Csirke tikka masala

Szerző: Angol receptekÁzsiai receptekIndiai receptekReceptek
Csirke tikka masala

Magyar neve:

Csirke tikka masala

Eredeti neve:

Chicken tikka masala

Származás:

India, Nagy-Britannia

Hány adag?

4 személyre

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

4 óra 00 perc

Főzési / sütési idő:

Összesen:

Csirke tikka masala hozzávalók:

  • 80 dkg csirkemell
  • 3,5 dl natúr joghurt
  • 5+2ek. tandoori fűszerkeverék
  • 1/2 citrom leve
  • 2 dl tejszín (vagy joghurt)
  • 700 g hagyma (kb. 8 db közepes vagy 3-4 nagyobb)
  • 6 ek. olaj
  • 4-5 gerezd fokhagyma
  • 2 tk. reszelt friss vagy 1 tk. szárított gyömbér
  • Csili ízlés (és csípősség) szerint
  • 1 ek. római kömény
  • 1 tk. mustármag
  • 2 tk. őrölt koriandermag
  • 2 ek. garam masala
  • 3 tk. kurkuma
  • 3,5 dl paradicsompüré (passata)
  • 1 kis sűrített paradicsom konzerv
  • 1 tk. görögszéna

A csirke tikka masala talán az egyik legismertebb indiai étel a nyugati világban. A vicces az egészben az, hogy még csak az sem biztos, hogy eredetileg Indiából származik – de erről lásd a rövid történetet a recept után.

A csirke tikka masala receptek tekintetében úgy tűnik, egyetlen közös pont van: hogy nincs közös pont. Ahány ház, ahány étterem, annyi elkészítési mód. A Wikipedia csirke tikka masala cikke szerint egy kutatásban 48 különböző receptet vizsgáltak – és a csirke volt az egyetlen hozzávaló, ami mindegyikben szerepelt.

Hogy ez igaz-e vagy sem, nem tudom, forrás ugyanis nincs megjelölve. Egy viszont tény. Ez az általában paradicsomos jellegű, és joghurttal vagy tejszínnel dúsított szószban főzött csirkeétel közel áll az európai ízléshez. Így bemutatom a saját változatomat, amit ha kipróbálsz, utána te is ízlésed szerint módosíthatsz.

Csirke tikka masala recept

  1. Először pácold be a húst. Vágd föl kockákra, és 3,5 dl natúr joghurt, 5 evőkanál tandori fűszerkeverék, fél citrom leve és kb. 1 teáskanál só társaságában tedd hűtőbe legalább 4 órára, vagy akár egy egész éjszakára.
  2. Miután a hús eleget pihent a joghurtos-fűszeres pácban, itt az ideje, hogy elkészítsd a sűrű, fűszeres szószt. Ehhez először vágd apróra a hagymát és a fokhagymát, reszeld le a gyömbért és készítsd a kezed alá a fűszereket.
  3. Egy nagyobb lábasban közepes tűzön, időnként megkeverve, kb. 8-10 perc alatt párold meg az apróra vágott vöröshagymát. Akkor jó, ha éppen elkezd fonnyadni, de még nem sárgul.
  4. Csirke tikka masala készítése

    Párold meg a vöröshagymát

  5. Add hozzá a fokhagymát, a gyömbért, és pirítsd még 1-2 percig. Attól függően, hogy milyen csípősen szereted, ilyenkor adj hozzá 1-4 db apróra vágott csilipaprikát.
  6. Keverd hozzá az egész római köményt, mustármagot, és pirítsd további egy percig.
  7. Végül az őrölt fűszerek jönnek, a garam masala, a kurkuma és még 2 evőkanál tandori fűszerkeverék, ezekkel legfeljebb fél percig pirítsd.
  8. Öntsd föl egy kevés vízzel (max. 1/2 dl), és párold 1-2 percig.
  9. Add hozzá a paradicsomot: én 1 kisebb üveg passzírozott paradicsomot (passata) és 1 kisebb konzerv sűrített paradicsomot használtam, de ezek arányát tetszés szerint változtathatod, vagy nyáron friss paradicsomot is tehetsz bele. Ekkor jön bele ízlés szerint kb. 1,5 teáskanál só.
  10. Csirke tikka masala készítése

    Tedd hozzá a fűszereket és a paradcsompürét

  11. Főzd a paradicsomos szószt kb. 15 percig, amíg a hagyma jó pürés lesz, közben időnként öntsd fel egy kis vízzel. A 15 perc alatt kb. 2-3 dl vizet vesz fel, de ezt ne egyben öntsd rá, hanem apránként, ahogy a pörkölttel szokás.

    Ennél a pontnál ízlés szerint pürésítheted egy botmixerrel. Ha nem bántod, akkor sokkal rusztikusabb lesz, érezni benne a hagymadarabokat, míg minél jobban turmixolod, annál egyneműbb, annál éttermibb jellegű szószt kapsz.

  12. Ekkor tedd bele a bepácolt húst a fűszeres joghurttal együtt. Jól keverd el és főzd 15-20 percig, a húskockák méretétől függően, amíg teljesen átfőnek. Ha nagyon besűrűsödne, egy kis vízzel öntsd fel, de összességében azért sűrű szószt kell kapnod.
  13. Csirke tikka masala készítése

    Add hozzá a bepácolt húst

  14. A végén adj hozzá 2 dl tejszínt vagy joghurtot, keverd el és egyszer forrald fel.
  15. Kész. Tálaláskor egy kevés görögszénával és ízlés szerint apróra vágott csilipaprikával szórd meg a tetejét. Basmati rizs, naan kenyér és natúr joghurt kiválóan illik hozzá.

A csirke tikka masala eredete

Ahogy a bevezetőben írtam, a csirke tikka masala nem feltétlenül indiai eredetű étel. Az általam fellelhető források szerint vagy Indiából, vagy Nagy-Britanniából származik, mindenesetre mára már az indiai konyha egyik jelképévé vált világszerte, és Indiában ugyanúgy az asztalra és a menüre kerül, mint máshol.

A név eredete, illetve jelentése egyébként a tikka, vagyis darab, és a masala, vagyis fűszerkeverék szóra vezethető vissza. Vagyis fűszeres szószban főtt csirkedarabok – de ezt azt hiszen nagyon magyarázni sem kell.

Egy érdekességet azért érdemes megemlíteni ezzel az étellel kapcsolatban. 2009-ben egy brit parlamenti képviselő előterjesztésében arra kért támogatást, hogy a csirke tikka masala glasgow-i eredetét elismerendő, az EU eredetvédelem alá helyezze. A kezdeményezés nem járt sikerrel, de mindenesetre így is meglepőnek tekinthető. 🙂

Jó étvágyat!

Csirke tikka masala

Címkék

10 hozzászólás

  1. Putnoki Ilona szerint:

    Kedves Balázs!
    Több receptben is olvastam, hogy 1 vagy 2 kanál görögszéna kell az ételbe, de mivel nem vagyok jártas az indiai ételekben (sem 🙂 ) nem tudom, hogy melyik kell- görögszéna por vagy görögszénalevél!?
    Nagyon várom, hogy kipróbáljam már valamelyik indiai receptedet is!
    Szeretem az oldalad, még soha nem okozott csalódást 🙂
    Köszönöm!

    • Én görögszéna levelet használok minden receptben. Ennek részben az az oka, hogy ez (az én tapasztalataim szerint) sokkal könnyebben beszerezhető. Amúgy az indiai konyha mindkettőt használha. A levelet – ahogy én is általában írom – az étel befejezéseként adják hozzá. A magot (vagy port) pedig fűszerként, például fűszerkeverékekben.

  2. Attila Tiborné Attila Jóni szerint:

    indiai csirkemell

  3. Ferenc szerint:

    Sziasztok a napokban szeretném kipróbálni, de tényleg (kb) 1+1,5 evőkanál só kell bele?

  4. Kedves Balázs!
    Szeretném megköszönni a receptet! Az idei pilisszentiváni Kakasfesztiválon, a „Kakasból bármit!” főzőversenyen a 3.helyezést értük el az általad leírt recept alapján! Hegedüs Zsuzsanna, a Chickens of the Delhi csapatának „főszakácsa” 🙂

  5. nano desu szerint:

    Imádom ezt a receptet, már kb. 5x készítettem el 😀

  6. Balázs Anikó szerint:

    Ismét egy remek, tökéletes recept, nagyon finom lett. Elkészült hozzá a naan kenyér is! 🙂 Imádtuk! 🙂


Recept keresés