Olasz pizza házilag: a tökéletes pizza 7 titka

Szerző: Hasznos tanácsok
Sonkás gombás lilahagymás pizza

Az olasz pizza fogalom. Az eredeti olasz pizza Nápolyból származik, vékony tésztás, kerek, ropogós, és csodálatos összhangban vannak rajta a szósz és a jó minőségű feltétek. A tökéletes pizza elkészítése részben szakértelmet, részben alázatot követel. Alázatot az étel, a hozzávalók és az olasz pizzakészítők több száz éves tapasztalata iránt.

Évek óta készítek rendszeresen, szinte hetente házilag pizzát. Minden csínját-bínját kitanultam és megismertem, hogy itt a blogon közzétegyem a tökéletes pizza otthoni elkészítésének módját. Olasz pizza tészta receptem, pizza szósz receptem és a pizza sütésének leírása az első helyek között szerepel a Google-ben, és rengeteg pozitív visszajelzést kaptam mind azoktól, akik ettek olasz pizzáimból, mind azoktól, akik a receptjeim alapján elkészítették.

Úgy gondoltam, itt az ideje, hogy összefoglaljam azt, amit úgy neveznénk, hogy hab a tortán. Azt a 7 titkot, ami igazán eredetivé, tökéletessé teszi a házilag készített olasz pizzát.

A tökéletes olasz pizza 1. titka: A legegyszerűbb pizzatészta receptet használd

Tökéletes pizza – mint minden étel – csak tökéletes alapanyagokból készíthető. És itt nem csak az alapanyagok minőségére gondolok. A pizzatészta nem más, mint kenyértészta, és a pizza nagyszerűsége is éppen az egyszerűségében rejlik.

Felejts el minden nagyzolást, kísérletezgetést, fölösleges alapanyagot. Az olasz pizza tésztájába nem kell tojás, oregánó, tej vagy egyéb szörnyűségek. Amikor ilyet látsz egy receptben, arról jusson eszedbe, olyan ez, mintha egy amerikai szakács magyarázná, hogy a magyar gulyás, akarom mondani goulash egy kis tengeri ráktól és olívaolajtól mennyivel finomabb lesz.

Az eredeti pizzatészta receptemmel, amit a linkre kattintva találsz, biztosra mehetsz. Ez vizet, lisztet, élesztőt, sót és olívaolajat tartalmaz, pontosan úgy, ahogy Nápolyban az igazi pizzasütő kemencékben sütött pizza tésztája.

A tökéletes olasz pizza 2. titka: Pihentesd eleget a tésztát

A pizzatészta ha megkelt, ami nem több másfél óránál, azonnal felhasználható. De ha igazán jó olasz pizzát akarsz sütni, akkor pár nappal előre elkészíted a tésztát, és hűtőben, egy lezárt edényben pihenteted. Egy kiváló vidéki olaszos étteremben a tulajdonos büszkén magyarázta, hogy ők legalább két napig hagyják állni a pizza tésztát.

Én is azt tapasztaltam, hogy a tökéletes pizzához legalább ennyi idő kell. Még jobb a pizza ha 4-5 napot pihent a tésztája. Eddig a legjobb tapasztalatom a 6 napos pizzatésztával volt. Egészen más volt az állaga, puha volt és könnyen kezelhető, mintha lángost csinálna az ember, ugyanakkor tökéletesen ropogósra és vékonyra sült.

A tökéletes olasz pizza 3. titka: Nyomkodd ki a mozzarellát

Na persze a tökéletes pizzához legalábbis friss mozzarella, igazából bivalytejből készült fajta dukálna, bár ez utóbbi itthon ritkaságszámba megy. A száraz, csőszerű kiszerelésben árult pizza mozzarellából készíteni az olasz pizzát olyan, mint guminővel menni az ágyba, a többit mindenkinek a fantáziájára bízom.

De a friss mozzarellának van egy hátránya, a magas víztartalma. Ahhoz, hogy a pizza ne ázzon el, ezt ki kell belőle nyomkodni. Ezt értsd úgy, ahogy le van írva. A mozzarella golyót a tenyered méretétől függően szedd 2-4 kisebb darabra, és a markodban vagy a két tenyered között, egy edény fölött jó erősen nyomva hagyd, hogy a víz eltávozzon belőle. Én amikor kiveszem a hűtőből a mozzarellát, kinyomkodom egyszer, utána hagyom pihenni ha lehet legalább egy negyedórát szobahőmérsékleten, és ismét kinyomkodom. Az eredmény ahhoz hasonló, mintha lereszelted volna a sajtot, és meg fogsz lepődni, hogy mennyi víz van a friss mozzarellában!

A tökéletes olasz pizza 4. titka: Csak jó minőségű feltéteket használj

Ha tökéletes olasz pizzát akarsz, de mondjuk nem dúskálsz az anyagiakban, akkor inkább a feltét mennyiségével mint a minőségével takarékoskodj. Gépsonkából, harmadosztályú szalámiból, növényi olajokból készített sajtimitációból akkor sem lesz jó a pizza, ha szíved-lelked beleadod. De ha csak néhány szelet jó minőségű füstölt sonkát, pár darab szardellát vagy egy kevés zamatos, friss zöldséget teszel a pizzádra, akkor könnyedén a kulináris mennyországba röpítheted magad. Az olasz pizza lényege különben is az egyszerűségében rejlik. Csodálatos, ahogy szinte semmi feltéttel tökéletes ízhatást tudnak elérni, például a margherita pizza vagy akár a pizza romana esetében.

A feltétek tekintetében még egy fontos dolog van, mégpedig hogy ne legyenek vizesek. Ahhoz, hogy a pizza ne ázzon el ugyanis nemcsak a mozzarellából kell a vizet kinyomkodni, de arra is figyelni kell, hogy a feltétekből se süljön ki fölöslegesen nedvesség. Kerüld az agyonvizezett húskészítményeket – Magyarországon sajnos a kereskedelemben kapható felvágottak, szalonnák többsége ma ilyen – és a konzerv vagy mélyhűtött zöldségeket. Ha mégis az utóbbiakat használod, akkor a gyorsfagyasztott zöldséget előbb engedd ki, a konzerv zöldséget pedig egy szűrőbe öntve csöpögtesd jól le, mielőtt a pizzára teszed.

A tökéletes olasz pizza 5. titka: A lehető legforróbb sütőben süsd a pizzát

Igazán tökéletes csak fatüzeléses kemencében lesz a pizzád. Ha neked sincs ilyen otthon, ahogy nekem sem és szerintem a magyar családok többségének, akkor sincs semmi veszve. Hagyományos sütőben is elkészíthető a majdnem tökéletes pizza. A legfontosabb dolog, hogy felejts el mindenfajta tanácsot a sütő hőfokára vonatkozóan. Tekerd fel amennyire csak lehet, és várd meg, amíg bemelegszik teljesen. Nem tudod túl magasra venni a hőfokot, Nápolyban 485 fokon sütik.

A tökéletes olasz pizza 6. titka: Időnként nyisd ki a sütő ajtaját

A fatüzeléses kemence azon túl, hogy jó meleg, még jól is szellőzik, ezért nem ázik át benne a pizzatészta. Ahhoz, hogy ezt otthon a legjobban imitáld, két dolgot tehetsz azon túl, hogy a legmagasabbra tekered a sütőd hőfokát. Egyrészt a sütő legalján süsd a pizzát, akár rács nélkül is, szó szerint az alján sütheted. A másik, hogy időnként nyisd ki a sütőd ajtaját pár másodpercre, ilyenkor ha lehet kapcsold rá a légkeverést is, hogy a feltétekből elpárolgó nedvesség gőz formájában távozhasson a sütőből.

Nekem a legjobban a következő pizza sütési eljárás vált be otthon: Légkeveréssel kezdem a sütést, ezt kb. 2 perc után lekapcsolom, előtte pár másodpercig kinyitom az ajtót. Félidőben, ami általában 4-5 perc, megfordítom a pizzát a sütőben. Ilyenkor megy a légkeverés, miközben nyitva van a sütő ajtaja, de aztán ismét lekapcsolom. A sütési idő vége előtt kb. 2 perccel ismét rákapcsolom a légkeverést, és még egyszer kinyitom az ajtót.

A pizza sütéséről a linkre kattintva olvashatsz bővebben.

A tökéletes olasz pizza 7. titka: Extra szűz olívaolaj

Az extra szűz olívaolaj amolyan jolly joker, mindent visz típusú hozzávaló. A pizza készítésének szinte minden fázisában használj belőle egy kicsit, és az eredmény tökéletes lesz. Hagyd el vagy helyettesítsd valami gyengébb minőségű olajjal, és a pizza ízén érezni fogod.

Jó minőségű extra szűz olívaolaj kell a pizza tésztába. Nem sok ahhoz, hogy drága legyen, de éppen elég ahhoz, hogy karakter adjon a tésztának és ropogósabb legyen tőle.

Ugyanez az olívaolaj megy néhány evőkanálnyi mennyiségben a paradicsomszószra. Tökéletes pizzaszósz lesz így belőle anélkül, hogy bármit főzni vagy pepcselni kellene vele.

És a végén, ha igazán jó és igazán olasz pizzát akarsz enni, akkor miután megsült és a tányérodon van, akkor is csöppents rá a legjobb minőségű olívaolajból. Ilyenkor lehet ízesített olajat használni, a csípős paprikás vagy fokhagymás tökéletes, de az is extra szűz olívaolajból legyen. Olyan lesz ez a pár csepp olaj, mint egy szikra, ami életre kelti mindazokat az ízeket, amik amúgy nem jönnének elő a pizzádból. Próbáld ki, és meg fogod látni, a különbség tapasztalható és leírhatatlan!

Jó pizzasütést, jó étvágyat kívánok! A tapasztalataidat, ötleteidet, véleményedet szívesen veszem a hozzászólások között!

Olasz pizza recepteket a linkre kattintva találsz.

A képen: a cikkben leírt technikával, házilag készített, sonkás-gombás-lila hagymás pizza.

Sonkás gombás lilahagymás olasz pizza

Címkék

40 hozzászólás

  1. Erika szerint:

    Üdv. Balázs!
    Az előbb sült ki a pizzánk, a recepted alapján. Háát, fotót nem tudok mutatni, mert pillanatok alatt elfogyott, valami eszméletlen finom volt és már nyersen is csodás látvány volt a tészta.
    Eddig tévhitben éltem, mert azt gondoltam, h fantasztikus pizzatészta receptem van. Nos, a Te receptednek a lábnyomába sem érhet, az én eddigi csodásnak hitt receptem. Köszönöm!

  2. Kovacs Lilla szerint:

    Szeretném megköszönni jómagam és családom nevében is a receptet! Már sokszor készítettem el ez alapján, a siker mindig garantált volt! A férjem mostanában mindenkinek azzal dicsekszik, milyen fantasztikus receptet talált „az asszony” és milyen csodás pizzák készülnek azóta nálunk! Imádjuk!
    Tegnap este gyúrtam be a tésztát, éjszakára a hűtőben volt (folpackkal letakarva, ki ne száradjon!), s ma délben, munkából hazaérve készült belőle a finomság! A gyerekek is kivették a részüket a készítésből – szuper szombati, családi program kerekedett belőle! 🙂
    Köszönet érte!

  3. Zsolt szerint:

    Szia Balázs, totál véletlenül bukkantam az oldaladra, ugyanis eredetileg pizzaszósz receptet kerestem. Aztán miután elolvastam mindent, gondoltam kipróbálom én is a pizzasütést, és bár kezdetben nem mindegyik tészta sikerült jól (némileg kemény lett a széle), mostanra sikerült annyi tapasztalatot gyűjteni, hogy isteni finom pizzákat csinálok a család és persze jómagam örömére 🙂 Sose gondoltam volna, hogy ennyire fogom szeretni a pizzát, úgyhogy örök hála a receptért 😀
    De leginkább azért akartam neked írni, hogy elmondjam, ma kipróbáltam az egy hétig hűtőben tartott tésztával és ez lett eddig a legfinomabb. Tényleg hihetetlen, hogy minél tovább áll a tészta, annál finomabb lesz 🙂

  4. Anna szerint:

    Szia Balázs!

    Több pizza tésztát is kipróbáltam már régebben, de a te recepted nagyon bevált. Azóta csak ezt recepted használom. Tökéletes recept.
    Igaz nem ide tartozik, de a bárbekjú oldalas recepted is fenomenális, többször elkészítettem már azt is.

    Nagyon jó receptjeid vannak, egyszerűek és még is nagyszerűek.
    Köszönet érte.
    További sok sikert kívánok neked.

  5. Alex szerint:

    Tisztelt Balázs!

    Pénteken akadtam rá erre a receptre,mert kicsit már el teltem a rendelt pizzákkal és kedvet kaptam sütni ismét magamnak,de a régi tészta receptem,valamerre elkeveredett (ezen csodás recept után,mondhatom hál’ istennek).

    1kg lisztből csináltam pénteken a pizzatésztát,4 részre osztottam ,ma hétfő van,és tényleg megfigyelhető,hogy minél tovább áll a tészta annál jobb,kezelhetőbb,finomabb,meg sem gondoltam volna.

    Tény és való top 1 recept,és ami itt le van írva,hogy ha úgy csinálod úgy lesz,az tényleg úgy lesz!

    Ezer köszönet. A heti 1 pizza ezentúl szerintem garantált lesz,házilag természetesen.

  6. Csilla szerint:

    Tetszik ez a recept, pontosabban szólva: én is ezt a receptet ismerem, mint eredeti olasz pizza recept. Egy kérdésem azonban lenne: az én receptem szerint nem kell bele olaj, és úgy tudom, hogy az extra szűz olívaolajat semmilyen hőhatásnak nem szabad kitenni, mert teljesen megváltozik az íze, zamaza, színe, stb., egyszóval élvezhetetlenné, mondhatni fogyasztásra alkalmatlanná válik. Akkor ez most hogy is van?

    • Örülök, hogy tetszik. 🙂 Akár olaj nélkül is el lehet készíteni, tulajdonképpen a pizzatészta kenyértészta, és nem minden kenyértésztába kell olaj. De Olaszországban általában tesznek bele.

      Az extra szűz olívaolaj tényleg nem bírja jól a hőt, de itt nem magában használjuk, a tésztában van. Tehát igazából itt már nem olajként lesz, hanem a többi anyaggal elkeverve, és az eredmény tökéletes. 🙂

  7. Orsi szerint:

    Szia Balázs!
    Kérdésem az lenne, hogy ha hűtőben pár napot szeretném pihentetni a tésztát, akkor a már megkelt tésztát kell a hűtőbe tenni vagy rögtön ahogy elkészült?

  8. Greg szerint:

    Azt azért tudjátok meg, az EREDETI pizzában nincs élesztő. Az ugyanis kovásszal készül. Az amerikába kivándorolt pizzasütők vitték magukkal az ún. őskovászt, és ha leégett néha a pizzzéria, a pincéből egy vödör kovász volt az első, amit kimentettek.

    G.I

  9. Chf szerint:

    Szia! Aktiv vagy még? Szeretnék beszélgetni Veled! Köszi

  10. Chris szerint:

    Szia,
    En mindig kovon sutom a pizzat hagyomanyos sutoben, szerintem ez nagyon sokat segit. Kb 1 orat elomelegitem max hofokon.

  11. Petra szerint:

    Épp olasz asszonnyá váltam és kalimpálva, hatalmas gesztikuláló mozdulatokkal magyarázom, hogy én ezt a tésztát kivágom, olyan kemény és száraz, mint a…. (szakad)
    Viccet félretéve: Mit rontottam el? Elképzelhető, hogy a friss élesztőtől való félelmemet így bosszulja meg a tészta?(igen, olyanra vetemedtem, amitől kitér egy olasz a hitéből: instant élesztő..)
    Köszi, ha tud valaki segíteni 🙂

    • Petra szerint:

      (Mindentől függetlenül nagyon finom, de egy kis segítség tényleg elkél, hogy mit ronthattam el ennyire? Legutóbb sajnos nem emlékszem, milyen receptből dolgoztam, de olyan csodálatos állagú, rugalmas, szépen megkelt tésztám volt…csak kézzel elég volt kihúzni…mint a mesében 🙂 Köszönöm szépen!)

    • Kedves Petra!

      Szerintem az instant élesztő még önmagában nem lehet probléma – még ha az olasz ki is tér a hitéből tőle. 🙂 Ha kemény volt a tészta, és szakadt, akkor szerintem egyszerűen a folyadékok mennyisége (víz + olaj) lett valahogy összességében kevesebb a liszthez viszonyítva, mint ami a receptben van.

      De ha finom lett, végül is az a lényeg! 🙂

  12. Szabó Dominik szerint:

    Helló. Mai nap elkészítettem az általad írt pizzát és első pizzaként úgymond teljesen kezdő „szakács” ként mindenkinek ízlett, ízre állagra minden jó lett. Köszönöm

  13. Kocsis Panni szerint:

    Szervusz Balázs!
    Jövő héten vasárnapra kell elkészítenem a vendégeknek a csoda pizzát. Ha jól értettem, amit leírtál, pénteken már összeállíthatom a tésztát. A mozzarellán kívül más sajtot ne tegyek rá? Hawai p. szeretnék sütni, a tetejére ne reszeljek egy kis trappista sajtot? Köszönöm. Panni

    • Szia Panni!

      Igen, simán összeállíthatod előtte. Bár valamiért én azt tapasztaltam, hogy épp akkor a legnehezebb bánni a tésztával, amikor 2 napot állt (nem tudom miért, ez csak az én tapasztalatom). Nálam akkor működik a legjobban, amikor vagy friss, vagy 4-5 napot állt. De ez inkább csak a formázásra vonatkozik, attól még finom lesz a pizza!

      Én nem nagyon vagyok trappista sajt hívő, de ha szereted, tehetsz rá nyugodtan azt is!

  14. Chris szerint:

    Szia.
    Nagyon örülök hogy végre egy olyan blogot találtam amiben nagyon jól és részletesen le van minden írva. Külön örülök a sütési praktikák leírásnak. ISTENI lett a pizza. Könnyű roppanós tészta.
    Gratula amit csinálsz,csak így tovább!
    Üdv. Chris

  15. Kopi szerint:

    Először is nagyon szépen köszönöm ezt a nagyon jó receptet. Két fiammal élünk együtt és nagy pizza fogyasztók vagyunk. Ez a recept alapján sütöttem életem első pizzáját. Azóta már több kiló liszt válik e nemes ételé nálunk. Épp ma gyúrtam be két kiló lisztet. 🙂
    Mindenkinek nagyon ajánlom, aki szeretne igazi nagyon finom pizzát sütni otthon!

  16. Pit73 szerint:

    Hibatlan osszefoglalo.
    En pek vagyok szakmam szerint es a 90- es evekben tobb helyen sutottem pizzat, volt (Balaton), hogy napi 280 kilo tesztat dagasztottam be kezzel. Egy ket epito gondolat: az oliva mennyisegevel vigyazni kell a tesztaban, mert ha a kelletenel tobb megy bele, u.n. omlos teszat kapunk, mint pl. A tepertos pogi, igy a teszta ugyan megkel, de morzsalekos lesz. A szemcseket korbeveszi a zsiradek, igy nem tud a megfelelo, homogen sikerszerkezet kialakulni a tesztaban. (Bocs a szakmaiskodasert)
    A tortenelmet annyival egeszitenem ki, hogy sokan amerikai tipusukent ismerik a vastagtesztas valtozatot. Amikor az olasz bevandorlok leszegenyedve probaltak megallni a labukon az Egyesult Allamokban, a penzhiany miatt nehezen beszerezheto vegtelen szamu feltetlehetoseg hijan vastagabb tesztat kezdtek el hasznalni. Tehat az ilyen pizza is autentikus, csupan nem olyan regi valtozat. En szemely szerint a ketto kozotti atmenetet kedvelem, valaki a paszka szeruen vekony pizzara eskuszik- utobbi nehezebben keszitik hazilag, ugyanis, ha nem kelloen forro a suto, kiszaradhat suteskor a teszta.
    Ha hirtelen betoppano vendeget kapsz es pizzaval akarod meglepni, gyorsithatod a teszta ereset. Mint minden kelt teszta kelesztesenel alapveto szabaly, legyen kellemes meleg neki es ne kapjon huzatot. De a lenyeg, hogy dagasztas elott 1 kg liszthez szamolva dobj a talba egy csapott kanal kristaly cukrot. Ha tobbet teszel bele, befojasolja az izt es konnyebben megeghet a teszta. Es ha mar itt tartunk… A pizza „kavajara” veletlenul kikent szoszt torold le, mert a paradicsom cukortartalma miatt az is megeghet!
    Egy utolso tipp: gazsutoben, kolap hijan fektessunk begyujtas elott egy klasszikus, egetett cserepet a duto aljara, kozepre. Ezt a trukkot mar nagyanyaink is hasznaltak; egyenletesebb homerseklet a sutoben, az alja is nehezebben eg meg.
    Remelem segitettem, sok sikert mindenkinek!

  17. Ibolya Ambrus szerint:

    Gratulálok, nagyon jó recept! Pontosan követtem, és életem legjobb pizzája lett, köszi….

  18. Kuzma Erzsébet szerint:

    Nagyon tetszik az egyszerűsége az egész pizza készítésnek 🙂 a kérdésem, hogy nekem annyira hagyományos a sütőm (gáztűzhely), hogy abban nincs légkeverés. Viszont az eredeti olasz konyha szerint, ugye fatüzeléses kemence dukál…az se légkeveréses. Gondolom a hagyományos tűzhely 8-as fokozatán is ugyan úgy kell sütni, hogy közben többször szellőztetni kell a keletkezett pára miatt, csak itt majd én keverem ki a gőzt a sütőből pl konyharuhával :)))

    Üdvözlettel Kuzma Böbe

    • Szia Böbe!

      Igen, valahogy úgy. A légkeverést én is csak azért hjasználom, mert attól még egy kicsit forróbb a levegő. Érdemes kipróbálni, kisérletezni, hogy a te sütődben hogy lesz jó, még ha elsőre nem is lesz tökéletes. 🙂

  19. Seafalcon szerint:

    Két dolgot én is megtapasztaltam. Én a hetvenes évek végétől készítek pizzát, azzal a tésztával, amit leírtál. Annál nincs jobb. És amit a hőfokról írsz, az is így lehet, mert a legjobb akkor lett, amikor maximumon sütöttem, nagyjából t2-15 percig.
    Most megnézem a pizzaszószod, mert én azt láttam az olaszoknál, hogy frissen darabolt paradicsomot tesznek rá, én ha nem télen készül, akkor csak ezt alkalmazom.
    Szeretem a blogod.

    • bmintbalazs szerint:

      Köszönöm 🙂
      A darabolt paradicsom jó ötlet, csak az a lényeg, hogy azt a fajta édes és érett paradicsomot tedd rá, amit itthon sajnos egyre ritkábban lehet kapni. Legalábbis boltban már alig, inkább piacon vagy saját termésként. És magját/levét ha lehet ne tedd bele.


Recept keresés