Egyszerű steak mártás

Szerző: Alapreceptek
Steak mártás

Magyar neve:

Steak mártás

Hány adag?

2 személyre

Előkészítési idő:

Pihentetés / kelesztés:

          00 perc

Főzési / sütési idő:

Összesen:

Steak mártás hozzávalók:

  • 2 szelet steak sütése után a serpenyőben letapadt anyagok + a húslé
  • 1 tk. zsír vagy olaj
  • Fél fej vöröshagyma (40-50 g)
  • 1/4 evőkanál liszt (kb. 1 csapott teáskanál)
  • 75 ml vörösbor
  • 1 szál friss kakukkfű (vagy 1 csipet szárított)
  • 120 ml csirke alaplé
  • 30 ml tejszín
  • 1 dkg vaj
  • Őrölt bors
  • Só (óvatosan, lásd a receptben)

A steak mártás tulajdonképpen nagyon sokféle receptet jelenthet. Ez egy összefoglaló név azokra az ételekre, amiket a steak sütése után a serpenyőben letapadt, szuperfinom sült anyagok, valamint a húslé és egyéb ízesítők felhasználásával készítünk. Hihetetlen ízbomba, tökéletes kísérője még a legjobb steaknek is!

Ebben a receptben egy egyszerű steak mártást mutatok be, a recept alatt azt is elmagyarázom, hogy miért nevezem ezt egyszerűnek. További tippeket, rengeteg ötletet szintén a recept alatt tudsz olvasni.

Egyszerű steak mártás recept

A tökéletes steak mártás egyik titka, hogy ugyanabban a serpenyőben készítjük el, mint amiben a steaket sütöttük. Így a letapadt anyagokat, de később a sült húsból a pihentetés során kifolyt húslét is felhasználjuk. Ezek nélkül a mártás közel sem lesz az igazi, tehát ebben a receptben abból indulok ki, hogy a steaket a serpenyőben megsütötted.

Az itt megadott mennyiségek 2 darab steak sütése után elegendőek, vagyis ez a recept 2 szelet húshoz 2 adag. Ezt a két szelet húst praktikusan egyszerre meg tudod sütni egy nagyobb serpenyőben, és utána elkészíteni a szószt. 2 sütést (vagyis 4 szelet húst) még kibír a serpenyő, de egy nagyon enyhén keserű ízt már ekkor is érezni a dupla sütés miatt.

Nagyon fontos, hogy ne mosd el a serpenyőt sütés után! Vedd ki a húst, tedd félre pihenni egy tányérra, és az alábbi receptet ugyanabban a serpenyőben folytasd.

  1. Aprítsd fel a hagymát. Add a serpenyőhöz az extra zsiradékot ha szükséges, és tedd bele a hagymát. Közepes lángon fonnyaszd meg néhány perc alatt, minél többet kevergetve, hogy a benne lévő nedvesség feloldja a hús sütése után letapadt anyagokat.
  2. Az, hogy szükséges-e a mártáshoz plusz zsiradékot használni, attól függ, hogy mennyi maradt a hús sütése után. Én szeretem a steaket minimális zsiradékon sütni, ezért a mártáshoz külön is adok.

  3. Add hozzá a lisztet, keverd el, és pirítsd kb. fél percig.
  4. Steak mártás készítése 2

  5. Öntsd fel a borral. Jól keverd el, hogy minden maradék letapadt anyag feloldódjon. Forrald 1-2 percig, amíg az alkohol teljesen elpárolog.
  6. Add hozzá a kakukkfüvet, öntsd fel az alaplével. Lassú tüzön hagyd, hogy kb. a felére besűrűsödjön.
  7. Az alaplé helyett vizet is használhatsz. A mártás akkor is finom lesz, bár messze nem annyira ízletes. Lásd részletesebben a recept alatt.

  8. Ez a lépés opcionális: Ha egynemű és selymes mártást szeretnél, akkor egy botmixer segítségével pürésítsd az egészet.
  9. Öntsd hozzá a pihentetett húsból kifolyt húslét, add hozzá a tejszínt, és forrald be. Zárd el alatta a tüzet, add hozzá a hideg vajat kockákra vágva, és kevergesd addig, amíg a vaj teljesen el nem olvad.
  10. A vaj is elhagyható, de ezzel a technikával – a már lekapcsolt lángon a meleg mártáshoz keverve hidegen – egy úgynevezett emulziót készítünk (pontosabban a már amúgy is emulzióként létező mártást dúsítjuk tovább), ami a telt és ellenállhatatlan ízek egyik garanciája.

  11. A steak mártás elkészült, és ez alatt az idő alatt a hús is eleget pihent. Kínáld külön tálkákban adva a hús mellé, vagy ráöntve.

Steak mártás

Miért egyszerű ez a steak mártás?

A steak mártásnak ezerféle változata létezik, lásd lejjebb a hozzávaló-kategóriáknál. Egyrészt az elkészítése során is lehet ennél bonyolultabban eljárni, másrészt hozzávalókban is van lehetőség olyan alapanyagokat használni, amik kevésbé jelennek meg az átlagos háztartásban.

A mártás például annál ízletesebb lesz, minél tovább főzöd benne a hagymát. Tehát ha több időd van, akkor érdemes az itt írtnál tovább főzni – akár fél órán keresztül. Ha közben az elpárolgott folyadékot alaplével pótolod, akkor még továbbí ízeket viszel a mártásba.

A hozzávalókat illetően, ha az egyszerűségről beszélünk, akkor ott van például a hagyma vagy mogyoróhagyma kérdése. Valószínűleg minden magától elszállt szakács hatalmas piros filctollal húzza át a hagymát a recept hozzávalói között, kizárólag a mogyoróhagymát javasolva. Viszont ez az alapanyag itthon még ha nagyobb helyeken beszerezhető is, az átlagos háztartásban bizotsan nincs jelen úgy, mint a vöröshagyma.

És persze egy igazi steak szósz marha alaplével készül, de annak elkészítése már messze nagyobb előkészítést igényel, mint például egy egyszerűbb csirke alaplé. Arról nem beszélve – elszállt szakácsok ismét csukják be a szemüket -, hogy ez a steak mártás alaplé helyett akár vízzel is elkészíthető. Nem lesz annyira telt ízű, de ha egy gyors szószt akarunk összedobni valamelyik este, és nem áll a hűtőben betárazva az alaplé, akkor ettől még mindenki meg fogja nyalni mind a tíz ujját a főztünk után!

Mi pontosan a steak mártás?

A steak mártás nem annyira egy recept, mint inkább egy ételcsoport, ezerféle lehetőséggel. A tippeket lásd lejjebb, a hozzávaló-kategóriák résznél írtak alapján te magad is több tucatféle variációt el tudsz készíteni.

Ez az étel lényegében a steak (vagy bármilyen hús) sütése után, a serpenyőben letapadt anyagok, valamint a húslé és egyéb hozzávalók felhasználásával elkészített, nagyon sokféle ízt tartalmazó mártás, ami tökéletesen egészíti ki az ugyanabban a serpenyőben sült húst.

Szinte minden modern nemzet konyhájában megtalálható valamilyen módon, ahol jellemző a steak sütése. Az angolban például pan sauce, míg a franciában sauce à la poêle néven. Mindkettő serpenyő szószt jelent szó szerinti fordításban, és ez a kifejezés talán jobban visszaadja ennek a mártásnak a lényegét.

A steak mártás egy speciális fajtája a zöldbors mártás (recept a linkre kattintva), ami valamiért Magyarországon hatalmas népszerűségnek örvend. Pedig – és ez remélem ebből a receptből kiderül – nem feltétlenül van szükség zöldborsra ahhoz, hogy tökéletes mártást készítsünk a steakünkhöz.

A legfontosabb hozzávaló-kategóriák

A steak mártás rengetegféle receptet jelenthet, nincs egyetlen, eredeti változata. Az alábbiakban összeszedtem a legfontosabb hozzávaló-kategóriákat. Ezek többségét érdemes használni, de kísérletképpen egy-egy akár el is hagyható. Illetve az egyes hozzávalók variálásával, turmixolással vagy rusztikusabbra hagyással sok-sok új recept próbálható ki.

  • Steak sütése után a serpenyőben maradt sült darabok és a húslé. A steak mártást minden esetben a hús sütéséhez felhasznált serpenyőben kell sütni. Ez a két hozzávaló elmaradhatatlan, nélkülük az eredmény legfeljebb egy gyenge utánzat lehet.
  • Zsiradék. Attól függően, hogy mennyi zsiradék maradt a hús sütése után, elképzelhető, hogy kell még hozzáadnod. Én ehhez kacsazsírt vagy libazsírt használok, ezek zamata csak tovább emeli a mártást. De természetesen akár étolajjal is elkészíthető.
  • Hagyma vagy mogyoróhagyma. A mogyoróhagyma „menőbb”, és talán ízletesebb is ehhez a szószhoz, de a vöröshagyma is tökéletes. Mindkettő rengeteg ízt visz a mártásba, valamint segíti besűríteni is, tehát semmiképp se hagyd ki!
  • Sűrítőanyag: liszt vagy keményítő. A lisztet a zsírjára sütött hagymára kell szórni, picit pirítani, és utána felönteni folyadékkal. A keményítőt kevés vízben feloldva kell a folyékony állagú mártáshoz önteni. Ezek akár el is hagyhatók – főleg ha turmixolod a szószt -, de ebben az esetben az eredmény könnyen kicsit híg lehet.
  • Valamilyen jó minőségű alkohol: vörösbor, fehérbor, whisky, konyak, sör, cider, stb. Ezt nem javasolt elhagyni, hiszen nagyon finom és sokszínű ízeket ad a mártáshoz. Mivel az alkoholtartalom nagyon hamar elfő, ezért nem kell tartani tőle annak sem, aki nem akar alkoholt fogyasztani vagy felszolgálni. Nagyon fontos tudni, hogy minél jobb minőségű az alkohol, annál finomabb lesz tőle a mártás. Ha magasabb alkoholtartalmú italt használsz, az akár flambírozható (meggyújtható) is.
  • Folyadék: alaplé vagy víz. Az igazán kifinomult megoldás a marha alaplé, de ennek elkészítése körülményes, itthon pedig üzletben szinte egyáltalán nem beszerezhető. Legegyszerűbb, ha csirke alaplét vagy zöldség alaplét használsz hozzá. De ha ezek sem állnak éppen a hűtőben, akkor hidd el, vízzel is elkészíthető, és tűrhetően finom lesz, amennyiben a többi ízes hozzávalóval bőkezűen és jó minőségben bánsz. Egy személyes megjegyzés: százszor inkább készíteném a steak mártást vízzel, mint leveskockával!
  • Tejszín és/vagy vaj. Ezek abszolút elhagyhatók, de teljesen más jellege lesz a mártásnak, ha használod őket, mint ha nem. Akár a tejszín, akár a vaj telt íze tökéletesen egészíti ki a mártás ízvilágát, és az általuk elkészített emulzió azt a selymes és ínycsiklandó ízérzetet biztosítja, aminek nagyon nehéz ellenállni. Tejszínből nem kell bele sok, ez nem egy tejszínes szósz. A vajat a legcélszerűbb hidegen, kockákra vágva keverni a mártáshoz, amikor már elzártad alatta a lángot. És ami nagyon fontos: a vaj az vaj legyen, ne margarin!
  • Fűszerezés. Ez adja meg a steak mártás karakterét és jellegét is. A bors és a só alap, ezek nélkül nem lesz az igazi. A sóval viszont óvatosan bánj, a hús sütése után elképzelhető, hogyy elegendő maradt a serpenyőben. Ezeken kívül talán a kakukkfű a legjobban ajánlott fűszer, nagyon illik ehhez a szószhoz. A zöldbors pedig egyfajta speciális fűszer ebben az esetben: ahogy följebb írtam, a zöldbors mártás a steak mártás egyik speciális fajtája, és mint ilyen, sokak számára szinte kötelező hozzávaló.

Készítsd el a számodra legszimpatikusabb verziót, kísérletezz a különböző lehetőségekkel, és egyél otthon olyan finom steaket, mintha a legjobb éttermek egyikében lennél!

Jó étvágyat!

Hátszín steak és mártás

Címkék

Nincs hozzászólás


Recept keresés