Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Francia hagymaleves
Magyar neve: | Francia hagymaleves |
Eredeti neve: | Soupe à l'oignon |
Származás: | Franciaország |
Hány adag? | 4 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Francia hagymaleves hozzávalók:
- 4-6 db hagyma (kb. 400-500 g)
- 1 ek. olaj
- 5 dkg vaj
- 1 ek. liszt
- 2 ág friss kakukkfű (vagy 1/4 tk. szárított) - elhagyható
- 2 dl száraz fehérbor vagy pezsgő
- 8 dl - 1 l csirke alaplé vagy borjú alaplé
- Só
- Bors
- Tetejére: 15-20 dkg fehérkenyér + 15-20 dkg erősebb ízű sajt, pl. Gruyére
A francia hagymaleves karakteres, hihetetlenül ízletes leves a maga egyszerűsége ellenére is. Tökéletes, könnyen és olcsón elkészíthető, melengető étel, amolyan gazdag leves. Egy esős őszi estén vagy egy fagyos téli napon nem is kívánhat az ember nála jobbat.
Ebben a levesben a hagyma kiválóan édeskés, karamellizált ízét remekül ellensúlyozza a fehérbor savassága, amit a csikre és/vagy borjú alaplé ízgazdagsága mennyei magasságokba emel. Nincs is talán jobb példa a hagyományos francia konyha magasztalására, minthogy egy olyan hétköznapi hozzávalóból, mint a vöröshagyma, ilyen kiváló és világszerte méltán híres fogást tudott kreálni.
Van ugyanakkor két „rossz” hírem azoknak, akiknek a francia hagymaleves az itthon általában étteremben kapható, tejszínes levest jelenti.
- A francia hagymalevesben nincs tejszín. Soha nem is volt, még mesziről sem látott. Sőt. A tejszín csak elrontaná azt a karakteres ízt, amit ettől a levestől amúgy elvárhatunk.
- Az ízét nem az ételízesítő, levespor vagy hasonló ipari kreálmányok adják. Ahogy tejszínt sem, ilyen dolgokat sem kíván látni, mégis tökéletes lesz!
Francia hagymaleves recept
- Vágd a hagymát kb. fél cm-es karikákra.
Egy lábasban olvaszd fel a vajat az olajon, és tedd bele a hagymát. Adj hozzá kb. 1 tk. sót, és lassú tűzön, fedő nélkül, időnként megkeverve párold 25 percig.
Készülj, mert már ekkor isteni illat fogja átjárni a konyhádat! A lassan karamellizálódó hagyma és vaj illata leírhatatlanul finom.
Ja, és kérem tessék komolyan venni! Ez francia étel, az evés és az étel szeretetéről szól. Vaj. Nem olaj (csak egy kevés, hogy ne égjen oda), nem margarin. Vaj. Tehéntejből készült, ízletes, finom, máshoz nem hasonlítható vaj.
- Amikor 25 perc után a hagyma már szépen megkaramellizálódott, adj hozzá egy evőkanál lisztet. Keverd el, tedd bele a kakukkfüvet, és hagyd pirulni közepes lángon a lisztet kb. 1-2 percig.
Öntsd fel a száraz fehérborral, és keverd meg, hogy a lábas aljára leragadt ízek is mind feloldódjanak. Hagyd 3-4 percig főni, amíg az alkohol elpárolódik, és a liszttől a hagymaleves besűrűsödik.
Még egy tévhitet szeretnék eloszlatni – a főzéshez használandó silány borról. Az igazság az, hogy minél jobb minőségű bort használsz, annál finomabb lesz a végén a francia hagymaleves. Sőt, akár pezsgő is használható, a képeken én pl. azzal öntöttem fel.
- Öntsd föl az alaplével, sózd ízlés és az alaplé sóssága szerint, illetve borsozd. Fedő alatt, lassú tűzön párold 20 percig.
- Az eredmény selymesen lágy, de mégis rendkívül karakteres ízű francia hagymaleves. Akár azonnal tálalhatod, vagy lásd még a tálalásnál írt tippeket.
Francia hagymaleves tálalása
Mivel ez egy egyszerű, a családoknál is gyakran az asztalra kerülő leves, nem muszáj bonyolítani. Ha kész, tányérba kiszedve azonnal fogyaszható. Az íze így is remek lesz, és biztos vagyok benne, hogy te is azt fogod tervezni, hogy mikor főzöl legközelebb!
Ha viszont van kedved megadni a módját, akkor pirított sajtos fehérkenyérrel még finomabb és még kiadósabb. Ezt is kétféleképpen lehet elkészíteni, bemutatom mind a kettőt.
- Ha van otthon hőálló edényed, és igazán szeretnéd megadni a módját, akkor szedd ki a hőálló tálakba a levest. Tányéronként 2 kisebb (pl. bagett) vagy 1 normál szelet kenyeret piríts meg. Aztán tedd a kenyérszeleteket a tálak tetejére, és jó bőven szórd meg reszelt sajttal. Tedd be sütőbe a grill alá, és néhány perc alatt süsd rá a sajtot.
- Ha nincs hőálló edényed, akkor ugyanúgy pirítsd meg a kenyereket, tedd egy tepsire őket, szórd meg sajttal és olvaszd meg a sajtot a grill alatt. Ha kész, akkor szedd tányérba a hagymalevest, és tedd rá a sajttal olvaszott kenyérszeleteket.
Bármelyik verziót is választod, az eredmény felejthetetlen és tökéletes lesz. A kenyér alja megszívja magát a leves ezernyi ízével, a teteje ropogós marad, ráadásul az ízletes olvadt sajt tökéletesen megy a hagymaleveshez. Mindenképp erősebb ízú sajtott válassz, legjobb a Guyére, de ha az nincs, akkor pl. Emmentáli vagy Cheddar is megteszi.
A francia hagymaleves változatai
A francia hagymalevest étteremben sok esetben a képen láthatónál, és a recepttől vártnál sötétebb színben szolgálják fel. Persze merem remélni, hogy ezt sem ételszínezék, sem mesterséges ételízesítő nem okozza, de ez most tulajdonképpen mindegy.
Ha kicsit sötétebbre szeretnéd, akkor egyrészt pirítsd tovább a hagymát – nagyon lassú tűzön akár egy órát is lehet. Másrészt a csirke alaplé helyett egészben vagy részben használj borjú alaplét. Ez nem csak a színét, de az ízét is teltebbé varázsolja. Harmadik megoldásként pedig használhatsz eleve a felére besűrített alaplét, amitől szintén sötétebb és ízletesebb lesz. Lehetséges még a hagymalevest vörösborral készíteni – ekkor a színe természetesen egész sötét lesz, és az íze is jobban különbözni fog a hagyományostól.
Akárhogy is készítsd és tálald, a francia hagymaleves hideg napokon biztosan a te és a családod kedvence lesz! Ez a mennyiség 4 személyre elegendő, de ne felejts el főfogást is készíteni!
Jó étvágyat!
Recept forrása (részben): Marmiton francia hagymaleves recept. A klasszikus francia hagymaleves kép forrása: Nikchick, Wikipedia.