Rántott hús wokban
Nemzeti ételek, receptek, gasztroblog, főzőcske
Császármorzsa sógoréknál
Magyar neve: | Osztrák császármorzsa |
Eredeti neve: | Kaiserschmarrn |
Származás: | Ausztria |
Hány adag? | 4 személyre |
Előkészítési idő: | |
Pihentetés / kelesztés: | 00 perc |
Főzési / sütési idő: | |
Összesen: |
Osztrák császármorzsa hozzávalók:
- 190 ml tej
- 100 g liszt
- 40 g cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 4 tojás
- Só
- 80 g vaj
- Kb. 30 g porcukor a tetejére
Figyelem! Ez a recept nem a búzadarából készített, hagyományos császármorzsát, hanem az osztrák császármorzsa változatot (németül: Kaiserschmarrn) mutatja be.
Ez az étel számomra mindig is talány lesz. Ha valaki megfejti, akkor szívesen várom a választ a cikk alatt megjegyzésként. Hogyan lehet ugyanis az, hogy van egy államalakulat, Osztrák-Magyar Monarchia, aminek közös uralkodójáról elneveznek egy ételt. És a két országban száz évvel később ugyanaz a név két eltérő dolgot jelent. Mert igaz, hogy mindkét oldalon se szeri se száma a különféle császármorzsa recepteknek, de egy valami elmondható ezekről. A magyar császármorzsa minden esetben búzadarával készül, és viszonylag apró, valóban morzsás étel a végeredmény. Az osztrák (és külföldön ismert) változatban azonban nincs dara. Az liszttel készül, és állagában csak kicsit hasonlít a magyarra. Ez egy könnyed tésztájú, rusztikus darabokra tépkedett, vastag palacsinta.
Én most utóbbi, az osztrák változatot mutatom be, lévén ez egy nemzetközi ételeket bemutató blog. A sógorékféle császármorzsa vastagságát és könnyedségét a külön felvert tojásfehérje adja, a sütés közben rászórt, karamellizálódott cukor pedig kívánatosan karakteres ízekkel gazdagítja. Istenien finom desszert, de aki bírja az édeset, az egy borongós őszi estén akár főételként is kipróbálhatja.
Osztrák császármorzsa recept
- Válaszd szét a tojásokat. Egy nagy tálban keverd össze a tejet, a tojássárgáját, a cukrot, a vaníliás cukrot és a lisztet.
- Egy másik tálban verd keményre a tojásfehérjét egy csipetnyi sóval.
Forgasd bele a tojásfehérje habját a sárgájás-lisztes-tejes keverékbe. Óvatosan, egy széles lapáttal keverd el, hogy egynemű legyen, de a hab ne törjön össze.
Ebben a fázisban adhatsz hozzá rumban áztatott mazsolát, diót, mogyorót, mandulát, vagy apróra vágott gyümölcsöket, például cseresznyét, szilvát vagy almát. Ahány recept annyiféle ízesítés. Én simán szeretem, így is készítettem.
Melegíts fel egy nagy serpenyőt, olvaszd meg benne a vajat. Ne lepődj meg, ez tényleg rengeteg vaj, de a tészta fel fogja szívni és ettől csak még finomabb lesz.
Öntsd a keveréket a serpenyőbe. Alacsony lángon süsd addig, amíg az alja teljesen megszilárdult, és aranyszínű nem lett. Ez kb. 5 perc.
- Ennél a pontnál a receptek azt írják, hogy fordítsd meg a tésztát. Na most én megnézem azt, aki ezt megcsinálja. A teteje ekkor még folyik, és egyébként is hatalmas mennyiségű, egyben kezelhetetlen tésztáról van szó. Szóval szerintem lehetetlen megfordítani. A helyes kifejezés az, hogy próbáld megfordítani a félig megsült palacsintát. Nem baj, ha eltörik, hiszen a végén éppen az a cél, hogy falatnyi nagyságú darabokra tépkedjük.
- Ha esetleg sikerült egészben megfordítanod, akkor most rossz hírem van. Így is úgy is szét kell törnöd. Egy vagy két lapát segítségével szedd szét nagyobb falatnyi, kb. 5-10 centis darabokra. Szórd meg a porcukorral, tekerd fel a lángot közepesen erősre. Néha megmozgatva, a folyósan maradt részeket is átsütve süsd még 5-6 percig, amíg a cukor megfelelően karamellizálódik, és minden oldala aranybarna nem lesz.
Osztrák császármorzsa tálalása
Általában porcukorral megszórva és valamilyen gyümölcsszósszal vagy kompóttal tálalják, leggyakoribb az alma vagy szilva. Mi legutóbb ribizlilekvárral, illetve almaszósszal ettük, mindkettővel nagyon finom. Az almaszószt a császármorzsához – lévén desszert – a receptben leírtnál egy kicsit édesebbre főzd, és tehetsz bele még némi őrölt fahéjat is.
Frissen, melegen a legjobb, de egy angol nyelvű blog hatására egyszer kipróbáltam hidegen. Egy adagot eltettem másnap reggelre, amikor is serpenyőben megmelegítettem. Bár a könnyedségéből veszít valamicskét, de az ízéből nem. Az pedig semmiképp sem elhanyagolandó, hogy az ember reggel álmosan szívesebben vesz ki a hűtőből valamit, mintsem tojásokat válogasson és palacsintákat sütögessen. Én legalábbis így vagyok ezzel.
Recept: Chefkoch.de