
Örülök neki. Igen, azt is lehet, talán egyszerűbb. 🙂
Ok, de mennyi az annyi a lisztből? Egy evőkanálnyi?
Igen, 1 ek. liszt. Lemaradt a hozzávalók közül – javítva.
tegnap indukcióson (egy lapos hétvégi házban alig használt ezáltal gyakorlatlan főzőeszköz számomra) lábasba fedő alatt kakukkfüves fehérboros csirkecombot készítettem. pároltam sütöttem libazsíron. nem olyan lett mint amire számítottam ezért kerestem egy hasonló ízvilágú bármit és rátaláltam erre az oldalra aminek nagyon örülök, mert kedvenc levesem a hagymaleves de én a tejszínes botmikszeltet főztem eddig de mától nem tovább. no de a lényeg, hogy az 5. pont előtt beletépkedtem a csirkecombokat majd beletettem a csontokat is és folytattam az étel főzését a recept szerint annyi eltéréssel, hogy alaplé híján két tyúkleveskockával ízesítettem…
Örülök kovácsúr, hogy ízlett! Gratulálok a kreativitásodhoz, ettől élvezet a főzés! 🙂
Sziasztok!
Én mindig csak vörösborral csinálom. A leírás egyébként nagyon pontos.
Nagyon szép, amikor a lisztre rábodul a vörösbor és először rózsaszín lesz, a „massza”, aztán ha kész, megfőtt az alaplével felöntve, akkor szép mély barna.
R
Gratulálok a bloghoz – a leveshez is, én is így készítem -, külön tisztelet azért, hogy mindenhol alaplé van és nem leveskocka!
Köszönöm. 🙂
Én már főztem ilyet, nagyon finom!