Pizza sütése otthon, hagyományos sütőben

Szerző: AlapreceptekOlasz receptek
Pizza sütése: szalámis pizza

« Előző lépés: pizzaszósz készítése, pizzaszósz recept

A pizza sütése otthon, hagyományos sütőben nem igényel különösebb tudományt, csak néhány fontos alapelv betartását, na meg persze kiváló minőségű pizzatésztát és szószt. Természetesen ha van egy kemencéd valahol a kertben, akkor fűtsd be és dobd be a pizzát, igazán tökéletes csak abban lesz. De ahogy az átlagos olasz háztartásokban sem mindennapos, úgy nekem sincs és valószínűleg az olvasóim többségének sincs ilyen, ezért én a hagyományos sütőben sütés módszerét mutatom be. És sok helyen olvasni róla, hogy lehetetlen, mégis szinte tökéletes, a legjobb pizzériákban kaphatóhoz hasonló pizzát lehet sütni otthon, hagyományos sütőben is.

Pizza sütése otthon, hagyományos sütőben – mire kell figyelni?

  • Először is a pizza sütése során is tényleg nagyon fontos, hogy megfelelő legyen az alapanyag. A tészta, a szósz és a feltétek, az utóbbi kettőnél elsősorban arra gondolok, hogy ne áztassák el a pizzát. Olvasd el a pizza sorozatom előző részeit – ide kattintva kezdődik a tökéletes pizzatészta recepttel -, és ha aszerint jársz el, a sütés nem fog gondot okozni.
  • A sütőd legyen olyan forró, amennyire csak lehet. Ez általában 250-300 fok, és még így is jócskán alatta van annak, amit Nápolyban a fatüzelésű kemencében sütött pizzához előírnak, vagyis a 485 fokhoz. Egyszerűen tekerd olyan magasra, amennyire csak lehet.
  • Várd meg, amíg teljesen bemelegszik a sütőd, csak akkor tedd bele az első pizzát. Ez kb. fél óráig is eltarthat a nagyon magas hőmérséklet miatt.
  • Pizzalapon vagy tepsiben a sütő alsó részében süsd a pizzát. Pizza kő esetén ez természetes 🙂 .
  • Egyszerre csak egy pizzát süss.
  • Nálam elektromos sütőnél az vált be, hogy amikor beteszem a pizzát, akkor rákapcsolom a légkeverést kb. 2 percig, amíg a pizza pereme felemelkedik. Aztán lekapcsolom a légkeverést, alsó-felső sütésre állítom, úgy hagyom tovább sülni. A sütés utolsó 2 percében ismét visszateszem légkeverésre, hogy a pereme megkapja a jellegzetes, drappos-barnás színt.
  • Ha nincs légkeverésed az sem baj (a kemencében sincs), egyszerűen használd a legmagasabb fokozatot akár gáz, akár elektromos a sütőd. Ha az alsó és felső sütés változtatható, akkor mindenképpen az alsó-felsőt egyben válaszd, ez hasonlít leginkább a kemencére.
  • A sütési idő függ a sütő hőfokától és a pizza méretétől. 250 fokon kb. 15 perc alatt sül meg egy 35 cm-es pizza. Nálam kb. 300 fokig lehet tekerni, úgy 8-10 perc is elég. Fele adag tésztából készült, 25 cm-es pizza kb. 2 perccel gyorsabban kész van. Tehát a sütési időt nem lehet így interneten keresztül megmondani, ezt néhány pizza után ki fogod tapasztalni. Akkor van kész, ha elolvadt rajta a sajt, és szép barnára sült a széle.
  • Igazán jó a pizza csak akkor lesz, ha a tészta is megfelelő, és a pizza sütése során nem ázik el a sok szósztól vagy a mozzarellából távozó víztől. Mivel vétek nem a hagyományos mozzarellával sütni, ezért néha mégis túl sok lesz a nedvesség rajta. Ezen javítani úgy tudsz valamennyit, ha sütés közben néha kinyitod a sütő ajtaját 5-10 másodpercre (ha van légkeverésed, közben az is menjen), hogy a mozzarellából felszabaduló gőz távozni tudjon. Ez nem tökéletes megoldás, és bár a kicsit elázott pizza is finom, mégsem az igazi. Egyszerűen tegyél rá legközelebb kevesebb sajtot, illetve próbálj meg más márkájút használni. Én azt tapasztaltam, hogy az itthon kaphatók közül a Szarvasi Mozzarella sül a legtökéletesebben.

Ha a pizza sütése során ezeket a tanácsokat betartod, szinte ugyanolyan pizzát tudsz otthon, hagyományos sütőben készíteni, mint a legjobb pizzériákban. Persze a faszéntüzelésű kemence jellegzetes íze elmarad, de ígérem, hogy nem lesz nagy a különbség!

Tipp: a tökéletes olasz pizza készítésének 7 titkáról írt cikkemet a linkre kattintva találod.

« Előző lépés: pizzaszósz készítése, pizzaszósz recept

Pizza sütése: szalámis pizza

Kis méretű, szalámis pizza sütése hagyományos sütőben - mint egy igazi pizzériában!

Címkék

63 hozzászólás

  1. Youcee szerint:

    Kedves Balázs!

    Várakozáson felüli lett, felülmúlt minden eddigi kísérletemet. KÖSZÖNJÜK!

  2. Lívia szerint:

    Ennél finomabb pizzát még sosem ettem! Na és nem is sütöttem! Isteni! Köszönöm a segítséget!

  3. petyka szerint:

    Szia Balázs! Egy kérdésem lenne. Milyen oregánót használsz? Én amikor elkezdtem pizzát sütni a recepted szerint, szuperek lettek. Ez eltartott sok hónapig. Aztán hirtelen már nem voltak olyan finomak, és nyomozásom szerint az oregánó a ludas. Nincs se „pizza” ize, se pizza szaga. Pedig az elején az volt. Sajnos nem néztem meg, milyen márkát használtam először, és már hiába veszek bármit, nem adja azt a szuper pizza ízt… 🙁

    • Én megmondom őszintén nem figyelek erre, egyszerűen hétköznapi csomagolásban kapha szárított oregánót.

      Sajnálom, ha nem lett olyan jó egy idő után. 🙁 A fűszerek aromája elmegy, érdemes mindenképpen kipróbálni akkor egy olyan csomaggal, amit frissen bontasz ki.

  4. petyka szerint:

    Szia Balázs. Egy itthon kikísérletezett tipp, ha nem hőlégkeveréses a sütőd: A pizzakövet (samotlapot) tedd legalulra, és 20 centivel fölé tegyél be egy sima vas tepsit, így forrósítsd fel a sütőt. Amikor a pizzádat a kettő közé csúsztatod sütésre, felülről is kap egy agresszív sugárzó hőt, sokkal jobban sül! Gyorsabban is kész lesz, meg jobban barnul a teteje, és ezért kevésbé ég az alja. Nekem ez a tapasztalatom, próbáljátok ki!

  5. Rajmi szerint:

    Nagyon köszi ezért a remek írásért, régóta próbálkozunk itthon pizzaval, kisebb-nagyobb sikerrel, de így ezekkel a jó tanácsokkal kitűnő pizza van itthon
    És soha nincs selejt ☺️
    Érthető, és hasznos írás

    • Nagyon szívesen, nagyon örülök hogy hasznos volt! 🙂

    • Lacka szerint:

      Sziasztok!
      Én már évek óta így sütöm, még Olaszországból a szomszéd nonna Rosatól kaptuk a receptet. Szinte teljesen ugyanaz mint a Balázsé. Mindenki imádja, én még egy kicsit szoktam turbózni azzal, hogy a szélét megtöltöm mozzarellával.
      Isteni!

  6. beres erzsebet szerint:

    nagyon orulok hogy ratalaltam erre a remek receptre 66 eves vagyok eletem elso pizzaja de remekul sikerult tyuj nem is hittem volna a ferjem szaja a fuleig ert mert hogy bevallaltam hogy pizzat sutok mas mert nagyon finom lett tul sokat is zabaltunk csak az bosszant nem tudtunk leallni megegyszer halas vagyok a receptert,,,

  7. Dudika szerint:

    Nagyon örülök, hogy ezt a receptet kipróbáltam, már az első alkalommal teljes siker volt. Azóta szinte hetente sütők pizzát. A férjem egyáltalán nem szerette a pizzát, de amióta én készítem, alig várja, hogy újból csináljak.
    A legnagyobb siker viszont az, hogy ennek a receptnek az útmutatásait követve, gluténmentes lisztből is tökéletes pizzát tudok sütni. Imádja az unokám, ez a legnagyobb siker.

  8. Szabó Márti szerint:

    Isteni volt! Ahogy én szeretem !
    Köszönöm!
    Pb gázon maxon ment középen 20 percig a tepsijébe, de van az alján cserép .
    Ropogós a széle az alja tökéletes. Ezt csak segitség képpen , hátha jól jön valakinek!

    • Nagyon örülök neki, köszi a tippet! 🙂

    • Solymosi Lászlóné szerint:

      Nagyon köszönöm a receptet.
      Sokszor sütöttem pizzát, de soha nem sikerült még ennyire jól.
      Nekem alsó-felső sütéssel 300 fokon 10 perc alatt lett tökéletes.

  9. Péter szerint:

    Szia!

    Nagyon hasznos az oldal a pizzaszósz és az eredeti mozzarella tökéletes. Régóta próbálkozom a megfelelő tésztával. Vettem egy ferrari köves pizzasütőt is. Az örök problémám, hogy a tészta alján egy nagyon vékony réteg megkeményedik és ropogós lesz. Nem értem miért Pedig ez a sütő tud 350 fokot. A pizzériában a pizza alja sokszor tok sötét es mégis puha. Nekem viszonylag világos es a pizza szele sem nagyon sült, mégis kemény és férges.

    • Örülök, hogy tetszik! Ezt így nem tudom megmondani. Érdemes lehet egy kicsit több szósszal megpróbálni, igazából az és a feltételben lévő nedvesség puhítja meg a tésztát annyira, amennyire kell a tetején, miközben alulról ropogós marad.

  10. Dami szerint:

    Nekem nagyon vacak sütőm van, így alulra tuti nem fogom tenni a tésztát. Kb 2 percen belül úgy megégne, hogy ki lehetne dobni. Egy kemence 450 foka között és ahogy én megmértem (sütőhőmérővel, hacsak nem rossz, bár elég valószínűtlen) Hogy nálam 350 fokra melegszik fel a gázsütő ( éljen a FÉG fantasztikusan elcseszett sütője), jött már szerelő, nem lehet kisebbre állítani. Jártam már úgy, hogy a tészta nem sült meg felül, mintha eláztatta volna a feltét ( pedig nem volt „nedves” nagyon, de ugyanakkor az alja megégett. Ilyenkor mit javasolsz? ( Azon kívül, hogy dobjam ki a sütőt, mert bármennyire is szeretném, erre most nincs lehetőség)

    • Ha vizes lett, akkor az nagy valószínűséggel a mozzarella, esetleg a paradicsom miatt lehet. Megpróbálahtod egyrészt egy kicsit főzni a paradicsomot, hogy sűrűbb legyen (nagyon változó amúgy a bolti passzírozott paradicso9mok nedvességtartalma). Hagyd egy szűrőben csöpögni a mozzarellát, és tegyél rá egy kicsit kevesebbet. Vagy esetleg pizza mozzarellát is használhatsz, nem lesz ugyanolyan, de eláztatni biztos nem fogja!

    • Németh Róbert "Rossy" szerint:

      Szia Dami.. Az én sütőmmel is ez volt a gond de azt javasolta nekem egy öreg néni,hogy tegyek be legalulra két tetőcserepet…Megtettem és azóta szuper a cucc.. nem ég meg benne semmi…Csak egy jó tanács… Üdv…

    • Dr Varga János András szerint:

      Samott táglát kell a sütő aljába tenni, eloszlatja a hőt!!

  11. Balog Ádám szerint:

    Milyen fajta szalámit tegyek a pizzára? A pick szalámi nekem annyi szaftot ereszt a sütőben, hogy teljesen eláztatja a pizzát. :\

    • Igen, az elég zsíros. Próbálj meg esetleg kevesebbet tenni rá, vagy akár kolbászt. Lehet általában kapni hagyományos érlelésű, de nem paprikás és nem téliszalámit, német vagy olasz, azok általában kevesebb zsírt tartalmaznak. De mindenképpen zsíros lesz egy igazi szalámitól. 🙂

  12. Balogh Ákos szerint:

    Csak saját felelősségre! Elkészítettem, vegyesek az érzelmeim… Nagyon jó lett, a régi recept kuka, de mától a feleségem helyett csinálhatom én a pizzát… („Apa, légyszííííí, a múltkor is olyan finomat sütöttél…) :/

  13. Pifu szerint:

    Szia!

    Csak annyit tudok mondani: Köszikösziköszi!

    A tésztában módosítottam 550 g lisztre (sima Nagyi titka BL55), a többi a leírtak szerint. Tökéletes! A párom azt mondta rá, hogy ez a város legjobb pizzája. (és nem kicsi a város, sok-sok pizzériával) A szósz is picit módosított, szupertitkos. 🙂
    5-6 db pizzát sütöttem, utána rögtön meghívtam a haverokat egy pizzapartyra. Szerencsére van pizzafunkció a sütőnkön, így gyorsan kész lett a 8 darab. A vendégek tele hassal, elégedetten távoztak… és kérik a receptet.

    Üdv: Pifu

  14. Chromyné Anita szerint:

    Én most csináltam megy 50% teljes kiőrlésű búzaliszt és Bl55 fehérliszt keverékével. Tökéletes, nagyon finom, ugyanúgy kel és ugyanúgy reagál ebben a lisztarányban a tészta. 🙂 Jó recept, köszönöm!

  15. Tünde szerint:

    Szia!

    Fantasztikus lett a pizza!!! Eddig mindig bajlódtam soha nem lett jó, ezért ritkán szántam rá magam a pizza sütésre. De ez a recept és a részletes leírás sokat segített. Mindenkinek ízlett a családban, már többször is megcsináltam. 🙂

    Köszönöm a receptet!

  16. Ágnes szerint:

    Kedves Balázs!
    Megsütöttem a receptje alapján a pizzát. Egyszerűen tökéletes lett. A tésztát nem kerekre, hanem a sütő tepsi nagyságára nyújtottam. Annyira ízlett a családnak, hogy már kérték az ismétlést.
    Nagyon jó a leírás, egyszerű a készítés.
    Gratulálok a recepthez és köszönöm.
    Üdv. Ági

  17. Beatrix szerint:

    Nekem a gázsütőben minden szénné ég a legnagyobb fokozaton, mármint az alja, a teteje többnyire nyers marad. Kipróbáltam azt, hogy bent hagyom a tepsit legalul, így nem is tudok legalul sütni, de nem is nagyon kell. Az oldalt feláramló hő így is megégeti a tészták oldalát. A sajt egyáltalán nem olvad benne, csak ropogósra sül, kisebb fokozaton is. Nem tudom, hány fokos lehet. Állítólag 280 a teteje. Sajnos kevés olyan étel van, amit el tudok benne készíteni olyanra, amilyennek annak lenni kell. Régebben volt két cserepünk, az volt benne alul, de ráégett ami ráfolyt, így ki kellett dobni, azóta csak nyűglődök.

    • Hm, gázsütővel bevallom szerintem életemben sosem sütöttem, talán gyerekkoromban. Talán akkor a hőelosztása nem tökéletes, mert egy kemencében 400-500 fok is lehet, lásd például az előírt 485 fokot a cikkben. Pizzasütőlapot használsz?

      • Beatrix szerint:

        Nem, azt nem kaptam. Most vettünk egy szima bevonatos tepsit, abban készül. Vizet is teszek a sütőbe, mert nagyon szárít. Szerintem a gázsütő alapból rossz koncepció, mivel muszáj oxigént beengedni, hogy égjen a láng, így meg mindenhol elszökik a hő. Biztos nem ilyet vennék, ha nekem kéne választani. No a következő blog lehetne: Melyik a legjobb sütő? 😀

          • Beatrix szerint:

            Kaptam végre cserepet, betettem a sütő aljára és azóta csodák történnek ismét. 🙂 Mai teszt: nincs semmim, ami hasonlít egy pizzasütő kőre, úgyhogy kiválasztom a legnagyobb jénai tálat (vagy a tetejét valamelyiknek) és annak a hátán fogom megsütni. Kíváncsi leszek.

          • Bori szerint:

            Imádom ezt a receptet.

            Sajnos nekem is a legolcsóbb fajta gázsütőm van. Szinte mindent egész felül kell sütni, különben a teteje nyers, az alja szén lesz, de így azért működik. Illetve nekem egy vastagabb típusú alufólia van betéve az aljára pluszban. Próbálkoztam vizes tepsivel az alján, nem jött be. Ráadásul nekem az eleje jobban süt mint a hátulja. Bár bevallom csak sima zománcozott tepsim van. De már képviselőfánkot is tudok benne úgy készíteni, hogy nem lapul el, nem ég meg.:)

            Van viszont egy igazi békebeli vas edényem, na azt lehet lejjebb tenni. Csak az nem jó pizzának.

            Szóval szerintem a titok a gázsütőnél a vastag edényben lehet. Vagy a cserépben, de azt nem szereztem még. Persze a pizzasütő kő is biztosan a jobb hőleadást segíti.

      • Beatrix szerint:

        No ma sikerült az első zsemlém. 500g Gyermelyi kenyérliszt, 1,5 – 2dl víz, így nem is ragadt, géppel jól átgyúrtam (úgy 40 perc, de ha előtte kézzel dolgoztam volna össze, akkor hamarabb meglet volna), kelesztettem úgy 45 percet, majd újra átgyúrtam a gépben, kiformáztam a zsömiket, sütőlapra tettem még 30 percet kelni a gázsütő fölé a tűzhelyre, és be a sütőbe. A hőfokot úgy állítottam be fülre, hogy letekertem a legkisebbre, és az onnan következő „hangosabb” fokozatra állítottam, előmelegítettem úgy fél órát, aztán 40-45 percet voltak benn a zsemlék. Sajnos nem egyformán sültek, aki akarja, forgathatja közben, de itt is él, hogy nyitogatni a sütőajtót nem szerencsés. Szépek és finomak.

      • Beatrix szerint:

        Bocsánat, még egy gondolat a gázsütőhöz: Igen, érdemes lenne hőmérőt venn, most meg is nézem a neten. 🙂 A hőelosztást pedig az alulra betett tepsivel lehet egyenletessé tenni, és mivel az is lukacsos oldalt, szépen körbe kell tekerni alufóliával. Ez azért is nagyon hasznos, mert ha husit sütünk és kifolyik az olaj, csak lerántjuk a fóliát, felteszünk egy újat és kész. (Sajnos ma elfelejtettem feltenni, de nem baj.)

  18. Toth Sarolta szerint:

    Kerdesem: A sonka vagy egyebb felvagott fajta mint a szalami , neha meg kolbasz is belekerul nalunk a pizza receptbe, nalad egyetlen egyszer lattam megemlitve a sonkat. Valaki azt allitotta hogy az eredeti pizzaban nincs hus. Ez igaz? En ennek ellenere csirkeaprolekkal vagy miert ne meg bolognai szosszal is kiprobalnam.

    • Igen, én itt igyekszem a lehetőleg minél eredetibb recepteket bemutatni. A pizza esetében nehéz meghúzni a vonalat, hiszen van, aki a vastag tésztás amerikai pizza változatot is eredetinek tartja, hiszen olasz bevándorlók készítették és terjesztették el.
      Az olaszok általában erőteljesebb ízű feltételek használnak, ettől egyébként jobb a pizza, harmonikusabbá válik, mint a nálunk megszokott gépsonkával (aminek valljuk be, semmi íze és karaktere sincs). Sonkából is a hagyományos sonkát, és van szalámis pizza is, valamiért ez nálam még kimaradt.
      Persze a főzésben éppen az a lényeg, hogy az ember érezze vele jól magát, legyen kreatív. Eredetiben a bolognai szósz és a pizza két teljesen más területről származó étel, nem igen keverednek. De ha neked kedved tartja, akkor nyugodtan próbáld ki, és ha ízlik, akkor tartsd meg!
      Amúgy ha nagyon eredeti pizzáról beszélünk, akkor tulajdonképpen a marinara és a margarita, ami ebbe a kategóriába besorolható. Ezeket egy rövid írással az eredeti nápolyi pizza oldalon szedtem össze, és tényleg nincs bennük hús.

  19. Ilihu szerint:

    Szép napot! Ha a sütőm csak 240 fokot tud, egyáltalán belefoghatok? Előre is köszönöm a választ.
    Ilihu

  20. Babadoa szerint:

    Köszi a receptet, olyan jó, hogy végre valaki leírta hogy készül az igazi olaszos pizza. 🙂 És szuperül sikerült! 🙂 Nagyon jó a leírás és a képek hozzá, nagyon élveztem én is és a gyerekek is az elkészítését. Mostmár csak azt nem értem, hogy a szokásos pizza-házhozszállító cégek miért nem tudnak ilyen minőségű pizzát készíteni? Becsukhatnának, ha a receptet sokan kipróbálnák. 🙂

    • Nagyon szuper, örülök hogy ízlett. 🙂 Nálunk is imádják a gyerekek a pizzakészítést.

      A házhozszállító cégeket vagy az átlagos vendéglátást hadd ne értékeljem, bár vannak pozitív kivételek, és egyre több.

  21. kalimpamama szerint:

    libaháj kisütése hogy kell?

  22. pókasszony szerint:

    Szia! Megsütöttem a pizzát a leírtak szerint és nagyon finom lett ,a gyerekek imádták .Köszönöm a receptet.

  23. Zoltan szerint:

    Az elsot elrontottuk, taplo-szarazra egettuk, de a masodik tokeletes lett, sokkal jobb mint amit Olaszorszagban ettem!
    Koszonjuk.

    • Szerintem nincs olyan ember, akinek az első jól sikerül. 🙂 Örülök, hogy ennyire jól sikerült!

      • Peti szerint:

        Nem akarok nagyszájú lenni vagy dicsekedő, de nekem már az első szuperül sikerült, pedig nem vagyok egy nagy szakács.
        Betartottam mindent amit írtál, javasoltál és én még ilyen finom pizzát nem ettem.
        Nagyon köszönöm a segítséget!

  24. Szaky szerint:

    Szia,

    Mindent betűről betűre úgy csináltam, ahogy leírtad, 24 órát pihent a tészta …. és hát valami hihetetlen finom lett, tényleg mintha olaszban ettem volna.

    Nagyon köszönöm ezt a részletes leírást, valószínű többet nem fogok már pizzát rendelni sehonnan. 🙂

    üdv,
    Szaky

  25. Martin szerint:

    Szia! Én így csináltam ahogy leírtad, az egyik pizzatésztát itthon csináltam meg , első 2 percben légkeverés és a végén is ,de elég chips állagú lett(nagyon ropogott), lehet túl kinyújtottam a tésztát! A másik részét a pizzának egy másik sütőben csináltam, ahol nem volt légkeverés stb.. a teteje szépen megbarnult, az alja meg valamiért szénné égett.. Ez mitől van? mit csináljak ,hogy az alja ne égjen le? köszi!

    • bmintbalazs szerint:

      Ha nagyon ropog, akkor süsd rövidebb ideig vagy esetleg hagyd vastagabbra a tésztát, ha úgy jobban szereted. De mindenképpen ropogósabb lesz, mint egy vastag tésztás, ha csak simán ropog az alja de a széle kenyérszerű, az inkább jó! 🙂
      A szénné égést nem tudom miért lehet. Nem lehet, hogy túl lisztes volt az alja? Volt alatta rács? Próbáld meg úgy, hogy rácsra teszed a legalsó szinten, ne a sütő legaljára. Ha van hozzá pizzasütő lapod, azzal biztosan jó lesz.


Recept keresés