Sütőtök krémleves

Szerző: Amerikai receptekReceptek
sütőtök krémleves

Magyar neve:

Sütőtök krémleves

Eredeti neve:

Pumpkin soup

Származás:

Amerika

Hány adag?

4 személyre

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

          00 perc

Főzési / sütési idő:

Összesen:

Sütőtök krémleves hozzávalók:

  • 500 g sütőtök
  • 1 fej hagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 2 póréhagyma
  • 400 ml víz
  • 320 ml tejszín
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • Bors
  • Szerecsendió

Bevallom őszintén, ez a sütőtök krémleves recept olyan helyről származik, ahonnan az ember legkevésbé gondolná. Egy autópálya pihenő éttermében osztogattak még tavaly ősszel sütőtökös receptfüzetet, és mivel jól nézett ki elhoztam. Aztán megpróbáltunk belőle ezt-azt, és a sütőtök krémleves igazán jól sikerült.

A vicc: számomra utólag, a recept írásakor derült csak ki, hogy igazából egy szerencsétlen félrefordítás miatt egyáltalán nem az eredeti verziót főztük meg. De utólag végiggondolva talán ettől csak még finomabb lett. A részleteket lásd a recept alatt.

Sütőtök krémleves recept

  1. Készítsd elő a zöldségeket.

    A hagymát és a fokhagymát vágd apróra, a póréhagymát karikákra.

    A tököt vágd félbe, szedd ki a magját és vágd kockára. Ha a leggyakrabban kapható, hosszúkás kanadai sütőtököt használod, akkor hámozd is meg.

  2. Sütőtök krémleves: kockázd fel a tököt

    Kockázd fel a tököt

  3. Egy lábasban közepes lángon pirítsd üvegesre a hagymát, kb. 5 perc alatt. Add hozzá a fokhagymát és a tököt, és így is pirítsd még néhány percig. Ez az a pont, ahol a póréhagymát is hozzáadhatod, hadd piruljon az is. Az én változatomban a félrefordítás miatt az csak később jött hozzá.
  4. Sütőtök krémleves: pirítsd meg a hagymát, tököt, fokhagymát

    Pirítsd meg a hagymát, tököt, fokhagymát

  5. Öntsd fel a vízzel és ízesítsd sóval, borssal, őrölt szerecsendióval. Alacsony lángon főzd puhára a tököt kb. 30 perc alatt.
  6. Sütőtök krémleves: főzd puhára a tököt

    Főzd puhára a tököt

  7. Add hozzá a tejszínt és pürésítsd turmixban vagy botmixerrel. Add hozzá a póréhagymát, pürésítsd és főzd azzal is még kb. 5-10 percig. Ahogy följebb írtam, ezt a legelején, a tökkel együtt is megteheted, és akkor együtt főnek és puhulnak meg a zöldségek.

Melegen tálald. Hűvös őszi hétvégéken akár magában, akár egy jó ropogós ciabatta vagy baguette kenyérrel igazi melegséget hozó étel.

A Marché sütőtök krémlevese és a félrefordítás

Bevallom őszintén, herótom van a gasztronómiához nem értő, angolul nem tudó, mégis fordítást vállaló „szakemberektől”. Magyar nyelvű főzőműsorokat nézve feláll a hátamon a szőr, amikor az indiai ételekbe jó adag köménymagot szórnak (valójában ez angolul cumin, magyarul római kömény), vagy a láthatóan lila hagymát szeletelő szakács bőszen magyarázza, hogy most teszi a vöröshagymát az ételbe (a lila hagyma angolul ugyanis red onion, szó szerint vörös hagyma, míg a mi vöröshagymánkat ők white onionnak, azaz fehér hagymának mondják).

Ebben a receptfüzetben is egy ilyen félrefordításra bukkantam. Amikor be akartam írni ide a blogba, valahogy nem állt össze a kép. A fotók, a sütőtök krémleves elkészítése és a receptfüzet nem akartak stimmelni. Ezért megnéztem az eredeti Marché receptfüzetet, szerencsére a neten angolul elérhető. Ekkor jöttem rá a turpisságra. Az eredetiben nem póréhagyma szerepel, hanem újhagyma (spring onion). Ezt nem teszik a levesbe, csak a legvégén fölkarikázva, díszítésként szórják rá.

Én rád bízom, hogyan készíted el:

  • Póréhagyma nélkül, csak a tököt főzöd és pürésíted, a végén szórsz rá újhagyma karikákat.
  • Ahogy én csináltam, miután a tök megpuhult póréhagymát adsz hozzá, és pürésítés után főzöd még vele egy kicsit.
  • Még az elején hozzáadod a póréhagymát, és együtt főzöd a tökkel (ha választanom kellene, ránézésre szerintem ez lesz a legfinomabb).

Biztos az eredeti verzió is finom, de szerintem a póréhagyma íze csak még teltebbé, még ízletesebbé teszi ezt a levest. A fordítónak meg üzenem, hogy kösz a tippet, de azért vegyen legalább egy angol-magyar szótárt, mielőtt elfogad egy ilyen megbízást…

Sütőtök krémleves

Címkék

13 hozzászólás

  1. Kissné Éva szerint:

    Kedves Balázs!
    Bocsánat, most látom, hogy a recept fejrészében szerepel a „4 személyre” meghatározás. Még annyit kiegészítés-képpen, hogy én a zöldségkrém-levesekhez mindig készítek krutont: többnyire teljes kiőrlésű toastkenyeret kockázok fel, 8-10 szeletet, sütőpapírral kibélelt kisebb tepsibe rakom, megszórom 2-3 csipetnyi sültkrumpli- vagy grillzölség-keverékkel, összeforgatom 2-3 evőkanálnyi olívaolajjal, 180 C fokon légkeveréssel 8-10 percig sütöm. És finom. A válogatós unokák legalább ezt megeszik a levesből – s akkor már leves is került rá…

  2. Kissné Éva szerint:

    Kedves Balázs!
    Nagyon hálás vagyok az inspirációkért, amelyeket kapok a site-odról. 70 éves nagymamaként, a főzési rutinjaimnak nem árt egy kis frissülés. Ezt a levest a jövő hétvégén tervezem elkészíteni, de biztos, hogy teszek bele a végén jóféle reszelt sajtot is. Az a jó ebben a levesben, hogy az egyéb zöldségek tompítják a sütőtök (számomra) túl édes ízét. Kár, hogy most nem közölted, hány főre való ez az adag (én hétvégeken 9 főre főzök, unokástól – duplán, hogy maradjon is) – így többnyire fel kell szoroznom a hozzávalókat. Most szedtem ki a sütőből a Sugar Cookie negyedik tepsijét, na az volt a nekem való adag (s milyen jó, hogy nem kellett nyújtani és szaggatni!). Az aprónép vélhetően tömi majd (nem egészséges, de isteni). Holnap próbálom ki a Bagelt, aminek a leírásával itt, nálad találkoztam először. Remélem, az is sikerül. Szóval – köszönöm a sok finomságot!

  3. P. Katalin szerint:

    Kedves Balázs!
    Szeretem a receptjeidet, sokat ki is próbáltam már, általában vegyítem a saját szokásos főzéstechnológiámmal. A tökkrémlevest eddig én csak a fokhagymával és a végén a reszelt szerecsendióval ízesítettem, de legközelebb az általad írott verzió lesz soron. Én mindig tejszínnel készítem (amióta tejérzékeny lettem, kecsketejet használok tejszín helyett), és pirított zsemlyekockát adok hozzá. Néha sajtot is reszelek mellé, nem ront rajta.

  4. N.Annamária szerint:

    Kedves Balázs!
    Kipróbáltam a receptet kicsit másképpen,a sütőtököt megsütöttem,hagymát fokhagymát kihagytam belőle.Két közepes almát olíva olajon pirítottam só és bors hozzáadásával,majd felöntöttem vízzel,beletettem a sütőtököt,tejszint,turmixoltam és a végén szerecsendiót.Próbáld ki mennyei ízkavalkád 🙂

  5. Ke Mária szerint:

    Kedves Balázs!
    Sokszor nézem a receptjeidet, vannak ételek, amit mindig ezek alapján készítek el.
    A sütőtökleves biztos nagyon ízletes, de ajánlom, hogy próbáld meg megsütni a sütőtököt – utána minden mehet a recept szerint. Én mondjuk megsütöm a sütőtököt, közben egy edényben megcsinálom a leves alapot: hagymát pirítok, sárgarépát, fehérrépát,zellert karalábét párolok,.vízzel felöntöm. Mikor mindkettő elkészült együtt turmixolom. Ízesítés: só, bors, szerecsendió. Többnyire hígítani kell, mert nagyon sűrű. Tejszínt sztem nem igényel, pirított tökmaggal tálalom.
    Mária

  6. Fazekas Gáborné szerint:

    Kedves Balázs ! Köszi a csodálatos sütőtök tippet ki is próbáltam isteni lett! Csinálják a felső fogsorom és csak pürésített ételeket ehetek. Ezek vitamin bombák mégegszer köszi !!! Nagyi

  7. S. Erzsébet szerint:

    Kedves Balázs!
    Nagyon szeretem a receptjeidet, többet ki is próbáltam már, az is előfordul, hogy csak „ihletet” merítek a következő heti menühöz, de először érzem úgy, hogy hozzá kell szólnom valamihez.
    Teljesen jogos a felháborodásod a félrefordításokat illetően, azonban a lilahagymát például Erdélyben is vörös hagymának hívják, amit mi hívunk vörösnek azt pedig fehérnek vagy sárgának. Elképzelhetőnek tartom, hogy az általad említett szakács mondjuk ezért hívja így a lilahagymát.


Recept keresés