Csirke alaplé

Szerző: Alapreceptek
Csirke alaplé jégkockatartóban... Mélyhűtőben igazi leveskocka lesz belőle

Magyar neve:

Csirke alaplé

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

8 óra 00 perc

Főzési / sütési idő:

Összesen:

Csirke alaplé hozzávalók:

  • 75 dkg csirkecsont és farhát
  • 1 db vöröshagyma
  • 1-2 szál sárgarépa
  • 1 szál fehérrépa
  • 1 kisebb zeller
  • Tetszés szerint karalábé, esetleg káposzta
  • 6 szem bors
  • Ízlés szerint petrezselyemzöld

Ahogy írtam a leveskocka helyett című bejegyzésben, a csirke alaplé egyike a mesterséges anyagoktól mentes ételízesítőknek. Egyszerűen, olcsón elkészíthető, és teljes egészében te kontrollálod, hogy mi kerül bele. Akár bio változatot is készíthetsz, amennyiben ez számodra fontos. A recept után leírom, hogy mennyire sokrétű az alkalmazási lehetősége.

Csirke alaplé recept

Lényegében egy húslevest főzöl, sótlanul. A hozzávalókat tetszés szerint változtathatod. Ez a recept egy magyarosabb változat, a világ több táján más-más módon készítik. Akár zöldségek nélkül is elkészíthető, vagy zöld fűszerekből készített kis csokorral (bouquet garni) is ízesíthető. Mivel ez csirkealaplé, ezért inkább több csirkecsont és kevesebb zöldség kerüljön bele. Lehet kifejezetten az alapléhez farhátat, szárnyat venni, de ha bármilyen főzésből marad csont, pl. otthon filézett mell, comb esetén, azt is felhasználhatod erre. Zöldséges ízvilághoz, zöldségételekhez készíts zöldség alaplevet.

Só direkt nincs benne. Ez egy alaplé, ami külön ízesítőként használható, és az ételt, amibe teszed, sózni is fogod. Akkor ebbe miért tennél?

  1. Mosd meg a csirkét, távolítsd el a zsíros részeket, bőröket. Nem cél, hogy szép zsíros legyen, mint a húsleves. Sőt.
  2. Tisztítsd meg és mosd meg a zöldségeket.
  3. Egy nagy lábasba tedd bele a csirkét és a zöldségeket. Öntsd fel annyi vízzel, hogy éppen ellepje.
  4. Forrald fel minél kisebb lángon, és hagyd főni forrástól számítva két-három órán keresztül a lehető legkisebb lángon, fedő alatt. Közben a tetején képződött habot egy szűrővel időnként távolítsd el. Más felügyeletet nem igényel, ott lehet hagyni beállított, sípoló konyhai óra társaságában.
  5. Hagyd kihűlni, és szűrd le. Tedd hűtőbe egy éjszakára, amíg a tetején a zsír megdermed.
  6. Egy kanállal vagy szűrűvel szedd le a zsírt a tetejéről. Ahogy sóra sem, erre sem lesz szükséged. Külön zsiradékot fogsz használni az ételhez, aminek a mennyiségét így könnyebben tudod szabályozni.

Csirke alaplé tárolása

A csirke alaplét felhasználhatod azonnal. Egyszerűen öntsd fel vele az ételt, amit egyébként vízzel főznél, és ételízesítőt tennél bele.

Lefagyaszthatod úgy, ahogy van. Kicsit sok helyet foglal, de ez a legegyszerűbb megoldás, és egy 4 csillagos mélyhűtőben fél évig is tárolhatod. Főzéskor olvaszd fel, és ízesítsd vele az ételt.

A legcélszerűbb, bár egy kicsit macerásabb módja a csirke alaplé tárolásának, ha miután leszűrted a zsírját, ismét felforralod, és besűríted. Lehet a felére, negyedére, vagy akár még sűrűbbre is. Így sokkal kisebb helyen elfér. Tudd, hogy amikor felhasználod, sokkal intenzívebb lesz az íze, mint a sűrítetlen verziónál, így kevesebb is elég belőle.

Ha igazi leveskockát akarsz, akkor sűrítsd be ötödére-hatodára, és öntsd jégkocka tartóba, majd így fagyaszd le. Később egy-két kocka elég lesz, hogy az ételedet ízesítsd. (Fejenként egy ilyen kockával számolj, ha ötödére sűrítetted.)

Csirke alaplé felhasználása

A csirke alaplé (vagy bármilyen alaplé) felhasználási módja egyébként végtelen. Egyrészt ételízesítőként használhatod bármihez, amihez hagyományosan leveskockát vagy ételízesítőt tennél.

Kevésbé szószos ételekhez, vagy amit nem kell sokáig főzni a besűrített változatot használd, hogy nem áztassa el.

Egyik legalapvetőbb felhasználása a rizottó főzése. Igazi, olasz rizottót nem is lehet alaplé nélkül készíteni, minden más csak gyenge utánzat.

Sűríthetsz is vele ételeket. Ha két-három óráig főzöd, akkor kifő a csontból minden sűrítőanyag, és már a hűtőből kivéve is kocsonyaszerű állagot kapsz. Később ha ezt az ételbe, például szószba teszed, természetes sűrítőanyagként fog szolgálni. Egy három óráig főzött, negyedére besűrített csirkealapléből készített szószhoz liszt vagy más sűrítőanyag sem szükséges.

A csirke alaplé felhasználható még filézett húsokból készített ételekhez, amelyekhez eredetileg csontos hús kellene. Ha pl. paprikás csirkét csak mell és comb filéből főzöl, soha sem lesz az igazi, mert hiányozni fognak belőle a csirkecsontból kifőtt anyagok. Ehhez tökéletes megoldás, ha víz helyett felére besűrített csirke alaplével öntöd fel a filéből készített paprikást, ás úgy főzöd meg. Az eredmény: tökéletes paprikás csirke íz, késsel-villával is könnyen fogyasztható tálalás. Ez akár lehet egy kompromisszumoktól mentes, XXI. századi elkészítési módja ennek a hagyományos magyar ételnek.

Csirke alaplé jégkockatartóban

Címkék

8 hozzászólás

  1. Teszter szerint:

    Ha jus-t csinálsz csirkéből, akkor sem pirítod?

  2. Teszter szerint:

    Nem pirítod le a csontokat?

  3. Csányi Józsefné Adri szerint:

    Megosztanád Velem kérlek,hogy mit is jelent pontosan a sűrítés??Nem egyértelmű a számomra.
    Előre is nagyon köszönöm!!

    Üdv.:Adri

    • Szia Adri!

      Az alaplé sűrítése úgy történik, hogy egyszerűen több órán keresztül takaréklángon főzöd. Ilyenkor a víz elpárolog, és marad az egyre sűrűbb alaplé.

      Alaplé sűrítésre (szószos ételek sűrítésére) pedig úgy használható, hogy egészen sokáig főzöd, és ezzel öntöd fel a szószt sűrítőanyagként. Így egyfajta természetes kocsonyaszerű anyagként szolgál, pontosan azon az elven, ahogy a kocsonya is működik. Természetesen ennek megvannak a korlátai, nem fogsz tudni annyira besűríteni vele egy szószt, mint pl. liszttel vagy keményítővel, de tésztaszószokhoz, amikor nem akarsz nagyon sűrű végeredményt, tökéletes lehet.

      • Csányi Józsefné Adri szerint:

        nagyon köszönöm a válaszod!!!
        most már világos!!!!
        El kell,hogy mondjam,hogy egyszerűen imádom az oldalad!!!!
        Boldog vagyok,hogy rá(d) találtam,mert annyira fantasztikusak és közérthetőek a receptjeid,hogy az abszolút kezdők is készíthetnek profi minőségű és ízvilágú ételt!!!!
        🙂
        üdv.:Adri


Recept keresés