Gravy mártás

Szerző: Amerikai receptekReceptek
gravy

Magyar neve:

Gravy mártás, gravy szósz

Eredeti neve:

Gravy

Származás:

USA

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

          00 perc

Főzési / sütési idő:

Összesen:

Gravy mártás, gravy szósz hozzávalók:

  • 1 kg csirke far-hát
  • 700 g csirkeszárny
  • 350 g répa
  • 350 g fehérrépa
  • 100 g zeller
  • 6-8 db babérlevél
  • 8-10 szem egész fekete bors
  • 1/2 tk. szárított kakukkfű
  • 40 g liszt (kb. 2 evőkanál)
  • 1 dl vörösbor
  • kb. 2 liter víz
  • Őrölt bors

A gravy mártás vagy gravy szósz [ejtsd kb. „grévi”] kifejezés, és maga a recept is angol nyelvterületről, valószínűleg az USA-ból jött át hozzánk. Mivel nincs erre a húsléből készült szószra megfelelő magyar kifejezés, ezért az angolban használatos gravy egyszerűen rajtamaradt.

Leginkább a klasszikus és itthon is ismert barnamártáshoz hasonlít, de nem teljesen ugyanaz. Gyakorlatilag ezerféle változata lehet, a lényeg, hogy a hús sütőben sütésekor lecsöpögő húslét használjuk fel, ebből készítünk különböző sűrítőanyagokkal és ízesítőkkel nagyon finom mártást.

Itt ebben a gravy mártás receptben egy olyan megoldást mutatok be, amihez még nagyobb darab húst sesem kell sütni. Vagyis akár a nulláról, bármikor elkészíthető, és bármilyen ételhez tálalható. Én például a klasszikus svéd húsgolyóhoz készítettem, aminek az IKEÁ-ban és Svédországban is elmaradhatatlan kísérője ez a mártás. Természetesen ha hús sütésekor készíted, akkor ugyanígy járj el, csak nem kell az elején külön zöldségeket és húst sütni.

Gravy mártás recept

  1. A gravy mártás elkészítéséhez első lépésben melegítsd elő a sütőt 180 fokra (légkeverés nélkül), és készítsd elő a húst és zöldségeket. Csak tisztítsd meg a húsokat, vágd le a túl zsíros részeket, és vágd nagyobb darabokra a zöldségeket.
  2. Bármilyen csontos húst használhatsz. Én itt csirke far-hátat és szárnyat tettem bele vegyesen, a lényeg azon van, hogy csontos részek legyenek, amit ráadásul az esetek többségében nagyon másra nem is tud felhasználni az ember.

  3. Egy mélyebb tepsibe tedd bele a zöldségeket, rá a húsdarabokat. Add hozzá a zöld fűszereket és a szemes borsot, sózd meg és tedd be a sütőbe. 2 órán át süsd, közben semmit nem kell vele csinálni.
  4. A felhasznált zöldfűszerekkel változtatható a gravy szósz íze. Én babérlevelet és kakukkfüvet adtam hozzá, de rozmaring és zsálya is nagyon jól megy hozzá!

    gravy
    gravy

  5. Vedd ki a sütőből, és helyezd a tűzhelyre, gyújtsd meg alatta a lángot. Forrald addig, amíg a víz elpárolog és besűrűsödik. Szórd meg a liszttel, nagyjából kevered át, és pirítsd 2-3 percig.
  6. Nem tévedés, a sült csontdarabok és zöldségek ilyenkor még a tepsiben vannak, és az egész egy nagy katyvasznak néz ki. De a végére hidd el, összeáll!

    gravy

    Forrald addig míg a víz elpárolog


    gravy

    Szórj rá lisztet

  7. Öntsd fel 1 dl borral és 1 liter vízzel. Keverd el, hogy a liszt mindenhol feloldódjon, és lassú tűzön főzd kb. 20 percig.
  8. gravy

    Öntsd fel borral és a vízzel

  9. Ennél a pontnál ízesítsd még ízlés szerint sóval, borssal, vagy akár zöldfűszerekkel. Arra figyelj, hogy a mártást még sűríteni fogjuk, tehát intenzívebbek lesznek majd a végén az ízek.
  10. Öntsd föl még 1 liter vízzel, és továbbra is lassú tűzön főzd még egy órát. Az ízek igazán ekkor főnek ki a csontokból.
  11. Szűrd le az egészet, a húsokat akár át is passzírozhatod egy kicsit. A száraz anyagokat dobd ki, azok már megtették a dolgukat. Amennyire tudod, szedd le a mártás tetejéről a zsírt egy kanál segítségével.
  12. gravy

    Szűrd le

  13. A mártást tedd egy edénybe, és lassú-közepes tűzön főzd addig, amíg kb. felére be nem sűrűsödik, 20 percenként megkeverve. Ez nálam még 1 óra 20 perc volt.
  14. gravy

    A mártást főzd addig, míg besűrűsödik

  15. A gravy mártás elkészült. Tálald azonnal bármilyen sült húshoz vagy akár húsgombóchoz, illetve hűtőben néhány napig, mélyhűtőben néhány hónapig eláll.

Gravy mártás változatok

Ebben a receptben egy meglehetősen telt ízű változatot írtam le, ami elsősorban a rengeteg főzésnek és még a végén a sűrítésnek köszönhető. Ez a változat a svéd húsgolyókhoz készült, ahhoz szükség is van a telt ízekre, de sima sült hús esetében nem feltétlenül kell ennyire sűríteni az ízeket.

A gravy mártás elkészítésénél lehet több vagy kevesebb lisztet használni, vagy akár teljesen liszt nélkül főzni. A lisztet lehet kissé pirítani is hozzáadás előtt, ettől sötétebb lesz a mártás. A sűrítéshez a liszt helyett lehet keményítőt is használni. A bor is ízlés szerint elhagyható, és maga a fűszerezés is rengeteg lehetőséget tartogat magában, akár teljesen különböző ízek hozhatók így létre.

A bors és a só szinte kötelező, de ezen kívül a babérlevél, rozmaring, kakukkfű és zsálya közül bármelyik, bármilyen arányban felhasználható, és akár frissen, akár szárított-morzsolt változatban is.

Mindenképpen próbáld ki ezt a mártást! Kicsit bonyolultnak hangzik, és tényleg sokáig tart elkészíteni, de az idő nagy részében nem kell vele foglalkozni, csak sül vagy fő magának. Viszont hihetetlen ízeket rejt magában, és bármilyen húsételt igencsak fel tud dobni!

Jó étvágyat!

Címkék

Nincs hozzászólás


Recept keresés