Pesto készítése házilag

Szerző: AlapreceptekOlasz receptek

Magyar neve:

Pesto

Eredeti neve:

Pesto alla genovese

Származás:

Olaszország, Ligúria

Hány adag?

4 személyre

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

          00 perc

Főzési / sütési idő:

          00 perc

Összesen:

Pesto hozzávalók:

  • 50 g friss bazsalikomlevél
  • 1 dl extra szűz olívaolaj
  • 6 evőkanál reszelt parmezán sajt
  • 2 evőkanál reszelt pecorino sajt
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 evőkanál fenyőmag

A genovai pesto készítése a hivatalos olasz recept alapján egyáltalán nem bonyolult. Próbáld ki, és talán te is úgy döntesz, mint én, hogy többet nem eszem boltit. Össze sem hasonlítható az ízélmény még a legjobb üveges változattal sem. Arról nem is beszélve, hogy így pontosan tudod, mi kerül bele, ráadásul bármikor a saját szád íze szerint alakíthatod.

A pesto készítése botmixerrel, turmixgépben vagy egy aprítógéppel még az itt leírtnál is egyszerűbb. Az eredeti recept márvány mozsarat ír, én most fa mozsárban készítettem. Akár a hagyományos, akár a modernebb pesto készítési módot választod, a lényeg, hogy valamilyen szerkezettel össze tudd törni a hozzávalókat. Ha géppel készíted arra vigyázz, hogy ne törd túl apróra, ne legyen teljesen homogén az eredmény.

A hozzávalók tekintetében a parmezán az eredeti recept szerint lehet Parmiggiano Reggiano vagy Grana Padano. Ilyet szinte minden boltban be lehet ma már szerezni. Azt javaslom, hogy darabolva vedd, és te reszeld le elkészítés előtt. A Pecorino ritkább, nagyobb hipermarketekben és sajtboltokban általában ez is kapható. Ez juhtejből készül, és mivel az íze valamelyest hasonlít a parmezánra, ha nem kapsz, akár azzal is helyettesítheted. Az a lényeg, hogy erős ízű, sós, kemény sajt legyen. A fenyőmag szintén beszerezhető a legtöbb nagyobb élelmiszerboltban, de ha nincs, akkor ez dióval még a hivatalos recept szerint is helyettesíthető.

Pesto készítése házilag

Az itt megadott mennyiségből 600 g tésztához elegendő pestót kapsz. Ez főfogásként négy felnőtt számára tökéletes adag, míg előételként nyolc személyre számolhatsz vele.

  1. Mosd meg a bazsalikomot és szárítsd meg egy vásznon vagy egy papírtörlőn. Reszeld le a sajtokat és nyomd szét a fokhagymát egy széles kés pengéjével, úgy könnyebb lesz a mozsárban összetörni.
  2. Pesto készítése: Szárítsd meg a bazsaloiomleveleket

    Szárítsd meg a bazsaloiomleveleket

  3. Tedd bele a megszárított bazsalikomleveleket és a fokhagymát a mozsárba vagy turmixgépbe.
  4. Pesto készítése: Bazsalikom és fokhagyma a mozsárban

    Bazsalikom, fokhagyma

  5. Kezdd el a „darálást”. Olyannyira ez a lényege az egész receptnek, hogy maga a pesto szó is a „pestare” igéből származik, ami magyarul annyit jelent, hogy összetörni, összezúzni. A recept körkörös, finom mozdulatokat ír – az olaszoknál már hozzászoktunk, hogy az ételhez sohasem erővel, hanem mindig érzelemmel kell viszonyulni. A lényeg, meg fogod érezni, hogy mennyi erőnél van szó pusztán simogatásról és mikortól kezd valóban zúzássá válni a művelet. Ízesítsd sóval, ez segít az ízeknek kiválni és összekeveredni. Arra vigyázz, hogy mindkét sajt, amit majd később adsz hozzá, nagyon sós.

    Ha turmixgéppel vagy botmixerrel készíted, akkor egyrészt beletehetsz minden hozzávalót már az elején, másrészt darál-pihen verzióban, vagyis a Pulse gomb nyomogatásával és ne folyamatos mixeléssel törd apróra a bazsalikomot, maradjon valamennyire darabos.

  6. Pesto készítése: Bazsalikom és fokhagyma aprítás után

    Bazsalikom, fokhagyma aprítás után

  7. Amikor pépszerű de kissé darabos állagot kaptál, tedd bele a fenyőmagot és folytasd az őrlést. Ez fel fogja szívni a bazsalikom víztartalmának legnagyobb részét, és a keveréked egyre jobban fog hasonlítani a pestóhoz.
  8. Pesto készítése: Add hozzá a fenyőmagot

    Add hozzá a fenyőmagot

  9. Ekkor jönnek a sajtok. Ezeket is add hozzá, és folytasd a pép eldolgozását. Itt a lényeg már csak az, hogy a hozzávalók keveredjenek. Egészen száraz masszát fogsz kapni, ami csak úgy kiált a folyadékért.
  10. Pesto készítése: Már csak az olívaolaj hiányzik

    Már csak az olívaolaj hiányzik

  11. És végül a nemes aranyszínű folyadék, az extra szűz olíva olaj teszi fel az i-re a pontot. Öntsd fel a pestót vele és keverd el alaposan.

Pesto felhasználása, tálalása

A pestót kiegészítőként használják az olasz konyhában, egyfajta szószként. Legismertebb a pestós spagetti, ahol a kifőtt tésztára teszik és összekeverik vele. Egyszerű és mégis csodás ízű étel. Másik legelterjedtebb alkalmazása a minestrone leves (olasz zöldségleves), amibe az olaszok mindig tesznek egy keveset belőle. Ezen kívül pácként is alkalmazható, pl. grill húsokra.

Ha már veszed a fáradságot, hogy otthon elkészíted, akkor érdemes frissen csinálni. El is tehető, akkor hasonlóan kell eljárni, mintha valamilyen más befőzött élelmiszer lenne. Egyszerűen le lehet fagyasztani vagy üvegekbe tölteni. Ebben az utóbbi esetben azonban valahogy tartósítani kell, ezt lehet pl. úgy, hogy kb. 1 cm vastagon olívaolajat öntesz a tetejére, vagy forró vízben sterilizálva, esetleg tartósítószerrel. Hozzáteszem, eltenni én még nem próbáltam, ezeket a tippeket olasz fórumokon olvastam. Javaslom, hogy edd meg frissen, annyira finom, hogy úgysem fog sokáig tartani!

Jó étvágyat!

Genovai pesto

Címkék

Recept keresés